Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohet Avaris, qyteti i zhdukur egjiptian  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohet Avaris, qyteti i zhdukur egjiptian  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet Avaris, qyteti i zhdukur egjiptian

3 posters

Shko poshtë

Zbulohet Avaris, qyteti i zhdukur egjiptian  Empty Zbulohet Avaris, qyteti i zhdukur egjiptian

Mesazh nga Alberti Thu 2 Sep 2010 - 5:04

Arkeologët zbulojnë mbetjet e kryeqytetit antik të Egjiptit, i cili 3500 vjet më parë ishte qendra më e njohur e globit

Avaris u ndërtua 1.500 vjet para Krishtit, ishte kryeqyteti egjiptian i popullit Hyksos, populli sovran i vendeve të huaja, një popullsi nomade aziatike që ishte vendosur kalimthi në Egjipt. Por, së fundmi një mision arkeologjik australian ka arritur të lokalizojë disa mbetje të rëndësishme të këtij qytetërimi rrëze fshatit Tel El-Dab'a, pikërisht në veri të deltës së Nilit. Zbulimi mund të konsiderohet pa frikë si një ndër më të rëndësishmit në gjithë globin, edhe pse është ende në fazën e parë. Skuadra e arkeologëve po punon aty prej vitesh dhe duket se pas shumë përpjekjesh për të zbuluar Avaris, ata ia dalin. Në fakt për herë të parë ata e zbuluan këtë qytet në vitet 1975, por vetëm në dokumente, pasi vendndodhja mbetej një mister. Shefja e grupit të arkeologëve, Irene Mueller, pohon se qyteti antik është zbuluar falë përdorimit të një radari, ku edhe është identifikuar me saktësi Avaris. Ajo që bie në sy dhe pa dyshim tërhoqi vëmendjen e studiuesve, ishte pikërisht struktura urbanistike e Avarisit, e njohur për rrugët e shumta, ndërtesat gjigande, tempujt, një port buzë lumit Nil si dhe dy ishuj të vegjël. Të mendosh që gjithë ky qytet ka një shtrirje të konsiderueshme, zbulimi i tij për specialistët ka qenë mahnitës, për shkak se mbetjet ndodhen nën një zonë totalisht të gjelbër me pemë dhe shtëpi të vogla fshati, aq sa edhe pamjet e fiksuara me radarin e satelit ishin shumë të vështira për t’u realizuar. Por, ajo që është e rëndësishme në këtë zbulim mbetet pikërisht harta e kryeqytetit të popullit Hyksos dhe pas një periudhe tjetër pritet që në marrëveshje me banorët të nisë zbulimi i rrënojave të qytetit.

Populli Hyksos

Edhe pa u zbuluar Avaris, Egjipti gjithmonë ka ngjallur një kuriozitet të pabesueshëm nga turistët për mbetjet e kulturës antike, por tani ka shumë mundësi që numri i vizitorëve të jetë edhe më i madh. Kjo pasi bëhet fjalë për një qytetërim mjaft të njohur, bëhet fjalë për Avaris, kryeqytetin egjiptian, i cili u ndërtua në një periudhë të shkurtër nga kolonët që ndalonin aty nga udhëtimet e gjata. Ata adhuronin zotin e tyre Seth, madje i kishin dedikuar dy tempuj që janë të dukshëm edhe nga pamjet me radar. Ajo që bie në sy në këtë qytetërim, është fakti se kjo popullsi duke qenë se vinte aty nga e gjithë bota barte kultura të ndryshme nga e gjithë bota. Kjo falë marrëdhënieve që ata kishin me Kretën dhe lidhjet me detin Egje, duke vazhduar deri tek faraonët. Në Hyksos ashtu si në Egjipt, mumifikimi ishte një mënyrë ideale për të ruajtur trupat e të vdekurve, një traditë që ata e morrin nga vendasit, ndërsa këta të fundit mendohet se kanë përdorur për herë të parë kuajt nga fqinjët e tyre të rinj. Qyteti i ri pritet që të jetë jo vetëm një mision i rëndësishëm arkeologjik, por do të nxjerrë në dritë të fshehtat e një prej qytetërimeve më të njohura në botë, që lidhte fort Lindjen e Mesme me Evropën.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulohet Avaris, qyteti i zhdukur egjiptian  Empty Re: Zbulohet Avaris, qyteti i zhdukur egjiptian

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Sat 18 Dec 2010 - 2:26

Tema zhvendoset nga Historia e Shqiperis tek Historia Boterore.

Ju faleminderit...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulohet Avaris, qyteti i zhdukur egjiptian  Empty Re: Zbulohet Avaris, qyteti i zhdukur egjiptian

Mesazh nga Anakonda Tue 17 Apr 2012 - 8:38

interesante me duket me then te drejten.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulohet Avaris, qyteti i zhdukur egjiptian  Empty Re: Zbulohet Avaris, qyteti i zhdukur egjiptian

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi