Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

3 posters

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtë

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Alberti Tue 8 Jan 2013 - 10:47

First topic message reminder :

“Të kemi shëndetin” themi shpesherë kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme. Se shëndeti fizik e mendor janë ato çka e bëjnë të plotë trupin e njeriut e vetë jetën. Sigurisht, sëmundjet mund të kurohen në spitale e klinika mjekësore, por, nëse do ishte e mundur, parandalimi është rruga më e sigurt për një jetë të gjatë e të shëndetshme. Por dhe në ato raste kur dikush është prekur nga një sëmundje e caktuar, ekzistojnë procedura të thjeshta që mund të ndiqen në kushtet e shtëpisë, të cilat ndihmojnë në mos përkeqësimin e gjendjes.


Çelësi është gjithnjë tek informacioni.Specialistët e shëndetësisë kanë deklaruar se 35 për qind e sëmundjeve në trupin e njeriut shfaqen nga mungesa e njohurive. Jo pak herë është vërtetuar se janë vetë njerëzit ata që e dëmtojnë kolesterolin, që krijojnë probleme me mushkëritë, që acarojnë funksionimin e mëlçisë apo që nuk kujdesen aq sa duhet për mirëqenien organike. Pikërisht për këtë arsye, gazeta “Tirana Observer” boton në suplementin e sotëm plot 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet në organizmin e njeriut. Në shumë raste këshillat vlejnë për të evituar shfaqjen e një sëmundjeje të caktuar dhe në raste të tjera për ta kuruar atë.

Kështu ju mund të lexoni brenda nëntë faqeve rekomandime të mjekëve për sëmundjet kardiake, ato të veshkave, mëlçisë, stomakut, barkut, pankreasit, infeksionet e syve, të veshëve, të lëkurës, obezitetin, variçet, këshilla për kancerin dhe evitimin e tij. Nuk mungojnë as këshillat për nënat që lindin fëmijë prematurë, si t’i ushqejnë të vegjlit ë tyre me qumësht gjiri, për menopauzën, një ndër problemet më të shqetësuese të grave, e shumë të tjera si këto. Këshillat e përmbledhura në numrin e sotëm lidhen kryesisht me mënyrën tonë të të ushqyerit, si duhet të jetë ajo, si dhe me zakonet e përditshmërisë që një njeri nuk duhet t’i harrojë asnjëherë.


Edituar për herë të fundit nga BeLti në Tue 8 Jan 2013 - 11:07, edituar 1 herë gjithsej

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë


300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty Re: 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Alberti Tue 8 Jan 2013 - 10:57

ULÇERA
Ushqimet që kurojnë sëmundjen:

245-Banania jo e pjekur. Ajo favorizon shërimin e ulcerës gastroduodenale të lehtë.
246-Duhet të ndiqet një ushqim i ekuilibruar, i pasur në zarzavate dhe fruta që të kenë vitamina C, e njohur kjo për mbrojtjen e mukozës së stomakut.
247-Në të kundërtën duhen kufizuar proteinat shtazore dhe dhjamërat.
248- Mishi, peshku ose veza duhen marre vetëm një herë në ditë.
249-Duhet përdorur çaji nga bima e njohur e Bar-Bletës.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty Re: 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Alberti Tue 8 Jan 2013 - 10:59

Cerma /Përdhesi
Këshilla për të lehtësuar dhimbjet e sëmundjes:

250- Këshillohet pirja sa më shumë e ujit dhe lëngjeve të ndryshme për të lehtësuar nxjerrjen e acidit urik nga trupi.
251-Duhet pasur parasysh se, nëse vuajmë nga sëmundjet e zemrës, duhet të këshillohemi me mjekun për sasinë e lëngjeve që konsumojmë.
252-Rënia në peshë është e rëndësishme për të pakësuar rrezikun e shfaqjes së sëmundjes.
253-Sasia e proteinave në ushqim ndikon në një farë mënyre në sasinë e acidit urik në gjak.
254-Por edhe një dietë koncize nuk mund të sjellë uljen e acidit urik në gjak në të njëjtën mënyrë si mjekimi.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty Re: 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Alberti Tue 8 Jan 2013 - 10:59

OSTEOPOROZA
Këshilla për të luftuar sëmundjen që në fëmijëri:

255-Për të luftuar shfaqjen e osteoporozës është e nevojshme ajo që hamë. Për këtë duhet të ndiqet një dietë ushqyese e balancuar me një përbërje kalorike, të përshtatshme me nevojat fiziologjike të individit.
256-Dieta duhet të përmbajë një gram proteinash për çdo kile të organizmit tonë.
257-Duhet të përmbajë një përbërje të duhur yndyrash dhe karbohidratesh që nuk duhen të jenë më tepër se 55-60% të kalorive totale. Po që duhen marrë çdo ditë.
258-Po ashtu rekomandohen sasi të larta kalciumi, potasi, magnezi dhe sasi të pakta sode.
259-Vitamina D është nga ana tjetër një përbërës i rëndësishëm për asimilimin e kalciumit dhe për këtë duhet marrë me dietë apo me tableta.
260- Përveç kësaj vitaminat: A, C, E, K dhe minerale të tjera si fosfori, fluori, hekuri, zinku dhe bori janë të nevojshëm për një metabolizëm normal të kockave dhe mund të merren falë një ushqyerjeje të larmishme dhe korrekte.
261-Së fundmi rekomandohet eliminimi i alkoolit, kafeinës dhe pijeve të gazuara. Këto të fundit duket se e rrisin më shumë riskun për fraktura te gratë që i konsumojnë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty Re: 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Alberti Tue 8 Jan 2013 - 10:59

LEMZA
Këshilla për të ndaluar lemzën e shpeshtë:

262-Duhet të pish ujë ose të hash një lugë sheqer sapo të zëre lemza.
263-Faktori psikologjik arrin të ndalojë lemzën si p.sh me anë të tërheqjes së vëmendjes, bën që të ndalojë shtëllunga e ajrit.
264- Ndalesa e frymëmarrjes, pirja e ujit të ftohtë me gllënka të vogla, vendosja në qafë e një cope akulli, vendosja e një borse akulli në bark, gudulisja e hundës për të provokuar një teshtimë, marrja e frymës thellë, duke ndjekur një ritëm të rregullt janë disa nga mënyrat e ndalimit të lemzës.
265- Lemza mund të zërë edhe një fëmijë të porsalindur dhe mund të ndalohet duke e marrë në krah, i mbështet kokën në shpatull dhe i bie lehtë në kurriz, në mënyrë që t’ia nxjerrsh ajrin që ndoshta i ka dilatuar stomakun ose ezofagun.
266-Një mënyrë tjetër është edhe frymëmarrja dhe nxjerrja në një qese letreje. Në këtë mënyrë rritet sasia e CO2 në organizëm.
267-Mjekët kryesisht rekomandojnë ngrënien e një luge sheqer pa ujë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty Re: 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Alberti Tue 8 Jan 2013 - 10:59

VARIÇET
Këshilla për personat që vuajnë nga sëmundja:

268- Përdorni xhel freskues për këmbët.
269- Mos mbani këpucë me taka më shumë se 4 pond.
270- Mos përdorni këpucë të sheshta plotësisht.
271- Përdorni produkte bimësh jeshile me kërcell.
272- Mos hiqni nga menyja orizin.
273- Përdorni vazhdimisht grurin.
274- Mos qëndroni ulur për më shumë se një orë në të njëjtën pozicion.
275- Mos i mbani këmbët e kryqëzuara.
276- Mos mbani pasha të rënda.
277- Përdorni korse najloni në mbrëmje.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty Re: 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Alberti Tue 8 Jan 2013 - 10:59

DHËMBËT
Si të shmangim kariesin dhe infeksionet

278-Duhet të zgjidhni një pastë dhëmbësh cilësore. Pasi ajo lehtëson lëvizjen e pllakëzave bakteriale dhe ka substanca freskuese dhe kurative.
279- Duhet të përdoret çdo ditë fija pastruese e dhëmbëve, duhet të kalohet rreth çdo dhëmbi në mënyrë që të përshkojë sipërfaqen e tij.
280- Ushqimi duhet të jetë i zgjedhur me kujdes.
281-Duhet të konsumoni ushqime që kanë karbohidrate.
282- Molla është një ndër frutat më të këshillueshme nga dentisti për dhëmbët, sipas rekomandimeve duhet të hahen jo më pak se dy të tilla në ditë.
283-Karotat duhet të përdoren çdo ditë, sipas specialistëve ato bëjnë mirë për zmaltin e dhëmbëve.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty Re: 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Alberti Tue 8 Jan 2013 - 11:00

KUJTESA/ALZAIMER
Dhjetë këshilla për të mbajtur në fortë kujtesës:

284-Lexoni libra. Në këtë mënyrë jo vetën që do të vini trurin në lëvizje duke imagjinuar periudha të ndryshme kohore dhe kultura, por do të keni histori interesante për të treguar.
285-Luani lojëra. Lojërat janë mënyra më e mirë për të sfiduar trurin. Kështu fjalëkryqet. Lojërat elektronike përmirësojnë shpejtësinë dhe kujtesën e trurit, pasi të gjitha mbështeten tek matematika.
286-Përdorini dorën e kundërt. Kalojeni ditën duke bërë gjëra me dorën që nuk e përdorni, si dhe mbajeni orën në dorën e kundërt të që kujtoheni për të.
287-Mësoni numrat e telefonit.
288-Hani edhe për trurin tuaj. Kjo do të thotë se duhet të përqendroheni tek vajrat e peshkut, salmoni, arrat, bajamet dhe vaji i ullirit.
289-Ndahuni nga rutina. Ndryshoni dyqanin ku jeni klient, hani gjëra që si keni ngrënë më parë, frekuentoni lokale që s’keni qenë më parë, pasi kjo do ta bëjë trurin tuaj të zgjohet nga zakoni dhe të jetë përsëri vigjilent.
290-Kaloni nga një rrugë e ndryshme. Kaloni apo udhëtoni në rrugë të ndryshme, kjo e ndihmon trurin të stërvisë kujtesën.
291-Mësoni një aftësi të re. Në këtë mënyrë kujtesa hyn më shumë në punë kur mësoni gjëra të reja, që më parë si bënit dot.
292-Bëni lista. Bërja e listave ju ndihmon që t’i lidhni artikujt njëri me tjetrin. Në këtë mënyrë ju luani me kujtesën tuaj, sa herë që listoni ushqimet, fjalët, veprimtaritë e ditës.
293-Zgjidh një mjeshtëri të re. Gjeni diçka që ju pëlqen dhe që nuk kushton shumë. Fotografitë me aparat dixhital, mësimi i pikturës, mësimi i një instrumenti muzikor, mësimi i stileve të ndryshme të gatimit, të kërcimit, e bëjnë trurin që të jetë në aktivitet gjatë gjithë kohës.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty Re: 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Alberti Tue 8 Jan 2013 - 11:00

MENOPAUZA
Ushqimet dhe dieta që duhet të ndiqet gjatë kësaj periudhe:

294- Përdorimi larmi ushqimesh, por që gjithnjë të jenë sa më të freskëta .
295- Përdorni sa më shumë fruta e zarzavate.
296- Filloni vaktin me sallatë ose me supë me zarzavate.
297- Pakësoni vaktet me mish (jo më shumë se 3 herë në javë) dhe zëvendësojini ato me ushqime me zarzavate.
298- Ulni përdorimin e yndyrnave gjatë përgatitjes së ushqimeve.
299- Pakësoni sa më shumë që të jetë e mundur përdorimin e ëmbëlsirave.
300- Hani fruta, por jo menjëherë pas ngrënies së vaktit.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty Re: 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Burrelsja Sun 19 May 2013 - 4:31

Alberti shkruajti:OBEZITETI
Si të mposhtini mbipeshën

11- Duhet të lëvizni duke caktuar kohë për aktivitete çdo ditë.
12- Zgjidhni ushqimin cilësor, duke i dhënë organizmit gjithçka për të cilën ai ka nevojë.
13- Yndyrat dhe sheqernat kanë shije të mirë dhe ju nevojitet një
masë e caktuar e tyre çdo ditë.
14- Balanconi dietën tuaj, të gjitha ushqimet mund t’i vendosim në dietë të shëndetshme.
15- Planifikoni një meny të shumëllojshme gjatë ditës.
16- Planifikoni të kaloni 5-10 minuta relaks çdo mëngjes.
17- Mundohuni të jeni korrektë me ushqimin, hani nga të gjitha
llojet, por me kufi.

Burrelsja
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 603
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 10/04/2013
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Smogxhije

Mbrapsht në krye Shko poshtë

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty Re: 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Anakonda Wed 15 Oct 2014 - 19:25

55 keshillat me te fundit te mjekesise moderne per shendetin
Gjithçka ne jeten e njeriut eshte ne funksion te shendetit. Por jo rralle lind pyetja: Ç’duhet te beje nje njeri per te mbajtur ne forme trupin e tij? Shkencetaret dhe studiuesit ne rrjedhen e shekujve kane hartuar dhe vazhdojne te hartojne rregulla e keshilla te nevojshme per mireqenien e njeriut. Aroma e trendafilit forcon kujtesen;bananet, hurmat e Arabise, mollet e embla, sheget, boronica, thana jane frutat qe demtojne dhembet. Spinaqi, grosha, lengu i rrushit, patatet e embla, djathi i verdhe jane ushqimet qe luftojne plakjen. Nje pakete keshillash per kujdesin e shendetit tuaj vjen ne suplementin e sotem. Gjithashtu ne kete numer do te gjeni pergjigje per pyetjet qe ju lindin per veren e nxehte, si shkaktohen djegiet e lekures nga rrezet ultraviolet, s ate demshme jane dhe si te mbrohemi.

1. Çokollata

Gjithsecili e di se sa e mire eshte per ne çokollata. Keshtu ne darke apo pas shijeve te kripura, nuk ka gje me te deshiruar se embelsia e çokollates. Ne te permbahen kimikate te quajtura polifenole, te cilat cilat reduktojne pranine e radikaleve te lira, qe mund te shkaterrojne qelizat dhe mund te sjellin demtime te ADN-se, po ashtu mbron edhe zemren. shkolla Harvard dhe i Shendeti Publik kryen nje studim me rreth 8 000 meshkuj amerikane te moshes rreth 65 vjeç per nje periudhe kater vjeçare, dhe ata persona qe konsumonin çokollata dhe embelsira te pakten tri here ne muaj, jetonin gati nje vit me teper sa ata qe konsumonin çokollaten nje here ne vil.

2. Vera e kuqe

Nese do te lexoni gazetat, do te lexoni patjeter rreth dobive qe sjell vera e kuqe ne organizmin e njeriut kur ajo konsumohet ne masen e duhur. Ashtu si çokollata, polifenolet jane 1 kimikatet çeles, siç jane tanina dhe flavonidet te lekura e rrushit apo farat, te cilat jane antioksdante te fuqishem. E rendesishme eshte qe proksianidina, e cila ndihmon ne reduktimin e presionit te gjakut dhe uljen e nivelit te kolosterolit. Nje tjeter ingredient, resveratrol ngadaleson plakjen e zemres, muskujve syve dhe ruan aftesine e kataraktit, dobi qe perftohen nga vera e kuqe. Ashtu si çokollata, vera e kuqe duhet te konsumohet me kriter, asnjehere nuk duhet tepruar me te. Disa lloje te veres se kuqe tradicionale qe vijne nga jugperendimi i Frances. Sardenja dhe Kreta shfaqen si me te pasurat me ingrediente "magjike".

3. Stresi

Stresi ne vija te trasha eshte konsideruar si i demshem per njeriun, por ij konceptuar ngushte, ne ate mase qe ai nuk shfaq probleme te shendetit mendor e atij fizik, sif eshte per shembull stresi qe krijohet gjate diteve kur do martoheni, apo do hidhni nje hap te madh ne jeten tuaj. Ky lloj stresi mund te ndihmoje ne riformimin e sistemit tuaj imunitar. Ekspertet shprehen se situatat stresuese e shtyjne trupin qe te luftoje per te fituar pergjigje stimuluese.

4. Akullorja

Edhe pse ne perberjen e saj ka sheqer, akullorja nuk ka nivele te larta te glukozes, çka do te thote se akullorja e sjell sheqerin ne gjak gradualisht pasi ju ta keni shijuar ate. 7s grame akullore kane pikerisht 114 klori dhe ndersa 6 grame yndyre permbajne s11 kalori.

5. Buka e bardhe

Teoria e pergjithshme qe transmetohet edhe nder breza eshte se mielli i pasitur eshte me i mire per ju, por ne fakt mielli i bukes se bardhe eshte i pasur me kalcium dhe hekur, vitamine B1 dhe naicine. Kjo per arsye se buka e bardhe eshte me pak e pasur ne fibra, çka do te thote se pjesa me e madhe e kalciumit eshte e thithur. Ju mund te vazhdoni t’i jepni femijeve tuaj buke te zeze, por buka e bardhe ka disa dobi ushqyese.

6. Puna

Nga puna s’ka vdekur njeri, thote nje shprehje popullore. Perjashto Japonine, ku qindra njerez vdesin çdo vit. Gjithsesi, ekspertet kane treguar se puna ju ndihmon te jeni te shendetshem, çka jo vetem ju ben te jetoni me mire, te rrisni nivelin tuaj te jeteses, por mbi gjitha ju afirmon ne shoqeri.

7. Kafeja

Ashtu si vera e kuqe dhe çokollata, kafeja permban antioksidante dhe tanine te cilet ndihmojne ne forcimin e zemres dhe zhbllokimin e arterieve. Po ashtu keta perberes jane te dobishem per melfine, nje filxhan ne dite largon rrezikun cirrozes ne 20 per qind, ndersa 4 filxhane ne dite reduktojne kete rrezik ne 80 per qind. Çka do te thote se ky eshte nje lajm i mire per ata qe s’mund te konsumojne veren e kuqe per arsye te ndryshme. Keta perberes te gjendur edhe te kafeja, mund t’i kompensojne efektet pozitive qe sjell vera e kuqe.

8. Farat e pjekura

Pavaresisht nga rritja e kostos se jeteses dhe komoditetit, batha dhe farat e pjekura jane akoma ne çmime te uleta dhe gjithmone jane konsideruar si te dobishme per zemren. Por ato zakonisht ju bejne vanitoze, pra e fryjne stomakun me gazra.

9. Gines

Irlandezet, ideatoret e Ginesit (guinness), guximit dhe shendetit e reklamuan ate duke perdorur sloganin "Guinness eshte i dobishem per ju", derisa ata e pushuan kete veprim. Kerkimet e publikuara ne vitin 2003 nga Universiteti i eisconsin, treguan se kjo ishte e vertete: Pija me ngjyre te erret e preferuar nga irlandezet ishte po aq e efektshme sa aspirina ne parandalimin e mpiksjes se gjakut dhe nderlikime te tjera qe mund te shfaqen ne sistemin e qarkullimit te gjakut. Pra, kjo ka te gjitha efektet e antioksidanteve10. Lista e gazetave

Ekspertet pas studimeve te bera, tashme jane te bindur se leximi i gazelave dhe revistave, ndihmon ne reduktimin e stresit dhe rrezikun e "Karoshi", nje term japonez i perdorur per vdekjen e shkaktuar nga puna e tepert. Kjo eshte shfaqur si nje tjeter ane pozitive e gazetave, dhe kete radhe si nje fakt i dobishem ne shendetin dhe mireqenen e njeriut.

Ne stinen e nxehte te veres, padyshim qe pas diteve te tera nen rrezet e nxehta te diellit dhe buze detit, mund te shfaqen edhe probleme ne lekuren tuaj. LiveSciennce sjell per ju dhjete pyetje mbi lekuren e djegur nga nxehtesia e veres dhe pergjigjet per misteret dhe problemet e papritura qe mund te shkaktohen nga dielli i nxehte, lekure e nxire e trupit dhe , problemet me fytyren e djegur ,etj. Parandaloni kancerin e lekures duke perdorur vajra qe permbajne faktore mbrojtes ndaj rrezeve UVA dhe UVB. Vereni produktin me kujdes dhe mos harroni hunden, buzet, veshet dhe kembet. Perdoreni ate te pakten 30 minuta perpara se te dilni. Perseriteni pas dy oresh, ne rast se beheni me djerse ose pas notit, si te nevojitet. Perdorni kapele qe ti beni hije kokes, fytyres dhe qafes. Mbroni syte qe te ndaloni kataraktet e mundshme ne jete , duke perdorur syze 99-100% mbrojtje nga rrezet UVA dhe UVB. Femijet poshte moshes nje vjeç duhen mbajtur sa me larg diellit, sepse lekura e tyre eshte shume sensitive. Risku per femijet e kesaj moshe qe te dehidratohen ose raste te goditjeve nga dielli eshte shume e larte. Mbajini femijet ne hije  te veshur lehte me rroba qe mbulojne krahet dhe kembet. Nje kapele me vrima eshte e domosdoshme. Vajrat per te vegjlit, nen gjashte muaj nuk rekomandohen. Disa keshilla te tjera qe mund te ndiqen jane: rrezet me demtuese jane nga ora 11-16. mundohuni te qendroni brenda ne hije gjate ketyre oreve. Lekura demtohet ne me pak se 15 minuta nga dielli, dhe kjo vihet re plotesisht pas 12 oreve. Rete nuk ju mbrojne nga efektet e demshme te diellit. Kini kujdes nga rera dhe uji, sepse ato reflektojne deri ne 50% te rrezeve ne lekuren tuaj. Edhe pse mund te jeni ne çader ose ne hije ju duhet te merrni masa te metejshme.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty Re: 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Anakonda Wed 15 Oct 2014 - 19:27

11. Shkaktohen djegiet e lekures nga dielli?

Kur ju qendroni ne ndenjesen tuaj te plazhit per te marre ngjyren aq te deshiruar te çokollates, rrezet ultraviolet te diellit depertojne ne lekuren tuaj dhe vrasin qelizat e gjalla te cilat punojne normalisht per te krijuar shtrsa te reja te lekures, pra e rigjenerojne ate. Rrezet ultraviolet A, pra UVA, mund te depertojne shume thelle ne lekure, por te dyja bashke rrezet UVA dhe UVB mund te shkaktojne djegie te lekures.

12. Pse lekura e djegur shfaqet si ngjyre e kuqe?

Per te riparuar demtimin, pra qelizat e djegura nga rrezet e demshme te diellit, dhe per te larguar qelizat e vdekura , enet e gjakut zgjerohen dhe tensioni i qarkullimit te gjakut rritet ne pjeset e tripit ku eshte shkaktuar djegia ne lekure. Sasia e larte e gjakut e perqendruar ne keto pjese te trupit ben qe lekura te marre pamje te kuqerremte, pra te skuqur. Po keshtu lekura e kesaj pjese eshte e ngrohte dhe e ruan per nje fare kohe nxehtesine.

13. Pse lekura e djegur shkakton te djegura?

Qelizat e djegura dergojne mesazhin ne ne trurin tuaj, duke aktivizuar zonat nervore, muskujt dhe receptoret e aktivizuar te lekures. Keto bejne qe lekura te jete e ndjeshme dhe nga prekjet e lehta, ccka krijojne ndjesine e kruarjes. Por duhet treguar kujdes se ferkimi i tepruar mund te krijoje irritimin e lekures ne pjesen e djegur  dhe mund te krijoje probleme te cilat mun te largohen  vetem me nderhyrjen e mjekut  dhe perdorimin e kremrave  dhe medikamenteve te caktuara.
14. Kush e shkakton nxirrjen e lekures?

Ne pergjigje te rrezeve ultraviolet qe godasin lekuren tuaj , shtresat e brendshme te saj, trupi juaj prodhon me teper pigment melanine, i vili e ben te erret lekuren tuaj. Pigmenti perthith rrezatimin dhe mbron qelizat nga demtimi. Disa persona nuk marrin kete ngjyre te erret  pas nje dite plazh, disa te tjere nuk e marrin kete ngjyre edhe pas nje sezoni plazhi, pasi trupi i tyre ka nevoje per me teper kohe per te prodhuar melanine.

15. Pse lekura e skuqur nuk nxihet?

Melanina ndihmon trupin qe te filtroje jashte lekures rrezatimin ultraviolet te demshem per qelizat e lekures. Pheomelanina, nje tip i melanines e cila krijon skuqjen e lekures, pra e ben ate te marre ngjyre te kuqerremte . biondet dhe personat me ngjyre te çelet te lekures, kuqot, rrezikojne me teper nje djegie te lekures nga dielli. Po keshtu ketij tipi lekure duhet t’i kushtohet me teper kujdes, pasi mund te shkaktohen djegie apo edhe kancer i lekures.

16. Funksionon kremi i diellit?

Kremrat me efektive kunder djegieve te shkatuara nga dielli, e mbrojne lekuren tuaj nga te dy llojet e rrezeve te demshme ultraviolet A dhe ultraviolet B. Ato bashkeveprojne nepermjet kimikateve qe kane ne perberjen e tyre duke perthithur rrezet ultraviolet  ose duke i reflektuar ato  dhe duke i larguar ato nga lekura e trupit tuaj. Keshtu qe eshte i nevojshem perdorimi i kremrave kunder djegieve ne ditet kur ju i ekspozoheni diellit.

17. A eshte SPF 30 dy here me i mire se SPF 15?

Jo plotesisht. SPF ju trgon juve se sa kohe perpara duhet perdorur para se te ekspozoheni ne diellit, po ashtu varet dhe nga lloji i lekures suaj. Per shembull SPF, 2 ju lejon te qendroni ne diell dy here me teper sesa mund te qendronit ne mungese te tij  pa u djegur. Nje SPF 30 here me i forte , dhe reflekton 97 per qind te rrezeve te demshme te te diellit , nderkohe qe SPF 15 reflekton 93 per qind te ketyre rrezeve.

Pse rrezikojme me shume te digjemi ne plazh?

Rrezet e diellit mund te reflektohen nga rera dhe nga uji( debora gjithashtu). Po keshtu edhe faktore te tjere, si: rrezet ultraviolet jane me te forta ne stinen e veres , ne mesdite, ne temperatura te larta, ne zonat ekuatoriale. Vetem ne ditet e vraneta 80 per qind e rrezeve te diellit mund te depertojne midis reve, erresires dhe mjegulles.

18. Skuqja nuk demton asnje, apo jo?

Absulutisht e gabuar. ekspozimi ndaj rrezeve ultraviolet mund te shkaktoj nje mutacione  ne qelizat tuaja dhe te behen shkak per shfaqjen e kancerit te lekures. Fluskat e shkaktuara nga djegiet. Gjate femijerise dhe adoleshences shton rrezikun e shfaqjes se kancerit te lekures  ne moshe te rritur sepse melanoma ka me teper mundesi  te zhvillohet me kalimin e viteve. Efekte te tjera te papelqyeshme jane rrudhat dhe lekura bie, njollat kafe dhe kataraktet.

19. Cila eshte menyra me e mire per te trajtuar djegiet?

Kjo duhet bere nje dite me pare se ju te shihni demtimet e shkaktuara nga skuqja e lekures prej rrezeve te demshme te diellit. Pra qe para se ju t’i ekspozoheni diellit. Pra qe para se t’i ekspozoheni diellit duhet te tregoni kujdesin e duhur per lekuren tuaj. Merrni menjehere aspirine? Kjo mund te zvogeloje heret perhapjen e djegieve nga diell. Trajtoni djegie te shkalles se pare e te dyte  ne dush te ftohte, me aloe vera dhe kremra hidrokortizon. Drejtohuni mjekut nese djegiet shoqerohen me dhimbje koke, ethe dhe temperature.

20. Ushqimet qe demtojne kolesterolin

Jane dy menyra qe trupi i njeriut merr kolesterol, nga ushqimi qe hame dhe nga melçia, edhe pse shume ushqime kane kolesterol melçia prodhon 80% te kolesterolit qe kemi nevoje. Disa nga ushqimet qe s’duhet te hahen per te evituar kolesterolin jane:  Gjalpi, mishi i pjekur, mishi i grire, te brendshmet te tilla si melçi, zemer dhe veshka. Gjithashtu duhet te minimizohen  prodhimet e qumeshtit qe kane me shume se 1% yndyre qumeshti, gjithashtu fast-foods. Mund te perdoresh margarina te lehta, ose vaj ulliri, mishin zevendesoje me pule ose peshk por qe kane lekure te holle, perdor skim milk ose loe fas milk.

S’duhet te hani:

-Gjalpe
-Mish te pjekur
-Mish te grire
-Te brendshme kafshesh te tilla si melçi, zemra, veshka
-Produkte qumeshti qe kane me shume se 1 % yndyre
-Fast-Food

21. Zarzavate te gjelbra kurojne diabetin

eshte vertetuar se zarzavatet e gjelbra veçanerisht te gjalla te gjithe ata qe vuajne nga diabeti duhet t'i perdorni çdo dite, ne dreke dhe darke, ne sasi te bollshme. Zarzavatet e gjelbra permbajne antioksidante, vitamina, kripera minerale dhe fibra. Te gjitha perimet permbajne vitamine C ne perqindje te ndryshme, sipas llojit te bimeve. Njezet e kater ore pas keputjes, ato humbin 10-15% te vitamines C. Gjate gatimit humbin jo vetem gjithe vitaminen C, por dhe shumicen e mineraleve. Por uji ne te cilin ato jane zier permban mikromineralet e dobishme, si kaliumi, magnezi dhe zingu, prandaj dhe mund te perdoret per te gatuar supe. Nisur nga veçorite e mesiperme, zarzavatet e gjelbra jane shume te dobishme per diabetikun.

Zarzavatet e gjelbra permbajne:

1-Antioksidante
2-Vitamina
3-Kripera Minerale
4-Mikrominelare te tilla si kaliumi, magnezi, zinku

22. Zemres se femres i ben mire vera

Pirja e dy gotave vere çdo dite i ben mire zemres se femrave. E ndihmon “te mbaje ritmin”, i lejon te pershtatet me shpejt me nevojat e dites. Aspekt shume i rendesishem ky, qe tregon shendet shume te mire dhe ul rrezikun e infarktit. Ne keto perfundime ka arritur nje studim suedez botuar ne revisten mjekesore “Heart”. Studimi, i udhehequr nga Instituti “Karolinska” ne Stokholm, ka patur subjekte 120 gra nen 75 vjeç, te mbijetuara nga nje infrakt ose bllokim venash. Efektet e mira jane shume te palveral ne rast se vera zevendesohet me birre ose nje pije superalkolike. Ndersa vera, e cila ka nje efekt relaksues mbi sistemin nervor, i mundeson zemres “ta marre me qetesi” punen e saj. Ka mundesi qe keto efekte lidhen me faktin se kush pi vere ben nje gjume me te qete, duke i lejuar organit te zemres te pushoje.

Vera ndihmon femra:

1-Zemra e tyre pershtatet me shpejt me ritmim e dites
2-Ul rrezikun e infraktit
3-Ka efekt relaksues ne sistemin nervor
4-Vera u lejon grave nje gjume te qete

23. Vitamina C, largon semundjet e trurit

Dozat e larta te vitamines C ne organizem, zvogelojne per gati 50% rrezikun nga sulmi ne koke. Pikerisht per kete rekomandohet qe te ushqehemi me pese deri ne nente luge peme perime ne dite. Me sasine e vitamines C ne trup mund te parandalohet mundesia e sulmit ne tru, kjo eshte bere e ditur pas nje hulumtim i gjere i kryer me rreth 20.000 persona te moshes se mesme dhe te vjeter, te kryer ne Norfolk te Britanise se Madhe. Efektet mbrojtese te vitamines C kunder sulmit ne tru jane te vertetueshme duke marre parasysh faktoret te tilles: mosha, gjinia, pirja e duhanit, alkooli, indeksi i mases trupore, shtypja, kolesteroli, aktiviteti fizik, diabeti, sulmet e mehershme ne zemer, marrja e ilaçeve dhe statusi shoqeror.
Vitamina C

1-largon problemet e trurit
2-Problemet mendore si harresa
3- Duhet te konsumohen deri ne 9 luge perime ose fruta me vitamine C ne dite.

24. Ushqimi vetem me perime, ngadaleson rritjen e femijeve

Nuk eshte aspak e shendetshme qe nje nene te heqe nga dieta e femijes se saj, ushqimet me origjine shtazore, gjate periudhes se ushqimit me qumesht, e per me teper t'u imponoje femijeve nje ushqim rigorozisht vegjetarian: pa djathe, gjalpe ose buke. Studimet te mjaftueshme tregojne sesi femijet e mamave vegjetariane, te privuar nga proteinat shtazore, lindin me te vegjel dhe rritem me ngadale, nje efekt qe mund te kthehet ne problem te vazhdueshem per jeten e tyre te mevonshme. Ne rast se mjekeve u duhet ti kthejne keta femije me nje organizem normal, atyre u duhet qe per dy vjet, te hane nje sasi te kufizuar mishi ne dite, qe te kthehen ne njerez me energjike dhe aktive.

Mungesa e ushqimeve jo vegjetariane shkakton:

1-femije jo energjike
2-Femije qe lindin te vegjel ne peshe
3-Rriten me ngadale sesa te tjeret
4-Kane probleme te vazhdueshme ne jeten e tyre

25. Ushqimet qe duhen perdorur gjate menstruacioneve

Humbja e gjakut do te thote oksigjenim me te paket te qelizave te trupit, d.m.th lodhje me te madhe se zakonisht per te njejten pune. Patjeter ato dite duhet te hash me shume se zakonisht. Mire eshte qe femrat te marrin hekur nga farmacia. Por kujdes, hekurin mos e merr me stomak bosh, se do te rendoje shume. Gjithashtu duhen konsumuar ushqime qe permbajne shume hekur te tilla si mish i kuq (vicci me mire, sepse ka me shume hekur se qengji dhe derri). Duhet pire nje gote portokall i shtrydhur, pasi ky frut ka shume vitamine C. Duhet te hani perime ngjyre jeshile, sepse permbajne acid folik. Te mos hash ne te njejtin vakt nje ushqim te pasur me hekur (p.sh. mish) me nje ushqim te pasur me kalcium (p.sh. qumesht ose djathe). Ha patjeter çokollate gjate menstruacioneve, sepse permban hekur dhe magnesium, ato gjera qe trupi i humbet me gjakun e ikur.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty Re: 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Anakonda Wed 15 Oct 2014 - 19:29

26. Gjate menstuaacioneve duhet ngrene:

1-    Ushqime qe permbajne hekur
2-    Kryesisht mish micci
3-    Duhet te pini nje gote portokalli te shtrudhur
4-    Duhet ngerne patjeter ccokollate.

27. Problemet urinare, kurohen me brokoli

Brokoli nuk gjendet shpesh ne tryezat tona sepse nuk kemi njohuri te mjaftueshme per te. Megjithate, eshte mire qe kete lloj perime ta konsumojme me shpesh sepse eshte shume i ushqyeshem dhe se pergatitja e tij eshte shume e lehte. Brokoli munde te jete shume efikas ne problemet qe shfaqen te shumica e femrave por edhe te meshkujt. Brokoli eshte treguar shume efikas ne preventive e ndezjes se kanaleve urinare. Kjo semundje lajmerohet shume shpesh te femrat, madje disa prej tyre mesohen te jetojne me kete problem. Mjeket deklarojne se femrat te cilat kane probleme me kanalet urinare duhet me ngrene 200 deri 300 grame brokoli te zier. Brokoli permban glukinolat, te cilet jane perberje sekondare bimore te cilet i shkaterrojne bakteret ne fshikezen e urines.

Brokoli kuron:

Infeksionet urinare

2-Ndezjen e kanaleve urinare tek femrat
3-kancerin e gjirit
4-Duhet kosnumuar 200-300 grame brokoli i zier ne dite

28-Aroma e trendafilit  forcon kujtesen

Shkencetaret gjermane, pas nje eksperimenti konkret, kane arritur ne perfundimin se aroma e trendafilave ne kohen e gjumit gjalleron dhe forcon kujtesen e njerezve. Ne kete eksperiment u aktivizuan 74 vullnetare, te cilet duhej te mbanin mend dy objekte ose letra, duke permbysur letrat njeren pas tjetres. Nderkaq, disa nga “vullnetaret” thithnin arome trendafilash.
Pastaj, shkencetaret vrojtuan veprimtarine e trurit te tyre ne kohen e gjumit. Edhe gjate gjumit shkencetaret hidhnin ne afersi te krevateve solucion me ere trendafili. Te nesermen, te eksperimentuarit u pyeten se çfare u kishte ngelur ne mendje nga objektet dhe letrat qe kishin pare.

Aroma e trendafilit

1-Forcon kujtesen
2-Shishe parfumi te tilla duhen mbajtur edhe gjate nates tek koka e krevatit
3-Nuk ka kriter per grupmoshen, ndihmon te gjithe ata qe duan te rrsin kujtesen

29-Frutat qe demtojne dhembet

Tanime te gjithe  e dine qe kariesi i dhembeve shkaktohet, ne shumicen e rasteve, nga ushqimet e embla dhe te atheta. Ato  bejme te mundur shkaterrimin e te gjitha qelizave te thella te dhembeve dhe dhemballeve. Dihet gjithashtu se frutat dhe perimet i kane te dyja: sheqerin dhe acidet. Pikerisht per kete mjeket kane grupuar nje sere frutash qe duhet te konsumohen shume shpesh, pasi demtojne dhembet. Te tilla jane bananet, hurmat e Arabise, ananasi, patatja, bizelet, mollet e embla, qe permbajne sasi te medha hidrokarburesh. Ne kete grup futen edhe sheget, boronica, kumbullat, thanat, te cilat kane vertet pak hidrokarbure, por jane te pasura me acide organike. Ne kete grup futen edhe domatet, sallata jeshile,majdanozi, spinaqi.

Frutat qe demtojne dhembet

1-Bananet
2-Hurmat e Arabise
3-Mollet e embla
4-Sheget
5-Boronica
6-Thana

30-Ushqimet qe luftojne plakjen

Spinqi dhe fasulet jane konsideruar si dy ushqimet baze per te luftuar plakjen. Nje grup studiuesish nga  Australia, Indonezi dhe Suedi studiuan ushqyerjen e femrave dhe te meshkujve te moshuar dhe vertetuan se, ata qe kishin me pak rrudha konsumonin me shume perime me gjethe jeshile dhe fasule. Sekreti? Keto ushqime jane te pasura me lende qe ndihmojne ne qetesimin e sherimin e qelizave te lekures. Nje ushqim tjeter qe lufton plakjen eshte edhe lengu i rrushit. Ai jo vetem qe mbron nga infarkti dhe hemorragjia cerebrale, por mund te ndihmoje edhe ne qetesimin e lekures. Dhe kjo, sepse rrushi permban polifenole, lende antioksiduese qe e ruajne lekuren elastike dhe te lemuar. Ne grupin e ushqimeve te luftojne plakjen futen edhe patatet e embla, djathi i verdhe

Luftojne plakjen:

1-Spinaqi
2-Grosha
3-Lengu i rrushit
4-Patatet e embla
5-Djathi i verdhe
31-Rrushi, kundra kancerit dhe semundjeve vaskulare

Shkencetaret pohojne se nga te gjitha lengjet e frutave, lengu i rrushit eshte me efikasi kunder kancerit dhe semundjeve te zemres. Kjo, sepse ne kete leng ka nje perqendrim shume te madh antioksidantesh, te cilet neutralizojne "radikalet e lira" qe jane shkaktaret e plakjes dhe lindjes se semundjeve kanceroze.

Rrushi eshte shume i pasur me glukoze, fruktoze, acide organike, kripera minerale, kalium, kalcium, natrium, magnezium, pektine dhe vitamina. Pikerisht per kete arsye, mjeket e rekomandojne ne rastet e anemive dhe çrregullimeve te sistemit nervor, ne stadet fillestare te tuberkulozit, si dhe ne shume semundje te stomakut dhe zorreve. Ata qe pine leng rrushi te pakten tri here ne jave, kane me shume shanse per t’i shpetuar semundjes se Alzhejmerit.

Rrushi kuron:

1-Semundjet vaskulare
2-Kancerin
3-Rastet me anemi
4-Semundje te stomakut
5-Semundje te sistemit nervor

32- Kanceri i lekures luftohet me ushtrime dhe kafeine

Nese mund tu shtonit ushtrimeve fizike rutine nje ose dy filxhane kafe do te reduktonit ndjeshem rrezikun nga kanceri i lekures. Kete e kane provuar kerkimet me te fundit ne kete fushe. Kombinimi i ushtrimeve dhe kafese shkaterron qelizat prekanceroze qe jane krijuar nga demtimi qe shkaktojne  rrezet ultraviolet. Sipas nje grupi studiuesish ne Rutgers University, pas eksperimenteve tek nje kavie ka rezultuar se ka nje efekt protektiv te kafeines dhe ushtrimeve, jo domosdoshmerish te perdorura te dyja njeheresh. Shkencetaret mendojne se nje efekt i tille mund te jete i ngjashem edhe tek njerezit. Pikerisht per kete arsye, per te evituar kancerin e lekures ata rekomandojne nderhyrjen e kafese me ushtrimet fizike.

33. Jodi rregullon mbi 100 sisteme enzimash

Jodi eshte i nevojshem nga gjendrat tiroide, per te prodhuar hormonin e tiroides,i cili rregullon me shume se 100 sisteme enzimash,pershire ketu dhe metabolizmin,rritjen, riprodhimin dhe shume funksione te tjera themelore. Mungesa e jodit sjell fryrjen e gjendrave tiroide. Kjo ndodh gjate perpjekjes per te marre jodin nga gjaku, dhe duke formuar keshtu nje strume. Po ashtu ulet metabolizmi duke shkaktuar ngadalesim ne aktivitetin fizik dhe mendor, shtim te peshes, zgjerim te qafes (sepse gjendra tiroide gjendet aty), vrazhdesim te tipareve te fytyres dhe floke te thate.  Jodi gjendet kryesisht tek te gjitha prodhimet e detit dhe kripa e jodizuar. Gjithashtu edhe qumeshti dhe bulmetrat dhe perimet qe rriten brenda ne toke permbajne jod.
34. Mungesa e kromit shkak per diabet dhe semundjet gjenetike

Kromi u identifikua si nje nga mineralet ne trupin e njeriut vetem 30 vjet me pare. Studimet per te vazhdojne akoma. Kromi eshte pjese e nje perberje qe ben te mundur insulinen te punoje. eshte gjithashtu i rendesishem ne metabolizem dhe strukturen  gjenetike. Per shkak te njohurive jo te mjaftueshme per kete  kripe minerale eshte e veshtire te dallohen shenja te veçanta,  ne mungese te tij. Megjithate dihet se mund te shkaktoje rritje  te kolesterolit ne gjak. Ne studimet e bera tek  kafshet,mungesa  e kromit shkakton nje semundje, qe eshte shume e ngjashme me  diabetin. Gjendet kryesisht tek mishi,dritherat,fasulet e  thata, thjerrezat,lajthia, peshku dhe prodhime te tjera  nga  deti.

35. Kujdes nga paracetamoli, demton veshkat

Shume tableta qe disa i gelltisin me shumice kunder kokedhembjeve, per qetesimin e dhembjes se dhembit dhe dhembjeve tjera, permbajne paracetamol. Ky analgjetik, mjaft mire e zevendeson aspirinen dhe eshte i pershtatshem per personat qe kane te thate ne lukth dhe per ata te te cilet here pas here paraqitet gjakredhja ne lukth. Por kujdes ! Paracetamoli demton veshkat. Keshtu, ata qe e perdorin kane mundesi tri here me shume te semuren nga veshkat se ata qe nuk e perdorin barera qe nuk kane paracetamol.

36. Perdorimi i jogurtit eviton barkeqitjen

eshte nje nga produketet me te perdorura ne ditet e sotme, per evitimin mungeses se urise tek femijet, pasi dihet qe eshte nje product mjaft I dashur per kete grupmoshe. Por ajo qe nuk dinit me pare lidhet me faktin se jogurti eviton  barkqitjen tek feije t. Bakteret "mike" te jogurtit dhe prodhimeve te tjera qumeshtore mund te pakesojne numrin e viruseve. Pikerisht per kete aresye mjeket u rekomandojne nenave te fusin ne menyne e perditshme ne dieten e te vegjelve te tyre edhe kete product kaq te shendetshem.
37. Kafja shton rrahjet e zemres

Ka studime te ndryshme qe pranojne ose jo vlerat e kafese ne organizmin tone. Megjithate specialistet bien te gjithe dakord ne nje pike, produkti me ngjyre te zeze ne te gjitha rastet demton zemren. Veçanerisht kur perdoret ne masa te shumta gjate dites.  Kini kujdes pas pirjes se disa kafeve me radhe ndjeni rrahje te shpeshta te zemres, ne keto raste veç ketij organi eshte  mire qe te kontrollohet edhe melçia. Ne rastet kur keni probleme me funksionimin e melçise, kafeina e kafese grumbullohet ne gjak dhe keshtu fillojne te rrahurat e shpeshta te zemres.

38. Mungesa e vitamines A sjell verbim

Mungesa e vitamines A shkakton shkurtpamesi dhe verbimin e nates. Prandaj keshillohet qe veç te tjerash te hani majdanoz te fresket i cili eshte i pasur me vitaminen A, por permban edhe kalcium te nevojshem per elasticitetin e muskulatures se syve. Gjysme filxhani majdanoz ploteson nevojen ditore te organizmit me vitamine A. Kjo per te gjithe ato raste kur personi eshte i vetedijshem qe nuk ka konsumuar ne menyne e tij ditore produkte qe kane kete lloj vitamine.

39. Si te kuroni plaget ne me jod

Plaget e ndotura gjithmone fillimisht duhet t’i lani me uje te ftohte e pastaj ti  dezinfektoni me jod dhe etil-alkool. Gervishtjet e vogla rekomandohen qe te mos i lidhni. Ato me mire sherohen ne ajer. Plaget pakez me te medha dhe ato qe ndeshen me rrobat eshte mire qe ti mbuloni fashe e cila duhet te nderrohet çdo 24 ore. Kjo per plaget qe mund te kurohen edhe trajtohen ne kushtet e shtepise, nderkohe qe per plage te renda duhet te  drejtoheni tek mjekut.

40. Pse antibiotiket shoqeruar me vitamina

Perdorimi i antibiotikeve shoqerohet me vitamina te ndryshme, per te mos menjanuar veprimin e dobishem te mikroflores se perhershme te zorreve. Shendeti dhe zhvillimi i mikroflores se dobishme te zorreve varet shume nga ushqimi qe merr çdo dite njeriu. Prandaj nuk duhet harruar se duhet te hame e te pime edhe per “shendetin” e saj. Te ushqyerit e gabuar mund te demtoje kete mikroflore, dhe si pasoje te lejoje perhapjen e mikrobeve te demshme. Ne raste se antibiotiket konsumohen te veçuara ato sjellin  çrregullime shendetesore, si dhimbje koke, lodhje, vjellje etj.

Nje trup i shendetshem dhe me pak kile, kombinimet e ushqimeve

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty Re: 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Anakonda Wed 15 Oct 2014 - 19:30

41. Karota dhe vaji i Ullirit

Ka disa lloj ushqimesh qe duhet te hahen te shoqeruara me te tjera, sepse keshtu behen me te dobishme per organizmin e njeriut. Studimet e bera, kane treguar se nese i ha karotat e grira ne forme sallate, pa i hedhur vaj ulliri, mund te pakesosh sasine e kalorive qe merr, por humb marrjen e betakarotines qe eshte mjafte e vlefshme per trupin.

42. Vitaminat dhe perzierja me yndyrnat

Vitamina A, ashtu sikurse dhe vitaminat D, E, K, absorbohen nga organizmi, vetem ne prani te yndurnave. Me perpara, konsiderohej e papershtatshme te bashkoheshin proteinat me karbohidratet. Por sot, mendohet se t`i shtosh llojeve te ndryshme te pastave (brumerave), pak fasule, bizele, apo thjerreza, plotesohen me mire nevojat proteinike te trupit.

43. Ushqimet qe s’duhen bashkuar

Jo gjithmone ushqimet duhen bashkuar me njera-tjetren pasi ne kete rast humbasin te gjitha vlerat e tyre ushqimore. Nje rasti i tille eshte  djathi, qe eshte i pasur me kalcium, por nese ai konsumohet se bashku me mishin, pengon absorbimin e hekurit nga zorret. Lakra e bardhe kur hahet me peshk, pengon absorbimin e jodit, qe permban peshku. Po ashtu, tanina qe permban çaji, pengon absorbimin e kalciumit qe ndodhet ne djathe etj

44. Fibrat rrisin energjine

Nese doni te jeni energjik gjate gjithe dites, filloni me “fibra” qe ne mengjes. Shume nga ushqimet e veçanta ndikojne ne mireqenien tone, por specialistja e  dietave, Annie Jefferson, tregon se nje ndryshim i veçante qe rrit nivelin e energjive ndodh kur njeriu ha per mengjes nje ushqim te pasur me fibra.eshte provuar se fibra rrit nivelin e energjive, ka nje efekt pozitiv ne funksionimin e organeve. Ju mban ne forme per nje kohe te gjate dhe gjithashtu nuk ndikon ne shtim te peshes.
45. Shmangni varicet me kercell jeshil

Shume gra, mbi moshen 30 vjeç vuajne nga dhimbja dhe shfaqja e variceve, por vetem duke mbajtur sistemin digjestiv ne levizje, mund te gjeni çelesin e shmangies se ketij problemi. Specialisti Amerikan i venave, Dr. Luis Navarro  keshillon: Grate mund te parandalojne shfaqjen e varikozes duke zgjedhur ushqime te pasura me produkte te bimeve me kercell, (fibra)gruri, orizi, etj, te cilat ndikojne ne funksionimin e rregullt te organeve te brendshme si dhe rregullojne levizjen e muskujve, ne rastet kur vuani nga gjymtyret e poshtme. Evitoni dhe qendrimin ulur me kembet kryqezuar.

46. Osteoporoza largohet me luleshtrydhe

Osteoporoza shfaqet tek nje ne çdo tre gra te moshes mbi 50 vjeç bote dhe faktoret qe e shkaktojne jane menopauza e hershme, anoreksia si dhe perdorimi per nje kohe te gjate i kortikosteroideve. Pikerisht per kete arsye mjeket rekomandojne ngrenien e luleshtrydheve gjate sezonit te tyre te prodhimit. Keto jane produkte te pasura me vitamina K qe eshte identifikuar si nje trajtues i efektshem i osteoporozes. Kerkimet kane treguar se vitamina K kontribuon ne eliminimin e problemeve te kockave.

47. Ruani presioni e gjakut, ndaloni kripen

Nga presioni i larte i gjakut vuajne nje ne çdo tre te rinj, si dhe shume gra te moshes 35 deri 55 vjeçe. Pikerisht per kete arsye  mjeket rekomandojne qe  duhet te shikohen me kujdes  etiketat e ushqimeve, per sasine e “fshehur” te kripes, sepse kjo eshte rruga kryesore per rritjen e presionit te gjakut, nepermjet ushqimeve. Per shembull, nje pjese e holle e nje pice mesatare, permban 20% te kripes qe rekomandohet te marre ne dite nje njeri. Shume nga ne marrin ne dite dyfish - sasi te kripes, shume me teper sesa ka nevoje organizmi. Reduktimi i kripes eshte nje nga  faktoret me te rendesishem ne uljen e presionit te gjakut.

48. Evitoni dhimbjen e kokes me peshkun…
Japonezet kane nje shkalle te ulet te depresionit sepse ata perdorin ne gatim vajin e peshkut. Nutrionisti, Fabienne Garceau thote se ne akoma nuk arrijme te perceptojme mesazhin kur flitet per kete acid yndyror. Britaniket nuk para e perdorin peshkun, vetem 11 % e tyre mund te marrin nje here ne jave. Ndaj nuk eshte per t’u habitur kur shohim se njerezit jane gjithnje te tensionuar. Nese nuk jeni nje ngrenes i peshkut, mund te provoni me veze te fresketa pule, te cilat jane shume te perdorshme edhe si diete.

49. Mbipesha e madhe trupore shkurton jeten

Ka kohe qe mbipesha trupore shikohet si e demshme per shendetin, por dy studime te reja mjekesore arrijne ne perfundimin se mbipesha trupore luan rol edhe ne pakesimin e viteve te jetes.

Shkencetare amerikane dhe holandeze njoftojne se mbipesha trupore shkurton jetegjatesine. Per arritjen e ketij perfundimi shkencetareve iu deshen disa vjet studimi te hollesishem te çeshtjes. Doktor David Allison prane universitetit te Alabames thote se synimi i studimit ishte per te percaktuar ndikimin qe ka mbipesha ne jetegjatesine e njeriut. Te dhenat e njoftuara ne revisten e shoqates amerikane te mjekesise tregojne se jeta e personave me mbi peshe trupore mund te shkurtohet 20 vjet, nese mbipesha fillon rreth moshes 20-vjeçare. Gjithashtu nje grua e re zezake me mbipeshe trupore mund te humbase 4 deri 5 vjet te jetes se saj, ndersa nje grua e races se bardhe po me mbipeshe trupore mund te humbase nga 5 deri 8 vjet. Gjendja keqesohet per burrat. Nje burre i races se bardhe me mbipeshe te madhe trupore mund te jetoje 12 vjet me pak, ndersa nje i ri zezak ne te njejtat kushte te mbipeshes trupore mund te jetoje 20 vjet me pak.

50. Kripa; Perdoreni ate sa me pak te jete e mundur
Mos harroni se çdo produkt i krijuar nga natyra nuk eshte i kripur ne shijen e tij, ai eshte zakonisht i embel ose i athet. Po ashtu kripa gjendet te uji i detit i cili nuk rekomandohet te pihet veç rasteve kur personi eshte i etur dhe nuk ka si te veproje ndryshe. Shtoni lakrat ne dieten tuaj ditore. Konsumoni gjethet jeshile te spinaqit, sallates per  semundjet e zemres dhe diabetit. Thjerrezat po ashtu jane te pasura me lende ushqyese si dhe perberes tonike te domosdoshme per  organizmin. Berthamat e ndryshme te frutave jane te dobishme per forcen muskulore dhe luftimin e diabetit. Perdorni sojen sepse ajo permban 9 lloje vitaminash. Produktet e dritherave dhe veçanerisht gruri, produkte te cilat permbajne vitaminen E dhe zgjasin jeten.Produktet e konservuara permbajne lende te ndryshme ushqyese, te cilat jane te rekomanduara  per  te ruajtur ne norme presionin e gjakut si dhe çrregullime te tjera qe mund te ndodhin ne organizmin tone.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty Re: 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Anakonda Wed 15 Oct 2014 - 19:31

51. Aspirinat

Konsumi ditor i aspirines duhet te jete 1/4 e tabletes 100 miligramesh, menjanon rrezikshmerine e atakut ne zemer. Aspirinat ndalojne procesin e pjekurise duke i mbajtur indet fleksibel. Ai eshte gjithashtu i mire per  syte. Çdo dite ne vrimat e hundes vendosni pak vaj mustarde te perzier me pak uje. Ai eshte i dobishem per  syte dhe i mban rruget e frymemarrjes te pastra dhe te lemuara. Çdo dite shperndani vaj mustarde ne gishtat e kembes, ajo te ndihmon per te permiresuar shikimin e syve.

52. Yndyrat

Jane baze ne shume procese te organizmit dhe jane nje forme e perqendruar e energjise. Marrja e tepruar e yndyrave mund te çoje ne dhjamosje. Mishi, djathi, vaji i palmes, vaji i arres se kokosit, dhjamerat e kafsheve, vezet, peshqit, arrat, kane yndyra te tretshme. Fibrat luajne nje rol te rendesishem ne nje diete te shendetshme, ndihmojne levizjen e ushqimit ne aparatin e tretes, ndalojne kapsllekun, ndihmojne funksionimin e zorreve (parandalojne shqetesimet ne to), apendisitin, semundjet e zemres.

53. Dritherat
Dritherat jane shume te pasura me fibra. Vitaminat dhe kriperat minerale e ndihmojne trupin te ruaje formen e mire. Nje diete e mire duhet te siguroje te gjitha vitaminat dhe kriperat minerale, qe jane shume te nevojshme per  organizmin. Megjithese duhen vetem sasi te vogla, ato jane te pazeendeueshme. Vitaminat dhe kripeat minerale veprojne se bashku. Kriperat minerale  ndikojne ne strukturat kocko re, krijimin e nje ekuilibri te sistemit ujor te organizmit, nervat dhe reagimet muskulore.

54. Mineralet

Minerale te rendesishme jane kalciumi, fosfori, magnezi, hekuri, sulfuri, sodiumi, potasi dhe zinku. Disa vitamina si A, D, E, K, mund te magazinohen, kurse vitaminat C dhe B kompleks duhen marre rregullisht. Nese frutat dhe perimet gatuhen, vitaminat dhe kriperat minerale humbasin shume nga cilesite e tyre. Pikerisht per kete arsye duhet te konsumoni me pak ushqim sesa jeni te uritur. Eksperimentet e realizuara kane treguar se jeta e nje personi, i cili ushqehet normalisht dhe pa e tepruar, duke reduktuar njerin nga vaktet ne 40 per, dyfishohet. Natyra na ka bere shume dhurata te arta. Shega permban minerale shume te rendesishme dhe vitamina te domosdoshme per  trupin tone.

55. Perimet

Çdo dite eshte e keshillueshme qe te konsumohen ne te pakten nje vakt produkte te fresketa te gjelbra si, spinaq, laker, sallate jeshile, etj. Ato ndihmojne ne normalizimin e qarkullimit te gjakut dhe ne rregullimin e normalizimin e tensionit te gjakut. Shume njerez ruajne shikim te mprehte deri ne moshe te thyer ne saje te konsumimit te vazhdueshem te ketyre ushqimeve. Kungulli i verdhe dhe i pjekur mire permban beta karoten, e cila gjendet edhe te karotat dhe i jep energji te vazhdueshme zemres.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty Re: 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Anakonda Wed 15 Oct 2014 - 19:32

Disa këshilla se çfarë duhet të konsumojnë anemikët
300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Frutat
Mjekët shpesh japin këshilla të ndryshme referuar anemikëve. Ndonëse e dimë se duhet të konsumojmë sa më shumë fruta, për të gjithë personat të cilët nuk kanë një informacion më të detajuar, munnd të ndjekin këto këshilla.

Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C. Jo vetëm kaq, por duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile. Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, janë efikase për t’u trajtuar. Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë.

Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tre orë përpara se të hanë, pasi ndryshe vështirëson tretjen. Pacientët duhet të pinë çdo ditë 150 ml lëng të rrepës së kuqe, kjo para buke. Këshillohet të konsumohet sa më shpesh domatja dhe se duhet të marrin gjithashtu çdo ditë 10-15 fruta të mandarinës për një kohë prej 20-25 ditësh. /albeu.com/ http://www.albeu.com/lifestyle/-disa-keshilla-se-cfare-duhet-te-konsumojne-anemiket/166436/

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet - Faqe 2 Empty Re: 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi