Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve

4 posters

Shko poshtë

Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve Empty Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve

Mesazh nga WebMaster Sun 6 Jan 2013 - 6:21

Një studimi i UNICEF-it ka treguar se 75% e fëmijëve të moshës 2 deri në 14 vjeç në Shqipëri kanë përjetuar të paktën një herë dhunë fizike apo psikologjike.

Sipas një anketimi kombëtar mbi dhunën në familje, 56.8% e fëmijëve raportuan se një anëtar i familjes i kishte qëlluar me shuplakë, grusht apo shkelmuar; për më tepër, 12.8% e fëmijëve raportuan se dikush në familjen e tyre i kishte goditur me objekte dhe 4% raportuan se ata ishin djegur me cigare ose me një objekt tjetër të nxehtë.

Përfaqësuesi i UNICEF-it, Detlef Palm, tha se ka ardhur koha që të mos pranohet si diçka normale

Më shumë se gjysma e fëmijëve vuajnë dhunë fizike dhe psikologjike në shtëpi, institucione, apo në shkolla. Pjesa më e madhe e këtyre fëmijëve nuk kërkon ndihmë.

“Dhuna fizike dhe psikologjike është një eksperiencë e keqe për fëmijët, asgjë pozitive nuk vjen nga kjo. Fëmijët nuk mendojnë në mënyrë konstruktive. Ata do ta kenë të vështirë të gjejnë kompromisin në jetë. Dhuna prek fëmijët dhe është e fshehur. Më shumë se gjysma e fëmijëve vuajnë dhunë fizike dhe psikologjike në shtëpi, institucione, apo në shkolla. Pjesa më e madhe e këtyre fëmijëve nuk kërkon ndihmë. Mbrojtja e fëmijëve nga dhuna dhe abuzimet duhet të bëhet pjesë e përhershme e mbrojtjes sociale”, deklaroi Palm.

Kryeministri Sali Berisha tha se dhuna ndaj fëmijëve në Shqipëri është disa herë më e lartë sesa ajo që ne mendojmë, ndaj duhet të ketë sanksione dhe të përmirësohet legjislacioni.

Dhuna fizike është më e dukshme tek të rinjtë e moshave 15 deri në 29 vjeç, e cila përfshin 6.6% të të rinjve, në krahasim me 1% që është në Bashkimin Europian.

Në Ditën Botërore për Parandalimin e dhunës ndaj fëmijëve është apeluar që dhuna ndaj të miturve të mos shihet si një çështje që duhet të mbetet brenda familjes, por të raportohet dhe të zbatohen konventat për mbrojtjen e tyre.

/Shekulli Online/
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve Empty Re: Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve

Mesazh nga WebMaster Wed 9 Jan 2013 - 6:48

Po edhe e them me plot bindjen ka shum femi qe nuk din te perdorin komunikimin pprinderit po perdorin te rrahuren .


Edituar për herë të fundit nga Klea në Wed 9 Jan 2013 - 7:38, edituar 2 herë gjithsej
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve Empty Re: Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve

Mesazh nga Єямєℓiиdå Wed 9 Jan 2013 - 6:50

Aman se nje shuplake nuk e mbyt kend.........dhune ushtrojne edhe te huajt, biles ushtrojne dhe gjera me te keqija se dhuna...
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve Empty Re: Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve

Mesazh nga Erion N Wed 9 Jan 2013 - 6:58

Єямєℓiиdå shkruajti:Aman se nje shuplake nuk e mbyt kend.........dhune ushtrojne edhe te huajt, biles ushtrojne dhe gjera me te keqija se dhuna...

ketu dhe nje shuplake konsiderohet si dhune..dhe te fusin ne burg nqfse femija njofton policine.
[smile_1] Prandaj shqiptaret jan bere me te mire se me dajak jane bere te sukses-shem dhe sot
Erion N
Erion N
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Boston
Postime Postime : 597
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/11/2012
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Shume--> pasion kitarat

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve Empty Re: Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve

Mesazh nga Єямєℓiиdå Wed 9 Jan 2013 - 7:02

Erion N shkruajti:
Єямєℓiиdå shkruajti:Aman se nje shuplake nuk e mbyt kend.........dhune ushtrojne edhe te huajt, biles ushtrojne dhe gjera me te keqija se dhuna...

ketu dhe nje shuplake konsiderohet si dhune..dhe te fusin ne burg nqfse femija njofton policine.
Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve 353824970 Prandaj shqiptaret jan bere me te mire se me dajak jane bere te sukses-shem dhe sot

Po normale, edhe ketu sje i zoti me i bertit femijes jashte pale ti biesh........keshtu qe shqiptaret i rrahin femijet ne shpi, ju thon nqs i tregon kujt te rrahim prape.....
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve Empty Re: Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve

Mesazh nga Erion N Wed 9 Jan 2013 - 7:36

Єямєℓiиdå shkruajti:
Erion N shkruajti:
Єямєℓiиdå shkruajti:Aman se nje shuplake nuk e mbyt kend.........dhune ushtrojne edhe te huajt, biles ushtrojne dhe gjera me te keqija se dhuna...

ketu dhe nje shuplake konsiderohet si dhune..dhe te fusin ne burg nqfse femija njofton policine.
Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve 353824970 Prandaj shqiptaret jan bere me te mire se me dajak jane bere te sukses-shem dhe sot

Po normale, edhe ketu sje i zoti me i bertit femijes jashte pale ti biesh........keshtu qe shqiptaret i rrahin femijet ne shpi, ju thon nqs i tregon kujt te rrahim prape.....

haha e vertete kjo..per ke vend e ke fjalen ti qe si bertet dot femijes jashte?
Erion N
Erion N
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Boston
Postime Postime : 597
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/11/2012
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Shume--> pasion kitarat

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve Empty Re: Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve

Mesazh nga An0nim Wed 9 Jan 2013 - 7:39

Mentaliteti shqiptar ....
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve Empty Re: Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve

Mesazh nga Єямєℓiиdå Wed 9 Jan 2013 - 8:23

Erion N shkruajti:
Єямєℓiиdå shkruajti:
Erion N shkruajti:
Єямєℓiиdå shkruajti:Aman se nje shuplake nuk e mbyt kend.........dhune ushtrojne edhe te huajt, biles ushtrojne dhe gjera me te keqija se dhuna...

ketu dhe nje shuplake konsiderohet si dhune..dhe te fusin ne burg nqfse femija njofton policine.
Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve 353824970 Prandaj shqiptaret jan bere me te mire se me dajak jane bere te sukses-shem dhe sot

Po normale, edhe ketu sje i zoti me i bertit femijes jashte pale ti biesh........keshtu qe shqiptaret i rrahin femijet ne shpi, ju thon nqs i tregon kujt te rrahim prape.....

haha e vertete kjo..per ke vend e ke fjalen ti qe si bertet dot femijes jashte?

UK
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve Empty Re: Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve

Mesazh nga Erion N Wed 9 Jan 2013 - 8:31

Єямєℓiиdå shkruajti:
Erion N shkruajti:
Єямєℓiиdå shkruajti:
Erion N shkruajti:
Єямєℓiиdå shkruajti:Aman se nje shuplake nuk e mbyt kend.........dhune ushtrojne edhe te huajt, biles ushtrojne dhe gjera me te keqija se dhuna...

ketu dhe nje shuplake konsiderohet si dhune..dhe te fusin ne burg nqfse femija njofton policine.
Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve 353824970 Prandaj shqiptaret jan bere me te mire se me dajak jane bere te sukses-shem dhe sot

Po normale, edhe ketu sje i zoti me i bertit femijes jashte pale ti biesh........keshtu qe shqiptaret i rrahin femijet ne shpi, ju thon nqs i tregon kujt te rrahim prape.....

haha e vertete kjo..per ke vend e ke fjalen ti qe si bertet dot femijes jashte?

UK

kurse ketu ne Canada dhe amerik mundet ti bertasesh femijes jashte vetem duhet te jesh zezak se ata si prek njeri hahaha
Erion N
Erion N
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Boston
Postime Postime : 597
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/11/2012
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Shume--> pasion kitarat

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve Empty Re: Prindërit shqiptar ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi