Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shqiptar, dua të jem.. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.

Shqiptar, dua të jem..

Shko poshtë

Shqiptar, dua të jem.. Empty Shqiptar, dua të jem..

Mesazh nga WebMaster prej Tue 6 Nov 2012 - 11:26

Shqiptar, dua të jem.. Luan-kalana
Shqiptar, dua të jem..

Dua të jem ai që kam qenë,
dua të jem siç jam, pa salltanete,
dua të vij pran jush i thjeshtë,
mes nxënësve me libra në duar,
siç rjedh ujët e burimit në krua.

Vitet ikën,s’më pyetnë morën aratinë,
mundohem ti ndjek me çap si një manar,
mosha dhe këllqet vatën me rininë,
degët thahen, rrënjët mbeten radhë,
mbi pemën time çdo stinë bora zbardh.

Dua të jem si më parë,
i qeshur ,i dashur si marinar,
paçka se zemra është plagë…
Jam për besë ai që kam qënë
gjaku rjedh i pastër në damar.

Jam me zemër si në rini,
paçka se më thonë pleqëri,
si qiriri tretem në dhe të huaj,
dua të mbetem me shpirt njeri,
Shqipëtar,devolli si në djalëri.

Dallëndyshet kur t’i shikoni,
fluturoj tek ju si shtegëtar ,
jam kaluar në krahët e saj,
në mëngjes qyqen kur ta dëgjoni,
fjalët time janë në këngën e saj.

P.s.
Vjershen po e shoqeroj me foto-potretin qe ka nje histori te vogel.Fotua u be nga studio Tirana aty, ne rruga e Durresit,afer kinema Republikes.Ajo u botua ne faqen letrare te gazetes Rinia ne vitin 1962 ,bashke me nje skicen time letrare,qe ishte,porovimi me shkrim ne letersi,hartimi me teme-”C’do te behesh kur te ritesh?!”,ne vitin e pare te shkolles se mesme pedagogjike Tirane.Cuderisht dhe sot duket e pabesueshme , per moshen. Subjekti,pra,hartimi ,..
Ishte nje mesazh qe u be lejtmotivi i jetes,ja si shkruaja veç te tjerash….”para se gjithash dua te jem Njeri,dua te jem Shqiptar..!”..Keto mbeten te regjistruara ne kujtesen time,…dhe tani pas gjysem shekulli,i hodha ne vargjet e kesaj vjershe modeste,duke i arnuar me mallin per Ju, larg Atdheut dhe me vitet e moshes.

Shqiptar, dua të jem.. 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Shqiptar, dua të jem.. 30l12rc Pytje & Përgjigje Shqiptar, dua të jem.. 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shqiptar, dua të jem.. Empty Re: Shqiptar, dua të jem..

Mesazh nga Anakonda prej Wed 7 Nov 2012 - 4:50

shum poezi e bukur

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi