Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjëra që duhet mësuar People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjëra që duhet mësuar People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjëra që duhet mësuar

Shko poshtë

Gjëra që duhet mësuar Empty Gjëra që duhet mësuar

Mesazh nga LaDescarada Thu 13 May 2010 - 2:57

10 PYETJE DHE PERGJIGJE

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit !

Mëso:
ESHHEDU EN LAILAHE IL-LALLAH
( Dëshmoj se nuk meriton të adhurohet askush tjetër përveç Allahut)

ESHHEDU ENNE MUAHMEDEN RESULULL-LLAH
(Dëshmoj se Muhamedi është i dërguar i Allahut)
***

1. Ç'është Islami ?

Islam do të thotë dorëzim i plotë ndaj Allahut me teuhid dhe përulja me rrespektë ndaj Tij.


2. Ç'është Imani ?

Imani është të besuarit me zemër, të shprehurit me gjuhë dhe të vepruarit me gjymtyrë.


3. Cilat janë kushtet (shartet) e Islamit ?

Kushtet (shartet) themelore të Islamit janë pesë:
1. Dëshmia La ilahe il-lallah Muhamedun Resulull-llah (Nuk meriton të adhurohet askush tjetër përveç Allahut dhe Muhamedi është i dërguari i Tij).
2. falja e namazit;
3. Dhënia e zekatit.
4. Agjërimi i ramazanit, dhe
5. Kryerja e haxhit.


4. Cilat janë kushtet e imanit (besimit) !

Kushtet (shartet) themelore të Imanit janë gjashtë:
1. Besimi në Allahun (La ilahe il-lallah - Nuk meriton të adhurohet askush tjetër përveç Allahut);
2. Melaiket e Tij;
3. Librat e Tij.
4. Pejgamberet e Tij.
5. Ditën e Gjykimit.
6. Besimi në Kaderin.


5. Cilat janë shtyllat (ruknet) e teuhidit, dëshmisë "La ilahe il-lallah" ?

Ato janë dy: mohimi dhe pohimi.


6. Cilat janë kushtet (shartet) e teuhidit, dëshmisë "La ilahe il-lallah" ?

Kushtet e dëshmisë janë tetë:
1. El-Ilmu–Dituria;
2. El-Jekin–Bindja e paluhatshme;
3. El-Kabul–Pranimi;
4. El-Inkijad–Nënshtrimi;
5. Es-Sidk–Vërtetësia;
6. El-Ihlas–Sinqeriteti;
7. El-Mehabe–Dashuria; dhe
8. Mohimi i Tagutit–Çdo gjë që adhurohet krahas Allahut.


7. Teuhidi klasifikohet në disa lloje, cilat janë ato ?

Llojet e teuhidit janë tri:
1. Teuhidi Rububije (Njësimi i Allahut në zotërim). Besimi i prerë se Allahu është i vetmi Zot i çdo gjëje dhe Sunduesi i gjithçkaje. Ai është Krijuesi i vetëm, Rregulluesi dhe Komanduesi i Gjithësisë, vepron në të si të dojë.
2. Teuhidi Uluhije (Njësimi i Allahut në adhurim). Njësimi i Tij në adhurim është me përulje dhe bindje të plotë, duke mos i bërë askush shok Atij dhe duke mos iu drejtuar dikujt tjetër përveç Tij, sikurse namazi, agjërimi, zekati, haxhi, lutja, kurbani, mbështetja, frika, shpresa, dashuria.
3. Teuhidi Esma ues-Sifat (Njësimi i Allahut në emrat dhe cilësitë e Tij). Pra, besimi i plotë dhe i prerë se Allahu i Lartmadhëruar ka emra të bukur dhe cilësi të përsosura, është i shenjtëruar, i pastër nga të gjitha cilësitë e mangëta.


8. Çka do të thotë ibadet (adhurim) ?

Adhurimi është një term përmbledhës i të gjitha atyre që Allahu i do dhe është i kënaqur me to, qofshin këto fjalë apo vepra, të dukshme apo të padukshme.


9. Cilat janë shtyllat (ruknet) e ibadetit ?

Shtyllat e adhurimit janë tri:
1. Dashuria;
2. Frika; dhe
3. Shpresa.


10. Cilat janë kushtet (shartet) e pranimit të ibadetit ?

Kushtet e pranimit të adhurimit janë tri:
1. Besimi në Allahun;
2. Sinqeriteti; dhe
3. Pëlqimi i adhurimit me sunnetin.


***
Allahu i Lartësuar thotë:
"Atëherë, dije se nuk ka Zot (të adhuruar me të drejtë) tjetër përveç Allahut."
Muhamedi a.s. ka thënë:
"Kush thotë sinqerisht: La ilahe il Allah, hyn në xhenet."
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi