Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Aminoacidet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Aminoacidet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aminoacidet

Shko poshtë

Aminoacidet Empty Aminoacidet

Mesazh nga Alberti Wed 9 Jan 2013 - 1:16

Aminoacidet Aminoacidet janë njësi themelore të molekulave proteinike. Në ndërtimin e molekulave proteinike marrin pjesë 20 lloje të aminoacideve. Të gjitha aminoacidet që marrin pjesë në ndërimin me
molekulës proteinike janë të formës L.Aminoacidet janë komponime organike me peshë të vogël molekulare, të
cilat në molekulën e tyre kanë së paku një grup karboksil (-COOH) dhe një grup amin (-NH2). Prandaj, mund të thuhet se këto janë acide organike, në molekulën e të cilave gjenden së paku një grup amin. Të gjitha aminoacidet përmbajnë C, H, O, dhe , përveç këtyre elementeve kimike përmbajnë edhe S. Formula molekulare e aminoacideve është: R-CHNH2-COOH R- e zëvëndëson mbetjen e aminoacideve që hyjnë në ndërtim të
proteinave. Grupi anësor R është i lirë në vargje peptidike dhe ai e përcakton formën e proteinës në hapërsirë, funksionin dhe aktivitetin e saj biologjik. Dallohen dy forma sterike të aminoacideve: forma L dhe
forma D. Aminoacidet që i takojnë formës L gjenden në proteinë. Grupi amin, (-NH), te numri më i madh i aminoacideve, është i lidhur për atomin e karbonit, i cili gjendet afër grupit karboksil, përkatësisht, për atomin e karbonit. Këto aminoacide quhen a-aminoacide. Atomi i karbonit, për të cilin është i lidhur grupi amin, është asimetrik, që dotë thotë se aminoacidet janë komponime optikisht aktive, përveç aminoacidit më të thjeshtë – glicinës. Pra, kur aminoacidet gjenden në tretësirë, ato e kthejnë rrafshin e dritës së polarizuar. Meqënëse
aminoacidet kanë një grup karbosil dhe një grup amin, ato veprojnë si acide dhe si baza, që do të thotë se kanë karakter amfotern.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aminoacidet Empty Re: Aminoacidet

Mesazh nga Alberti Wed 9 Jan 2013 - 1:16

Klasifikimi i aminoacideve

Ekzistojnë 20 lloje aminoacidesh, të cilat marrin pjesë në strukturën
e proteinave. Mund të bëhet klasifikimi kimik dhe biologjik i
aminoacideve.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aminoacidet Empty Re: Aminoacidet

Mesazh nga Alberti Wed 9 Jan 2013 - 1:16

Klasifikimi kimik

Në bazë të strukturës kimike aminoacidet ndahen në tri grupe:

Aminoacide alifatike (aciklike)
Aminoacide aromatike
Aminoacide heterociklike.

Disa aminoacie alifatike kanë në molekulën e vet një grup amin dhe
një grup karboksil (aminoacidet monoaminomonokarboksilike),
p.sh.glicina, alanina, valinaetj. Disa të tjera përmbajnë një grup amin e
dy grupe karboksile (aminoacidet monoamindikarboksilike), p.sh. acidi
asparik, acidi glutaminik etj., kurse disa aminoacide të tjera të këtij
grupi përmbajnë në molekulën e tyre grup –OH p.sh serina dhe troina,
kurse cisteina, cistina dhe metoina përmbajnë në molekulën e vet sulfur.
Kur është fjala për aminoacide ciklike, dallohen dy grupe: aminoacide
izocilike, të cilat në molekulën e tyre përmbajnë unazën e benzolit
(fenil- alanina dhe tirozina) dhe aminoacide heterociklike, të cilat në
molekulën e vet përmbajnë azot ose ndonjë element tjetër (triptofani,
histidina, prolina dhe hidoksiprolina).

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aminoacidet Empty Re: Aminoacidet

Mesazh nga Alberti Wed 9 Jan 2013 - 1:17

Klasikimi biologjik

Organizmi i njeriut është i aftë që disa aminoacide vetë t’i
sintetzojë, kurse disa aminoacide, që nuk mund t’i sintetzojë, duhet t’i
marrë përmes ushqimit, sepse janë të domosdoshme për jetë. Aminoacidet
që mund t’i sintetizojë organizmi i njeriut quhen aminoacide joesenciale
(aminoacide të zëvëndësushme), kurse aminoacidet që nuk mund ti
sintetizojë quhen aminoacide esenciale (aminoacide të
pazëvëndësueeshme).

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aminoacidet Empty Re: Aminoacidet

Mesazh nga Alberti Wed 9 Jan 2013 - 1:17

Vetitë e aminoacideve

Aminoacidet kanë veti të ndryshme fiziko- kimike: aktiviteti optik,
amfoteriteti, pjesëmarrja në reaksionet e ndryshme biokimike, krijimi i
lidhjes peptidike etj. Aktiviteti optik- Aminoacidet janë komponime
optikisht aktive (përveç aminoacidit më të thjeshtë- glicinës), sepse të
gjitha përmbajnë atom asimetrik të karbonit. Pra, ato e kthejnë
rrafshin e dritës së polarizuar. Atomi i karbonit, për të cilin është i
lidhur grupi amin, është asimetrik

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aminoacidet Empty Re: Aminoacidet

Mesazh nga Alberti Wed 9 Jan 2013 - 1:17

Amforteriteti i aminoacideve

Aminoacidet 300px-AminoAcidball.svg

Struktura e aminoacide

Meqë aminoacidet në molekulën e tyre kanë grup karboksil (-COOH) dhe
grupin aminik (-NH), ato kanë veti të acideve dhe të bazave. Kjo tregon
se aminoacidet bëjnë pjesë në grupin e komponimeve amfotere (amfolite).
Aminoacidet në tretësirë gjenden si jone dypolëshe, të cilat quhen
zviterion (amifon). Duke marrë parasysh se zmmz aminoacidet disosohen
dobët, atëherë në disosimin e tyre ndikojnë acidet dhe bazat të tjera:
Nëse tretësirës së aminoacideve i shtohet ndonjë bazë e fortë,
atëherë pengohet disosimi bazik i aminoacidit dhe shprehet disosimi
bazik i aminoacidit dhe shprehet disosimi i grupit karboksil. Në këtë
rast aminoacidi do të ketë veti të acidit të dobët dhe me shtimin e
bazës jep krypë. Nëse shtohet acidi, atëherë pengohet disosimi i grupit
karboksil, për ç’arsye disosohen si baza grupet amine të aminoacidit dhe
me acid japin krypë. Nëse i shtohet formaldehidi tretësirës së
aminoacidit, atëherë shkaktohet bllokimi i grupit amin, për ç’arësye
aminoacidi disosohet si acid. Nëse bëhet titrimi me bazë (NaOH), atëherë
mund të përcakëtohet edhe numri i grupeve të lira karboksilike të
aminoacideve.
Ndikimi i acidit nitror- Acidi nitror e oksidon grupin amin dhe prej
tij e liron azotin. Në këtë mënyrë prej sasisë së liruar të azotit mund
të përcakëtohet edhe numri i molekulave të aminoacideve në ndonjë
përzierje. Aminoacidet reagojnë reagojnë me CO2 në inde dhe japin
komponime karbamine. Në këtë parim hemoglobina e lidh CO2 në inde dhe e
çon deri në mushkëri.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aminoacidet Empty Re: Aminoacidet

Mesazh nga Alberti Wed 9 Jan 2013 - 1:17

Krijimi i lidhjes peptidike

Kjo është vetia më e rëndësishme biokimike e aminoacideve, sepse
mundëson lidhjen e aminoacideve midis vete, me ç’rast një aminoacid
reagon në grupin amin të aminoacidit tjetër, me ç’rast krijohet lidhja
peptidike. Komponimi që krijohet me lidhjen e dy aminoacideve quhet
dipeptid, me lidhjen e tri aminoacideve të njëjta ose të ndryshme
krijohet tripeptidi e kështu me rashë. Me lidhjen e shumë peptideve
krijohet komponimi që dë të jetë oligopeptid ose molekulë proteinike, që
varet nga numri i aminoacideve. Në oligopeptide bëjnë pjesë molekulat e
ndërtuara prej 2-10 aminoacidesh, në polipeptide ato të ndëruara prej
10-100 aminoacidesh, në proteina ato të ndërtuara prej më shumë se 100
aminoacidesh.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aminoacidet Empty Re: Aminoacidet

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi