Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shkencëtarët zbuluan rrobat që nuk përlyhen (Video) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shkencëtarët zbuluan rrobat që nuk përlyhen (Video) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shkencëtarët zbuluan rrobat që nuk përlyhen (Video)

Shko poshtë

Shkencëtarët zbuluan rrobat që nuk përlyhen (Video) Empty Shkencëtarët zbuluan rrobat që nuk përlyhen (Video)

Mesazh nga Alberti Wed 23 Jan 2013 - 6:57

Shkencëtarët nga Michigani kanë shpikur një shtresë për rroba që i mbron ato nga të gjitha materiet e lëngshme, meqë pikat thjeshtë “refuzohen” nga kjo shtresë. Aplikimi i kësaj teknologjie mund të jetë shumë më i gjerë se industria e tekstilit.
Rreth 95 për qind e shtresave është ajër, ndërsa sipërfaqja largon grimcat e lëngjeve, kështu që rrobat nuk absorbojnë p.sh. kafenë, alkoolin apo acidet e rrezikshme.

Shtresa është një përzierje prej grimcave të gomës e plastikës, polydimethylsiloxane (PDMS), dhe nano-lëngjeve rezistuese të cilat i ka zhvilluar Aviacioni amerikan, e që përmbajnë karbon, fluor, sicilijum dhe oksigjen.

Shtresa redukton forcat ndërmolekulare që tërheqin grimcat, dhe për këtë arsye refuzon lëngjet, e kjo mund të aplikohet në çdo sipërfaqe, raporton Daily Mail.

Shkencëtarët kanë testuar 100 lëngje të ndryshme dhe vetëm freoni që përdoret në pajisjet e ajrit të kondicionuar arriti të kalojë nëpër shtresë. Megjithatë, shtresa suksesshëm mbron nga kafeje, alkooli, ngjyra e printerit, benzina, vaji bimor dhe acid sulfurik.

“Pasi lëngjet dhe materialet preken, krijohet një ngarkesë pozitive apo negative, në mënyrë që zgjerohet ngarkesa e lëngut. Ne kemi arritur në mënyrë drastike të reduktojmë ndërveprimin në mes të sipërfaqes dhe pikave, për çka lëngu thjeshtë refuzohet”, thanë shkencëtarët.

Shtresa është aq e lehtë sa që mund të përdoret për kostume ushtarake dhe kostume mbrojtëse të shkencëtarëve që punojnë me kimikate të rrezikshme.


Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi