Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Maliki kryeson në rezultatet në Irak People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Maliki kryeson në rezultatet në Irak People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Maliki kryeson në rezultatet në Irak

Shko poshtë

Maliki kryeson në rezultatet në Irak Empty Maliki kryeson në rezultatet në Irak

Mesazh nga Vizitor Sat 13 Mar 2010 - 3:01







Maliki kryeson në rezultatet në Irak TMaliki kryeson në rezultatet në Irak _47465211_maliki_ap226i
Maliki kryeson në Bagdad
Rezultatet paraprake të zgjedhjeve në Irak tregojnë se kryeminstri Nouri Al Maliki kryeson në kryeqyet.


Bagdadi është një zonë e rëndësishme në fitoren e zgjedhjeve pasi Bagdadi ka 70 vende në asamble, nga 325 gjithsej.

Z. Al Maliki dhe koalicioni i tij kryesojnë edhe në tre provica ku dominojnë sheitët, sipas të dhënave paraprake të shtabit zgjedhor.

Ai ndiqet nga ish-kryemistri Iyad Allawi, që njihet si poltikan laik sheit,i cili drejton një grup koalicioni të përbërë prej sunitëve dhe sheitëve.

Komisioni zgjedhor i dha këto të dhëna për Bagdadin sot duke thënë edhe se deri tani ishin numëruar 18% e votave.

Në zgjedhjet e 7 Marsit morën pjesë 62% e popullsisë megjithë sulmet e ndryshme që lanë 38 njerëz të vrarë.

Shifra është më e ulët se në zgjedhjet e vititi 2005 kur pjesmarrja në votime ishte 75 %.

Për zgjedhjet e këtij viti ka patur ankesa për vonesë në numërimin e votave si dhe disa ankesa për mashtrim.

Rezultatet përfundimtare të 18 provincave priten të dalin pas dy javëve dhe sipas analistëve nuk do të ketë një parti të vetme fitimtare por pritet të nisë një proces i gjatë i ndërtimit të një koalicioni.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi