Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Udhëtim në Fierin e afërt dhe të largët People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Udhëtim në Fierin e afërt dhe të largët People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Udhëtim në Fierin e afërt dhe të largët

Shko poshtë

Udhëtim në Fierin e afërt dhe të largët Empty Udhëtim në Fierin e afërt dhe të largët

Mesazh nga Vizitor Sat 15 Jan 2011 - 10:03

Udhëtim në Fierin e afërt dhe të largët TRAVEL-FIERI14
Sa herë që përmendet qyteti i Fierit, mendja të shkon tek nafta dhe bujqësia.
Në këtë vështrim të shkurtër, kjo qendër relativisht e re, krahasuar me Beratin, Shkodrën apo Elbasanin, më shumë gjëra për t`u eksploruar, do të vijë ndryshe:

“Në këtë qytet prej 100 vjetësh bashkëjetojnë kosovarë, myzeqarë, çamë, mallakastriotë, labë të cilët bashkëjetojnë në mënyrë të mrekullueshme dhe për mua është i vetmi qytet në botë që di të bashkëjetojë kaq mirë”, thotë Baftjar Zeqaj, Kryetari i Bashkisë së Fierit.

Jemi në hyrje të qytetit, ky shesh quhet Vangjel Lule, mban emrn e njeriut që në shekullin e 19-të, i apasionuar pas kulturës dhe antikuarëve, i dorëzoi arkivit të shtetit Kodikun e manastirit të Shën Kozmait, që dëshmon për historikun e Myzeqesë në shekujt e 17-të dhe 18-të.

Por gjurmët e vjetra të qytetit i gjejmë në një nga katër lagjet e hershme, në Bishanak, aty ky sot gjendet Shkolla Artistike Rajonale, që mban emrin e shkrimtarit të njohur të letërsisë klasike, Jakov Xoxës, njerëzit dhe trevat e Myzeqesë për të kanë qenë objekt i krijimtarisë së tij.


Buzë lumit Gjanica, ngrihet Kisha e Shën Gjergjit, e besimit ortodoks. E shkatërruar në valën e madhe të lëvizjes komuniste në `67-ën, ky objekt filloi të funksionojë si i tillë pas vitit 2000. Besimtarët mblidhen këtu në shërbesat liturgjike dhe ditë të veçanta, por Kisha, si vend dhe objekt, është e lidhur ngushtë me themelimin e Fierit.

“Kisha u ndërtua nga kleri ortodoks në vitin 1781 buzë brigjeve të lumit Gjanica. Ndërtimi i Kishës ishte bërthama e zgjerimit dhe urbanizimit të Fierit sepse pranë kishës u ndërtua fillimisht një han, disa dyqane dhe nisi popullimi me banorët e parë që ishin myzeqarë”, tregon historiani Ilirjan Gjika.

Po me të kaluarën e qytetit është e lidhur edhe qyteti antik i Apolonisë, i themeluar në vitet 500 para erës sonë, aty ku Perandori i parë romak August studioi përpara se të bëhej Cezar. E zbuluar prej arkeologut francez, Leon Reit, në 1924, ndërkohë që Ugolini gërmonte në Finiq, qendra vizitohet në dimër dhe në verë:

Nuk mund të kuptohet Fieri pa futbollin e tij, një qytet që dhuroi skuadër ambicioze në vitet `80. Sot takojmë Ilir Meçen, i sapokthyer nga emigracioni. Dikur ka qenë mesfushor me numrin 4. Skuadrës i dhuroi shpirtin, ndërsa tifozeve golat:

“Fieri ka pasur disa ekipe të mira: Apollonia e parë, e viteve ’71-’74, në të cilën ka qenë trajner Zihni Gjinali. Apollonia e viteve ’79-’80 ka qenë Apollonia më e fortë, ndërsa Apollonia e viteve ’85 e më tej është skuadra më e suksesshme sepse ka pasur në përbërje edhe Kujtim Majacin, një nga lojtarët më të fortë të futbollit shqiptar”, kujton ish-futbollisti Ilir Meçe.

Dhe për t`ju përmbajtur traditës flasim për gastronominë, nëse vendasit i pyet për pjatën tradicionale, merr përgjigje të ndryshme, si vetë origjina e banorëve në këtë zonë:

Fierin e sollëm përmes njerëzve, banorë të hershëm dhe të rinj, një qytet që synon të shkojë përtej të tashmes në vlera dhe mundësi.
TOP CHANNEL
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi