Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kuriozitete.shkurt People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kuriozitete.shkurt People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kuriozitete.shkurt

2 posters

Shko poshtë

Kuriozitete.shkurt Empty Kuriozitete.shkurt

Mesazh nga Aristogata Tue 30 Mar 2010 - 11:28

Oktapodi, një djall
Shkrimtarët e shek. 19-të e krahasojnë oktapodin me vampirin dhe djallin, kjo për shkak të veprimtarisë së tyre të ngjashme. Sipas studiuesve oktapodi i parë i përket 165 milionë viteve më parë dhe ishte një kafshë ujore rreth 8cm e gjatë. Ndërsa sot madhësia e tyre ka pësuar një rritje dramatike. Pamja që shihni është e cefalopodit më të madh që është zbuluar deri më sot “Thë Giant Pacific Octopus” i cili ka një gjatësi marramendëse prej 3 m, dhe peshon 30 kg. Specialistët i konsiderojnë si krijesat më të mëdha në evolucionin e kafshëve. Ato kanë tre zemra, dy memorie dhe janë të aftë të kapin mendimet. Të vegjëlit e oktapodëve kthehen në luftëtarë vetëm për pak javë. Sistemi i tyre vaskular është shumë i pazhvilluar dhe nuk e përballon mënyrën e jetës që ata bëjnë dhe rrallëherë një oktapod jeton më gjatë se pesë vjet, vetëm nëse ata nuk çiftëzohen. Oktapodët meshkuj vdesin shpejt pas çiftëzimit , ndërsa femra qëndron e mbyllur për më shumë se gjashtë muaj duke ngrohur vezët e saj, vdes e rraskapitur pak pasi vezët të çelin.
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete.shkurt Empty Re: Kuriozitete.shkurt

Mesazh nga Aristogata Tue 30 Mar 2010 - 11:28

Aspirina iu bën dëm maceve.
Apirina është e dëmshme për macet sepse organizmi i tyre nuk prodhon një tip enëzime të quajtur glukoronosiltransferarë, e cila është e nevojshme për përpunimin e aspirinës në metabolizëm. Glukoronosiltranferaza ndihmon në përpuninimin e një molekule të sheqerit, acidit glukoronik, i cili shpërbëhet në ujë. Një tabletë aspirinë, në 20 % të rasteve, ka një dozë sigurie për macet e vogla, por mund t’u japë atyre sëmundjen e hepatitit, irritime gastrite, dhe vështrirësi në frymëmarrje. Aspirina kryesisht përdoret tek macet për të ruajtur stabilitetin e funksionit të organizmit, dhe përdoret në doza të vogla 10 mgr për kilogram të peshës së tyre, çdo 48 orë. Sipas Prof. të Departamentit të Kafshëve në Universitetin e Cornellit, Allan Bell, për macet, nga organizmi i tyre është më i pranueshëm paracetamolit dhe ibuprofeniti.
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete.shkurt Empty Re: Kuriozitete.shkurt

Mesazh nga Aristogata Tue 30 Mar 2010 - 11:29

Kafeja ekspres, me më pak kafeinë se kafeja e filtruar.
Arsyeja pse një kafe ekspres përmban më shumë kafeinë se një kafe e filtruar, ndodh thjesht pse ju merrni një filxhan me masë më të madhe me kafe të filtruar sesa me kafe ekspres. Zakonisht në një filxhan tipik kafe- ekspresi 30 ml gjenden 40 mg kafeinë. Në një filxhan tipik kafe e filtruar, 150 ml, përmban 115 mg kafeinë. Nëse hedhim në një filxhan 150ml kafe ekspres, do të kemi 200 mg kafeinë ose 75% më shumë se sa gjithë volumi. Arsyeja pse kafeja ekspres ka një ndikim më të shpejtë tek njeriu dhe të krijon përshtypjen e një përmbajtjeje të lartë kafeine, mund të bjerë poshtë nga këta faktorë: koha, temperatura dhe ushqimi. Kafeja ekspres ka shumë aromë në një temperaturë të caktuar por shumë shpejt largohet, por kjo aromë nuk largohet shumë më shpejt në makinën e filtrimit. Ja përse kafeja ekspres përmban më shumë ekstrat kafeje sesa kafeja e filtruar.
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete.shkurt Empty Re: Kuriozitete.shkurt

Mesazh nga Aristogata Tue 30 Mar 2010 - 11:29

Kuriozitete shkurt
1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.
Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000
Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.
Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonima me 6 %.
Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë
Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.
Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.
Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.
DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.
Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.
Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.
Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
Peshkaqenët nuk sëmuren.
Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete.shkurt Empty Re: Kuriozitete.shkurt

Mesazh nga Aristogata Tue 30 Mar 2010 - 11:29

Zogu me i madh, qe ka ekzistuar ndonjehere ka jetuar para 5 - 8 milione vjetesh ne Toke,afersisht 150 km larg Buenos Airos..ku jane gjetur dhe skeletet.
Ky lloj zogu, ishte afersisht 7,5 metra i gjate dhe kishte nje peshe afersisht 74 kg.. .
Studiuesit e kane quajtur ate, nje Zog gjigand dhe e kane krahasuar, me nje Konkord te vogel.

Llojshmerine me te madhe te zogjve e ka Kolumbia.Ne kete vend te Amerikes jugore,jetojne rreth 1500 lloje zogjsh,duke filluar nga llojet e pelikaneve deri tek Kolibri (zogu me i vogel)

Folene me te madhe te zogjve,e pare deri me sot ne bote,e ka ndertuar nje cift zogjsh ne Florida.
Ajo ishte 3 metra e gjere dhe 6 metra e thelle.
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete.shkurt Empty Re: Kuriozitete.shkurt

Mesazh nga Aristogata Tue 30 Mar 2010 - 11:29

a e dini se shqiponja kur mbushe 30vjec i bien te gjitha puplat dhe ushqehet vetem nga shqiponjat e tjera qe e kane kaluar kete faza te jetes
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete.shkurt Empty Re: Kuriozitete.shkurt

Mesazh nga Aristogata Tue 30 Mar 2010 - 11:29

Nje luan nese hena esht e ndricme, ai shikon njesoj sikur ne shikojm diten
Nje luan peshon 200 kg e siper
Nje luan ecen deri ne 20 km pa u lodhur sepse nuk e ngateron hapin mban nje ritem gjith kohes dhe nuk harxhon energji
Nje luan fle deri ne 19 ore ne dite
Nje luanesh duke u nis nga vendi per 4 sekonda kap 50 km ne ore,
Nje luanesh arin te mbaj shpejtesine e saj kur ndjek nje gjah vetem 100 metra sepse muskujt e saj jane shum te remda e nuk e perballon te mbaj nje ritem meshum se 100 metra.
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete.shkurt Empty Re: Kuriozitete.shkurt

Mesazh nga Anakonda Sat 7 Apr 2012 - 17:57

Aristogata shkruajti:a e dini se shqiponja kur mbushe 30vjec i bien te gjitha puplat dhe ushqehet vetem nga shqiponjat e tjera qe e kane kaluar kete faza te jetes
te bukura ishin te gjitha;por kjo me beri me shum pershtypje

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete.shkurt Empty Re: Kuriozitete.shkurt

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi