Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
10 njerëzit më të zgjuar në botë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
10 njerëzit më të zgjuar në botë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

10 njerëzit më të zgjuar në botë

2 posters

Shko poshtë

10 njerëzit më të zgjuar në botë Empty 10 njerëzit më të zgjuar në botë

Mesazh nga Єямєℓiиdå Thu 24 Jan 2013 - 3:18

Organizata “Super Scholar”, e specializuar në konsulencën me studentët ka bërë një klasifikim me 10 njerëzit më inteligjentë në botë, bazuar në intelektin e tyre por edhe me veprimtarinë gjatë gjithë jetës së tyre.

-I pari në listë është shkencëtari më i njohur në Tokë, Stephen Hawking 70 vjeç i cili ka fituar 17 çmime dhe ka shkruar 7 libra.

-I dyti në listë është shkencëtari që ka kaluar gjithë jetën duke u marrë me fizikën, 50 vjeçari, Kim Ung-Yong. Në CV e tij numërohen bashkëpunime me NASA-n, dhe në moshën 16 vjeçare ishte doktoruar për fizikë në Univeristetin e Kolorados.

-Në vendin e tretë siç informon noa.al është Paul Allen, bashkëthemelues i Microsoft bashkë me Bill Gates.

-Në vendin e katërt është shkencëtari dhe pjesëtari i show-buisnes Rick Rosner. Rosner është autor i disa show-ve televizivë, ndërsa në të shkuarën ka qenë kamerier dhe model


-Në vendin e pestë renditet njëri nga të mençurit e Rusisë, shahist dhe aktiv në politikë, Gary Kasparov.

Në vendin e gjashtë është matematikani Andrew Wiles, i cili arriti të zgjidhë teoremën e Fermat, e konsideruar nga shumë shkencëtar si problemi më i vështirë në botë.

-Në vendin e shtatë renditet një femër hungareze e famshme në botën e shahut, Judit Polgar.

-Vendi i tetë zihet nga fizikani Christopher Hirata, i cili qysh në moshën 14 vjeçare punonte për NASA-n.

-Në vendin e nëntë renditet matematikani australian Terrence Tao, 37 vjeç, studiues me mbi 200 artikuj të publikuar.

-Vendi i dhjetë zihet jo nga një shkencëtar por nga aktori James Wood , fitues i tre çmimeve Emmy dhe kandidat për dy çmime Oscar.

a.y/noa.al
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 njerëzit më të zgjuar në botë Empty Re: 10 njerëzit më të zgjuar në botë

Mesazh nga Anakonda Wed 22 May 2013 - 19:42

-I pari në listë është shkencëtari më i njohur në Tokë, Stephen Hawking
70 vjeç i cili ka fituar 17 çmime dhe ka shkruar 7 libra.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi