Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Hiv-Aids: Më të prekurit janë mosha 15 deri në 20 vjeç People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Hiv-Aids: Më të prekurit janë mosha 15 deri në 20 vjeç People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hiv-Aids: Më të prekurit janë mosha 15 deri në 20 vjeç

3 posters

Shko poshtë

Hiv-Aids: Më të prekurit janë mosha 15 deri në 20 vjeç Empty Hiv-Aids: Më të prekurit janë mosha 15 deri në 20 vjeç

Mesazh nga T_o_n_i Mon 3 Dec 2012 - 23:12

Organizata dhe autoritet botërore të shëndetësisë për 2013 ka një program të përbashkët për…Hiv aids, 0 raste të reja, 0 infeksione tek fëmijët, 0 vdekje. Por për të arritur në këtë pikë sfida qëndron e madhe e aq më tepër për vendin tonë ku më shumë se 50 % e pacientëve me hiv aids kërkojnë trajtimin në gjendjen më të agravuar.

Për këtë vit rapotohet per 70 raste të reja me hiv aids dhe nuk bëhet fjalë për raste të importuar por infektime brenda vendit. Shqetësimi më i madh është se 28 raste janë fëmijë në Shqipëri duke pasur edhe viktima.

Transmetimi seksual mbetet rruga kryesore e transmetimit të infeksionit e cila zë 93% e rasteve. Transmetimi nga nëna tek fëmija përbën 5% të rasteve dhe tansmetimi nëpërmjet gjakut përbën 3%.

Përfaqësuesja e OKB-së në Tiranë Zineb Benjelloun tha se në europën juglindore ku përfshihet edhe vendi ynë më të prekurit nga hiv aids janë adoleshtët dhe të rinjë nga mosha 15 deri në 20 vjeç.

Për këtë vit, total it ë prekurve është mbi 550 vetë. Ekspertët thonë se testimi vazhdon të mbetet i ulët edhe pas ngritjes dhe funksionimit të mirë të qendrave të këshillimit dhe testimit vullnetar në rajone.
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Hiv-Aids: Më të prekurit janë mosha 15 deri në 20 vjeç Empty Re: Hiv-Aids: Më të prekurit janë mosha 15 deri në 20 vjeç

Mesazh nga Єямєℓiиdå Tue 4 Dec 2012 - 4:57

Sa gjynah amon, 15 vjec jane femije...
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Hiv-Aids: Më të prekurit janë mosha 15 deri në 20 vjeç Empty Re: Hiv-Aids: Më të prekurit janë mosha 15 deri në 20 vjeç

Mesazh nga Ariel Tue 4 Dec 2012 - 6:09

Problem i madh per zotin.
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 102
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Hiv-Aids: Më të prekurit janë mosha 15 deri në 20 vjeç Empty Re: Hiv-Aids: Më të prekurit janë mosha 15 deri në 20 vjeç

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi