Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kokaina dhe Kimia e saj! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kokaina dhe Kimia e saj! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kokaina dhe Kimia e saj!

Shko poshtë

Kokaina dhe Kimia e saj! Empty Kokaina dhe Kimia e saj!

Mesazh nga Era Sat 8 May 2010 - 7:18

Nese Kokaina (C17H21O4N) perzihet me Soden (Na2CO3 x 10H2O) gjate nxemjes,formohet nje tym,i cili eshte i helmueshem.Perse ndodh kjo?

*Kokaina eshte nje Alkohol,pra nje baze(permban grupen Hidroksile OH-).Ne baze te asaj se si fitohet Kokaina,nuk gjindet si baze e lire,por si kripe,dmth,e gjejm si Hydroklorid [Kokain-H+]Cl-.

gjate nxemjes dhe reaksionit me Soden,fitohet NaCL dhe nje baze e lire.
2 [Kokain-H+]Cl- + Na2CO3 ———> 2 Kokain + 2 NaCl + H2O + CO2

Kjo mund te krahasohet edhe me reakcionin gjate perfitimit te Amoniakut (NH3) dhe nje Kripe HCL nga kripa e Amoniakut -Amoniumklorid(NH4+Cl-) gjate shtimit te nje baze (NaOH)
NH4+Cl- + NaOH ———> NH3 + NaCl + H2O


Molekulat "jopolare" te bazes se lire te Kokaines,jan shume me te pershtatshme dhe shume me lehte depertojne ne ne gjak,se sa Molekulat "polare" te cilat jan nje Baze-Kation.Prandaj Droga ne kete rast ndikon me shpejt dhe me intenziv.Ky eshte "Crack-Effekt"--permes Crack-Efektit,depertojne lendet shpejt dhe thelle ne gjak.
Era
Era
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 64
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/05/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi