Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Patllixhane te mbushura People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Patllixhane te mbushura People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Patllixhane te mbushura

2 posters

Shko poshtë

Patllixhane te mbushura Empty Patllixhane te mbushura

Mesazh nga WebMaster Tue 5 May 2009 - 3:56

Patellxhane tave me peksimadhe (galeta)


¤ 1 kg patellxhan

¤ 2 kokrra te medha qepe

¤ 1 koke hudher

¤ 250 gr mish i grire

¤ 250 gr speca jeshil

¤ 250 gr domate te mishta

¤ kripe, piper, rigon, majdanoz sipas deshires

¤ 1-2 luge gjelle salce domatesh

¤ 2 gjethe dafine

copa peksimadhesh (galetash - buke e thekur) te shtypura ne havan apo te grira ne makinen grirese

***********

Pergatitja:

Pasi i kemi qeruar patellxhanet i presim per se gjati ne copa te gjata, me pas i skuqim.
Pas skuqjes i leme menjane.

Pergatisim salcen duke skuqur ne fillim ne vajin e nxehte (mundesisht ate ku kishim skuqur patellxhanet, pasi aroma qe kane leshuar patellxhanetne vaj eshte e shijshme. Por kuptohet vaji s'do jete i njejte ne mase, por me pak) pra skuqim qepet e prera holle dhe hudhrat e i kaurdisim deri sa te marrin nje ngjyre si te verdhe. Me pas i shtojme specat jeshile te prere ne copa - copa te vogla, duke vazhduar me skuqjen e kaurdisjen e tyre ne tigan a tenxheren e skuqjes.
Pasi edhe specat te jene skuqur disi, ku lekuar e tyre zbutet shtojme masen e mishit te grire dhe i trazojme.
Me pas shtojme domatet e qeruara nga lekura dhe te prera ne copa dhe i hedhim mases piperin, kripen dhe erezat sipas deshires, plus salcen e domates
Tere masa fillon e kaurdiset dhe te leshohet disi nga domatet e shtuara me pas i shtojme pak uje aq sa te mund te zihet mishi.
Pasi shohim se salca eshte gati, masa e saj duhet te jete disi e trashe fillojme pergatitjen e patellxhaneve per ne furre.

Keshtu, ne nje tas apo pjate kemi te grira imtesisht apo te shtypura peksimadhet.

Lyejme me pak yndyre tepsine ku do vendosim patellxhanet dhe pasie kemi lyer ciopat e patellxhaneve fillimisht me galete te grire i vendosim ne tepsi radhe radhe ne menyre qe teer siperfaqja e tepsise te mbulohet me patellxhane. Siper me pas u hedhim salce duke e shtruar tere siperfaqen e patellxhaneve. Me pas siper salces e sperkatim me galetat e grira holle.
Keshtu vazhdojme me masen tjeter te patellxhaneve e siper tyre salcen me pas pluhurin e galetave te grira derisa te mbarojne patellxhanet e salca

I shtojme diku ne tave 2 gjethet e dafines dhe tepsine me pas e fusim ne furre ku e leme te piqet nen nje temperature te 180 °.

Pasi tava eshte pjekur para se t'i servirim patellxhanet ne tryezen e shtruar, i presim ne copa katrore jo shume te medha


Edituar për herë të fundit nga KLEA në Tue 5 May 2009 - 4:07, edituar 2 herë gjithsej
Patllixhane te mbushura 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Patllixhane te mbushura 30l12rc Pytje & Përgjigje Patllixhane te mbushura 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Patllixhane te mbushura Empty Re: Patllixhane te mbushura

Mesazh nga Anakonda Mon 27 Feb 2012 - 19:02

Apapapa boll klea se neser ne mengjes do ti kesh te gjithe djemte te rreshtuar para shtepise.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi