Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Masoneria People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Masoneria People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Masoneria

2 posters

Shko poshtë

Masoneria Empty Masoneria

Mesazh nga Anakonda Sun 28 Jun 2015 - 5:49

II. 1  Themelimi i masonerisë
 
             Çdo organizatë, grup, shoqëri, sekt, ka momentin dhe historinë prej kur daton si e tillë, ashtu edhe shoqëria masone ka historinë e saj prej kur filloj të daton, ku në dokumentet zyrtare ajo themelohet në Londër-Angli, në rrugën “Great Queen”1 (mbretëresha e madhe), ku edhe sot e ka të njëjtin emër kjo rrugë, aty më datë 24 Qershor 1717 themelohet Lozha e Madhe e Anglisë,2 kjo lozhë konsiderohet amë për të gjitha lozhat tjera botërore, si dhe selia qendrore e masonerisë. Prej asaj dite e deri më sot, kjo lozhë është aktive dhe ka vazhduar përhapjen e lozhave të saja nëpër tërë Evropën dhe në botë. Pas themelimit të lozhës së Anglisë, më vonë themelohet ajo e Francës dhe Sh.B.A.-së, të cilat konsiderohen ndër lozhat më të mëdha.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Anakonda Sun 28 Jun 2015 - 5:52

I. 2  Definicioni i masonerisë

 
            Masoneria përshkruhet nga Lozha e Madhe e Bashkuar e Anglisë si “Një sistem i përbërë nga norma morale, i maskuar nga alegoria dhe i ilustruar me simbole”.3  Pra, nga ky definicion, kuptojmë se kjo shoqëri është e bazuar mbi norma të përgjithshme morale, në edukimin e anëtarëve të saj me principe masone dhe se kjo shoqëri bazohet në ilustrime, sistemi i saj është i mbuluar me alegori, kurse kuptimet e tyre shfaqen përmes simboleve.
            Shpesh herë disa njerëz, masonerinë e definojnë si besim fetar, si sekt fetar hebre, krishterë, etj. por kjo nuk është e vërtetë, ku këtë e kuptojmë nga vetë autorët mason, të cilët e mohojnë një gjë të tillë, ku historiani mason, Laurence Gardner4 thotë:
“...Masoneria (si të gjitha klubet dhe shoqëritë e organizatat e tjera të ngjashme) nuk ishte (as është) një besim fetar dhe as në një mënyrë ndonjë farë institucioni me sfond fetar. Për këtë arsye është e hapur për të gjithë. Problemi i vërtetë që e angështonte Kishën qëndronte në faktin se Masoneria, në kundërshtim me pjesën më të madhe të shoqërive të ngjashme, ishte e lidhur me një kusht fshehtësie. Kjo ishte në kundërshtim me doktrinën “rrëfyesore” të Kishës, që i detyronte besimtarët t`i rrëfeheshin priftit. ...Masoneria përfaqësonte një mjedis brenda të cilit Kisha humbiste autoritetin e vet...”5
             Po ashtu, një rregull i veçantë në lozhat e masonerisë, është se u ndalohet anëtarëve të saj të bëjnë biseda rreth fesë dhe politikës.6
            Nëse shikojmë definicione tjera të autorëve mason mbi masonerinë, do të shohim se ata e definojnë këtë shoqëri si: “art i bazuar mbi principet e gjeometrisë” dhe “shkencë e cila merret me zhvillimin dhe përsosjen e mendjes njerëzore”.7
            Këto ishin definicione të cilat i kanë sjellë vet autorët mason, por kundërshtarët e kësaj organizate, nuk e llogaritin atë si shoqëri mbi norma morale, shkencë apo art, por e konsiderojnë atë si një lëvizje politike, e cila dëshiron të rrëzoj qeveri, të sundoj botën, të shkaktoj luftëra, etj. Atë e definojnë si organizatë të fshehtë, e cila fsheh Masoneria akuzohet se mban fshehur sekrete të mistershme të cilat janë në dëmin e njerëzimit. Këtë e deklaron edhe masoni Menli P. Holl, në librin “Leksione mbi filozofinë e lashtë” ku thotë: “Masoneria është një vëllazëri brenda një vëllazërie, një organizatë e jashtme, që fsheh një vëllazëri të brendshme të njerëzve të zgjedhur. Shoqëria e padukshme është një vëllazëri e fshehtë, e përkushtuar ndaj një Sekreti të Mistershëm”.8 mbi besime pagane.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Anakonda Sun 28 Jun 2015 - 5:52

II.2.1  Emërtimi i masonerisë

 
             Kjo organizatë u emërtua me emrin masonry, kurse anëtarët me mason (murator), anëtarët e shkallëve të para quhen freemason (ang.) apo frankmason (fre.) që nënkupton “murator i lirë”. Përdorimi i parë i fjalës Freemason është shënuar në vitin 1376, por ajo është e lidhur thjeshtë me vëllazërinë e ndërtimit në Angli.9  U quajtën mason, prej në momentin kur Templierët, ushtarët e Luftërave të Kryqëzatës u kthyen prej Palestine në Evropë, themeluan shoqërinë sekrete fremasonët, dhe e quajtën kështu në nder të ndërtuesve të Tempullit të Madh të Solomonit.10
            Tjerë mendojnë se termi freemason buron nga tkurrja e fjalëve frestone mason që d.m.th. “mjeshtër gurrë prerës”, specialist në prerjen e gurëve që nuk ciflosen dhe janë të lehtë për prerje, si dhe në lidhje me ata që dinin të punonin gurin dhe ishin të lirë të udhëtonin për të siguruar porosi pune, apo në referim të ndaj Shtatë Arteve të Lira dhe ndaj fjalës “i lirë”. Një tjetër hipotezë duke u nisur nga një perspektivë në mënyrë tipike fizike, na çon të marrim në konsideratë figurën e arkitektit që është i lirë në kuptim që di dhe mund të realizoj atë që dëshiron duke e nxjerrë nga guri, apo në referim të shkallës së parë masone, asaj të fillestarit i cili ka “lindur i lirë”, ky term i cili paraqitet në shek.XIV”.11
Pra, shohim se edhe emërtimi e masonëve si muratorë, ndërlidhet me definicione të ndryshme, ku të dy interpretimet ndërlidhen me ndërtimin, pra, këtu është për qëllim ndërtimi i Pallatit të Solomonit në Jerusalem, e cila është një nga qëllimet kryesore të masonerisë, pra, ndërtimin e pallatit të tyre mbi rrënojat e Mesxhidul Aksasë. Ky tempull, nuk ka për qëllim ndërtimin e Pallatit të Sulejmanit a.s., por ky pallat është një tempull pagan të cilin duan ta ndërtojnë për hir të hyjnisë së tyre, Antikrishtit.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Anakonda Sun 28 Jun 2015 - 5:52

II.3 Prejardhja e masonerisë
 
             Treguam se dokumentet zyrtare tregojnë se masoneria është e themeluar publikisht në vitin 1717, por kjo organizatë ka rrënjët më thellë në histori, ku shumica e analistëve dhe shkrimtarëve mbrojnë qëndrimin se masoneria është versioni modern i ushtarëve dhe kalorësve Tempullarë, të cilët udhëhoqën luftërat e kryqëzatave prej Evrope në Palestinë, për të pastruar Tokën e Shenjtë prej “pa besimtarëve”. Pra, mësimet dhe organizimi i masonerisë në mënyrë të fshehtë daton shumë kohë më parë se viti 1717.
            Së pari të tregojmë për çështjen e Tempullarëve. Pas disfatës së Kryqtarëve në Palestinë, Kalorësit Tempullarë kthehen në Evropë më 1127 të ngarkuar me një koleksion të rëndësishëm dokumentesh shumë të lashtë. Urdhri i Kalorësve Tempullarë u themelua në vitin 1118. Këtë urdhër e përbënin nëntë kalorës francez, që kishin bërë betim të ngriheshin si mbrojtës të Tokës së Shenjtë. Këta quheshin edhe si Ushtarë të Krishtit.12
            Në vitin 1127 kërkimet e kryera nga Tempullarët në thellësitë e fshehta të Tempullit të Jerusalemit kishin përfunduar dhe ata ishin kthyer në Francë të ngarkuar me një thesar legjendar. Pas kësaj kohe, ata arrijnë një fuqi të madhe në Evropë, saqë filluan të përfshihen në punët e rëndësishme si në nivel politik, ashtu edhe në atë diplomatik dhe ekonomik, në Evropë dhe në Lindjen e Mesme. Tempullarëve filluan t`u nënshtroheshin edhe mbretërit.13
            Më pas, kur këta paraqesin kërcënim për sigurinë dhe sundimin e Kishës, fillojnë të ndiqen nga ana e Kishës Romake. Gjatë vitit 1306 Urdhri i Tempullarëve ishte bë aq shumë i fuqishëm sa ngjalli xhelozi tek mbreti i Francës, Filipi i IV, e ky në bashkëpunim me papën e Vatikanit, papa Klementi V, komplotoi një sulm për zhdukjen dhe eliminimin e këtij urdhri Tempullarë. Të premten më 13 Tetor 1307 fillon zhdukja dhe ndjekja e Tempullarëve prej France. Ata u akuzuan se zhvillojnë praktika fetare fe mohuese, homoseksualizëm dhe magji të zezë.14 Prej këtu edhe daton legjenda e natës fatkeqe, e Premtja 13 (Tek perëndimorët, kur bie dita e Premte më datën 13, ato kanë besim se kjo do të sjell ndonjë fatkeqësi, ku kemi edhe shumë filma horror nga Hollywood-i me këtë tematikë).
            Me fillimin e zhdukjes së Tempullarëve, mësimet e tyre nuk morën fund, sepse mbreti nuk arriti që t`i zhduk të gjithë, ku një pjesë e tyre arritën që t`i ikin sistemit të Kishës dhe u strehuan në shtetin në të cilin nuk kishte pushtet Kisha Katolike, në Skoci.
Mësimet e fshehta, janë përcjellë prej te Tempullarët, te masonët e sotëm.15 Këto mësime i përcollën, pasi u vendosën në Skoci Tempullarët. Por tani Tempullarët ishin kthyer publikisht në skenë përmes shoqërive sekrete të përhapura anembanë Evropës, por më shumë përmes një tjetër emri: Masoneri.16 Pra, masonët përfaqësojnë urdhrin Tempullarë. Ashtu siç deklaron edhe David Icke17, se: “Masoneria lindi në Skoci midis familjeve të njohura të Vëllazërisë...”.18  David Icke po ashtu mohon që masoneria lindi prej lozhave të muratorëve, të cilët punonin nëpër kishat dhe katedralet e mëdha, por se masonët rrjedhin prej Esenëve, nga hebrenjtë Farisej (Levitët), nga shkollat misterike egjiptiane dhe greke, etj.19  Po ashtu Icke, duke iu referuar fjalimit të masonit Ramsej, thotë: “Masoneria rrjedh prej shkollave misterike të lashtësisë që respektonin kultin e Dianës, Minervës dhe Isidës. Si dhe se Masoneria kishte lindur në Tokën e Shenjtë në kohën e kryqëzatave (Kalorësve Tempullarë) dhe jo midis muratorëve”.20
Dëshmitë tjera për ekzistimin e masonerisë para vitit 1717 janë të shumta. Siç cek edhe Gardner se: “ është e padyshimtë se rryma masone “spekulative” arriti në Angli nga Skocia kur të dy kurorat u bashkuan në vitin 1603, por është gjithashtu e padyshimtë se në terma “operativ” Vëllazëria masone e Londrës mburrej me një stemë heraldike që nga viti 1472. Po aq interesant është se në vitin 1655 emri ishte ndryshuar në “Shoqëria e Masonëve të Londrës”.21
            Dy dokumentet më të vjetra masone të ruajtura në Angli i takojnë përkatësisht vitit 1390 dhe vitit 1450.22 Po ashtu, dokumentet kelte të vitit 1535 dëshmojnë se shoqëria sekrete ka ekzistuar para vitit 1440, nën emrin Vëllazëria e Shën Gjonit dhe që atëherë e deri më 1535 nën emrin Urdhri Mason i Shën Gjonit, apo Vëllazëria masone.23
            Këto ishin disa të dhëna mbi prejardhjen e urdhrit mason, si dhe datimi i kësaj organizate para formimit zyrtar të vitit 1717.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Anakonda Sun 28 Jun 2015 - 5:53

II.4  Mësimet (besimi) e masonerisë 
 
 
            Në këtë pjesë do të cekim diçka në lidhje me mësimet kryesore të shoqërisë së masonerisë dhe besimi i tyre (në çka besojnë). Është me rëndësi të ceket se, atë çka e thonë kundërshtarët e kësaj organizate për besimin e tyre, vet masonët nuk e pranojnë një definim të tillë për besimin e tyre, porse në esencë, prapë, besimi i tyre mbahet në sekret.
            Mësimi kryesor në masoneri, është fshehtësia, dhe prej në fillim kur anëtarësohet ndonjë anëtar i ri, atij i bëhet me dije, se nuk lejohet të nxirret jashtë lozhës mësimi që e merr brenda dhe se tërë jetën është i obliguar t`a mbajë fshehtë.
            Masoneria nuk është organizatë e fshehtë, sidomos pas vitit 1717, porse mësimet e saja janë të fshehura prej opinionit, kështu që mbesin sekret mësimet e saja, sepse çdo organizatë, mbledhjet e veta normal se do t`i kryej pas dyerve të mbyllura, siç thotë edhe Gardner: “...nëse i kryejnë ritualet pas dyerve të mbyllura, mos duhet të dyshojmë se fshehin kushedi çfarë sekretesh Kabalistike? Ndoshta, në ndonjë rast, por në më të shumtën e herëve, bëhet fjalë thjeshtë për dëshirën për të ruajtur një çikë `privacy`. Rituali mason është bërë i njohur dhe është publikuar, i disponueshëm për të gjithë. Nuk është i fshehtë. Dhe nuk janë të fshehta, në kuptimin e ngushtë, as veprimtaritë e kryera nga lozhat. Bëhet fjalë, mjaft thjeshtë për veprimtari “private”.24
            Po ashtu, sipas të njëjtit autor, në masoneri, të fshehta janë vetëm shenjat, prekjet dhe parullat e njohjes, me të cilat ithtarët njihen mes vete.25
            Por sipas autorëve tjerë mason, thonë se: pse të jetë e tërë kjo fshehtësi, kur nuk ka asgjë për t`u fshehur? Por vallë, a ka diçka që ndoshta mbahet fshehtë edhe nga vet masonët e shkallëve të ulëta, fshehtësi që i dinë vetëm ata të shkallëve më të larta?26
            Asnjë nga hulumtuesit e shkencës okultiste nuk do të mohoj se shumë nga udhëheqësit e masonerisë kanë qenë në kërkim të fshehtësive të magjisë.27
            Masoneria vepron si mbrojtëse e mistereve antike, duke e ruajtur në siguri sasinë e madhe të dijeve të lashta dhe duke e zbuluar atë pjesë-pjesë në grada të ndryshme. Masoneria është një shkollë moderne e mistereve, e cila shërben për t`i mbajtur gjallë Misteret Antike.28 Masoneria shërben dhe ka synim që të mbledh dhe të rruaj arkivat e lashta të dijes njerëzore.29  Pra, kështu e definojnë shumica e analistëve dhe historianëve mason fshehtësinë e masonerisë.  Principet kryesore të masonerisë në të cilat bazohet ajo, janë: Dashuria vëllazërore, ndihma dhe e vërteta.30

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Anakonda Sun 28 Jun 2015 - 5:53

II. 4.1  Zoti i masonëve
 
 
            Masoneria po ashtu ka zotin e vet të cilin e besojnë, por ata nuk thonë se besojnë në ndonjë nga zotat e feve qiellore, por kanë zotin e tyre të cilin e fshehin pas shumë emrave. Në masoneri, kur anëtarësohen në fillim, anëtarit nuk i kushtëzohet se cilin besim e ndjek, porse vetëm të besoj në ndonjë hyjni supreme, që në masoneri njihet me emrin Arkitekti i Madh i Universit apo Qenia Supreme, duke mos përdorur terme zot, Allah, Buda, apo Jezus.31
            Në masoneri, bëhet e ditur se emri i humbur i zotit të cilin ata adhurojnë nuk është Jahve apo Jezu, por është Jahbuhlun (prej Jah-Baal-On).32 
            Pra, e kuptojmë se zoti i masonëve nuk është Zoti i vërtetë që duhet të besohet, por se është një zot, të cilin e quajnë me emra të ndryshëm, që në fund nënkuptohet se besojnë në djallin, apo siç e quajnë ata, Luciferin.
            Lozhat masone besojnë dhe adhurojnë Luciferin, të njohur edhe si Satana,33 këtë e kuptojmë edhe nga deklaratat e vet disa masonëve të rangjeve të larta, siç është Albert Pike, apo Kabalisti Eliphas Levi. Elifas Levi pranon faktin se djalli dhe Luciferi janë një i vetëm. Ai thoshte se të krishterët gabimisht e besojnë djallin si armik, porse ai është ndihmës dhe mirëbërës i njeriut. Ai e cilësonte djallin si “engjëll që kryeson dritën e së vërtetës”. 
Masonët nuk adhurojnë djallin (kështu thonë publikisht) porse e lavdërojnë Luciferin.34 Po ashtu, lideri masonik, gjenerali suprem Albert Pike, pranonte se masonët adhuronin Satanën, Satana është mohimi i zotit, Luciferi është sjellësi i dritës` thoshte ai.35  Po ashtu, Henri Makov, deklaron se qëllimi i familjeve të pasura që janë të inkorporuar në rangjet e larta të masonerisë, janë të përkushtuar në adhurimin e Luciferit, shkatërrimin e fesë Krishtere dhe ndërtimin e tempullit pagan në Jerusalem.36 Por, kush është Luciferi? Emri Lucifer rrjedh prej Lux-pher që d.m.th. sjellësi i dritës; ylli i mëngjesit; planeti Afërditë kur lind para diellit, etj. kurse kuptimi esencial është se ky emër aludon në “engjëllin” e dritës, i cili u bë engjëlli rebel ndaj urdhrit të Zotit; aludon kreun e djajve; pas vitit 1667 emri Lucifer bëhet term i cili tregon Satanën.37 Disa autorë mason mohojnë se masonët janë Satanist, por nuk mohojnë se janë Luciferian. Ata thonë: Luciferianët mendojnë se po veprojnë mirë, kurse Satanistët e dinë se janë të ligë. Si dhe se zoti i urdhrit mason është Luciferi.38

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Anakonda Sun 28 Jun 2015 - 5:53

II.4.2 Masonët dhe Kaballa
 
 
            Libri i Kaballës është një ndër librat bazë në shoqërinë masonëve. Këtë e pohojnë shumë studiues të kësaj organizate. Kaballa është tradita e fshehtë gojore e Hebrenjve, një element shumë i fuqishëm i cili është inkorporuar në sistemin mason.39 Tradita masone ishte e lidhur me fije të dyfishtë me urtësitë filozofike të Kabalës40  dhe nëse analizojmë, do të shohim se masoneria është e bazuar plotësisht në Kaballa, si dhe në të gjitha ritualet masone, do të hasni elementet e Kaballës.41 Masoneria e lavdëron mësimin kaballist, ritualet masone mbështeten plotësisht në këtë libër, i cili është libër i magjisë së zezë judaiste, kurse prejardhja e saj është nga magjia e Babilonisë dhe Egjipti. Kaballizmi mbron doktrinën se Djalli është zoti i vërtetë, Kaballizmi është baza e magjisë moderne, astrologjisë, numerologjisë, letrave të fatit, mësimi se e mira dhe e keqja janë një.42 Po ashtu, shkrimtarë tjerë në lidhje me Kaballën deklarojnë: `Kaballa paraqet një filozofi metafizike hebreje të shtrembëruar, e cila qëllimin kryesor e ka të përqendruar në flakjen e besimeve tjera në Zot...Masoneria moderne e ka ruajtur kuptimin kryesor të Kabalizmit. Të gjitha sistemet masone, paraqesin në të vërtetë mendime kaballiste`.43
            Pra, nga e tërë kjo kuptojmë, se masonët veprojnë dhe bëjnë ceremonitë dhe ritualet e tyre në bazë të librit magjik okultist Kaballa. E kjo na lë të kuptojmë se edhe vetë mësimet dhe besimi mason është i ngritur mbi bindjet Kabaliste.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Anakonda Sun 28 Jun 2015 - 5:54

II. 5 Depërtimi i `Mendjendriturve` - (Illuminati) nëpër lozhat e masonerisë dhe qëllimet e tyre
 
 
            Për të kuptuar zhvillimin e politikës botërore së sotme, është me rëndësi të kuptojmë se kush është organizata e masonerisë, dhe nga kush janë të ndikuar ata; ndikimi i shoqërisë së fshehtë të Iluminati-ve (Mendjendriturit, termi Iluminati -të ndritur, i referohet Luciferit, që d.m.th. sjellësi i dritës) në lozhat masone, pasi kjo është një pikë kyç e cila shpalos dallimin në mes masonëve të shkallëve fillestare dhe të atyre të rangjeve të larta në hierarki dhe politikë. Masonët sot janë të njohur si organizata që sundon botën, por në esencë, dikush përmes masonëve dhe lozhave të tyre arriti që të arrij dominimin politik, e ata janë padyshim `Mendjendriturit`. Këtë më hollësisht do ta sqarojmë në vijim.
            Shoqërinë e fshehtë të Iluminati-ve e themeloi Adam Vajshop, i cili u lind më 6 Shkurt 1748, në Gjermani. Ai ka qenë prift në radhët e Jezuitëve*. Me datë 1 Maj 1776, (Kjo është arsyeja kryesore se përse festohet 1 Maj) në Bavaria të Gjermanisë, ai themeloi lëvizjen e Iluminati-ve, e cila u themelua në principe të rregullave dhe parimeve Jezuite. Pas vitit 1778, anëtarët e saj arrijnë t`i nënshtrojnë lozhat masone, të cilët fillojnë ta realizojnë në përpikëri politikën e tyre. Të gjitha pozitat komanduese në lozha i zënë njerëzit e Vajshopit. Qëllimi i kësaj lëvizje është revolucioni botëror dhe themelimin e Rendit të Ri Botëror. Është e përhapur ngado në botë dhe prej momentit kur i marrin lozhat masone në dorë, Iluminati-të bëhen fuqi sunduese dhe fillojnë që t`i realizojnë planet e errëta për zhdukjen e Krishterimit dhe likuidimin e qeverive botërore. Vajshopi për t`i zënë të gjitha lozhat masone ka paramenduar një sistem të fshehur me anë të cilit njerëzit e tij do të jenë në vendet kyçe të lozhave masone, të arrijnë në vende të larta në politikë dhe të marrin qeverinë dhe udhëheqjen e lozhave. Udhëheqja e Rotshildëve, Vajshauptit dhe Jezuitëve është kushtuar përçarjes dhe sundimit të masave përmes luftërave dhe konflikteve, duke manipuluar politikën, financat dhe fenë, ku Rotshildët* e ndihmuan Vajshauptin që të infiltrohet në mesin e masonëve, në lozhën e Masonerisë së Lindjes së Madhe, po ashtu edhe Iluminatët të infiltrohen në mesin e masonëve të lirë. Për t`u shërbyer Rotshildëve (shefave të vet), Vajshopi hartoi programin prej shtatë pikëve: Shkatërrimin e qeverive paqedashëse, heqja e trashëgimisë, zhdukja e patriotizmit, zhdukja e familjes, heqja e religjionit dhe krijimin e Rendit të Ri Botëror (New World Order- kjo është parulla e Sh.B.A.-së, Vatikanit, etj).44
            Iluminatët morën nën kontrollin e tyre shumë grupe, si Jezuitët, Opus Dei, Kalorësit e Maltës, Kalorësit Tempullarë dhe Masonët. Nivelet më të larta të lëvizjes së Iluminati-ve janë persona që praktikojnë Satanizmin (adhurimin e djallit si zot) dhe se Iluminati janë një kult sekret Luciferian që përfaqësojnë rendin më të lartë frimason.45
Këto grupe që udhëhiqeshin nga Iluminatët, si masonët, Bilderbergët, Jezuitët dhe Sionistët, fuqizohen dhe financohen të gjithë nga bankierët.46
            Thamë se, masoneria dhe lozhat e saja janë okupuar nga sekti i Iluminati-ve, dhe masonët e rangjeve të ulëta nuk e dinë qëllimin kryesor të atyre nga shkalla e lartë, të cilët udhëhiqen nga “Mendjendriturit”, masonët e shkallëve të ulëta janë shumica njerëz punëtor dhe pa qëllime negative, porse keqpërdoren nga Iluminatët si mbulesë.47
Një marrëveshje u arrit në mes Iluminati dhe masonëve në Kongresin e Vilhelmsbad më 20 Dhjetor 1781, ku Iluminatëve iu shtuan edhe tre degët e ulëta të masonerisë.48 Kurse më vitin 1786, në kongresin e tretë Masonik në Frankfurt, Iluminati kishin në kontroll të gjitha shoqëritë masonike, që në total përfshinin tre milion anëtar nëpër tërë botën.49
             Menli Holl, mason i gradës 33, studiues më i madh i lozhave masone për shek.XX, në librin e tij Lexime të filozofisë së lashtë zbulon se udhëheqja kryesore e Iluminati-ve vjen prej lozhave masone dhe se masonët e rangjeve të mesme të lozhave masone as që e kanë idenë e planit të madh. Po ashtu, masonët tipik të rangjeve të ulëta nuk e dinë se brenda vëllazërisë së fshehtë masone ekziston një elitë anonime por me shumë pushtet dhe e organizuar mirë që synon sundimin global dhe nxit përhapjen e pushtetit të Luciferit.50 
            Ky rreth i brendshëm i Iluminati është guri i majës së piramidës së shkallëve masone. Shkallët e Iluminati fillojnë aty ku përfundojnë shkallët e masonëve. Ky rreth i brendshëm përmes masonëve sot kontrollon agjencitë e inteligjencës, policinë, shërbimet e sigurisë, forcat e armatosura të shteteve më të fuqishme të botës, kontrollon Vatikanin, Kishën Katolike, Sh.B.A-në dhe luftërat e tyre, bankat, ekonominë, media, industritë e fuqishme, politikën, gjykatat, arsimin, mjekësinë, tregtinë, tregtinë e drogës, etj..51
            Po shohim se organizata masone kontrollohet në mënyrë të fshehtë nga padronë çifut,52 ku edhe vetë masonët janë të mashtruar prej tyre,53  sepse pjesa dërmuese e anëtarëve në lozha masone nuk janë satanistë,54 masonët e thjeshtë nuk e dinë se çka punohet dhe nuk i dinë qëllimet e shkallëve të larta të organizatës, por disa të zgjedhur e dinë shumë mirë.55
            Por edhe vetë Iluminati janë vegël e cila përdoret sot nga ana e bankierëve Kaballist dhe disa familjeve të cilat e drejtojnë lëvizjen e Iluminati siç janë Rotshild, Rokfeler dhe Vinsdor.56
Këto organizata, përdoren nga këto familje të mëdha për qëllimet e tyre, siç janë p.sh. krijimi i një shteti global policor, mundësinë e zgjedhjes së presidentëve amerikan, shndërrimin e Palestinës në shtet hebreo-mason. Po ashtu kanë qëllim reduktimin e popullatës në botë dhe zvogëlimin e numrit të njerëzimit prej 6 miliard në më pak se 1 miliard. Ata kanë për qëllim krijimin e një Qeverie Botërore (Novus Ordo Seclorum) e cila është edhe parullë masone dhe rindërtimin e Tempullit të Solomonit.57 Qëllimet e tyre janë skllavërimi i njerëzimit në aspektin mendor, emocional, shpirtëror dhe fizik, njerëz të pajisur me mikroçipe, e gjitha kjo të arrihet përmes një diktature globale, të centralizuar me një qeveri botërore, një ushtri, një bankë qendrore, një monedhë, një fe botërore dhe në fund të sjellin në krye të tyre atë që e quajnë “Antikrishti”.58
Dora e tyre fshihet pas vrasjes së shumë njerëzve të famshëm siç është vrasja e papa Gjon Pali I, në vitin 1978, i cili ishte në fron vetëm 33 ditë59 (numri 33 ka rol të rëndësishëm për këto shoqata, e cila do shpjegohet më pas), po ashtu vrasja e kryetarëve të Sh.B.A.-së Abraham Linkoln dhe John F. Kennedy60 (Shkak i vrasjes së këtyre dy kryetarëve, është se këta dhanë opsionin që edhe Qeveria e Sh.B.A.-së të ketë të drejtë shtypjen e parave, e jo vetëm Rezerva Federale, e cila nuk është nën pushtetin e Qeverisë, por kjo teori nuk u kuvendonte bankierëve dhe Konspiratorëve, andaj edhe i likuiduan) etj.
            Qëllimet kryesore të tyre mund të shihen në Protokollet e tyre të cilat janë të njohura në botë si Protokollet e të Urtëve të Sionit, këta protokolle u shërbejnë masonëve si leksione.61
Pra, në këtë pjesë treguam në lidhje me shoqërinë e cila qëndron pas masonëve, familjet më të fuqishme në botë, qëllimet e tyre dhe politika, ndikimi i tyre dhe roli.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Anakonda Sun 28 Jun 2015 - 5:54

II. 6 Anëtarët e famshëm të masonerisë, shtrirja dhe autoriteti
 
 
            Masoneria është një organizatë, e cila brenda viteve ka ngërthyer në rrethin e vet një numër të madh të anëtarëve, me një shtrirje botërore, si dhe një numër i madh i këtyre anëtarëve, ishin njerëz të famshëm në aspektin politik, ekonomik, ushtarak, etj.  Kurse në vazhdim do t`i cekim këto anëtar të famshëm, si dhe numrin e masonëve në botë.
            Para se të cekim anëtarët, të tregojmë se, autoritetet masone thonë se, rangjet masone janë plot e përplot me njerëz me influencë dhe të fuqishëm (udhëheqës botëror), por kjo nuk do të thotë se masoneria ka në duart e saj frerët e qeverisjes së botës, pasi ata nuk kanë qëllim sundimin, por vlerat shpirtërore, filozofike dhe edukative.62 Por, ky është vlerësimi i masonëve për veten, kurse të tjerët, kanë pikëpamje tjetër mbi këta udhëheqës të fuqishëm të cilët janë anëtar në lozhat masone.
            Ndër anëtarët më të famshëm të masonerisë, me të cilët krenohet edhe ajo vet, janë: Xhorxh Washington, Xhon Hankok, Benjamin Franklin, Samuel Adams, Xhon Adams, William Devis, Tomas Hatkinson, nënshkruesit e Deklaratës së Pavarësisë së Sh.B.A.-së, 50 prej 56 nënshkruesve ishin mason, prej 55 delegatëve të Konventës Kushtetuese, 31 ishin mason, si dhe 33 prej 74 gjeneralëve nën urdhër të Washingtonit ishin mason;63 po ashtu Kerry, Mekkejn, Sarkozi, Angela Merkel, Vlladimir Putin; politikanët që mbështesnin sionizmin ishin mason;  autori i himnit amerikan Francis Skot Ki, ishte mason; më shumë se gjysma e presidentëve amerikan ishin mason siç janë: Washington, Madison, Adams, Xheferson, Monro, Xhekson, Van Buren, Tajler, Tejlor, Pirs, Bakanan, Xhonson, Garfild, McKinli, Teodor dhe Franklin Ruzvelt, Taft, Harding, Truman, Ford, Regan, Klinton, Bush, Bush i riu dhe Obama.64 Familja mbretërore britanike ka qenë gjithmonë pranë masonerisë;65 mason nga Evropa ishin: Winston Çërçil, Sesil Rodi, Horatio Nelson, Artur Wellington, Xhon Moore, Simon Blivar, Xhuzepe Garibaldi, Jozef Hajdën (autor i himnit gjerman), Wolfgang Amadeus Mozart, Johan Wolfgang fon Gete, Aleksandër Pushkin, etj.66 si dhe politikan tjerë të famshëm si: Robespieri, Napoleoni, Lenini, Stalini, Marksi, Gorbaçovi, Boris Jelcin, Musolini, Ariel Sharon dhe Fidel Kastro.67
            Këto ishin ndër masonët më të famshëm të cilët janë të evidentuar nëpër lozha si anëtarë të saj, si dhe masoneria nuk e mbulon emrin e tyre, kurse tash do të tregojmë mbi numrin dhe anëtarët e saj nëpër botë, shtrirja dhe përhapja.
            Është e konfirmuar se në vitet e `70 të shek.XX, në botë ka pasur 6 milion mason, 4 milion vetëm në Sh.B.A.68 si dhe numri i lozhave ka arritur në 30.00069 ku vetëm në Britaninë e Madhe ka 3000 lozha masone.70 Ndër themeluesit e ShB.A.-së, llogariten masonët, po ashtu thuhet se masoneria qëndron prapa krijimit të OKB-së (Organizata e Kombeve të Bashkuara) dhe të shtetit të Izraelit.71  Lozhat masone u përhapën kudo nëpër botë, në Angli, Francë, Sh.B.A, Rusi, Spanjë, Gjeorgji, Afrikë, etj.72

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Anakonda Sun 28 Jun 2015 - 5:55

II.6.1  Lozhat masone
 
 
            Para, se të fillojmë me kapitullin e radhës, është e vlefshme që të cekim se çka do të thotë lozhë masone, pasi lozhat janë të një rëndësie të veçantë në sistemin mason, si dhe shpesh ceket në punim, andaj do të japim një sqarim të vogël në lidhje me kuptimin e lozhës.
            Termi lozhë (Lodge, ang.) përdoret për të treguar një takim mason të thirrur, tregon vendin  dhe sallën ku mbahen mbledhjet masone,73 kurse në kuptim ezoterik, lozha simbolizon universin në tërësi, po ashtu simbolizon tempullin e mbretit Solomon. Forma e lozhës shtrihet në gjatësi me drejtim Lindje-Perëndim, kurse në gjerësi, me drejtim Veri-Jug. Duhet të ketë formën e Paralelogramit dhe të jetë me dy hyrje.74
            Lozhat e para fillojnë të paraqiten në fillim në Skoci nga shek.XV,75 por këto kanë qenë tubime shumë të fshehta, kurse publikisht ndërtohen me themelimin zyrtar të masonerisë. Në lozha lejohet të hyjnë vetëm burrat, ndërsa grave u ndalohet të hyjnë, kurse lozhat e Irlandës pranonin edhe gra në radhët e tyre.76
Këto ishin të dhëna të mjaftueshme të cilat na e bëjnë më të qartë shoqërinë e masonëve.
 
 
Ndërtesa në të cilën themelohet masoneria më 24-06-1717, në rrugën Great Queen në Londër Engli.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Anakonda Sun 28 Jun 2015 - 5:55

III.1  Definimi i simboleve
 
 
            Fillimisht, duhet të definojmë simbolin, se çka është ajo, për të kuptuar më lehtë pastaj vlerën që kanë ato për masonët.
            Simbol është diçka që përfaqëson apo sugjeron diçka tjetër, e cila është e ndërlidhur me ngjashmëri me të përfaqësuarën, apo e definojmë si shenjë e dukshme për diçka të padukshme. Po ashtu, simboli definohet edhe si: figurë e ndonjë objekti intelektual, moral, shpirtëror, e cila na paraqet mendjes sonë diçka që nuk na është treguar, porse kuptohet nga shenja.  Për rëndësinë që kanë simbolet në masoneri, thuhet: “Masoni i cili nuk e dinë kuptimin e simboleve, ai dobët e njeh masonerinë”.77
            Njerëzit janë të vetmet krijesa në botë që përdorin simbolet për t`iu referuar diçkaje tjetër, përdorin simbole për gjithçka që mendja mund të shoh, përdorin simbole apo gjeste për gjithçka që pesë shqisat mund të perceptojnë, ku shumë njerëz përpiqen që t`i komentojnë dhe interpretojnë këto simbole.78
            Sekretet e masonerisë, janë të mbuluara me simbole, andaj shohim se ka shumë simbole masone, ku këto simbole kanë kuptime të shumëfishta dhe tregojnë në çdo rast një interpretim filozofik.79
            Masonët për të ruajtur këto sekrete, përdorin simbole, ku ritet, ceremonitë, shenjat me duar dhe duar shtrëngimet, bazohen në shkencën dhe artin e simbolizmit. Prej në fillim të historisë së simboleve, ato shërbenin për të përçuar ide, koncepte dhe sekrete tek tjetri.80  Simbolet shërbejnë si gjuhë e fshehtë për masonët, përmes të cilëve kuptohen mes vete.81 Konfuçio ka thënë: “Shenjat dhe simbolet kontrollojnë botën, e jo frazat dhe ligjet”

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Anakonda Sun 28 Jun 2015 - 5:55

III. 2  Simbolet masone dhe prejardhja e tyre
 
 
            Lozhat masone kanë simbolet dhe shenjat e tyre të përhapura kudo në vende publike. Historianët masonë thonë se përpos simboleve dhe fjalëkryqeve, në masoneri nuk ka asgjë tjetër sekret.82  Të fshehtat e vërteta të masonerisë qëndrojnë të fshehura në simbolet dhe legjendat e saja. Simbolet dhe legjendat janë mjete me të cilat të vërtetat e masonerisë janë bartur tek anëtarët e rinj.83
            Anëtarët e shoqërive të fshehta kanë përdorur gjithmonë një kod komunikues të bazuar mbi fraza, fjalë, shtrëngime duarsh dhe simbole, ashtu edhe masonët i përdorin këto shenja dhe simbole të trashëguara nga tradita masone mesjetare.84
            Por, këto simbole nuk e kanë prejardhjen prej traditës mesjetare të masonëve, por daton qysh më herët, simbolet dhe ritualet e tyre datojnë që nga periudha antike.
            Egjiptianët e vjetër të cilët nuk kanë dëshiruar që t`ua paraqesin filozofinë dhe misteret e tyre njerëzve të pa denjë, i kanë fshehur principet dhe filozofinë e tyre pas shenjave dhe simboleve, ku edhe masoneria bashkëkohore ka sistemin egjiptas.85 Pra, nënkuptojmë se simbolet dhe ritet masone kanë prejardhje nga Egjipti antik.86
            Një teori tjetër e përkrahur mbi prejardhjen e simboleve masone, është se ato datojnë edhe më parë se ato egjiptiane, duke thënë se simbolet masone kanë prejardhje nga Babilonia, (600 vjet para qytetërimit Egjiptian).87  Pa marrë parasysh, Egjiptiane apo Babilonase, masonët dhe udhëheqësit e lozhës masone mburren se ritualet e masonerisë e kanë prejardhjen nga besimi i lashtë egjiptian. Masoneria e sotme pranon lirshëm lidhjen që ka ajo me besimin dhe ritualet Egjiptiane, dhe shpalos me krenari idhuj egjiptian.88
            Pra, simbolet e masonerisë, kanë një prejardhje pagane të popujve të lashtë, që dëshmon bindjet masone.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Anakonda Sun 28 Jun 2015 - 5:56

III. 3  Manifestimi i këtyre simboleve në shoqëri
 
 
            Këto simbole të masonerisë, përpos se hasen në lozhat e masonëve, ato mund të hasen edhe në shoqëri dhe në vende publike, për të treguar se në atë vend ka njerëz me ndikim nga masonët, si dhe në disa vende kanë ilustruar simbolet e tyre në rrugë, po ashtu këto simbole hasen në logo-të e firmave dhe kompanive të njohura botërore, në emblemat e ushtrive, të shteteve, në monedha dhe para si dhe vende të tjera.
            Simbolet e tyre janë gjithkund, në vulën e madhe amerikane dhe në logot e dhjetëra korporatave, në OKB-në, Kërkoni për pika mbi piramida apo sytë e Horus-it, do të filloni të kuptoni se për çka bëhet fjalë.89
            Statuja e lirisë në New York të Amerikës është një simbol i lashtë i Semiramidës, e cila mban në dorë pishtarin me flakën e Nimrodit dhe si një simbolizëm të lidhur me perëndinë dhe perëndeshën Diell.90 Kjo statujë ishte dhuratë nga masonët e Francës.
Po ashtu edhe qyteti i Washingtonit në Sh.B.A., rrugët e tij janë të ndërtuara në një stil i cili përbën yje dhe shenja të zodiakut. Arkitekti i qytetit ishte Pier Karl l`Enfant, i cili ishte mason, po ashtu, projektin e morri me lejen e Xhorxh Washingtonit, i cili po ashtu ishte mason. Ky aspekt i përket çdo elementi të tij, nga rrjeti i rrugëve tek ndërtesat dhe tek arkitektura e tyre. Në skicën e qytetit dallohen jo më pak se 20 ndërthurje zodiakale, secila e lidhur në mënyrë misterioze me ndonjë aspekt yjor të veçantë.91
            Po ashtu, në qytetin e kërkuar të tyre, Izrael, vërehen shenjat e tyre, ku në Gjykatën Supreme të Izraelit, e cila u financua dhe u dizajnua nga Rotshildët, është e mbushur me simbole masonike.92
            Pra, vërejmë se simbolet e tyre janë gjithkund rreth nesh, andaj ato vërehen në moment kur fillojmë t`i shikojmë, por duhet t`i njohim në fillim, por atëherë t`i shikojmë.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Anakonda Sun 28 Jun 2015 - 5:56

Simbolet kryesore të masonerisë
 
IV.1  Syri Gjithëshikues
 
 
            Simbolet më të njohura masone, pa të cilat asnjë lozhë nuk fillon ceremonitë dhe ritualet, si dhe lozha duhet të jetë e pajisur me këto shenja, po ashtu të gjithë masonët, duhet t`i njohin këto simbole si pjesë e ritualit të tyre, gjenden në Figurën 1, ku shohim të gjitha simbolet kryesore, duke filluar prej në maje, ku shihet syri i cili shikon gjithçka. Në vijim do të sjellim disa të dhëna në lidhje me kuptimin e këtij syri, se prej ku daton dhe çka simbolizon.
Syri i cili sheh gjithçka u bë vonë si simbol i masonerisë dhe është një nga simbolet kyçe të masonerisë, kurse daton që nga periudha e Egjiptit të lashtë. Ky sy, simbolizon shpesh syrin e zotit Egjiptian, Horus, si dhe ky sy ndonjëherë paraqitet brenda një trekëndëshi apo Piramide. Haset edhe në artin Krishterë tek të cilët simbolizon Syrin e zotit. Ky sy në origjinë i bashkëshoqërohej nga ana e alkimistëve, errësirës (ose asgjësë) aftësisë së atij që punon të arrijë të shoh në errësirë, për të perceptuar rregullin që fshihet prapa kaosit në dukje.93 
            Po ashtu ky sy haset edhe në kultura tjera. Legjenda Romake Horacije, ka mundur me një sy të mposht kundërshtarin, si dhe të ndalon hyrjen e armikut në qytet. Në legjendën Skandinave, zoti Odin e ka humbur njërin sy dhe pastaj është bërë magjistarë. Një sy simbolizonte për ta fuqitë magjike që gjenden në shikim.94  Kurse në Egjipt simbolizonte syrin e Horus-it. Ky ishte zoti egjiptian me kokë shqiponje, ishte biri i Oziris-it dhe Isis-ës; shpesh i paraqitur si me një sy, syri Horus, apo i paraqitur si disk diellor me flatra. Po ashtu ky sy simbolizon syrin e drejtësisë të cilit asgjë nuk i kalon pa parë, as në jetën shpirtërore, as në atë materiale. Ai kontrollon që çdoherë të kryhen ritualet dhe traditat. Lufta e Horus-it me vëllanë e tij, Set, i cili ia nxori syrin Horit, ilustron luftën e përhershme në mes dritës dhe errësirës, ku sytë duhet të jenë hapur dhe të kujdesshëm. Në Egjipt, Horus adhurohej si zot, faraon hyjnor, sundues që dëshiron sundimin e botës.95 Po ashtu, në Egjipt, ky sy përdorej nga popullata si talisman mbrojtës, faraonët i çonin në varret e tyre me talismanin e Syrit të Horusit, të vendosur brenda fashave që mbështillnin trupin e tyre të balsamosur. Në Budizëm dhe Hinduizëm, koncepti i syrit të tretë është shumë i pranishëm, andaj edhe çdoherë vizatojnë nga një pikë në ballë, ku në traditën Hindu, ky sy, paraqitet përmes Shiva-së, si “syri i dijes” dhe besohet se funksionon më shumë si një mësues shpirtëror i brendshëm, e cila na mëson nevojën për të nxënë. Ky sy që lëshon dritë, ka qenë i përdorur gjatë shumë shekujve si një figurë që simbolizon Zotin. Syri brenda trekëndëshit përfaqësonte në Mesjetë tek Krishterët Trininë e Shenjtë të besimit Krishterë. Tek masonët, ky sy njihet si syri i fatit i cili shikon poshtë kombin e ri të favorizuar. Tek masonët përdoret çdoherë syri i shoqëruar brenda reve. Ky sy, u bë pjesë përbërëse edhe e Vulës së Madhe të Sh.B.A.-ve, si dhe i vizatuar në monedhën një dollarësh qysh në vitin 1782 nga ana e artistit Pjer Euzhen d`Simitjer.96
Syri që sheh gjithçka, i paraqitur në kartëmonedhën prej një dollari, e paraqet me mjeshtëri karakterin e lig dhe të kudondodhur të Iluminati-ve, syri grotesk i Luciferit në majë të piramidës vëzhgon çdo amerikan sa herë që qytetari nxjerr nga kuleta dhe merr në dorë kartëmonedhën, por pak njerëz i kushtojnë rëndësi.97 Masonët janë futur në sistemin mistik hebre të Kaballës dhe kanë pranuar si simbol të vetin syrin gjithëshikues.98 Syri që sheh gjithçka nëpër lozhat masone simbolizon diellin, i cili është drita, kurse sjellësi i Dritës, ishte Luciferi, pra, këto janë fasada për mbulimin e adhurimit të Luciferit, ku syri simbolizon zotin mason.99 Në misteret antike ky sy simbolizonte shikimin i cili depërtonte përmes dimensioneve të kohës dhe vendit. Është simbol i shikimit të mprehtë. Në lozhat masone ky simbol prezanton syrin e zotit i cili din gjithçka, i cili nuk flenë asnjëherë.100
            Edhe në Islam, e kemi të mirënjohur konceptin e një syri, ku në hadith na është cekur se do të vjen Dexhalli (Antikrishti), i cili do të jetë i verbër në njërin sy.101 Ndoshta, ky është zoti mason të cilin e presin me krenari me vite të tëra.
Illuminati dhe Masonët duan që këtë simbol ta paraqesin nëpër të gjitha logot e kompanive, industrive, partive dhe flamurëve, me qëllim që popullata ta pranoj si një simbol universal. Tash do të sjellim disa fotografi në të cilat vërehet qartë syri i Antikrishtit, apo syrit të Luciferit.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Anakonda Sun 28 Jun 2015 - 5:57

IV. 2  Shkronja G, skuadra dhe kompasi
 
 
            Edhe kjo shkronjë me kompasin mund të vërehen në qendër të Figurës 1, andaj edhe për këto simbole masone do shkruhet në vijim.
            Do të fillojmë së pari me shkronjën `G`.  Kjo shkronjë shpesh paraqitet në mes të kompasit dhe skuadrës, e cila është vula zyrtare dhe universale e shoqërisë së masonerisë.
            Shkronja G është një nga simbolet e rëndësishme masone, mendohet se shkronja G është inicial i ndonjë fjale siç është Gloire (fr. famë), Grandeur (fr.fisnikëri), Gnosa (njohuri), apo Generation (fr. lindje). Kurse në masonerinë angleze, kjo shkronjë është shkronja e parë e fjalës God (ang.zot), është po ashtu shkronja e parë e fjalës Gjeometri, e cila është shkenca e Ndërtuesit të Madh të Universit, pasi prej në fillim, masonëve u mësohet se `masoneria dhe gjeometria janë sinonime të njëra tjetrës`;                                                     
Pra, të konsiderohet masoneria si një shoqëri e cila ruan dituritë e vjetra shkencore si dhe
se arkitektura dhe muratoria (mason d.m.th. murator) janë të formuara dhe përpiluara në bazë të shkencës së gjeometrisë.  Po ashtu, në greqishte, shkronja G simbolizon Gama-në.102  Kurse, okultisti Eliphas Levi, thotë se shkronja G shënon planetin Venera dhe se Venera është simbol i organit gjenital mashkullor, Kurse Venera është edhe një emër me të cilin njihet Luciferi (djalli)?! Po ashtu thotë se është simbol i Gnosis, e cila është fjali e shenjtë për Kaballën.103
            Tash, do të vazhdojmë në lidhje me kompasin dhe skuadrën (katrorin), për të kuptuar se pse kjo u zgjodh si vula zyrtare e masonerisë.
            Në masoneri, kompasi simbolizon lidhjet dhe vijën kufitare, kurse skuadra apo katrori simbolizon moralin dhe aktet morale.104
            Skuadra dhe kompasi përfaqësojnë po ashtu edhe psikikën dhe shpirtin, kurse lozha në të cilat paraqitet kjo shenjë, simbolizon botën materiale dhe shpirtërore, simbolizojnë energjinë e shpirtit dhe zjarrin.105
            Sipas një tregimi të cilin e rrëfejnë masonët, thuhet se Hiram Abif, figurë shumë e rëndësishme në mësimet masone, si dhe ndërtues dhe arkitekt kryesor i Tempullit të Solomonit, të cilin e vranë tre punëtorë, për t`ia marrë dituritë e fshehta që kishte për ndërtim, këta vrasës thuhet se e vranë arkitektin me vizore dhe skuadra.106
            Këtë simbol, sipas analistit David Icke, masonët e kanë huazuar prej Kolegjit Romak të Arkitektëve, i cili ka datuar shumë më parë se themelimi i masonerisë.107
Emblema e skuadrës dhe kompasit, ngjan shumë me yllin e Davidit dhe përfaqëson tokësoren dhe hyjnoren që veprojnë së bashku.108
            Kjo emblemë e masonerisë interpretohet edhe në mënyra dhe variante të ndryshme, por në masoneri, këto janë kuptimet që më shpesh i mbështeten dhe i referohen këtij simboli.
 
 
Syri gjithparës në estradën muzikore
 
Masonët dhe Illuminati, për të treguar pushtetin e tyre, si dhe inkorporimin e tyre në industrinë e filmit dhe të muzikës, vendojnë edhe aty simbolet e tyre. Këtë e bëjnë në mënyrë shumë precize, saqë popullata dhe ndjekësit e pranojnë atë si diçka e cila është në trend, por nuk e kuptojnë se ato shenja në esencë tregojnë, infiltrimin e këtyre organizatave sataniste në këto industri.
Ne në temën e kaluar, sollëm disa simbole të kompanive dhe organizatave të ndryshme, në të cilat haset syri gjithpamës. Në vazhdim do të sjellim edhe disa fotografi, për të treguar se sa është e famshme sot në Hollywood dhe në MTV, mbulimi i njërit sy. E kjo qartë tregon se këta njerëz janë shërbëtor dhe ushtar të Dexhallit i cili do të jetë me një sy. Këngëtarët dhe artistët të cilët do ti sjellim, janë ndoshta më të njohur për publikun e gjerë, andaj ne vetëm do ti sjellim fotot. Këtu janë këngëtarët më të njohur si Rihanna, Jay-Z, Justin Timberlake, Shakira, Lady Gaga, Seline Dion, Eminem, Busta Rhymes, Nelly Furtado, Christina Aguilera, etj. Shihni vet, dhe jepni konkludim, se vallë a është e mundur që të gjithë këto këngëtar, të jetë e rastësishme që e mbulojnë njërin sy?! Ndoshta disa nuk e dinë se përse e bëjnë një gjë të tillë, e bëjnë të gjithë do ta bëj edhe unë! Por një grup tjetër e dinë shumë mirë se përse e bëjnë këtë shenjë.
 

Ylli pesë këndesh (Pentagrami)

 
 
            Një ndër simbolet më të përhapura të masonerisë, që haset nëpër lozha masone, i cili njëkohësisht është edhe yll i njohur në histori, është ylli me pesë cep, apo i njohur si Pentagram (gre.Penta-pesë dhe gramma - letër). (ó)
            Ky simbol shpesh paraqitet si yll, por çdoherë ka në domethënie numrin pesë, d.m.th. me pesë cep, që përbën dy gjinitë, numri 3 atë mashkullore, kurse numri 2 atë femërore. Pentagrami është një nga çelësat që hap rrugën drejt sekreteve. Pentagrami ka kuptim edhe të fatit, martesës, etj. Sipas Paracelzus është një nga simbolet më të fuqishëm. Kurse në masoneri paraqitet si yll pesë këndesh, ku i jepet emri “ylli i zjarrtë”. Në masoneri, është po ashtu emblemë i gjenive. Ky simbol rrjedh prej Pitagorës i cili e llogarit numrin pesë si numër të shenjtë, ashtu siç llogaritet edhe tek masonët.109  
            Tek simbolika masone, ky yll prezanton yllin Sirius (ylli i mëngjesit).110  Ndonjë herë ky yll paraqitet me cepin lartë, por ndonjëherë paraqitet me cepin e majës poshtë.
            Ylli me pesë cep në Egjiptin e vjetër simbolizonte Duat-in, pra, qiellin apo botën qiellore, i pikturuar shpesh nëpër varrezat e egjiptianëve.111
            Po ashtu, ky yll llogaritet si simbol fetar pagan (pagan, prej paganus lat., d.m.th. banor fshati, pasi fshatarët nga kisha llogariteshin si të paditur), ky yll është simbol që lidhet me kultin e natyrës, që simbolizon hyjneshën e bukurisë femërore.112
            Por ky simbol ndërlidhet edhe me Satanizmin. Pasi në të gjitha ritualet e tyre të magjisë, haset i vizatuar po ky yll.
            Hebrenjtë në ditën e festës së tyre e njohur si Yom Kippor, flijonin nga dy cjep, ku njëri i ofrohej Zotit, kurse tjetri i ofrohej Azazilit. Kleriku vendoste duart në kokën e cjapit që do therej për Azazilin dhe rrëfente mëkatet e popullit. Pastaj cjapi hidhej nga ndonjë shkëmb i thiktë, për të simbolizuar rënien e Azazilit. Koka e cjapit të Azazilit simbolizohej nga ylli me pesë cepa i kthyer përmbys.113
Simboli i yllit ka një kuptim të veçantë për Satanikët, okultistët dhe Iluminatët. Qoftë me pesë apo gjashtë cepa, ylli është simbol kryesor i djallit. Magjistarët thonë se ylli i drejtuar me cep lartë, është i dobishëm për ritualet dhe formulat e “Magjisë së Bardhë”. Kurse i njëjti yll i kthyer përmbys, përdoret nga adhuruesit e djallit për të treguar dy cepat lartë brirët e djallit dhe magjinë e zezë.114  Po ashtu, përmes këtij ylli, magjistarët thërrasin në ndihmë djajtë. Por dallimi është se magjistarët e përdorin me cepin lartë, kurse Satanikët me cepin poshtë. Kurse tek Druidët e Britanisë së Madhe, ishte i njohur ky yll si shenjë e djallit, simbol femohues  dhe simbol i zotave pagan.115
Këto ishin disa kuptime të Pentagramit, i cili përdoret dhe madhërohet nga ana e masonëve, por shohim se ky yll ka pasur gjithmonë një kuptim negativ jo fetar. Por fatkeqësisht, nga padituria, shumë shtete e kanë venduar atë si simbol kombëtar dhe nëpër flamujt e tyre shtetëror. Flamurët e shteteve: Burkina Faso, Vietnam, Somalia, Congo, Vietnam, e shumë shtete të tjera e kanë në flamurin e tyre yllin satanist. Bile haset edhe nëpër disa xhami nëpër vende të ndryshme.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Anakonda Sun 28 Jun 2015 - 5:58

IV. 4  Ylli gjashtë këndesh (Heksagrami)

 
 
            Edhe ky yll gjendet në shumë lozha masone dhe është pjesë përbërëse e ritualeve të tyre. Tash në vijim do të cekim disa të dhëna mbi këtë yll i cili është i përhapur nëpër shumë fe dhe sekte, i pranuar si simbol i profetëve David (Davud a.s.) dhe Solomon (Sulejmani a.s.) i quajtur Heksagram ( Y )
            Ky simbol është një simbol i njohur sot si simbol që u takon hebrenjve, por po ashtu është simbol i jo hebrenjve. Ky simbol paraqitet në kishat e hershme Bizantine, kurse përdorimi i saj si simbol i magjisë dhe hajmali mbrojtëse u bë i njohur prej Kaballës, në shek.XIV. Kurse hebrenjtë e kanë marrë në përdorim që nga shek.XIX për të përfaqësuar popullin hebre, njëjtë siç e kanë të krishterët kryqin.116  
Maja e këtij simboli lartë simbolizon ajrin, kurse maja poshtë ujin, pjesët anash tokën dhe zjarrin,117katër elementet të cilat ishin të njohura në filozofinë perëndimore mesjetare.
            Heksagrami është figurë e cila përbëhet nga dy trekëndësha njëra mbi tjetrën, njëri me maje lartë e tjetri me maje poshtë, e cila formon gjashtëkëndëshin, një ndër simbolet më universale. Në Indi e hasim këtë simbol me emrin Yantra, kurse tek hebrenjtë, krishterët dhe muslimanët, me emrin `vula e Solomonit`. Ky yll haset edhe tek popujt e vjetër amerikan. Në filozofinë hermetike tregon sintezën e fuqisë evolutive dhe involtive, kurse te Kinezët simbolizohet me Yi Yang. ([); vijat e pandërprera në Heksagram simbolizojnë diellin, ngrohtësinë, veprimin, elementin mashkullor, numrin tek, kurse vijat e ndërprera simbolizojnë të kundërtën, ftohtësinë, pasivitetin, elementin femëror, numrin çift, etj.118
Ky simbol, i njohur si vula e Solomonit, apo ylli (mburoja) i Davidit, nuk kanë ndonjë kuptim specifik për fenë çifute, kurse quhet mburoja e Davidit, siç thuhet se kur ai dilte në luftë, mburoja e tij metalike, kishte të vizatuar në gjoks këtë yll. Kurse që nga viti 1897, në Kongresin Sionist u bë si emblemë kombëtare e sionistëve, si dhe tash figuron në flamurin e Izraelit. Po ashtu në traditën çifute bëhet e njohur se këtë vulë Sulejmani a.s. e përdorte kundra djajve, si dhe se ky simbol ishte në unazën e Solomonit me të cilën i komandonte demonët. Por kalimi në fenë çifute u bë përmes Kaballës, pasi atje ky simbol llogaritet si një shenjë me kuptim të fuqishëm. Ky yll paraqet të gjitha anët, që simbolizon sundimin e Zotit gjithkund, kurse qendra, përfaqëson pemën e jetës. Dy trekëndëshat bëjnë aluzion për të mirën dhe të keqen, për Zotin dhe njerëzimin, për qiellin dhe tokën, zbritjen e hyjnores në fiziken dhe ngritjen e fizikes drejt shpirtërores, simbol i bashkimit të dy të kundërtave, të botës së dukshme dhe të padukshme, kryqëzimin e dy botëve. Ky simbol është i njohur edhe tek Budistët, ku pentagrami është simbol i Anahata-së, zemrës së çakra-së  joga-n Tantrike, kurse tek Hindusët nderohet si shenjë e bashkimit të shenjë ndërmjet zotave Shiva dhe Shakti. Kurse në masoneri, simbolizon bashkimin e mashkullores dhe femërores, forcat e kundërta, aktiven dhe pasiven, errësirën dhe dritën, të mirën dhe të keqen. Edhe për satanistët ka një vlerë të veçantë. Emri i këtij simboli (Heksagram) përdoret tek ata e shoqëruar me mallkimet, (hex, është formë mallkimi, po ashtu në gjuhën angleze dhe gjermane hexe u thuhet shtrigave dhe magjistareve, hex është fillimi i fjalës Hexagram, por do të thotë edhe magji); përdoret për të thirrur forcat e errëta, u tregohet djajve kur ata paraqiten, që të detyrohen të marrin formë njerëzore dhe të binden. Po ashtu, është simbol që përfaqëson numrin satanist 666, pasi ky yll ka 6 kulme, 6 brinjë dhe 6 trekëndësha të vegjël.119  Ky simbol, përbëhet prej dy piramidave, ku piramida përfaqëson portën drejt botëve tjera (dimensione tjera).120  Heksagrami nuk ka konotacion pozitiv. Ai përdoret për thirrjen e demonëve, lidhje me shpirtra, përshkruan aktet intime në mes dy gjinive (trekëndëshi i drejtuar poshtë Delta simbolizon vagjinën femërore, kurse trekëndëshi i drejtuar sipër tregon organin mashkullor) dhe përfaqëson zota të rrejshëm pagan.121
Pasi ky simbol është pagan dhe simbol i fuqive negative, prej nga mbeti  emblemë dhe simbol i fesë hebreje?  Ky simbol u vu në përdorim me inicim të familjes Rotshild. Familja Rotshild në shek.XVIII banonte në Frankfurt të Gjermanisë, themelues i kësaj dinastie është Majer Amshel Baueri. Prej Bauer, që e kishin këtë mbiemër që nga viti 1760, e ndryshuan mbiemrin më pas në Rotshild (që rrjedh nga gjuha gjermane “Rotes schild” – mburoja e kuqe) pasi një mburojë e kuqe në formë të Heksagramit qëndronte në derën e shtëpisë së tyre në Frankfurt. Së pari herë këtë simbol filluan t`a përdorin në vende publike Rotshildët, e pastaj filloj të bartet ngadalë tek populli hebre, pasi edhe Rotshildët ishin me prejardhje hebreje, por praktikantë të Kaballës, populli hebre as që e konsideronte këtë simbol si shenjë fetare para se të inkorporohej nga Rotshildët, kurse në flamurin Izraelit gjendet, pasi ai është mbretëria feudale e tyre (Rotshildëve).122
Rotshildët kanë një rol të rëndësishëm në kontrollimin e politikës së Izraelit, si dhe Rotshildët e bindën David Ben Gurionin dhe sionistët tjerë që në vitin 1948, të përdorin simbolin magjik të njohur si Ylli i Davidit si emblemë në flamurin Izraelit.123
Pra, e shohim se ky simbol nuk ka të bëj asgjë me fetë qiellore, por është simbol me kuptime pagane jo fetare, nuk është simbol i Davidit apo Solomonit, por i djallit, si dhe u bë simbol hebre me inicimin e Rotshildëve, të cilët ishin Kaballist, e jo se ishte ndonjë simbol fetar hebre.
Sot ky yll është simboli zyrtar i fesë hebreje dhe gjendet në flamurin e Israelit. Po ashtu haset nëpër shumë kompani dhe objekte fetare. Haset edhe në disa xhami si ajo e Sulltan Muratit në Shkup, në xhaminë e larme në Tetovë, etj.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Durrsaku Mon 6 Jul 2015 - 2:09

keta sundojne boten
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Masoneria Empty Re: Masoneria

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi