Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Lindet ylli më i ri në gjithësi  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Lindet ylli më i ri në gjithësi  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lindet ylli më i ri në gjithësi

Shko poshtë

Lindet ylli më i ri në gjithësi  Empty Lindet ylli më i ri në gjithësi

Mesazh nga Alberti Sun 25 Jul 2010 - 23:17

Lindet ylli më i ri në gjithësi


Momentin spektakolar të formimit të hershëm të yllit më të ri në gjithësi kanë arritur ta kapin shkencëtarët e universiteteve në Yale dhe Harward me ndihmën e teleskopit special të NASA-s, transmetoi gazeta britanike “Telegrapf”.

Astronomët amerikanë e kanë zbuluar yllin më të ri të njohur në galaktikën Persey, rreth 800 vit drite larg galaktikës sonë Rruga e qumështit.

Shkencëtarë besojnë se e kanë zënë momentin e saktë kur ylli i vogël, i emërtuar L1448-IRS2E, ka lindur.

“Është shumë e vështirë të detektohen objektet në fazën e formimit të hershëm të yllit, sepse janë shumë afatshkurtër dhe emetojnë pak dritë”, ka thënë udhëheqësi i studimit Xupeng Chen nga Yale.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi