Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Alkoolet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Alkoolet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Alkoolet

2 posters

Shko poshtë

Alkoolet Empty Alkoolet

Mesazh nga Babilonasi Wed 28 Apr 2010 - 8:05

Aloolet jan komponime organike qe perpos qe ne molekulen e tyre permbajn hidrogjen dhe karbon permbajn edhe oksigjen.Alkoolet mund te klasifikohen ne disa grupe.
Ne baze te te pozites se ku është i lidhor grupi hidroksil alkoolet ndahen ne:a)Alkoole primare b)Alkoole sekondare dhe c)Alkoole treciare.
Ndërsa sipas numrit te grupit hidroksil alkoolet ndahen ne:a)Alkoole njehidroksilike b)dyhidroksilike dhe c)trehidroksilike.

Sipas mënyrës sistematike,emërtimi i alkooleve rrjedh nga emri i hidrokarburit përkatës,duke e zëvendësuar mbaresen e tij "AN" me "OL" ose ne baze te radikalit,duke e shtuar fjalën alkool.

Vetit e alkooleve rrjedhin nga grupi hidroksil.Alkoolet mund te konsiderohen derivate te ujit,ku një atom hidrogjen zevendesohet me një radikal.Alkoolet kan veti te hidrokarbureve dhe uijt,p.sh:etanolieshte është i djegshem(si edhe etani),dhe reagon me natriumin si edhe uij.Alkoolet ne krahasim me hidrokarburet,kanë temperatura te vlimit dhe shkrirjes me te larta.Alkoolet tretën mirë ne uij.Alkoolet me 1 deri 3 atome karboni tretën mirë ne uij,me rritje te atomeve te karbonit zvoglohet tretshmeria e alkoolit ne uji.Alkoolet zhvillojn reaksione te shumta kimike nga te cilat formohen këto kompnime:aldehidet,ketonet,acidet,esteret etj.Alkoolet terciare nuk oksidohen.
Babilonasi
Babilonasi
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 98
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Alkoolet Empty Re: Alkoolet

Mesazh nga Era Wed 18 Aug 2010 - 0:53

Sipas mënyrës sistematike,emërtimi i alkooleve rrjedh nga emri i hidrokarburit përkatës,duke e zëvendësuar mbaresen e tij "AN" me "OL" ose ne baze te radikalit,duke e shtuar fjalën alkool
Mbaresa nuk zavendesohet po Prapashtesa OL shtohet si p.sh

Metan +Ol =Metanol (CH3OH)
Era
Era
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 64
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/05/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi