Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vdekja e 11-vjeçarit, e ëma: Mjekët na thanë që po prisnin ilaçin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vdekja e 11-vjeçarit, e ëma: Mjekët na thanë që po prisnin ilaçin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vdekja e 11-vjeçarit, e ëma: Mjekët na thanë që po prisnin ilaçin

2 posters

Shko poshtë

Vdekja e 11-vjeçarit, e ëma: Mjekët na thanë që po prisnin ilaçin Empty Vdekja e 11-vjeçarit, e ëma: Mjekët na thanë që po prisnin ilaçin

Mesazh nga WebMaster Fri 9 Nov 2012 - 0:26

Nga: OLA MITRE
Vdekja e 11-vjeçarit, e ëma: Mjekët na thanë që po prisnin ilaçin Spacer
Vdekja e 11-vjeçarit, e ëma: Mjekët na thanë që po prisnin ilaçin Spacer
Vdekja e 11-vjeçarit, e ëma: Mjekët na thanë që po prisnin ilaçin 60249_1TIRANË- Mjekët
e spitalit francez në Qen drën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”
shprehen se vogëlushi 11-vjeçar Denis Almadhi, i cili humbi jetën gjatë
një operacioni estetik në sy, ka vdekur si pasojë e një sëmundjeje të
quajtur hipertemia malinj. Të pyetur nga “Gazeta Shqiptare”, ata
sqarojnë se shkaku i vdekjes ka qenë kjo sëmundje, e cila është e
trashëgueshme, por që nuk mund të diagnostikohet.

“Fëmija humbi jetën si pasojë e hipertemia malinje, një sëmundje, e cila në kontaktin e parë që ka me anestezinë
shkakton
vdekjen e pacientit. Nuk ka rëndësi nëse ai është 11, 20 apo 40 vjeç,
pasi në çdo rast pasojat janë të njëjta. Është një sëmundje shumë e
rrallë, që fatkeqësisht rezultoi në këtë rast. Me sa di unë, sipas të
dhënave të huaja, ajo takohet një herë në 1 milion raste, por nuk është e
patakueshme. Ekipi mjekësor irlandez, që po operonte vogëlushin është
një nga më të mirët dhe më të specializuarit, por që në këtë rast nuk
kishte si të vepronte, pasi pasojat janë të paevitueshme”, - u shpreh
një mjeke e këtij spitali.

DESHMIA E NENES
Mjekët
na thanë që po prisnin ilaçin, po ai nuk erdhi”. Ky është rrëfimi në
polici i Shehe Alimadhit, nënës së 11-vjeçarit që humbi jetën gjatë një
operacioni kirurgjikal në sy. Vdekja e 11-vjeçarit Denis Almadhi gjatë
një ndërhyrjeje kirurgjikale në spitalin francez në Tiranë ka tronditur
të gjithë familjarët dhe të afërmit e tij. Por më e lënduar në të gjithë
këtë histori është nëna e Denisit, Shehe Almadhi.

Ajo përmes
dhimbjes rrëfen momentin kur mori vesh se djali i saj nuk jetonte më, si
dhe bisedat e fundit me mjekët. Sipas nënës së Denisit, mjekët
irlandezë që morën përsipër të bënin ndërhyrjen kirurgjikale në sy e
siguruan familjen se operacioni ishte thjesht estetik dhe se çdo gjë do
të përfundonte me sukses. Nëna e Denisit pohon se mjekët i konfirmuan
një komplikacion për shkak të anestezisë. Nëna e 11-vjeçarit bën apel që
drejtësia shqiptare të zbardhë çështjen dhe të nxjerrë fajtorët e
ngjarjes që i mori jetën vogëlushit të familjes Almadhi.

Cfarë është hipertermia malinje?
Hipertermia
malinje është një sëmundje shumë e rrallë e trashëgueshme, e cila
shfaqet si pasojë e një mutacioni gjenetik në kromozomin e 19. Në jetën e
përditshme, të prekurit nga kjo sëmundje janë krejt normalë, fakt ky që
e bën shumë të vështirë dallimin e saj. Ajo fillon të shfaqet vetëm në
rastet e ndërhyrjeve kirurgjikale si një reaksion i rëndë nga një sërë
ilaçesh që përdoren për të bërë anestezinë e përgjithshme. Kjo provokon
një rritje të pakontrollueshme të metabolizmit të spazmit muskulor, që
kalon aftësinë e organizmit për të thithur oksigjenin e për të nxjerrë
dioksidin e karbonit. Kjo sjell kolaps kardiologjik dhe vdekjen e
pacientit.
(e.m/GazetaShqiptare/BalkanWeb)




Vdekja e 11-vjeçarit, e ëma: Mjekët na thanë që po prisnin ilaçin 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Vdekja e 11-vjeçarit, e ëma: Mjekët na thanë që po prisnin ilaçin 30l12rc Pytje & Përgjigje Vdekja e 11-vjeçarit, e ëma: Mjekët na thanë që po prisnin ilaçin 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vdekja e 11-vjeçarit, e ëma: Mjekët na thanë që po prisnin ilaçin Empty Re: Vdekja e 11-vjeçarit, e ëma: Mjekët na thanë që po prisnin ilaçin

Mesazh nga Anakonda Sun 11 Nov 2012 - 6:23

si japin hall ca njerz qe po pate lekun gjithshka rregullohet po spate gje ngel edhe i pafut nvarr

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi