Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kuriozitete ne Islam People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kuriozitete ne Islam People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kuriozitete ne Islam

2 posters

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 22:58

Sikur nga te gjithë ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do të mbulohej gjithë siperfaqja e tokes sone me një shtrese prej rreth 130 metrash.-Jupiteri është aq i madh sa që mund të zinte brenda tij të gjithë planetët e tjerë..

-Dielli mund të nxërë brenda tij një milion Toka.

-Grimcat e hekurit të gjetura në Hënë dhe të sjella në Tokë kanë një veti të veçantë, ato nuk ndryshken

20% e energjisë së trupit përdoret nga truri

-Në Detin e Vdekur për shkak të përqindjes së lartë të kripës nuk ka qenie të gjalla.

-Përgjatë 75 vjetësh jetë kalon më tepër se 30 ton ushqim dhe 50 000 litra lëng nëpër zorrë.

- I pari që ka filluar shërbimin postar ka qenë Muavi Ibn Ebu Sufjan. Shërbimi postar bëhej me kuaj dhe me deve.

-Në shekullin e X, Raziu bëri operacionin e parë me qepje, ku pejtë e nevojshëm i përgatiti nga zorrët e kafshëvë.-Portreti i Raziu, mjek dhe filozof i dëgjuar arab, i cili u bë i dëgjuar sidomos me veprën e tij "Kitabul Havi", mbahet akoma i varur në Universitetin e Prixhetonit.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 22:59

-Mjeku musliman Eraziu i njohur në Evropë si Razes ka shkruar 220 vepra mjekësore ku disa prej tyre janë Enciklopedi.

-Në qytetin e Hamburgut në Gjermani ka 27 xhamia.

-Në Romë ndodhet xhamia më e madhe në Evropë.

-Për herë të parë koncepti i sinusit dhe i kosinusit në trigonometri është fytur nga shkencëtari arab Batani. Tabelën e parë të sinuesve e bëri Hasan El-Marakeshi më 1299.

-Në vitin 1957 mbreti i Francës Henri i III themeloi në Paris katedrën e gjuhës arabe që të lehtësojë zhvillimin e studimeve mjeksore.

-Sinani, arkitekti i madh shqiptar (1489 - 1588) gjatë gjithë jetës së tij ndërtoi jo më pak se 355 ndërtesa apo komplekse: 81 xhami të mëdha 50 dhoma faljeje, 62 medrese, 19 mauzoleume, 17 tregje, 3 spitale dhe 7 ujësjedhësa. Kryevepra e tij është Xhamija Selimije e ndërtuar në vitin 1522. Në baz të projekteve të tij ndërmjet vitit 1609 dhe 1617 u ndërtua Xhamia Blu.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 22:59

Mjalti, një ushqim i mrekullueshëm

Mjalti është ushqimi më i mrekullueshëm që na ka falur Allahu. Asnjë lloj sheqeri nuk përmban dritën e diellit të përpara shumë muajve, asnjë ëmbëlsirë nuk përmbledh në vetvete erën origjinale të mollës, portokallit, blirit apo jonxhës, përveç mjaltit.

Mjalti është njëkohësisht një anticeptrik i mirë. Në një mjaltë “të pjekur” mirë, bakteret nuk mund të rrinë më tepër se 2 orë. Në një varrezë të vjetër të mbretit të Egjiptit është gjetur mjaltë 3300 vjeçar, i cili me gjithë kalimin e shumë viteve ishte forcuar, i kishte ndryshuar ngjyra, por nuk i kishte humbur natyraliteti.

Nektari i mjaltit është një ushqim i jashtëzakonshëm në çdo pikë të të cilit ruhen mineralet, enzimat dhe lëndët e tjera ushqyese si hekuri, bakri, magnezi, potasiumi, fosfori, proteinat dhe vitaminat. Për të sëmurët e diabetit megjithëse sheqeri është një ushqim vdekjeprurës, te mjalti nuk ekziston një rrezik i tillë. Ai pastron gjakun, rregullon qarkullimin e tij, ndihmon në shërimin e sëmundjeve kockore, largon forcimin e damarëve të gjakut, shërben si qetësues në sëmundjet nervore dhe shumë aftësi të tjera kuruese. Në librat e mjekësisë mund ta gjeni në librin me emrin “ilaçe popullore”.

Në suren “Nahl” të Kuranit gjendet ky ajet fisnik: “Mjalti i bletës është shërues i çdo sëmundjeje”, njëkohësisht Pejgamberi ynë (a.s.) në shumë hadithe ka sugjeruar ngrënien e mjaltit. Në ditët e sotme me zbulimin nga ana e mjekësisë e veçorive të shumta të mjaltit, kuptohet se se me vend janë surja dhe hadithet që flasin për të. Si do ta sqarojmë faktin që cilësitë e vërtetuara nga shkenca në shekullin e XX-të, janë sqaruar që përpara 1400 vitesh nga Pronari i çdo gjëje?

Dëshira për punë e bletës, vepra e saj e mrekullueshme, mjalti, na thotë në një gjuhë tjetër shumë gjëra. Në një hadith thuhet: “Puna e paktë por e vazhdueshme është më e dobishme dhe më e vlefshme, se ajo punë (e madhe) që mbaron e s’vazhdon më” . Tani të mendojmë rreth bletës: Është llogaritur se për ½ kilogram mjaltë, bletës i duhet të bëjë 37.000 shëtitje nëpër lule... Bletët punëtore për t’i mbushur hojet, u nevojitet të bëjnë fluturime rreth 31 milionë kilometra në vit. Edhe pse e mbledhin pikë-pikë, dalëngadalë ato punojnë vazhdimisht, pa pushuar dhe ngordhin duke çuar pikën e fundit të nektarit në hoje. Për rrjedhojë të veçorive të tilla na japin ne një ushqim të tillë si mjalti.

Ashtu si Kurani na tregon neve Krijuesin, ashtu si me veprat dhe fjalët e tij Pejgamberi ynë ne shpjegon Allahun, të njëjtën gjë bën edhe libri i gjithësisë. Të tre këto burime duan të thonë të njëjtën gjë, si bleta me ato që kërkon të thotë hadithi...

Bleta është një pikë në librin e gjithësisë, por sa shumë faqe ka brenda kësaj pike! Askush tjetër përveç Allahut s’mund ta krijojë një bletë, sepse ajo është një vepër e mrekullueshme!

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 22:59

"Oqeani më i madh është Paqësori. Sipërfaqja e tij është 179.680.000. km. katrorë kurse oqeani më i vogël është Oqeani i Ngrirë i Veriut që ka 14.090.000 km. katrorë. ""Gadishulli më i madh në botë është ai i Arabisë, me sipërfaqe 2.730.000 km. katrorë. "
"Thellësia më e madhe në botë është në ishujt Mariana, e quajtur çalenger. Kjo thellësi arrinë në 11.033 metra. "


"Ndërsa ishulli më i madh në botë është Grenlanda me sipërfaqe 2.175.600 km. katrorë. "
"Pika më e lartë në botë është Mont Everest. Lartësia e saj arrinë në 8.848 metra. Për herë të parë e pushtuan alpinistët e Zelandës së Re, me në krye Edmund Hilarin, më 29 maj 1953. "
"Nervi optik i syrit përbëhet prej 500 mijë fijesh të cilat nëse renditen njëra pas tjetrës do të arrijnë gjatësinë 60 kilometra."

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 22:59

Deti i Vdekur

Deti i Vdekur, (në gjuhën ebreje : ים המלח‎) ; ( arabe : البحر الميت‎), është liqe në Lindjen e Afërme por kaherë e quajmë det. Cilësohet si deti më i njelmët në botë. Saliniteti aq është i madh sa që në të nuk ka jetë, përveq disa mikroorganizmave-bakterje. Është det i mbyllur dhe bregun e tij e ndajnë Izraeli dhe Jordania, dhe e ka nji rrjedhë, lumin Jordan. Kripshmëria e tij është 30%, gjë që është 9 hërë më e lartë se uji i zakonshëm i detrave. Është i gjatë 67 km dhe i gjërë deri në 18 km. Deti i Vdekur njiherit është depresioni më i madh në botë(lartësia më e vogël e tokës) ndërsa sipërfaqja e tij është në -418 metra të lartësisë mbidetare dhe gjithnji është duke rënë. Thellësia e detit të vdekur është 330 m.

Uji i detit të Vdekur kryesisht është i nxehtë, dhe nxemja e tij nuk është e nevojshme. Për shkak se uji është shum i njelmët e ka dendësinë e madhe. Në 35 mertrat e sipërme kripshmëria është 30 – 40 % dhe temperature arrinë 19 -37 gradë celsius. Në këtë gjendje nuk është e mundur futja në ujë deri në qafë, sepse trupi i njeriut ngritet mbi ujë posa të hyjë në ujë në lartësinë e gjoksit, kështuqë notimi është pothuajse i pamundur përshkak se trupi qëndron në sipërfaqe. Kujdesi duhet të jetë i lartë që ndonji pik uji mos të depërtoj në sy, sepse është e domosdoshme shpërlarja me ujë të zakonshëm, - deti është aq i njelmët sa që është e pamundur hapja e syve.

Përshkak të kripshmërisë uji i detit të Vdekur është shumë i shërueshëm. Pas daljes nga uji trupi mbetet i mbuluar me një shtresë të trashë të kripës, e cila me kalimin e kohës vepron në lëkurë.Në fund të detit është edhe shtresa e baltës më të cilën njerzit bëjnë lyerjen e trupit për shëndet më të mirë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:00

"Vëllezërit Orvil dhe Virbur Urajt, më 17 dhjetor të vitit 1903 të parën bënë fluturimin me aeroplan motorik në Kiti Hejk të SHBA-ve. ""Telefonin e parë e zbuloi Aleksandër Graham Bell, me 1875. ""Qyteti më i madh në botë është Meksiko Siti dhe ka mbi pesëmbëdhjetë milionë banorë. "
"Në vitin 1795 një nënpunës në Berlin të parit i lindi ideja që shtëpitë në qytet të shënoheshin me numra, kurse emërimi i rrugëve është bërë shumë më vonë. ""Vendasit nga ujdhesa Bolia në Indonezi gjatë levrimit të arës ia qesin rreth qafës kaut thesin e mbushur me gurë të rëndë në mënyrë që t'ia ndalojnë shpejtësinë gjatë lëvrimit ""Piktori i njohur Leonardo da Vinçi ka qenë shumë i fuqishëm, ai ka mundur me duar të këpus patkoin e hekurit."

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:00

"Thuhet se në Kostarikë është zbuluar një majmun me gjatësi 4.3 metra. Sipas këtij zbulimi del se Kin Kongu i njohur në film mund të ketë qenë i vërtetë !! "


"Televizioni i parë u zbulua nga J. L. Bajd, më 1928. "

"Automobili i parë u konstruktua nga Karl Benz më 1885."


"Vëllezërit Orvil dhe Virbur Urajt, më 17 dhjetor të vitit 1903 të parën bënë fluturimin me aeroplan motorik në Kiti Hejk të SHBA-ve. "
"Telefonin e parë e zbuloi Aleksandër Graham Bell, me 1875. "


"Njerezit, me shumë kanë gjasa te mbyten nga tapa e shampanjes se sa nga marimanga e helmuar."

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:00

Lotet e krokodilit

Prej kohësh njerëzitë kishin vënë re se krokodilet pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin. Kjo dukuri te linte përshtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrënë. Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizinë e njerëzve te ligj. E vërteta është se krokodilit nuk i vjen keq për kafshen e ngrënë por është gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikërisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes e cila del jashtë ne formën e pikave te loteve.


Kanguru (Kengur)

Kur u duken për here të parë ne Australi, europianet vune re një kafshe te çuditshme: ajo ecte me kembet e prapsme ndërsa ne bark kishte një si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.

ç"është kjo? - i pyesnin ata indigjentet.

-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.

Qe nga ajo kohe kafsha e çuditshme u quajt kanguru. Kur me vonë studjuan gjuhën vendase, evropianet mesuan se fjala "kanguru" do të thot "nuk kuptoj".

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:01

"Sipas shkencëtarëve amerikanë, Hëna çdo një mijë vjet largohet nga Toka për 20 metra për shkak të dobësimit të fuqisë tërheqëse të Tokës - gravitacionit. ""Ezkimezët kur e lëshojnë shtëpinë patjetër e rrëzojnë së paku një pjesë të shtëpive të tyre të ndërtuar prej akulli në mënyrë që ajo të mos bëhet strehim i shpirtrave të këqinj. ""Fjala e pare e transmetuar nëpërmjet telefonit është "Uaston hajde këtu - më duhesh" dhe është thën nga shpikesi i telefonit Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij Uaston. Ai e mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876 ""Njeriu me shtatin me te lartë ka qenë austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjatë.Gruaja me e gjatë e të gjitha kohrave ka qenë gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qenë Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetëm 38 cm. ""Zakonisht një njeri ka ne kokë rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet diçka ne mes te këtyre dy shifrave. Mesatarisht,çdo ditë bien nga 50 deri ne 100 fije floku. "

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:01

Vazhdon..

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:41

Vaji i ulliritit (zejt,zejtun)

Druri i ullirit është bekuar në Kur'an,kurse dega e ullirit simbolizon Paqen.Vaji i ullirit nxirret nga frutat e pjekur të drurit të ullirit të familjes Oleacea.Qender e kultivimit të tyre është bazeni i Mediteranit që shkon nëpër Lindjen e Mesme dhe Evropën Jugore. Ku gjithashtu eshte në vendet e Afrikës Veriore,si: Marok dhe Tunis.Ebu Hurejre,r,a,ka shënuar se i Dërguari i All-llahut,s,a,v,s,ka thënë: ''Përdorni vajin e ullirit si ushqim dhe melhem,sepse ai nxirret nga druri i bekuar''. Vaji i ullirit është i nxehtë dhe përmban lagështin e shkallës së parë. Cilësia e vajit varet nga cilësia e ullinjve kur të shtypen. Vaji më i mirë nxirret nga ullinjtë e pjekur plotësisht,por kur të nxirret nga ullinjtë e papjekur mirë japin vaj që ka cilësi ndërmjet këtyre dyve që u përmendën,kurse vaji i nxjerrë nga ullinjt e zij e siguron temperaturë dhe lagështi mesatare.

Pirja e vajit të ullirit përdoret në shërimin e helmimit me ushqime,i vë në lëvizje zorrët dhe i nxjerr jashtë bubat (glistrat) e zorrëve. Sa më i vjetër të jetë vaji,ka temparaturë në shkall më të lartë dhe efektshmëri më të madhe në zbërthimin e substancave.Përpos metodës së shtypjes,vaji i ullirit mund të nxirret edhe me anë të procesit ë ndarjes së ujit (dehidrogjenizimi) dhe në atë rast natyra e tij është më pak e nxehtë, më e butë dhe është me efikase.Të gjitha llojet e vajrave e zbusin lëkurën dhe e ngadalësojnë procesin e zbardhjes së flokëve (thnijat).

Uji i kripur i ullinjve të mbetur përdoret në raste të djegies së lëkurës,e pengon krijimin e flluskave(fshikave)në lëkurë,forcon mishin e dhëmbëve dhe është i mirë për për pezmatimet herpetike dhe për disa gjendje alergjike të lëkurës(Urticaria),Gjethet e ullirit përdoren në sëmundjet infektive,duke përfshirë pezmatimet lokale të lëkurës që shoqërohen me skuqje lëkure,ekcamin dhe të thatë që shkaktohen nga kafshimi i brejtësve të ndryshëm.

Përtypja e këtyre gjetheve përdoret në shërimin e pezmatimeve kërpudhore në gojë(Aphtabous stomatits) ose në buzë dhe përdoret edhe në shërimin e të thatëve të thelluar,të kruarjes së përgjithshme dhe pezmatimit të lëkurës(cnidosis),njësoj si edhe në kontrollin e djersitjes së tepërt.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:41

"Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra. "
"Për te prodhuar një kilogram mjalte,një blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe për këtë te pershkoje një rrugë me gjatesi rreth 300.000 kilometra. "
"Ne çdo liter ujë te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa. "
"Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin këta edhe te vegjel."
"Bleta është i vetmi insekt i zbutur nga njeriu. "

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:41

Shenjat e gishtërinjve

Çdo njeri, duke përfshirë edhe binjakët që mezi dallohen nga njëri-tjetri, shenjat e tij të gishtërinjve i ka të veçanta. Identiteti i secilit është i koduar në majat e gishtërinjve të tij. Ky sistem i koduar mund të krahasohet lehtë me sistemin e kodit të vijave, i cili përdoret në ditët tona për identifikimin e prodhimeve të ndryshme, qofshin ato prodhime industriale apo ushqimore.Allahu i Madhëruar ne Fjalën e Tij të pakonkurueshme thotë:

"A mendon njeriu se nuk do t'i mbledhim eshtrat e tij? Po, do t'i mbledhim. Madje, Ne jemi të zotë t'i krijojmë përsëri edhe majat e gishtërinjve të tij." (Kijame, 3-4.)

Një domethënie mjaft të veçantë këtu, ka theksimi i shenjave të gishtërinjve, sepse secili ka shenjën e tij unike të gishtërinjve, e cila nuk i ngjason askujt. Çdo person që jeton apo ka jetuar në këtë botë ka formën e tij unike të shenjave të gishtërinjve. Pra, shenjat e gishtërinjve janë një provë mjaft e rëndësishme e identitetit, kjo është edhe arsyeja se përse sot shenjat e gishtërinjëve përdoren pikërisht për këtë qëllim.

Më e rëndësishmja është se kjo veçori e shenjave të gishtërinjve u zbulua vetëm në fund të shekullit XIX. Përpara kësaj periudhe, njerëzit i shihnin shenjat e gishtërinjve si disa rrathë të zakonshëm, pa ndonjë rëndësi apo kuptim specifik. Është Kurani ai që na flet për këtë karakterisikë dalluese të shenjave të gishtërinjve, e cila nuk u kuptua, vetëm se në ditët tona.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:41

"Emri Muhamed është emër me i perdorur ne botë. "*

"Pentagoni ka dy herë me shumë toalete se sa qe është e nevojshme. Ne kohën kur është ndertuar ka qenë ne fuqi ligji I ndarjes edhe është kërkuar qe toaletet për te bardhe dhe te zi te jenë veç e veç. *"


"Lufta me e shkurtet ne hisori është ndermjet Zanzibar edhe Anglis ne vitin 1896. Zanzibar është dorzu pas 38 minutave. "

"Muskuli me I fortë ne trup është gjuha. ""Grate kapitin sytë dy herë me shumë se meshkujt. "

"Askush nuk mund ta vras veteveten duke e ndalur frymën e vet. "


"Ti e ke ditelindjen për një ditë me rreth 9 milion njerëz tjerë ne botë. "

"Ylli I detit nuk ka tru. "

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:42

KUR'ANI,MREKULLI E VAZHDUESHME

Nje veshtrim mbi disa statistika te mrekullive te Kur'anit.Te cilat jane vetem nji pjese shume e vogel e asaj qe ky liber i shenjte permban per te gjithe rracen njerezore.Ky studim statistikor eshte drejtuar nga dr.TARIK AL-SUVAIDAN,nje dijetar i mirenjohur.

------FJALA ----------------KUPTIMI ---------------- PERMENDUR NE KUR'AN

1--AL-DUNJYA------------BOTA--DYNJA-----------------------------115
2--AL-AKHIRA----------E PERTEJME-AHIRET--------------------------115
3--AL-MALA'IKAH--------ENGJEJT-MELEKET-------------------------- 88
4--AL-SHAYATEEN-------DJALLI-SHEJTANI--------------------------- 88
5--AL-HAYAT----------------JETA---------------------------------- 145
6--AL-MAOUT---------------VDEKJA---------------------------------145
7--AL-RAJUL-----------------BURRI-----------------------------------24
8--AL-MAR'HA---------------GRUAJA----------------------------------24
9--AL-SHAHR----------------MUAJI-----------------------------------12
10-AL-YAHOM----------------DITA-----------------------------------365
11-AL-BAHAR-----------------DETI-----------------------------------32
12-AL-BAR-------------------TOKA-----------------------------------13

Ne qoftese ne mbledhim totalin e te dy fjaleve "det" dhe "toke",na del 45.Tashti nese ne bejme nje llogaritje te thjeshte:

32/45x100%=71.11111111%
13/45x100%=28.88888888%

Keto me siper jane c'ka njohim ne sot per perqindjen e Ujrave(detrave)dhe Tokes ne glob.Nje tjeter mrekulli ne Kur'an.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:42

"Ne shoqërinë e sotme njerëzore fliten 2796 gjuhe të ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe (gjuhesh te vogla). Njerezit qe flasin këto gjuhe përdorin rreth 8000 dialekte "

"Ne Egjiptin e vjetër, prifterinjet I kan shkul të gjitha qimet duke hyrë këtu edhe qimet e vetullave edhe qerpiket. ""Pse Deti i Zi quhet kështu?

Perqindja e vogël e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi një ngjyrë te erret karakteristike. ""Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerëzore ne botë kanë jetuar mbi 80 miliard njerëz."

"Kina ka me shumë njerëz qe flasin anglisht se sa vet Shtetet e Bashkuara. ""Nëse popullata Kineze renditen ne radhe edhe fillojnë te ecin, rendi nuk do të ndalet kurr për shkak te rigjenerimit te llojit të tyre."

"Nëse liron gazra për 6 vite e 9 muaj pa u ndalur prodhon gaz te mjaftueshem për te krijuar energji për një bombe atomike. "

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:42


Fara e zezë (Nigella Sativa), ilaçi i çdo sëmundjejeProfeti Muhamed (a.s.) gjithmonë i ka këshilluar muslimanët të kujdesen për shëndetin e tyre dhe, si një doktor i vërtetë i ka dhënë zgjidhje sëmundjeve të ndryshme. Në një hadith Profeti (a.s.) ka thënë: “Në këtë farën e zezë gjendet shërimi i çdo shqetësimi, përveç vdekjes”
Kjo është një recetë e qartë që muslimanëve i është ofruar që në shekullin e 7-të, por fatkeqësisht si shumë receta të tjera edhe kjo pothuajse është lënë e pa shfrytëzuar. Shekujt e fundit në botën islame, përparimet në lëmin e shkencës kane ecur me hapin e një “çalamani” dhe detyrimisht, si shumë hadithe të tjerë, edhe ky thesar ka mbetur jashtë vëmendjes së shkencëtarëve derisa i ra në dorë doktorit gjerman, Maren Franz.

Nisur nga hadithi i profetit Muhamed (a.s.), siç e përmend në parathënien e librit, doktori gjerman kreu një sërë studimesh dhe rezultatet e arritura i përmblodhi në librin me titull “Shërimi që vjen nga natyra, Fara e Zezë”.

Fara e zezë përmban vaj acidik të pangopur, vaj me eter, vitamina dhe një sërë substancash të tjera të domosdoshme për organizmin. Tashmë është vërtetuar se vaji acidik i pangopur që përmban Fara e zezë ndikon pozitivisht mbi metabolizmin e trupit, rrit imunitetin dhe ndalon alergjinë.

Fara përmban përafërsisht 38% karbohidrate, 35% vajra të ndryshëm, 21% albuminë dhe pjesa tjetër përbëhet prej më shume se njëqind substancash të ndryshme. Për t’u përmendur jane: vajrat acidikë të pangopur, acidi Linolein, acidi alfa-Linolein, vajrat me eter (nigellon, alfa-pinen etj.), vitaminat (B1, B2, B6, Acidi Folik, Niacina), minerallet (hekur, kalcium, magnez, zink etj.) dhe amino acidet.

Veçoritë e vajrave acidikë të pangopur:

• Ndihmojnë metabolizmin e trupit

• Nevojiten në rritjen, zhvillimin dhe rinovimin e qelizave

• Ndihmojnë në zhvillimin e hormoneve dhe në formimin e një sistemi nervor dhe hormonal-mbrojtës të shendetshem.

• Pengojnë shtimin e substancave që dërgojne sinjale alergjike

• Ndalojnë qelizat mbrojtëse (imunitare) të punojnë më shumë se ç’duhet.

• Kolesterolin në gjak e kthejne në nivelet normalë

• Pengojnë bllokimin e damarëve duke rregulluar strukturën e tyre dhe njëkohësisht shpejtësinë e qarkullimit të gjakut

• Ulin tensionin dhe reduktojnë rrezikun e ashpërsimit të damarëve dhe infraktit në zemër

• Ndihmojnë në përmirësimin e shpejtë të plagëve

• Trupi i njeriut nuk i prodhon këta vajra dhe është i detyruar t’i marrë nga jashtë, 1gr. vaj i Farës se Zezë është i mjaftueshëm për nevojat ditore.

Vajrat me eter si Nigellon dhe alfa-Pinen zgjerojnë rrugët e frymëmarjes, lehtësojnë kollitjen, pengojnë qelbëzimin dhe ndalojnë dhimbjen. Nëse përdoren rregullisht ulin sheqerin në gjak.

Vitaminat B1, B2 dhe B6 luajnë rol në prodhimin e enzimave dhe forcojnë sistemin mbrojtës. Acidi Folik redukton rrezikun e tensionit dhe sëmundjeve të zemrës, gjithashtu është i nevojshëm në rinovimin e qelizave. Antioksidantet si vitaminat A, E, C dhe Beta-Karetin, forcojnë sistemin mbrojtës të trupit.

Përveç efektit që jep Fara e Zezë në sistemin imunitar, metabolizëm dhe zhvillimin e hormoneve, njëkohësisht pastron trupin nga substancat e dëmshme të quajtura Toxin, përforcon qarkullimin e gjakut, ndihmon në funksionin e zorrëve dhe rrit shkëlqimin e flokëve dhe lëkurës. Ul tensionin dhe temperaturën dhe kryen funksionin e antibiotikëve. Është mjaft efektive ndaj sëmundjeve alergjike si Astma dhe alergjia ndaj polenave.

Për efektin që ka në sistemin imunitar është i këshillushëm përdorimi në sëmundjet si AIDS-si, kanceri etj.

Megjithë këto të mira që përmban Fara e Zezë, është vështire të rrijë jashtë vëmendjes së botës perëndimore. Vitet e fundit në Europë dhe SHBA vërehet të ketë kërkesë për këtë farë. Në farmacitë gjermane Fara e Zezë tashmë është e pranishme në formën e saj origjinale si farë, vaj ose tabletë.

Këto ishin disa pjesë të shkëputura nga libri i mjekut gjerman, Maren Franz, i cili është një pohim modern i fjalëve që Profeti a.s ka thënë shekuj më parë, ”Në këtë farën e zezë gjendet shërimi i çdo shqetësimi, përveç vdekjes.”


Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:42

Fara e zeze(Nigella Sativa)

MUHAMEDI alejhi selam tha: Fara e zeze sheron cdo semundje pervec vdekjes.

Fara e Zeze permban vaj acidik te pangopur, vaj me eter, vitamina dhe nje sere substancash te tjera te domosdoshme per organizmin. Tashme eshte vertetuar se vaji acidik i pangopur qe permban Fara e Zeze ndikon pozitivisht mbi metabolizmen e trupit, rrit imunitetin dhe ndalon alergjine.Fara permban perafersisht 38% karbohidrate, 35% vajra te ndryshem, 21% albumin dhe pjesa tjeter perbehet prej me shume se njeqind substanca te ndryshme. Per t’u permendur jane: vajrat acidike te pangopura, acidi Linolein, acidi alfa-Linolein, vajrat me eter (nigellon, alfa-pinen etj.), vitaminat (B1, B2, B6, Acidi Folik, Niacina), minerallet (hekur, kalcium, magnez, zink, etj.) dhe amino acidet.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:43

Vecorite e vajrave acidik te pangopur:

1.Ndihmojne metabolizmen e trupit
2.Nevojiten ne rritjen,zhvillimin dhe rinovimin e qelizave
3.Ndihmojne ne zhvillimin e hormoneve dhe ne formimin e nje sistemi nervor dhe hormonal-mbrojtes te shendetshem.
4.Pengojne shtimin e substancave qe dergojne sinjale alergjike
5.Ndalojne qelizat mbrojtese (imunitare) te punojne me shume se c’duhet.
6.Kolesterolin ne gjak e kthejne ne nivelet normale
7.Pengojne bllokimin e damareve duke rregulluar strukturen e tyre dhe njekohesisht shpejtesin e qarkullimit te gjakut
8.Ulin tensjonin dhe reduktojne rrezikun e ashpersimit te damareve dhe infraktit ne zemer
9.Ndihmojne ne permiresimin e shpejt te plageve
10.Forcon imunitetin , eshte e dobishme per dhimjet e gjoksit kollitjes carjes dhe astmes dhe e dobishme per veshtiresist e frimemarrjes dhe kunder TBC,gjithashtu nxjerr kelbazen dhe ta perforcon memorien.
11.Thermon guret ne veshke dhe nxjerr qelbin.
12.Rregullon crregullite e urines,qumshtit dhe ciklit menstrual .
13. Ndihmon ne mos humbjen e vetedijes apo alivanosjen
14.E dobishme kunder dhimbjeve te dhembeve.
15.Rrefuzon bakterien dhe helmet prej trupit dhe mbyt mikrobet
16.Ule shtypje dhe ben dobi ne dhimbket e kokes.
17.E dobishme kunder zbehjes.
18.E dobishme per sy ne pergjithesi
19.Edobishme kunder ejakulimit te parakohshem.===<<
20.Stimulues (aktivues) seksual kur perdoret me klander.
21.Pastron dhe permison zerin
22.E dobishme ne raste te semundjeve te diabetit.
23. Vaji I kesaj fare eshte anti biotik perdorimi I ketij vaji sjell urinim te shpesht kjo gje tregon se pastron organet e urines
24. Gjat shtatezanise nuk preferohet te pihet mirpo preferohet te lihet gjoksi barku dhe kofshet.
25.Posedon qetesues te melqise ,I dobishem per semundjet e kraharorit

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:43

Trupi i njeriut nuk i prodhon kete vajra dhe eshte i detyruar t’i marre nga jasht, 1gr. Vaji i Fares se Zeze eshte i mjaftueshem per nevojat ditore.
Vajrat me eter si Nigellon dhe alfa-Pinen zgjerojne rruget e frymarjes, lehtesojne kollitjen, pengojne qelbezimin dhe ndalojne dhimbjen. Nese perdoren rregullisht ulin sheqerin ne gjak. Vitaminat B1, B2 dhe B6 luajne rol ne prodhimin e enzimave dhe forcojne sistemin mbrojtes. Acidi Folik rredukton rrezikun e tensjonit dhe semundjeve te zemres, gjithashtu eshte i nevojshem ne rinovimin e qelizave. Antioksidantet si vitaminat A,E,C dhe Beta-Karetin forcojne sistemin mbrojtes te trupit.

Pervec efektit qe jep Fara e Zeze ne sistemin imunitare,metabolizmen dhe zhvillimin e hormoneve, njekohesisht pastron trupin nga substancat e demshme te quajtura Toxin, perforcon qarkullimin e gjakut, ndihmon ne funksjonin e zorreve dhe rrit shkelqimin e flokeve dhe lekures. Ul tensjonin dhe temperaturen dhe kryen funksjonin e antibiotikeve. Eshte mjaft efektif ndaj semundjeve alergjike si Asthma dhe alergjia ndaj polenave. Per efektin qe ka ne sistemin imunitare eshte i keshillushem perdorimi ne semundjet si AIDS-si, kanceri etj.Me gjith keto te mira qe permban Fara e Zeze eshte veshtire te qendroje jashte vemendjes se botes perendimore. Vitet e fundit ne Europe dhe SHBA verehet te kete kerkese per kete fare, ne farmacite gjermane Fara e Zeze tashme eshte e pranishme ne formen e saj origjinale si fare, vaj ose tablete.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:43

Metoda per perdorim:

Per te rritur : nje luge te vogel ne mengjes dhe ne mbremje duke e tretur me ndonje pije te nxehte

Per te vegjel: prej 3-12 vjet gjisem luge e vogel ne mengjes dhe mbremje , pas ngrerjes duke e tretur me ndonje pije te nxehte…

Apo nje luge prej ketij vaji perzihet me nje luge mjalte dhe me qumesht perzihen mire dhe pihen ne mengjes (esell) dhe do te shohish ndryshim ne veten tende.
Perdoret ky vaj per tu pire dhe per lyerje te trupit.

Ky produkt nuk permban gjera te shtuara por eshte 100% natyral ,eshte kompresuar ne laborator te ftoft nga fara e zeze qe e ka esencen nga Etiopia
JU DESHIROJME SHERIM SA ME TE SHPEJT

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:44

THENIE TE MENDJENDRITURVE


E Pyeten nje Herë OMERIN R.A:

"Kush eshte me mire per njeriun,heshtja apo te folurit?Sikur ai qe flet te dinte se cfare eshte e keqja e te folurit do te heshte edhe sikur t'i mundesohej te jetonte sa Nuhu a.s,por sikur ai qe heshte te dinte se cfare eshte e keqja e te heshturit do te luste Zotin qe t'i mundesoje te jetojne sa dy jete te Nuhut a.s,vetem qe te flase dhe te udhezoje ne rrugen e drejte dhe te vertete-u pergjigj ai"

E Pyeten LLUKMANIN e Urtë:

"Nga e mesove urtesine?-Nga te verberit,-u pergjigj ai.-Se keta pa e njohur mire vendin nuk e hedhin mire kemben."

E Pyete GAZALIUN:

"Si e arrite kete shkalle te larte te diturise?-Duke mos pasur turp te pyesja per cdo gje qe nuk e dija-u pergjigj ai."

ALIU r.a:

"Askund nuk do te gjeni me shume begati se sa ne dituri.Nese jeni te pasur,dituria ju stolis,nese jeni te varfer ajo ju ushqen,por fundin e saj askush s'mund ta gjeje."

Eshte Pyetur JUSUFI a.s:

"Perse rrin i urte,ndersa nen qeverisjen tende ndodhen te gjitha depot e ushqimit te Egjiptit! Ai u pergjigj; se sikur une te ngopem me ushqim kam frike se do t'i harroj ato qe jane te uritur."

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:44

QUKAPİKU

Qukapikët i ndërtojnë foletë e tyre dhe sigurojnë ushqimin duke çukitur nëpër pemë. Shpejtësia, me të cilën një qukapik hap vrima nëpër pemë është afërsisht 40 km/orë. Kjo, në fakt, është një shpejtësi e jashtëzakonshme që, në kushte normale, mund ta dëmtonte qukapikun. Megjithatë, ai ka një sistem të veçantë mbyllës në sqepin e vet, që e ndihmon të mos dëmtohet. Nëse ky sistem nuk do të ekzistonte, sqepi i qukapikut do të ndahej më dysh për shkak të shpejtësisë së madhe. Përveç kësaj, nëse ndikimi i goditjes do të shkonte drejt e në tru, zogu do të humbiste ndjenjat. Mirëpo një gjë e tillë nuk ndodh kurrë, pasi Allahu e ka krijuar zogun së bashku me gjithçka që i nevojitet. Truri i qukapikut është i vendosur në të njëjtin nivel me sqepin e tij. Muskujt në pjesën e ulët të sqepit veprojnë si “amortizatorë” dhe amortizojnë tronditjet që shkaktohen gjatë çukitjes nëpër pemë.

Deri tani kemi përmendur disa karakteristika të qukapikut. Përveç tyre, çdo qukapik ka edhe karakteristika të tjera të jashtëzakonshme. Një lloj qukapiku fsheh lëndë nëpër pemë. Gjatë verës, qukapikët shpojnë “vrima” në një kërcu peme të tharë dhe në fund të verës i mbushin këto vrima me fara, me të cilat do të ushqehen gjatë dimrit. Duke vepruar si një çekan, ai vendos një kokërr drithi në secilën vrimë. Kjo i merr goxha kohë qukapikut, sepse ai përpiqet të gjejë kokrrën që përshtatet me vrimën e hapur. Nëse vrima është e madhe dhe kokrra është e vogëI, atëherë ajo mund të merret shumë lehtë nga zogjtë e tjerë. Nëse vrima është më e vogël se kokrra e drithit, atëherë ajo do të dëmtohet ndërsa futet me forcë brenda. Për këtë arsye, duhet shumë kohë për qukapikun që të vendosë kokrrën e drithit.
Por jo gjithçka mbaron me kaq. Qukapiku ka ende shumë për të bërë. Meqë me kalimin e kohës kokrrat e drithit thahen, ato bëhen edhe me të vogla. Kjo do të thotë që qukapikët duhet të vendosin kokrra drithi të thata nëpër vrima.

Një qukapik që depoziton kokrra drithi në vrimat e një trungu lisi (majtas, lart) dhe një lloj tjetër qukapiku (djathtas).
Gjithashtu, duhet pasur parasysh se qukapikët nuk mbledhin vetëm 5 apo 10 kokrra drithi. Një qukapik drithërash mund të vendosë deri në 50,000 kokrra drithi në një pemë të madhe.
Duke medituar mbi këto karakteristika interesante, ne kuptojmë se ekziston një fuqi e mbinatyrshme që u mëson këtyre qukapikëve të veprojnë kështu. Kjo fuqi është Allahu. Ai ua krijoi sqepin qukapikëve aq të fortë, sa të shpojnë lëvoren e pemëve. Është Allahu Ai që u mësoi atyre çdo gjë që bëjnë. Nuk ka asnjë zot apo krijues tjetër përveç Allahut. Ai na bën të ditur në Kuran se është Krijuesi i gjithçkaje:

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:44

Në tokë ekzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë “Detin Botëror” I cili përfshin 71% të sipërfaqës së përgjithshme të tokës (316 mil.km2)

Për nga sasia e kripës më së shumti ka deti I Kuq ndësa më së paku deti Baltik

Oqeani më i madh është oqeani i Qetë, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirë i Veriut.

Lumi Amazona është i vetmi lum që nuk ka të ndërtuar asnjë urë mbi të.

Një grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Më së shumti në bote ka vrapuar për të dytën herë që mban rekordin 42 km e 195 m,

Në Evropë patataja është sjellë nga Amerika në vitin 1536. Në fillim e mbillnin për shkak të lulës së bukër që ka, kurse më vonë filluan ta përdorin për ushqim.

Peshku “Pegava” është lloj ngjallash që mund të qëndrojë vërtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin përforcohet mbi shkëmb ose ndonjë trup tjetër.

Gjethet më të mëdha i ka një lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet në brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj të blerta arrin gjatësi deri 22 metra dhe gjereësi afër 12 metra, kurse bishtin e gjethës e ka 5 metra të gjatë.
Një gjethë e tillë mund të shtrehoj 10 njerëz.

Në Brazil gjatë shek. XX-të është vrarë gjarpëri më i madh në botë, Anakonda, gjatësia e të cilit arrinte ne 35 metra. Për ta vrarë këtë gjigant u desh që të goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trshësisë në botë është “Baobabi”, i cili gjendet në Tan- ganike me moshë rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinë 22 metra, ndërsa perimetrin e kurorës 145 metra.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:45

Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut.


Më 1590 holandezi Zaharijaz Jansen që merrej me optikë, konstruktoi mikroskopin.


Në vitin 1790 në Amerikë është shpikur turleja e parë për shpuarjen e dhëmbëve.


Lumi më i gjatë në botë është Nili me gjatësi 6.671 km. që gjendet në Afrikë.


Kina është shteti më i madh në botë me 1.221,692,000 banorë. Në Mesjetë quhej Katai.


Gjarpëri i ujit që jeton në veriperëndim të Australisë rreth shkëmbinjëve të ujit, është shtaza më helmuese në botë. Helmi i tij është 100 herë më i fortë se helmi i gjarpërit Australian në tokë i quajtur “Tapana e Shkretëtirës” e që konsiderohet gjarpëri më helmues tokësor.


Rusia është shteti më i madh për nga sipërfaqja me 17.075,000 km².

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:45

Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencëtarët erdhën në përfundim se përkundër kokës së madhe, është peshku më budalla në Botë, sepse në pranverë ku bënë nxehtë, në breg të lumit rriten shelgjet dhe në ujë bien thuprat e këtij druri së bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutësi i përbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Në lukth këto fije të shelgjes lëshojnë alkool që e bën peshkun të humbur.Malet më të larta në Ballkan janë Alpet Shqiptare dhe kanë 13 maje me mbi 2.500 metra lartësi dhe sipërfaqe 2.240 km².Rruga më e vjetër në Ballkan ka qenë “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).


Njeriu më i gjatë në botë ka qenë 2.72 metra.


Në trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetër.


Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.


Flutura më e madhe në Botë është 270 centimetra katror.


Qelizën i pari e zbuloi shkencëtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky është zbulimi më i madh në mjekësi, sepse qeliza është njësia themelore kryesore e çdo organizmi të gjallë.


Novobërda është quajtur Mali I Argjentit e më vonë Kodra e Re e cila ra nën sundimin osman më 1455.


Maja e Korabit është maja më e lartë në Shqipëri.


Romani I parë shqiptar është “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar në vitin 1899.


Në vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 të krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot është qyteti më I madh në Kosovë, përkatësisht kryeqytet.


Piktori venecian Marco Basaiti që pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenë me prejardhje shqiptare.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:45

Në qytetin e Amalfit në Kampani në kishën kryesore të këtij qyteti, në vitin
1506 ngritet përmendorja e varrit të perbashkët të familjës së Skënderbeut me një shqiponjë dykrenare shqiptare.


Katund quhen disa fshatëra në Dalmaci. Gati në të gjithë qytetet e Dalmacisë nga një rruge mban emrin “Rruga Ilire”.


Armata e shtetit të Vatikanit është armata më e vjetër në botë. Zyrtarisht është themeluar më 21 janar 1506, por fillimet e saj shënohen që në vitin 1400. Përveç se është armata më e vjetër në Botë, ajo është edhe ndër më të voglat, me vetëm 83 ushtarë. Uniformat e tyre kanë qenë të dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.


Libri I parë I shruar shqip është “Meshari” I Gjon Buzukut. Në parathënje të veprës dëshmon se veprën e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555.


Libri është botuar në kohën e humanizmit dhe të kundërreformës, kur u krijuan kushtet që feja katolike të mësohej e të predikohej në gjuhët kombëtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollë Kazazi nga Gjakova më 1740. Ky libër përmban: Librin e Orëve dhe Librin e Meshës. Me këtë vepër filloi Letërsia Shqiptare e Rilindjës.


Ujëdhesa më e madhë është në Atlantikun Verior me 2.6 milion km².


Gjaku në organizmin e njeriut udhëton shumë shpejte: prej zemrës deri te gishtërinjtë e këmbës arrin për 16 sekonda, deri në tru për 8s, deri në mushkëri vetëm për 6 s.


M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parë, mirpo termometri me I përshtatshëm u punua në Itali më 1654.


Më 1628 shkencëtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut në trupin e njeriut.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:45

Në Turqi gjendet një skulpturë, vepër e natyrës, që paraqitet një grua duke qarë. Lotët e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta të ujit që ndodhen nën shkëmb.


Ujëvara më e madhe në Botë është “Engjël” e lumit Karao (Venezuelë). Lartësia nga e cila bie uji është 1.000 m. Kjo ujëvarë është vetëm një nga shumë ujëvarat e larta në këto anë te Venezuelës. Emrin e ka marrë sipas pilotit amerikan Xhimi Engjël i cili në vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur në ditarin e tij.
Ujëvara e dytë është në Republikën Jugafrikane me lartësi 414 m.
Ujëvara e tretë është “Kukenani” në Venezuelë me 610 m, lartësi.

Mali më I lartë në Kosovë është Gjeravica me 2.656 m, lartësi.

Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bëri asnjë mungesë në shkollë.


Helmi i Meduzës mund ta mbys njeriun nëse është në sasi të mëdha, ndërsa shkencëtarët prej tij po perpiqen të nxjerrin ilaqin për sherimin e sëmundjes së zemrës.


Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-të fliste dymbëdhjetë gjuhë kur i kishte vetëm tetë vjet moshë.


Gjatë ndërtimit të kanalit të Panamasë kanë humbur jetën më tepër se 25 mijë njerëz.


Masa e virusit ndaj masës së njeriut mesatar është proporcionale me masën e njeriut ndaj masës së Tokës.


Gjirafa është e vetmja kafshë e cila mund të dalloje ngjyrat, sepse syri i saj është përafërsisht i njejtë me syrin e njeriut.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:46

Uji zemzem një mrekulliNë vitin 1971, një mjek egjiptian shkroi për “European Press” një letër se gjoja uji i zemzemit nuk ishte i përshtatshëm për t’u pirë. Menjëherë mendova se kjo ishte vetem një formë e paragjykimeve kundër muslimanëve, pasi kjo shpallje bazohej në supozimin se përderisa Qabja ishte në një vend të ultë (nën nivelin e detit) dhe e lokalizuar në qendër të qytetit të Mekës, uji i ndotur i qytetit grumbullohet, përmes kanaleve mbedhëse, në një pusmbajtës të ujit.

Fatmbarësisht, informacionet për këtë ranë në vesh të mbretit Fejsal, i cili u zemërua shumë dhe vendosi të vërtetonte shpalljen provokative të mjekut egjiptian. Menjëherë urdhëroi Ministrinë e Bujqësisë dhe Resurseve që të shqyrtojë dhe të dergojë mostër të ujit zemzem në laboratoret europiane për të testuar pijshmërinë e tij. Më pas ministria urdhëroi “Xheddah Pawer” dhe “Desalination Plants” për t’u kujdesur rreth kësaj çështje. Ndodhi kështu dhe une u inkuadrova si inxhinier desalinimi (inxhinier i Kimisë për prodhimin e ujit të pijshëm nga uji i detit). Isha zgjedhur që të kujdesem për këtë detyrë.

Në këtë kohë më kujtohet se s’kisha asnjë ide se si ishin puset e ujit. Shkova në Mekë dhe iu raportova autoriteteve të Qabes qëllimin e vizitës sime. Ata caktuan një njeri që do të më ofronte mua çfarëdo ndihme që t’i kërkoja. Kur arritëm tek pusi, ishte e vështirë për mua të besoja se një pellg i ujit, më shumë se një gropë e vogël, të sillte me miliona litra ujë për haxhinjtë çdo vit, që prej kohës së Ibrahimit (alejhi selam) shumë, shumë shekuj më parë.

Fillova hulumtimin tim dhe mora dimensionet e pusit. Kërkova nga shoqëruesi të më tregonte thellësinë e pusit. Ai së pari mori hov dhe u hodh në ujë, pastaj u drejtua në këmbë. Unë pashë se niveli i ujit vinte deri te nënshpatullat e tij, pastaj ai filloi të lëvizte prej një këndi në tjetrin nëpër pus (duke qëndruar tërë kohën i zhytur në ujë) për të gjetur ndonjë grykë apo kanal naftësjellës.

Më erdhi ndërmend një tjetër ide. Uji mund të tërhiqet në mënyrë të shpejtë me ndihmën e një pompe të madhe, e cila ishte vendosur te pusi si rezvuar akumulimi i ujit të zemzemit. Në këtë mënyrë, niveli i ujit do të binte dhe do të na mundësonte të gjejmë se nga vinte uji. Për çudi, asgjë s’mund të vërehej gjatë pompimit, por e dija se kjo ishte mënyra e vetme për t’u gjendur tragu i ardhej së ujit në pus. Kështu që vendosa të përsëris procesin. Këtë radhë e porosita shoqëruesin që të qëndrojë në një vend dhe të vështroj me kujdes ndonjë gjë të pazakontë që do të ndodhte më pas. Pas pak, ai papritur i ngriti duart dhe bërtiti: elhamdulilah, e gjeta. Rëra po kërcen posht këmbëve të mia dhe uji gurgullon nga shtrati i pusit. Nërkohë që ne largonim ujin me pompë, ai endej rrotull pusit, duke shënuar fenomenin e njëjtë në çdo vend të pusit. Faktikisht, rrymimi i ujit përgjatë shtratit të pusit, ishte i njejtë në çdo vend, gjë që mban nivelin e ujit të pandryshueshëm. Pasi përfundova observimin tim, mora mostrën e ujit për ta testuar në laboratoret evropiane. Para se të nisesha nga Qabja, i pyeta autoritetet e Mekës për puset e tjera. Më thanë se shumica e puseve ishin të ndotura. Kur mbërrita në zyrën time në Xhidah, i raportova shefit tim për dëshmitë e mia. Ai më dëgjoi me shumë interesim, por bëri një koment shumë iracional duke thënë se pusi i zemzemit mund të ketë lidhje të brendshme me Detin e Kuq... Si ishte e mundur kjo, kur Meka ishte larg rreth 75 km larg detit dhe të gjitha puset që gjenden në qytet ishin të ndotura?!!

Rezultatet e testimit të mostrave të ujit të zemzemit në laboratoret evropiane dhe në laboratoret tona ishin të njejta. Ndryshimi ndërmjet ujit të zemzemit dhe ujrave të tjerë ishte në përmbajtjen e kriprave të Mg dhe Ca. Përmbajtja e këtyre kriprave ishte më e lartë në ujin e zemzemit. Ndoshta kjo është arsyeja që uji i zemzemit i freskon haxhinjtë e lodhur. Ajo që është më e rëndësishme është se uji përmban froride që kanë efekt gjerminativ. Për më shumë, shënimet e laboratorëve dëshmuan se uji zemzem ishte i përdorshëm për pije. Kështu, deklarimi i mjekut egjiptian doli i pavërtetë.

Sidoqoftë, ishte një bekim që u ndërmor një studim i tillë për të treguar përbërjen kimike të ujit. Në fakt, sa më shumë të hulumtosh, aq më shumë do të befasoshesh dhe do të bindesh në mrekullinë e këtij uji që Zoti e bëri dhuratë për besimtarët që vijnë nga larg, në këtë shketëtirë për haxhillëk.

Le të numërojmë disa cilësi të ujit zemzem.

Ky pus kurrë nuk është ndotur, në të kundërtën, ai gjithmonë i ka plotësuar kërkesat për ujë, që kur ka ekzistuar.

Haxhinjtë që vijnë çdo vit për haxh dhe umre e njohin pijshmërinë e këtij uji dhe kurrë s’janë ankuar për të. Në fakt, atyre gjithmonë u ka pëlqyer ky ujë dhe i ka freskuar ata.

Uji ka shije të ndryshme në vende të ndryshme.

Ky ujë kurrë s’ka qenë trajtuar kimikisht, as kurrë s’ka qenë klorizuar, siç është rasti me ujërat e tjerë të qytetit. Këtu s’kishte asnjë shenjë të zhvillimit të bimëve, gjë që është e zakonshme në shumicën e puseve.

Shekuj më parë, Haxherja kërkonte, pothuajse, pa shpresë ujë mes kodrave Safa dhe Merua për t’i dhënë djalit të saj të vogël, Ismailit (alejhi selam). Ndërkohë që ajo vraponte prej një vendi në tjetrin për të gjetur ujë, fëmija i saj i fërkonte këmbët në rërë. Pellgu i ujit doli në sipërfaqe dhe me mirësinë e Allahut u shndërrua në pus, i cili do të quhej zemzem dhe që do tw shwrbente, jo vetëm për Haxheren dhe fëmijën e saj, por për milona haxhinj nga mbarë bota.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:46

Thenje te Mendimtareve te Njohur!!!

MUHAMMED BIN KAB:

"Tri gjera i ka njeriu,ai e ka plotesuar besimin:
--Nese deshiron dicka,por kjo deshire nuk e fute ne pune te lige
--Nese hidherohet,por hidherimi nuk e largon nga e verteta
--Nese ka mundesi per te marre dicka,ai nuk e merr ate qe nuk i takon


MBAJTJA MEND!

Nje here nje poet i njohur arab i quajtur Mutenebbi,shikonte librat ne nji librari. Zgjodhi njeren prej tyre,e cila kishte afer 20 faqe dhe filloi ta lexonte.Shitesi iu drejtua: "Nese deshiron ta bleni kete liber,atehere me jep parate,nese mendoni ta mesoni permendesh,atehere ju duhet nje muaj."
"E nese e kam mesuar permendesh,a do te ma dhurosh"-e pyeti Mutenebbi
"Do ta jap"-u pergjigj shitesi.
Poeti filloi ta recitonte librin permendesh deri sa mbaroi,pastaj e mori librin dhe u largua.Shitesi mbeti i habitur...IMAMI MAGJISTAR.

Nje beduin,i cili kishte pasur emrin Musa,vodhi nje kulete dhe pastaj hyri ne xhami per tu falur.Ne ate moment IMAMI ishte duke lexuar ajetin Kur'anor:
"VE MA TILKE BI-JEMIKE JA MUSA.."(CFARE KA NE ANEN TENDE TE DJATHTE O MUSA..")
Duke menduar,se fjalet e imamit kane te bejne me te,beduini hodhi kuleten dhe doli nga xhamia duke bertitur: "TI JE MAGJISTAR,E JO IMAM."

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:46

Bletët dhe arkitektura e mahnitshme e hojeve

Bletët prodhojnë më shumë mjaltë sesa kanë nevojë dhe e ruajnë atë në hoje. Struktura gjashtëkëndore e hojeve njihet nga të gjithë. A keni menduar ndonjëherë pse bletët ndërtojnë hoje gjashtëkëndore dhe jo pesëkëndore?


Matematicienët, duke kërkuar përgjigjen e kësaj pyetjeje, arritën në një konkluzion interesant: "Forma gjashtëkëndore është forma më e përshtatshme gjeometrike për shfrytëzimin maksimal të hapësirës së dhënë." Një formë gjashtëkëndore kërkon një sasi minimale dylli për ndërtim dhe mban sasinë maksimale të mjaltit. Pra bletët përdorin formën më të përshtatshme.Metoda e përdorur në ndërtimin e hojeve është shumë interesante. Bletët e fillojnë ndërtimin e hojeve në dy-tre vende të ndryshme dhe endin hojet njëkohësisht në dy-tre rreshta. Megjithëse fillojnë nga vende të ndryshme, bletët me numër mjaft të madh, ndërtojnë gjashtëkëndësha identikë dhe pastaj endin hojet duke i kombinuar ato bashkë dhe duke u takuar në qendër. Pika e lidhjes së gjashtëkëndëshave rregullohet aq mirë, saqë nuk ka asnjë shenjë që të dallohet se pjesët e hojit janë kombinuar.

Përballë këtij krijimi të përkryer, ne, sigurisht, duhet të pranojmë ekzistencën e Zotit, i Cili i ka krijuar dhe mësuar këto krijesa. Evolucionistët duan të rrëshqasin dhe ta shpjegojnë këtë me konceptin e instiktit dhe përpiqen ta paraqesin atë thjesht si një karakteristikë të bletëve. Megjithatë, n.q.s. ka një instikt të tillë në punë, i cili vepron mbi bletët dhe siguron harmonizimin e punës së tyre, atëherë kjo do të thotë që ekziston një Urtësi, e cila sundon mbi të gjitha këto krijesa të vogla.

Për ta thënë më shkoqur, Allahu, Krijuesi i këtyre krijesave të vogla i mëson ato të bëjnë një gjë të tillë. Ky fakt është treguar në Kuran 14 shekuj më parë:

"Zoti yt i dha instikt bletës: "Ndërto shtëpi nëpër kodra, nëpër drunj dhe në ato (koshere) që njerëzit ndërtojnë. Pastaj ha nga të gjitha frutat dhe futu nëpër rrugët që Zoti i ka lehtësuar për ty." Nga barku i tyre del një lëng me ngjyra të ndryshme, në të cilin ka shërim (ilaç) për njerëzit. Me të vërtetë, në këtë ka argumente për njerëzit që mendojnë." (Nahl: 68 - 69)

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:47

"Majkell Xhordan fiton me shumë para nga Nike ne vite se sa te gjithë punetoret e fabrikes Nike ne Malazi. "


"Syte tanë janë po aq te mëdhenjë sikur kur kemi lindur përderisa hunda dhe veshet rriten deri sa te vdesim."


"Merlin Monroe I ka pas gjashtë gishta"


"Leonardo Da Vinqi I ka shpik gersheret."


"Me shumë njerëz mbyten nga gomaret ne vite se sa nga rrezimet e aeroplaneve. "


"Shumë njerëz me shumë frikesohen nga marimangat se sa nga vdekja."

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:47

Të flesh në krahun e djathtë

Kërkime të ndryshme kanë vërtetuar se kur shtrihemi për të fjetur në njërin krah, njëra anë e hundës mbyllet ndërsa tjetra hapet dhe vazhdon frymëmarrjen. Po ashtu është vërtetuar se ekziston një lidhje ndërmjet anës së hundës që kryen frymëmarrjen dhe gjysmësferave të trurit dhe sistemeve nervore simpatike dhe atyre parasimpatike.Kur shtrihemi djathtas bllokohet ana e djathtë e hundës dhe hapet e majta. Frymëmarrja që kryhet me anën e majtë të hundës rrit aktivitetin e gjysmësferës së djathtë të trurit. Duke nxitur gjysmësferën e djathtë, njëkohësisht rrit dhe veprimtarinë e sistemit nervor parasimpatik, ul ritmin e zemrës, ul tensionin dhe ngadalëson lëvizjet (peristaltiken) e stomakut dhe zorrëve. Si rrjedhojë, zemra lodhet më pak, na zë gjumi më lehtë dhe çlodhja është më e rehatshme.

Po nëse shtrihemi në krahun e majtë, çfarë ndodh? Bllokohet ana e majtë e hundës e cila bashkë me frymëmarrjen me anën e djathtë rrit aktivitetin e sistemit nervor simpatik, në këtë rast personi duket si i emocionuar, rrahjet e zemrës bëhen më të shpejta dhe zemra lodhet më shpejt. Kjo çon në vështirësimin e gjumit. Sepse rritja e rrahjeve të zemrës, rritja e tensionit, emocioni dhe rritja e përqendrimit, pengojnë gjumin.
Po nëse flihet mbi shpinë ose barkas, çfarë ndodh? Profeti (a.s.) i pati ndaluar shokët e tij të shtrihen barkas. Në këtë rast mbi zemrën, mushkëritë dhe stomakun ushtrohet një peshë e cila e shqetëson personin dhe vështirëson gjumin. Kur shtrihemi mbi shpinë nuk hasim shqetësime të tilla por mund të vonohet gjumi. Personi nuk arrin të kryejë një gjumë të rehatshëm. Sepse në këtë rast të dyja anët e hundës janë të hapura dhe nuk do të stimulohet sistemi nervor parasimpatik dhe, njëkohësisht stomaku dhe zorrët do të kenë vështirësi në kryerjen e funksionit të tyre. Pozicioni më i mirë dhe më natyral gjatë fjetjes është ai që Profeti (a.s.) rekomanduar, të shtririt në krahun e djathtë dhe duke i mbledhur disi këmbët drejt vetes, dhe që bota shkencore arriti ta pohojë vitet e fundit. Në këtë mënyrë edhe stomaku me zorrët janë të mbrojtura edhe funksioni i tretjes kryhet më lehtësisht. Profeti (a.s.) na ka këshilluar që të mos flemë pas ngrënies dhe për të fjetur të përdorim krahun e djathtë. Ky pozicion është i ngjashëm me pozicionin që disponon fëmija në barkun e nënës dhe kjo na tregon edhe njëherë se kjo është mënyra më natyrale e fjetjes për njeriun.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:47

Ndarja mes dy deteve


KURANI ka zbritur në shkretëtirë në një kohë kur nuk ka pasur arritje shkencore. Sot, në shekullin XXI, në Kuran e gjen veten biologu, astronauti, kimisti, oqeanografi, matematikani, gjuhëtari, sociologu dhe filozofi. Kurani përfshin njohuri për mbarë njerëzimin. Ai të jep bazat e pastaj të thotë “ec përpara, zhvilloje shkencën”. Disa prej ajeteve kuranore prekin edhe mrekulli shkencore, mrekulli të cilat arabët e asaj kohe nuk i dinin. Ata i kanë besuar se janë Fjalë të Allahut dhe janë munduar t'i kuptojnë siç ua ka marrë mendja dhe kanë thënë “Allahu a'lem”, Zoti e di më së miri, dhe një gjë e tillë ka vazhduar me shekuj.
Mbas 14 shekujsh, disa prej mrekullive kuranore, të cilat kanë qenë të mbuluara si thesar i fshehur, falë Allahut kanë dalë në shesh me zhvillimin e teknikës dhe të teknologjisë. Prej mrekullive që do të shtjelloja, e cila më ka ranë në sy më shumë se një herë, është një ajet që flet për një pengesë, një barrierë e cila gjendet mes çdo dy detesh. A thua, çfarë është ajo barrierë, pse është, cilat janë specifikat dhe roli i saj, si u zbulua ajo barrierë etj.. Oqeanografët, ata që merren me studimin e oqeaneve dhe të deteve, pas zhvillimit të teknikës e të teknologjisë, kohët e fundit kanë arritur të zbulojnë se në mes çdo dy detesh është një barrierë që i pengon këto dy dete për të mos hyrë njëri te tjetri dhe nëpërmjet kësaj barriere secili prej tyre ruan specifikat e veta për sa i përket temperaturës, dendësisë, kripësisë, tretjes së oksigjenit e kështu me radhë. Dy detet që janë afër njëri-tjetrit përzihen me një përzierje të ngadalshme, në atë mënyrë që pjesa e njërit det që depërton thellë në detin tjetër merr cilësitë e këtij të fundit dhe anasjelltas duke i lënë cilësitë e veta gjatë kalimit nëpër atë barrierë. Kështu, të dy detet ruajnë gjithnjë natyrshmërinë e krijuar nga Krijuesi.
Shkencëtarët bashkëkohorë kanë arritur t'i zbulojnë këto fakte përmes fazave të shumta. Për atë arsye, është shumë interesante dhe ia vlen t'i cekim fazat se si arriti t'i zbulojë njeriu këto fakte shkencore.
Oqeanografët kanë zbuluar se ka lloje të ndryshme ujërash. Ndryshe është uji në Oqeanin Atlantik, ndryshe në Oqeanin Indian dhe ndryshe në Oqeanin Paqësor. Kjo u vu re për herë të parë në vitin 1873 nga një ekip shkencor anglez, që udhëtonte me anijen HMS Challenger. Nëpërmjet këtij ekipi shkencor njeriu për herë të parë arriti të zbulojë se ujërat në dete ndryshojnë për sa i përket dendësisë së kripës, temperaturës, dendësisë së ujit dhe llojeve të shtazëve që jetojnë në ato ujëra. Ky ekip ka shëtitur mbarë detet e botës për tre vjet radhazi pa ndërprerë dhe i ka mbledhur këto njohuri të shumta me anë të 362 aparaturave speciale të avancuara për studimin e specifikave të ujërave të deteve. Prej rezultateve të arritura janëMbushur jo më pak se 29500 faqe, në plot 50 vëllime. Këtij ekipi shkencor i janë dashur plot 23 vite për të plotësuar këto të dhëna. Përveç asaj se ky udhëtim i parë është prej zbulimeve më të mëdha shkencore, në të njëjtin kohë i jep njeriut mundësinë të nxjerrë në shesh për herë të parë fshehtësinë e madhe rreth deteve, oqeaneve dhe ujit në përgjithësi.
Në vitin 1983 është marrë një hap tjetër i ngjashëm nga një ekip amerikan në Gjirin e Meksikës. Ata kanë shpërndarë në këtë vend me qindra aparatura të avancuara për të marrë specifikat e ujit dhe kanë vërtetuar dhe kanë gjetur se një numër bukur i madh i këtyre aparaturave po jepnin njohuritë e njëjta për ujin e një vendi për sa i përket dendësisë së kripës së ujit, nxehtësisë, shtazëve që jetonin aty, tretjes së oksigjenit e kështu me radhë. Ndërkohë, një grup tjetër aparaturash po jepnin njohuri të njëjta në një vend tjetër, duke treguar se të dhënat e grupit tjetër të aparaturave ndryshonin prej atyre të parave. Kjo bëri që oqeanografët të kuptonin se qenkan dy dete të dalluara me veçori dhe specifika. Tani kemi të bëjmë me një zhvillim të madh, pasi kuptuam se paska dy dete që dallohen mes tyre. Pasi shkencëtarët vendosën aparatura të tilla në dete të ndryshme, ata arritën të vërtetojnë se këto veçori po i dallojnë detet në mes tyre. Mirëpo, përse këto dete nuk po bashkohen, duke pasur parasysh zbaticën dhe baticën, dallgët e mëdha dhe rrymat e fuqishme? Kjo është një pyetje tepër me rëndësi që i shtyu shkencëtarët të mendojnë gjatë.

Përgjigjja e kësaj pyetjeje del në shesh vetëm në vitin 1942, kur zbulohet se mes dy deteve qenka një barrierë dhe me këtë zbulim kuptohet dhe roli i këtyre barrierave të cilat kanë për qëllim ruajtjen e specifikave të një deti dhe të të detit tjetër. P.sh. kur takohet Deti Mesdhe me Oqeanin Atlantik, te ngushtica e Gjibraltarit, Mesdheu futet me qindra kilometra në Atlantik, por nëpërmjet kësaj pengese i humb specifikat e veta dhe merr specifikat e Atlantikut, dhe anasjelltas, uji i Atlantikut, kur vjen në Mesdhe, nëpërmjet kësaj barriere i humb specifikat e Atlantikut dhe merr specifikat e Mesdheut, sepse Deti Mesdhe është më i ngrohtë, më i kripur dhe me dendësi më të vogël. Në vitin 1962 u arrit të kuptohej hollësisht roli i këtyre pengesave në ruajtjen e specifikave të çdo deti, pasi njeriu arriti t'i fotografonte nëpërmjet satelitit, duke vërtetuar se detet janë të ndryshme. Edhe pse duken se janë një trup, detet kanë dallime të shumta në mes tyre, dallime që përmes satelitit shfaqen nga ngjyrat e ndryshme. Një dijetar musliman i Katarit, me emrin Muhamed Ibrahim, u përgatit ta vërtetonte këtë në praktikë. Ai ishte profesor në Fakultetin e Shkencave në degën e oqeanografisë në Universitetin e Katarit. Ai ndërmori një rrugë të ngjashme me delegacionet e mëhershme me një anije të pajisurme aparatura të mjaftueshme dhe për dy vjet ka lundruar dhe ka matur cilësitë dhe specifikat e ujit të Gjirit Arab dhe të ujit të Gjirit të Amanit. Pas dy vitesh, 1984-86, ai arrin të nxjerrë në shesh se këto dy dete dallojnë dhe kanë specifika e cilësi të ndryshme.

Pra, shkencëtarëve iu desh gati një shekull që të arrinin të zbulonin dhe të kuptonin realitetin e këtyre pengesave. U deshën me qindra e qindra shkencëtarë dhe studiues si dhe shumë e shumë mjete që të vërtetohej kjo mrekulli që na e sqaroi Kurani i Madhëruar jo më pak se XIV shekuj më parë. Le ta lexojmë se çfarë thotë i madhi Allah, Njohësi i së fshehtës dhe i së dukshmes në suren Rahman 19-22: “Ai i lejoi dy detet të puqen ndërmjet vete. Ndërmjet atyre të dyve është një pengues që ata të dy nuk e kapërcejnë. E, cilën të mirë të Zotit tuaj po e mohoni? Prej atyre të dyve nxirren margaritarë e diamantë.”
Allahu në suren En-Neml, në ajetin 61 thotë: “...dhe në mes dy deteve bëri ndarje...”

Rreth këtyre ajeteve janë ndalur komentatorët e Kuranit dhe pjesa dërmuese e tyre kanë thënë: se fjala “berzah”, e cila është cekur se gjendet në mes këtyre dy deteve, është një perde, barrierë, pengesë, e cila nuk shihet. Këto ajete kuranore na tregojnë qartë sekretet dhe fshehtësitë e shkencës së deteve, të cilat janë zbuluar sot. Kush e ka ditur më herët se detet e kripura dallojnë nga njëri-tjetri, edhe pse në shikim të parë janë të njëjtë. Si të dallohen kur takohen njëri me tjetrin? Është gjë normale se për sytë e njeriut kur takohen dy lloj ujërash, ato përzihen. Nëse merret një gotë ujë i kripur dhe një tjetër jo i kripur dhe përzihen në një gotë të tretë, uji bëhet as i njelmët e as i ëmbël, eshtë ligj i natyrshëm ky, por ajeti po tregon se bashkimi në mes dy deteve po ndryshon njëri prej tjetrit, sepse po të mos ndryshonin do të kishte qenë një det dhe Allahu nuk do të kishte thënë dy dete. Allahu ka thënë se janë dy dete, pastaj se këto dy dete takohen dhe futen njëri te tjetri. Ai që lexon ajetin 19 të sures Rrahman mendon se një përzierje e madhe po bëhet në mes dy detesh, saqë i humbin specifikat e tyre kur takohen, siç thamë se është ligj fizik kur përzihet uji me ujë. Por kur lexon ajetin 20 të sures Rahman: “Ndërmjet atyre të dyve është një pengues që ata të dy nuk e kapërcejnë”, habitesh nga fakti se edhe pse ujërat përzihen, takohen, pengesa nuk mund të kalohet dhe uji i secilit det ruan specifikat e veta. Si ndodh kjo?
Përgjigjen njeriu arriti ta zbulojë falë Allahut e pastaj falë zbulimit të shumë mjeteve moderne. Në të vërtetë, kur uji takohet, kjo perde e pengon që njëri ujë të marrë specifikat e tjetrit dhe që të përzihen ndërmjet tyre. Duke qenë kështu, shkencëtarët kanë zbuluar një ujë të tretë, që është ndarës ndërmjet dy deteve, i cili ndryshon prej atyre të dyve dhe se kjo pengesë “berzah” është një zonë përmes së cilës ujëratkaluese filtrohen, i humbin cilësitë që kanë pasur dhe marrin cilësitë e ujit tjetër. Shumica e komentuesve të Kuranit kanë menduar se kjo pengesë që i ndan këto dy dete është një pengesë që Allahu xh.sh. e ka krijuar dhe se nuk ekzistojnë mjete për ta zbuluar atë.

Ata janë munduar t'i nxjerrin ajetet kuranore nëpërmjet kuptimeve gjuhësore, domethënieve të ajeteve nga ana e gjuhës, se është një perde dhe nuk dimë më shumë. Po një numër tjetër komentuesish të Kuranit janë ndalur, nuk kanë dhënë koment, duke thënë “Allahu alem”.
Këtu Allahu po thotë se dy dete po takohen dhe se nuk mund të takohen mes tyre. Nëse takohen, përzihen. Ajeti në të njëjtën kohë po thotë se nuk përzihen në mes tyre dhe këtë problem e ka zgjidhur shkenca sot, e cila ka nxjerrë në shesh rolin e kësaj perdeje, kësaj barrikade.
Cilat janë mrekullitë kuranore në këto ajete:

1. Kurani i Madhëruar, i cili ka zbritur para 1400 vitesh, ka përmbledhur në vetvete njohuri shumë të holla, të cilat kanë të bëjnë me specifikat e deteve, njohuri që janë zbuluar fare vonë nëpërmjet mjeteve shumë precize. Allahu thotë:

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:47

1. Kurani i Madhëruar, i cili ka zbritur para 1400 vitesh, ka përmbledhur në vetvete njohuri shumë të holla, të cilat kanë të bëjnë me specifikat e deteve, njohuri që janë zbuluar fare vonë nëpërmjet mjeteve shumë precize. Allahu thotë:

“Ai i lejoi dy detet të puqen ndërmjet vete. Ndërmjet atyre të dyve është një pengues që ata të dy nuk e kapërcejnë.” (Er-Rahman:19-20)

2. Zhvillimet historike dëshmojnë se më herët nuk ka pasur njohuri të detajuara në lidhje me detet përpara udhëtimit Challenger të vitit 1873, e lëre më në kohën kur ka zbritur Kurani, para 1400 vitesh. Edhe Pejgamberi i Zotit, paqja qoftë mbi të, jetoi në shkretëtirë dhe në jetën e vet nuk ka shkuar kurrë në det.

3. Shkencat e deteve kanë ecur përpara vetëm në dy shekujt e fundit, XIX dhe XX, në veçanti në gjysmën e dytë të shekullit XX. Para kësaj kohe, deti ka qenë një botë e fshehtë dhe frikësuese. Njerëzve u ka interesuar të shpëtojnë prej të ligave të detit dhe nuk kanë menduar ndonjëherë se këto dete ndryshojnë në mes tyre, deri në vitet 30-të të shekullit XX, kur njerëzit vendosën aparatura të shumta nëpërmjet të cilave arritën të zbulonin dallimet në mes deteve.

4. Njeriu ka arritur të fitojë njohuri rreth këtyre ndarjeve që përmend Allahu para 1400 vitesh vetëm pasi vendosi aparatura të ndryshme dhe studioi specifikat e çdo uji në veçanti.

5. Njeriu nuk e ka ditur se uji i dy deteve është i ndarë, por e mësoi vetëm pasi bëri këto studime shkencore. Por çështja është se a thua Pejgamberi ynë salallahu alejhi ue selem ka pasur aparatura moderne për të zbërthyer dhe për të zbuluar specifikat e ujit? A ka bërë ai ndonjë udhëtim në dete për t'i studiuar ato?

Realiteti është se ai kurrë në jetën e vet nuk ka shkuar në det. Kjo dijeDhe dritë me të cilën ka zbritur Kurani përfshin njohuritë më të imëta në atë kohë, kur ka qenë e pamundur që njeriu të arrijë ta dijë këtë të vërtetë. Kjo dëshmon qartazi se Kurani burimin e ka prej të Madhit Allah, prandaj Allahu thotë: “Thuaj: “Atë e shpalli Ai, që e di të fshehtën në qiej e në tokë, Ai është që fal shumë, është mëshirues”. (Furkan: 6)

Kjo mrekulli shkencore e vërtetuar shkencëtarisht tregon se Muhamedi alejhi selam është Pejgamber i Zotit dhe se Kurani është i vërtetë. Thotë Allahu: “Se nurihim ajatina fil afak”, d.m.th.: “Ne do t'ua bëjmë atyre të mundshme që t'i shohin argumentet Tona në horizonte dhe në veten e tyre derisa t'u bëhet e qartë se ai (Kurani) është i vërtetë.” (Fusilet: 53)

Pra, kjo është njëra prej mrekullive që dëshmon se Kurani është i vërtetë dhe se Pejgamberi ka folur atë për të cilën e ka inspiruar Allahu: “Ue ma intiku anil heva…”, d.m.th.: “Shoku juaj (Muhamedi, që ju e njihni) as nuk është njeri që ka humbur, as që ka devijuar (nga e vërteta). Dhe ai nuk flet nga mendja e tij.Ai (Kurani) nuk është tjetër pos shpallje që i shpallet.” (En-Nexhm: 2-4)

Ky Kuran mbetet mrekulli e Pejgamberit nga ana e Allahut. Mrekulli shkencore kuranore janë zbuluar me emrin e Allahut dhe do të zbulohen edhe më tej, derisa të jetë kjo botë, pasi me zhvillimin dhe përparimin do të zbulohen mrekulli të tjera që do të pohojnë vërtetësinë e Kuranit të Madhëruar.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:48

"Dijetari i Njohur Ebu Hanifja nuk pranonte te qendronte nen Hijen e nje shtepie te Huajën dhe te shfrytezonte Hijen e asaj Shtepie ,pa e pyetur dhe marrur Lejen e Pronarit te asaj Shtepie"


"Sipas Sheriatit ,Femra ka per Obligim qe te mbaj edhe pas Marteses ,Mbiemrin e Femijeris"


"Elefantet janë te vetmet shtaze qe nuk mund te vrapojne."


"Është e pamundur te teshtish me sy të hapur "

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:48

1. Malajzia:

Malajzia ka qenë një vend shumë i varfër. Në kryeqytetin e saj, Kuala Lumpur, plehrat dhe ujërat e zeza ishin të kudondodhura. 20 vjet më parë, nuk do të kishit dashur kurrë ta vizitonit, por tani ky qytet është më i mrekullueshëm se shumë kryeqytete evropiane. E gjithë kjo ka ndodhur në sajë të një njeriu, që ëndërroi sesi do të donte ta shihte vendin e tij pas 20 vjetësh. Papritur, dhe për jo më shumë se 10 vjet, mesatarja e të ardhurave për frymë në Malajzi u rrit nga 300$ në 8000$!!! Eksportet industriale u rritën nga 3 bilion$ në 80 bilion$. Shkoni dhe shiheni vetë! Investoni paratë në Malajzi dhe do të shihni sesi nëpunësit qeveritarë do të bëjnë ç’është e mundur për të përmbushur kërkesat tuaja; madje edhe nëse shërbimi që do të kërkoni nuk do të jetë i mundur në zyrën e tyre, ata do t’ju thonë të prisni sa të telefonojnë një nëpunës nga një zyrë tjetër, që mund t’jua ofrojë atë shërbim.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:48

2. Dubai:


Dubai me parë ishte nje vend ,ku karakterizohej me Industrin e Peshkut,d.m.th vend qe varej kryesisht nga Peshkimi,duke shfrytezuar detin e saj ..
20 vjet më parë, Dubai ishte vetëm shkretëtirë, derisa dikush ëndërroi ta kthente atë në qendrën më të madhe tregtare në të gjithë rajonin e Lindjes së Mesme. Ëndrra u bë realitet dhe Xhebal Ali fitoi një rëndësi të jashtëzakonshme. Është e mjaftueshme të dimë se në të ndodhen dyqanet kryesore që u përkasin të gjitha kompanive të famshme japoneze, të tilla si Sony dhe shumë të tjera; pra, ishte e gjitha ëndrra e një njeriu të vetëm.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:49

3. Bashkimi Europian:

Europa kaloi dy luftëra botërore, gjatë të cilave morën pjesë 10 nga 25 vendet e saj. Pasojat e fatkeqësisë ishin 10 milion të vdekur dhe 15 milion të dëmtuar. Ata shkatërruan vendet e njërit-tjetrit, derisa dikush ëndërroi për krijimin e një Europe të bashkuar. E kush do ta kishte besuar se Europa që shkaktoi gjithë atë dëm, do të bashkohej, duke përdorur të njëjtën monedhë, me një metro që kalon në 25 vendet europiane dhe pa asnjë kufi mes tyre! Njerëzit e këtyre vendeve kanë tashmë lirinë për të udhëtuar, ata shijojnë një treg të hapur, ku 350 milion njerëz mund të shkëmbejnë të mira dhe ide në liri, kanë një parlament dhe tani edhe një kushtetutë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Alberti Fri 20 Aug 2010 - 23:49

4. Kanali televiziv El- Xhazira:


Kush do ta kishte menduar se një kanal televiziv arab lajmesh do të konkurronte me C.N.N-in!!
Ishte pikërisht ëndrra e dikujt, e cila u bë realitet. Njerëzit nuk besojnë se ëndrrat mund të realizohen dhe kjo është edhe arsyeja se pse i konsiderojnë si të pashpresa apo të pamundura, derisa dikush këmbëngul ta kthejë ëndrrën e tij në realitet. Në fillim, të gjitha projektet e mëdha ishin vetëm ëndrra; Kanali i Suezit, Rezervuari i Asuanit apo kanali televiziv El-Xhazira. Të gjitha filluan vetëm me një ëndërr!

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete ne Islam Empty Re: Kuriozitete ne Islam

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi