Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ka 20 vjet që qan, kërkohet balena më e vetmuar në planet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ka 20 vjet që qan, kërkohet balena më e vetmuar në planet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ka 20 vjet që qan, kërkohet balena më e vetmuar në planet

2 posters

Shko poshtë

Ka 20 vjet që qan, kërkohet balena më e vetmuar në planet Empty Ka 20 vjet që qan, kërkohet balena më e vetmuar në planet

Mesazh nga An0nim Mon 22 Jul 2013 - 21:13

Ka 20 vjet që qan, kërkohet balena më e vetmuar në planet Thumb_250x150
Balenën më të vetmuar në planet do të kërkojnë këtë vjeshtë në veri të Oqeanit Paqësor, shkencëtarë dhe producentë dokumentari. Shkencëtarët kanë plot 20 vjet që e dëgjojnë balenën të qajë e vetme në nota shumë të larta, por deri më tani nuk kanë arritur dot ta shikojnë nga afër.

Kjo balenë e panjohur njihet si “e vetmuara” pasi notat e zërit të saj nuk i ka arritur asnjë balenë tjetër në Paqësorin verior. Madje është vlerësuar se gjatë gjithë këtyre viteve askush nuk i është përgjigjur të qarës së saj.

Shkencëtarët besojnë se ka shumë mundësi që të bëhet fjalë për balenë ble. Marina amerikane ka ofruar tingujt e parë të këngës së saj të dhimbshme në vitin 1980, gjatë kohës që kërkonte për nëndetëse në Paqësor me ndihmën e sistemit të tigullit.

Në vitin 1989, Dr. William Watkins nga Instituti i Oqeanografisë “Woods Hole” filloi të shqyrtonte të dhënat sipas të cilave një balenë këndonte në nota shumë të larta në krahasim me të tjerat.

Shumica e balenave meshkuj dhe balenave blu këndojnë në frekuenca 17 me 18 hertz të cilat njerëzit i kanë vështirë t’i kapin, por kjo balenë e vetmuar lëshonte tinguj në frekuenca 52 hertz. Dr. Watkins filloi punën studimore dhe e përcaktoi pozicionin e kafshës së vetmuar në oqean gjatë periudhës së riprodhimit, atëherë kur balenat lëshojnë më shumë tinguj. Gjetja e një balene vetëm nga tingujt që lëshon, pa kontakt optik, është shumë e vështirë. Ky studim u botua në vitin 2004 dhe tërhoqi vëmendjen e medias. Kështu kjo balenë u quajt si më e vetmuara në planet, pasi asnjë tjetër nuk i përgjigjet këngës së saj.

Dr. Watkins vdiq nga kanceri para se të përfundonte punën e tij studimore, të cilën e vazhdon bashkëpunëtorja e tij, Mary-Ann Daher.

Sipas znj. Daher, grupi kërkues nuk e ka parë ndonjëherë këtë balenë, ndaj dhe nuk e di cilit lloj i përket.

E panjohur mbetet gjendja e saj shëndetësore, edhe pse balena nuk duket se ka probleme me shëndetin, pasi jeton të paktën 20 vjet.

Shkencëtarët shpresojnë që të zbulojnë më shumë të dhëna lidhur
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ka 20 vjet që qan, kërkohet balena më e vetmuar në planet Empty Re: Ka 20 vjet që qan, kërkohet balena më e vetmuar në planet

Mesazh nga Anakonda Mon 22 Jul 2013 - 22:46

hmmm e cuditshme kjo me qa nje balen nejse skuptohet sepse esht ne uj e jo nen uj

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi