Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A është shamia ferexhe?! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A është shamia ferexhe?! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A është shamia ferexhe?!

4 posters

Shko poshtë

A është shamia ferexhe?! Empty A është shamia ferexhe?!

Mesazh nga Erjona gerl Fri 13 Nov 2009 - 6:56

Reagim në artikullin "Një shtet pa ferexhe",



A është shamia ferexhe?! Shamiaec3


Për çështjen e shamisë në shkollat e Kosovës është debatuar disa herë. Janë të njohura se si janë zhvilluar debatet dhe rezultatet e tyre. Kësaj radhe kishim të bënin më tri nxënëse në dy shkolla në Skenderaj. Ajo që tërhoqi vëmendjen time ishte titulli i shkrimit dhe fotoja. Kjo më bëri që të hulumtoj rastin dhe të pyes se a është fjala për shami apo për ferexhe. Sepse, dallimi në mes të dyjave është shumë i madh. Për çka redaksia, e cila pranon autorësinë e titullit, duhet të ketë pasur kujdes. Unë nuk besoj se redaksia nuk e ka ditur dallimin në mes shamisë dhe ferexhesë, por qëllimi është keqkuptimi, keqinterpretimi dhe keqinformimi me dashje për të nxitur reagime dhe tensione të panevojshme dhe të kota.

Në një shoqëri demokratike, që mëton të jetë edhe shoqëria jonë kosovare, nuk ka asgjë të keqe që të ketë mendime të ndryshme rreth shumë çështjeve më të cilat ballafaqohet shoqëria e jonë. Por, janë të pavend dhe jo bindëse konstatimet, se "kjo (lexo shamia) e dëmton kërkesën tonë për pavarësi, dëmton tërë konceptin tonë", qoftë ai edhe kryetari i Akademisë së Shkencave edhe Arteve të Kosovës, Rexhep Ismaili.

Për një qytezë të vogël dhe të pazhvilluar siç është Skenderaj, preokupim i përgjegjësve të arsimit atje duhet të jenë problemet esenciale të arsimit, siç është infrastruktura shkollore e jo shamitë e tri nxënësve. Ajo që dëmton çështjen e Kosovës në sy të ndërkombëtarëve, por edhe të vendorëve, nuk janë shamitë mbi kokat e tri vajzave në Skenderaj, por është mos zbatimi i ligjit, dhe padrejtësia që po u bëhet atyre nxënëseve, duke i suspenduar nga shkolla. Këtë më së miri e vërteton shkresa që ushtruesi i detyrës së Ombudspersonit i ka dërguar kryeministrit të Kosovë s dhe Ministrit të Arsimit, për kthimin e tri nxënëseve në procesin arsimor, duke gjykuar veprimin e instancave arsimore të Skenderajt si të paligjshëm.

Ajo që të habit edhe më tepër është se në momentin kur strukturat politike më të larta të Kosovës, në vend se ato ta ngrinin zërin kundër këtyre padrejtësive, të cilat në kontuinutet po u bëhen vajzave tona, atu shohim se z. Ylber Hysa, historian dhe politikan kosovar, e ne do të shtonim edhe kandidat e ORA-së për kryetar të Prishtinës, " i ka duartrokitur vendimit të bordit shkollor, duke thënë që edukimi jofetar është themeluar fuqishëm në Kosovë". Për të shtuar se "heqja e ferexheve, para një shekulli e gjysmë ishte mundim emancipues për shqiptarët. Ndërsa (heqja e ferexheve) sot ka fituar karakter social dhe kulturor".

Nëse z. Hysa, si historian është cituar saktë nga autori i shkrimit, nuk ma merre mendja se kjo ka ndodhur para një shekulli e gjysmë, por nëse ai e ka fjalën për aksionin kundër shamive të grave myslimane të regjimit sllavokomunist pas Luftës së Dytë Botërore gjatë okupimit jugosllav të Kosovës, e ai ka nostalgji për atë regjim kjo është çështje private dhe le të mbetet në ndërgjegjen e tij. Ajo çka më intereson mua si qytetar i thjeshtë është se derisa na kemi politikan dhe deputet të tillë, të cilët nuk çajnë kokën për interesin e popullit të tyre dhe zbatimin e ligjit, nuk ka shpresë që ne të dalim nga kjo gjendje në të cilën gjendemi sot. Këtë më së miri e ilustron Kur'ani, libri i shenjtë i myslimanëve , i cili thotë; "Zoti nuk do ta ndryshojë gjendjen e një populli derisa ai të mos e ndryshoj vetveten".

Andaj leksioni që do të mësojnë ndërkombëtarët nga rasti i tri nxënëseve të Skenderajt është se ku përfaqësuesit e këtij populli janë në gjendje të shkelin të drejtat e popullit të vet, në prezencën tonë në Kosovë, si do të sillen ata me pakicat tjera pas pavarësimit të Kosovës?!
Erjona gerl
Erjona gerl
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 321
Anëtarësuar Anëtarësuar : 10/11/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është shamia ferexhe?! Empty Re: A është shamia ferexhe?!

Mesazh nga mela Fri 13 Nov 2009 - 7:03

jo nuk eshte kush e merr mbrapsh le ti analizonje nje cik me mire fene dhe ta kuptoje dallimin midis shamise dhe ferexhes
mela
mela
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Tirana
Postime Postime : 2709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/01/2009
Mosha Mosha : 111
Hobi Hobi : ING

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është shamia ferexhe?! Empty Re: A është shamia ferexhe?!

Mesazh nga Erika Fri 13 Nov 2009 - 9:23

nuk eshte ferexhe por do e quaja gjysem ferexhe
Erika
Erika
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : diku neper bote
Postime Postime : 6656
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/09/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : studente

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është shamia ferexhe?! Empty Re: A është shamia ferexhe?!

Mesazh nga Vig-ana Fri 13 Nov 2009 - 9:25

shamia eshte pjese e atyre njerzve qe e vene ne koke pas nevojave te duhura,ka dhe per bukuri,ferexheja eshte e detyrueshme me sa e di une,nese nuk gaboj/
Vig-ana
Vig-ana
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 1365
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/10/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është shamia ferexhe?! Empty Re: A është shamia ferexhe?!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi