Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohet ylli më i madh i qiellit  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohet ylli më i madh i qiellit  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet ylli më i madh i qiellit

Shko poshtë

Zbulohet ylli më i madh i qiellit  Empty Zbulohet ylli më i madh i qiellit

Mesazh nga Alberti Sun 25 Jul 2010 - 23:08

Zbulohet ylli më i madh i qiellit  21-ylli-gjigant4


Shkencëtarët kanë zbuluar yllin më të madh të qiellit. Atyre as që iu kishte shkuar ndër mend se ekziston një yll me përmasa të tilla, por pasi e kanë zbuluar e kanë emërtuar R136a1.
Është 265 herë më i madh se Dielli jonë dhe ndriçimi i tij është 10 milionë herë më i madh. Astronomët kanë menduar përherë se një yll në të tilla përmasa nuk mund të ekzistonte, pasi madhësia më ekstreme mendohej të ishte 130 herë sa Dielli.

Tashmë astrofizika duhet të ndryshojë rregullat pas zbulimit të bërë nga “Very Large Telescope” në Kili. Ky yll ndodhet në një masiv yjor rreth 22 mijë vjet dritë larg nesh dhe është shumë i ri, transmeton TCH.

Në një tjetër masiv yjor në mjegullnajën e Magelanit, shkencëtarët kanë zbuluar yje 7 herë më të nxehtë se dielli jonë, gjigantë dhe që jetojnë vetëm 3 milionë vjet.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi