Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Udhëtim në Elbasan People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Udhëtim në Elbasan People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Udhëtim në Elbasan

Shko poshtë

Udhëtim në Elbasan Empty Udhëtim në Elbasan

Mesazh nga Ermanda Fri 29 Oct 2010 - 23:26

Është e mërkura e fundit e tetorit. Një mëngjes vjeshte, ende pa lindur dielli mirë. Po i ngjitemi rrugës së Qafë-Kërrabës, që na shoqëron me gjelbërim, për të shkuar në qytetin e vjetër të Elbasanit.

Një nga qendrat kryesore të Shqipërisë së Mesme, shtrihet në krahun e djathtë të lumit Shkumbin, si zona kalimtare dialektore midis dy degëve që ushqejnë gjuhën shqipe, toskëve dhe gegëve.

Këto “3 stela varresh romake” u zbuluan dy muaj më parë, ndërsa kryeshin gërmimet në kullën jug-lindore të Kalasë së Elbasanit: “Kanë vlerë artistike sepse janë shumë afër portretit romak”, shprehet Riza Hasa, profesor nw Universitetin Aleksandwr Xhuvani.

Sulltan Mehmeti II që rindërtoi kalanë si pikë strategjike për trupat osmane, e quajti Elbasan. Kjo periudhë njihet edhe “koha” e përhapjes së fesë islame, ndërsa vetë qyteti ushtronte ndikim në zhvillimin e vendit, që shtrihej deri në Ohër e Shkup. Qyteti ruajti traditën e vet urbanistike, me ndërtimet e famshme të tipit elbasanas, me shumë objekte fetare e kulturore.

“Vetë afresket, tavanet, dyert, yklykët siç thuhet turqisht ose dollapët në mur duken që kanë art brenda tyre. Kjo është një shtëpi e kategorisë së parë dhe është përshtatur në muze etnografik”, thekson Kreshnik Belegu.

Është shtëpi e ndërtuar në fund të shekullit të 18-të, me çardak të mbyllur, që e hasim në Berat, Shkodër e Prizren. Thuhet se në këtë periudhë, Elbasani ka patur mbi një mijë të tilla. I takon shtresës së pasur të popullsisë, me ‘stendat e zejeve” dhe “katin e dytë të saj, i adpotuar “si një shtëpi banimi e një familjeje të vjetër elbasanase”

Në këtë ndërtesë gjejmë edhe “guri i varrit” të legjonarit Mark Sabidi, që vërteton lashtësinë e këtij qyteti si vend-banim urban.

Pak metra, larg mureve të Kalasë, ngjitur me shëtitoren moderne, 3 vjet më parë u zbulua Bazilika e Bezistanit. I takon shekullit të pestë, e përbërë nga shumë elementë arkitektonike. Ish-pronë e tregëtarit të vjetër, Sulë Shiku.

Element mbizotërues i siluetës së qytetit është “kulla e sahatit”, e ngritur në hyrje të Kalasë, me mekanizmin e saj të matjes së kohës, ajo e veçon këtë qendër urbane me ato të Perendorisë Osmane. Në të njëjtën kohë me kullën e sahatit mendohet të jetë ndërtuar edhe xhamia e Nazerishtes.

Kisha e Shen Merise, e besimit ortodoks, gjendet brenda mureve te kalase dhe mban varrin e filologut dhe atdhetarit Kostandin Kristoforidhit. Xhamia Mbret, ne krah te saj, perfaqeson tipin e faltores me salle te mbuluar, me cati druri dhe hajat perpara hyrjes.

“Interesante eshte se po ta shikosh nga jashtë stilin e ndërtimit duket se janë marrë nga një monument kristian”, vëren Hasa.

Jemi ne jug-perendim te Keshtjelles, aty ku takohet muri jugor me ate perendimor. Ne kete siperfaqe gjejme te gershetuar “traditen me modernen” aty ku “historia e lashte e qytetit” gershetohet me ambietet e bukura elbasanase.

Ky ishte qyteti i kishave, xhamive, teqeve, tyrbeve.. I filantropëve të njohur, i tolerancës së shkëlqyer fetare, që nëse do t`i referoheshim udhëtarit turk, Elvia Çelebiu, sllogani në ditët e sotme për Elbasanin do të ishte “darush shuari”, që në shqip do të thote “shtëpia e Poetëve”.
Ermanda
Ermanda
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Ne shtepine e Burrit
Postime Postime : 109
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 24/09/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Infermjere

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi