Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
The Global Religious Landscape: Muslims People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
The Global Religious Landscape: Muslims People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

The Global Religious Landscape: Muslims

Shko poshtë

The Global Religious Landscape: Muslims Empty The Global Religious Landscape: Muslims

Mesazh nga LaDescarada Sat 13 Jul 2013 - 6:44

A Report on the Size and Distribution of the World’s Major Religious Groups as of 2010


Muslims
Muslims number 1.6 billion, representing 23% of all people worldwide. There are two major branches of Islam – Sunni and Shia. The overwhelming majority (87-90%) of Muslims are Sunnis; about 10-13% are Shia Muslims. 
Muslims are concentrated in the Asia-Pacific region, where six-in-ten (62%) of all Muslims reside. Many Muslims also live in the Middle East and North Africa (20%) and sub-Saharan Africa (16%). The remainder of the world’s Muslim population is in Europe (3%), North America (less than 1%) and Latin America and the Caribbean (also less than 1%).


The Global Religious Landscape: Muslims 06_ms-map


Although a majority of the world’s Muslims live in Asia and the Pacific, only about one-in-four people (24%) in that region are Muslims. By contrast, the Middle East-North Africa region has an overwhelmingly Muslim population (93%), but they represent only about 20% of the world’s Muslims. Muslims also make up about three-in-ten people in sub-Saharan Africa, 6% of those who live in Europe, 1% of North Americans, and less than 1% of the population of Latin America and the Caribbean.
The 10 countries with the largest number of Muslims are home to fully two-thirds (66%) of all Muslims. The largest share lives in Indonesia (13%), followed by India (11%), Pakistan (11%), Bangladesh (8%), Nigeria (5%), Egypt (5%), Iran (5%), Turkey (5%), Algeria (2%) and Morocco (2%).9 
Muslims make up a majority of the population in 49 countries. Nearly three-quarters of all Muslims (73%) live in these countries. Although Muslims are a minority in India (14% of the total population), India nonetheless has one of the largest Muslim populations in the world (in raw numbers).
The Global Religious Landscape: Muslims Mus-pop

The Global Religious Landscape: Muslims Mus-10


Median Age  
Globally, Muslims are younger (median age of 23) than the overall global population (median age of 28). Among the five regions for which data are available, Muslims are youngest in sub-Saharan Africa (median age of 17), followed by the Middle East and North Africa (23), Asia and the Pacific (24), North America (26) and Europe (32).
Muslims are younger than the general population in each of the major regions for which data are available: North America (Muslims 26 years; general population 37 years), Europe (32 vs. 40), Asia and the Pacific (24 v s. 29), sub-Saharan Africa (17 vs. 18) and the Middle East and North Africa (2 3 vs. 24).
The Global Religious Landscape: Muslims 07_mus-age


9 India and Pakistan have Muslim populations of roughly similar size, and it is not entirely clear which is larger. The Pew Forum previously estimated that Pakistan had the world’s second-largest Muslim population and India had the third-largest; see the Pew Forum’s January 2011 report “The Future of the Global Muslim Population” and October 2009 report “Mapping the Global Muslim Population.” The difference between the rankings in this report and the previous reports is primarily due to a downward revision by the United Nations Population Division of its estimate of the size of Pakistan’s total population and an upward revision of the U.N. estimate of India’s total population. For more details, see the discussion in the Methodology.
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi