Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Tuneli i Kalimashit gati deri në fund të marsit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Tuneli i Kalimashit gati deri në fund të marsit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tuneli i Kalimashit gati deri në fund të marsit

2 posters

Shko poshtë

Tuneli i Kalimashit gati deri në fund të marsit Empty Tuneli i Kalimashit gati deri në fund të marsit

Mesazh nga Li12i-GG ARMY Tue 23 Feb 2010 - 6:31

Tuneli i Kalimashit gati deri në fund të marsit Nxw32x

Kukës, 23 shkurt - Tubi jugor i tunelit të Kalimashit, i cili pësoi një shembje më 5 nëntor të vitit kaluar është pastruar nga inertet dhe dherat në pjesën e shembur. Ndërkohë pas pastrimit të inerteve ka rezultuar se pjesa e shembur është vetëm 25 metra dhe jo 80-100 metra që ishte përfolur në kohën që ndodhi shembja. Gjithashtu edhe lartësia e shembur është disa herë më e vogël nga sa ishte parashikuar. Burime të kompanisë “Bechtel & Enka” kanë bërë të ditur për “Kohën Ditore” se dje ka përfunduar plotësisht pastrimi i dherave dhe inerteve në të gjithë gjatësinë e pjesës së shembur të tubit jugor të tunelit të Kalimashit nga ku ka rezultuar se gjatësia e kësaj pjese është rreth katër herë më e vogël nga sa ishte përfolur në media në kohën që ndodhi shembja, ndërkohë që edhe lartësia e pjesës së shembur është shumë më e vogël sesa parashikimi. Specialistët e kompanisë shprehen optimistë se fundi i marsit të këtij viti do ta gjejë tubin jugor të tunelit të Kalimashit të betonuar plotësisht. Krahas betonimeve, kontraktues të tjerë po vazhdojnë me të njëjtin ritëm me punimet elektrike në tubin jugor të tunelit.
“Strukturat shkëmbore që pësuan shembje dhe që më pas janë përforcuar me beton tashmë janë solide” theksojnë specialistët e kompanisë “Bechtel&Enka”.
Sipas burimeve të kompanisë, po vazhdon betonimi i tubit jugor si nga ana veriore dhe jugore e portalit të tubit jugor. Por, si rezultat i shembjes dhe problemeve në tunel nga ana e kompanive “Bechtel & Enka”, si dhe specialistëve austriakë është rishikuar dizajnimi i tunelit, i cili tani parashikon që izolimi primar i zonave të pabetonuara të kryhet në një trajtë ovale dhe forcimi të bëhet përmes betonimit dhe forcimit me struktura prej hekuri të profilizuar.
Tubi jugor i tunelit të Kalimashit, i cili pësoi shembje më 5 nëntor, mendohet të hapet i pari. Pas hapjes së këtij tubi punimet do të vazhdojnë në tubin verior, në të cilin është qarkulluar gjatë verës së shkuar.
Li12i-GG ARMY
Li12i-GG ARMY
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : iTaLY
Postime Postime : 295
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 22/02/2010
Hobi Hobi : RRuGeN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Tuneli i Kalimashit gati deri në fund të marsit Empty Re: Tuneli i Kalimashit gati deri në fund të marsit

Mesazh nga dajti modh Tue 23 Feb 2010 - 7:19

PO MIRE PER 25 METRA DUHEN 5 MUAJ ME E VENE NE PUNE ..
QENKAN DEME TE VOGLA SDO JETE FATURA SHUME E MADHE BESOJ PER 25 METRA RIPARIME
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi