Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Në betejën e ideve, fjalët janë fillimi i lirisë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Në betejën e ideve, fjalët janë fillimi i lirisë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Në betejën e ideve, fjalët janë fillimi i lirisë

3 posters

Shko poshtë

Në betejën e ideve, fjalët janë fillimi i lirisë Empty Në betejën e ideve, fjalët janë fillimi i lirisë

Mesazh nga WebMaster Mon 27 Dec 2010 - 1:33

Demokracia në Lindjen e Mesme, revolucioni demokratik nis me fjalët

Me ose pa Oksidentin në Lindjen e Mesme revolucioni demokratik po vjen. Por zgjedhja është edhe e jona. Që nga rënia e Perandorisë Osmane, përmes shumë konflikte të shekullit të XX-të, Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut kanë shkaktuar dy dinamika kundërvepruese: rritja e regjimeve autoritare dhe grupet politike radikale dhe rritjen e lëvizjeve të rezistencës që luftuan kundër këtyre për një autonomi më të madhe.
Nga njëra anë, kemi partinë Baath-iste siriane, vehabistët e Arabisë Saudite, Khomeinistët në Iran, së bashku me organizata si Vëllezërit Myslimanë në Egjipt apo grupe terroriste si Hezbollah-ut dhe të Al-Kaedës. Nga ana tjetër kemi Kurdët, Berberët, Koptët, afrikanët e Darfurit, dhe të forcave demokratike nga Libani deri tek Siria e Algjeria.
Gjatë njëqind viteve të fundit, Lindja e Mesme ka eksperimentuar grushte shteti, terrorizëm, gjenocide dhe shtypje të dhunshme, por edhe demonstratat masive, zgjedhje, rezistencë demokratike dhe kryengritje. I ka dhënë jetë dhjetëra lëvizjeve të reformatore të grave, studentëve dhe disidentëve të tjerë që mbrojnë demokracinë.
Në vitin 2005, një milion e gjysmë burra dhe gra të përkatësive të ndryshme fetare dhe etnike marshuan në rrugët e Bejrutit kundër okupimit dhe terrorit dhe për liri. Në 2009, një milion iranianë - kryesisht të rinj - ka demonstruar në Teheran duke bërë thirrje për demokraci. Gjenocidi në Darfur është denoncuar. Afrikanët e “Sudanit jugor” po marrin vetëvendosje. Kabilianët e Algjerisë janë në rritje. Në Afganistan rezultati i konfliktit në do të vendoset në mesin e grave të reja që u mësojnë paqe pasardhësve të tyre të ardhshëm dhe rikthimin e Talebanëve. Kurse në Irak e ardhmja do të luhet mes të milicisë të terrorit dhe mësuesve humanistikë në shkollat e mesme. Në të gjithë rajonin, atëherë, disidentët dhe reformatorët janë duke konkurruar me xhihadistët fundamentalistë për të fituar zemrat dhe mendjet e të rinjve.
Bota ka parë të dy anët e kësaj monedhe, si dhunën e grupeve terroriste dhe të milicisë, ashtu edhe aspiratat paqësore të miliona njerëz që dolën në rrugët e qyteteve dhe të qytezave për të kërkuar të drejtat qeverive të tyre, që vazhdojnë t’ua mohojnë. Në vitet e ardhshme, besoj, të dy lëvizjet do të rritet në mënyrë dramatike. Dhe pastaj, kush fiton dhe çfarë mund të Perëndimi për të ndihmuar lirinë dhe demokracinë për të mbizotëruar mbi shtypjen?
Ndërkohë, me ose pa ne, gara në tokë e Mesme-është në progres, dhe revolucion më në fund po vjen. Por, zgjedhja është edhe e jona. Si brezat e mëparshëm kanë mbajtur anën e punëtorëve të Solidarnoshit në Poloni dhe intelektualëve të tilla si Vaclav Havel dhe kanë mbështetur ndryshimin në Afrikën e Jugut, këto mund dhe duhet të përsërisin të njëjtin ushtrim të madh demokratik në Lindjen e Mesme, ose të paktën me fjalë. Dhe në betejën e ideve, fjalët janë fillimi i lirisë.
Në betejën e ideve, fjalët janë fillimi i lirisë 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Në betejën e ideve, fjalët janë fillimi i lirisë 30l12rc Pytje & Përgjigje Në betejën e ideve, fjalët janë fillimi i lirisë 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Në betejën e ideve, fjalët janë fillimi i lirisë Empty Re: Në betejën e ideve, fjalët janë fillimi i lirisë

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Mon 27 Dec 2010 - 3:31

Tema u zhvendos nga Koktej Diskutimesh ketu tek Politika e Jashtme.

Ju faleminderit...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Në betejën e ideve, fjalët janë fillimi i lirisë Empty Re: Në betejën e ideve, fjalët janë fillimi i lirisë

Mesazh nga Anakonda Thu 10 May 2012 - 17:38

mu duk interesant ky shkrim

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Në betejën e ideve, fjalët janë fillimi i lirisë Empty Re: Në betejën e ideve, fjalët janë fillimi i lirisë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi