Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vjosa përmbyt Vlorën e Fierin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vjosa përmbyt Vlorën e Fierin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vjosa përmbyt Vlorën e Fierin

2 posters

Shko poshtë

Vjosa përmbyt Vlorën e Fierin Empty Vjosa përmbyt Vlorën e Fierin

Mesazh nga WebMaster Sun 5 Dec 2010 - 14:01

Harta e përmbytjeve po zgjerohet edhe në jug të vendit. Lumi Vjosa doli nga shtrati duke shkaktuar përmbytje në Fier dhe më vonë edhe në Vlorë. (UPDATE)
Në fshatin Ferras për shkak të prurjeve të shumta të ujit dhe çarjes së argjinaturës së ndërtuar dy ditët e fundit, janë përmbytur mbi 15 banesa.

Banorët duke parë kërcënimin nga uji janë larguar menjëherë duke shpëtuar çfarë të mundnin. Si rezultat mbi 500 hektare tokë bujqësore në Fier janë nën ujë. Jashtë pune ka dalë dhe stacioni i pompimit, ndërkohë që Shtabi i Emergjencave po punon në ngritjen e një argjinature në Urën e Mifolit. Pese banesa të ndërtuara pas viteve 90-të në afërsi të kësaj ure, janë rrethuar nga uji.

Vërshimi i ujit ka prekur më vonë edhe qytetin e Vloëes. Në orët e para të mëngjesit është bllokuar në tre kilometra aksi që lidh Selenicën me Vlorën, i cili ka qenë i pakalueshëm gjatë gjithë paradites.

Në Novoselë janë përmbytur me dhjetëra banesa të ndërtuar në buzë të lumit, dhe qindra hektarë të tjera toke. Fatmirësisht banorët e kërcënuar në Novoselë, kanë braktisur më parë shtëpitë e tyre, çka ka shmangur dëmet në njerëz dhe blegtori.

Prurjet e Vjosës u rritën ndjeshëm gjatë orëve të natës, duke bërë që ujrat të dalin nga shtrati në masë të konsiderueshme. Shtabi i Emergjencës ëhstë mbledhur e ka qenë në gatishmëri qysh pasditen e djeshme.

Sipas drejtuesve të shtabit, aktualisht situata është nën kontroll dhe rreziku më i madh ka kaluar.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vjosa përmbyt Vlorën e Fierin Empty Re: Vjosa përmbyt Vlorën e Fierin

Mesazh nga Leo_uk Mon 6 Dec 2010 - 9:19

C'jane keto budalleqe qe lexojm? Keta jan mashtrus te gjithe.
Nuk ka permbytje ne Vlore e as ne Fier. Ne vende te merren me Shkodren hapin lajme paniku kot me kot.
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 45

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi