Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të drejtat e grave në Islam People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të drejtat e grave në Islam People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Të drejtat e grave në Islam

4 posters

Shko poshtë

Të drejtat e grave në Islam Empty Të drejtat e grave në Islam

Mesazh nga Katniss Fri 18 Feb 2011 - 9:16

Hulumtoj vendet,mësoj për to,dhe sikur dal dhe shkoj nga një botë në tjetrën.Ne jemi të gjithë të njëjtë,por ka disa gjëra që na ndryshojnë njëri nga tjetri.Një nga ato gjëra ëstë edhe besimi fetar.Si femër që jam,jam e tërhequr të tregoj për të drejtat e grave në Islam.
Gratë muslimane dallojnë nga gratë tjera të botës.Së pari gratë muslimane kanë veshje specifike:rroba të gjata që mbulojnë tërë trupin përveq fytyrës.Gratë muslimane vlerësojnë dhuratën që Zoti ua dha atyre,bukurinë e tyre femeërore,prandaj e kanë obligim që ta ruajnë këtë bukuri unike dhe të pastër.
Respektimi i rregullave islame varet prej familjes konkrete.Femrat islame nuk jane te lejuara te tregojne trupin e tyre,mirepo varet nga vete personi nese do ta respektoje ose do te beje të kundërtën.Nga ai vendim,ajo do te fiiloje të krjojë imazhin e saj në shoqëri.Kjo e drejte,e veshjes sipas dëshirës,nëse mund ta them,gratë muslimane nuk e kanë.Sipas mendimit tim,mendoj se veshja në këtë mënyrë është e drejtë dhe e arsyetuar.Unë jetojn sipas atyre rregullave,dhe nuk bën ndonjë ndryshim,mënyra ime e veshjes nuk luan ndonjë rol tek përshtypja që unë ua lë njerëzve.Nëse krahasojmë gratë muslimane në shtetet arabe dhe gratë muslimane nëpër vende tjera,në mes ketyre dy botërave ka shumë dallime duke kosideruar se ato ndjekin të njëjtat rregull dhe traditaVeshjet e femrave janë të njëjta:veshje të gjata dhe të gjëra.Ndërsa në vendet islame moderne,veshjet janë të ndryshme,mrepo nuk i thyejnë rregullat islame:gratë veshin xhinse(jo shumë të ngushta) dhe rroba tjera të modës.Islami për cdo rregull ka një argument për të arsyetuar atë:për shembull,kjo mënyrë e veshjes së grave,ruan nderin e një femre duke mos e treguar lekurën dhe rrit moralin e saj,nga ana tjetër duke mbuluar disa pjesë të trupit,si barku dhe kurrizi,nuk shkakton probleme gjatë shtazanizë.Në Maqedoni numri i vajzave dhe grave që vishen kështu është i vogël,dhe ky është faji i pridërve të tyre.Edukatën islame që ato ua japin është e varfër ose nuk ekziston.Dhe ky numër po zvogëlohet për shkak të inluencës nga bota e jashtme.

Gruaja muslimane punë primare ka kujdesin e fëmijëve,bashkëshortit dhe shtëpisë.Është ajo e cila do ti’a jap edukatën ,do t’ua jap mësimin islam atyre.Autoritetin në një familje muslimane e ka burri dhe kursesi gruaja.Gruaja ka për obligim që të dëgjojë bashkëshortin dhe ta respektojë atë.
Sa për punën jasht shtëpise,nëse marri parasy gratë nga vendet arabe,numri i tyre qe punojnë është shumë i vogel ose hic,pai ajo detyrë i përket burrit të shtëpisë,detyra e të cilit është të sjellë ushëimin në shtëpi dhe të kujdesoet për familjen.Por jashtë këtyre kufijve,shumë gra fituan këtë të drejtë.Në Maqedoni gratë kanë këtë të drejtë,dhe jam e lumtur që ato,ne kemi atë.Kur vjen tek krijimi i karrierës ose përmbajtja e familjes,nuk duhet të ketë ndonjë dallim nëse personi është femër ose mashkull.Kontributi është i njëjtë.Në fakt,në këto dekadat e fundit,gratë kanë mundësir progres në politikë dhe ekonomi me kontributin e tyre.Pra,pse jo edhe gratë muslimane?Mirëpo duhet të them se shumë gramuslimane nuk kanë taë drejtë sot.Kjo rregull është ende në tranzicion.

Familjet muslimane i martojnë vajzat e tyre me personin që ato mendojnë se do të jetë bashkeshorti i duhur për të.Ato nuk kanë të drejtë të zgjedhin vetë shokun e tyre të jetës.Kjo është shumë funksionale,pasi në të gjitha rastet ,ciftet që janë martuar në këtë mënyrë sot jetonjnë të lumtur.Por kjo vlen për ciftet që janë martyar vite më parë.Sot,në Maqedoni,ka shumë familje që e respektojnë ktë traditë,por femrat dhe meshkujt e sodit nuk janë të njjëtë si më parë.Ato janë më modern,dhe janë mësuar të mendojnë dhe të bëjnë gjërat në mënyrë modërne.Disa vajza martohen me personin që ato pëlqejnë dhe dashurojnë,por në shumicat e rasteve ,pas disa viteve bashkëjetesë ato ndahen.Pse ndodh kjo?Sipas mendimit tim,mendoj se ndosh pasi ato shpejtojnë.Disa vendime duhet të mirren duke menduar me kokë e jo vetëm me zemrën.Receta më e mirë e një jete të lumtur bashkëshortore është të kombinohet tradita e vjetër islame ,me pak nga kjo e reja.

Gratë muslimane kanë ndryshuar.Edhepse ato nuk kanë të gjitha të drejtat,ato të arsyeshmet,jetesa e tyre është optimale.Sot në shumicat e rasteve,nuk mund të dallosh gratë muslimane nga ato jo muslimane.Por në disa vende tjera,gruaja muslimane është e krijuar të jetojë e pavërejtur,dhe në këtë mënyrë ajo jeton sot.


Artikull i pergatitur nga une,per revisten mujore"DoRight".

[u]
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të drejtat e grave në Islam Empty Re: Të drejtat e grave në Islam

Mesazh nga Anakonda Sun 3 Jun 2012 - 17:56

shyqyr me evolimin e kohes dhe zhvillimin e vendit ton para standarteve evropiane;ka ndryshuar jeta e grave myslimane;kjo do te thot se edhe ato kan te drejta,ose jan te afta qe ne nje te ardhme mund te drejtojne edhe boten...

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të drejtat e grave në Islam Empty Re: Të drejtat e grave në Islam

Mesazh nga Princ Fri 21 Dec 2012 - 8:40

te drejtat e gruas ne islam jane te barabarta si te burrit asnjeri nuk ka me shum as me pake dyte njesoj i kan drejtat
Nese je i fort mbaj 3 gra por duhesh qe 3 grave kushtet meja plotsu njesoj as me pak as me shume
Princ
Princ
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 311
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/12/2012
Mosha Mosha : 30
Hobi Hobi : Besnik behem a bes nuk zo

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të drejtat e grave në Islam Empty Re: Të drejtat e grave në Islam

Mesazh nga Tonii Fri 21 Dec 2012 - 10:10

ajo cka eshte me e rendesishme e shte fakti se shumica e muslimaneve nuk e lexojne Kuranin
diskriminimi i pare qendron tek martesa qe ka musliimani me kater gra
qe ne realitet te realiteteve ky eshte diskriminim emocional e shpirteror qe u behet ktyre grave, natyra njerzore eshte e prirur te xhelozoj,te jet naive, etj. femra si pjell e dashuris e sensualitetit enderron dhe rritet me mendimet qe ne kete bot eshte nje mashkull qe i takon vec asaj, keto mendime e deshiora ne islam nuk qendrojn pasi gruaja duhet ta ndaj mashkullin e saj te enderrave me tre gra te tjera, a ka ndonje vajz ketu qe do ta donte nje gje te till te jet e sinqert e te na thot.

tjeter diskriminim vini re ne kuran thuhet: Burrat mund ti rrahin grat e tyre sura 4: 34
Burrat mund te kene 4 gra por grate nuk kane te njejta te drejta sura 4:3

burrat mund ti ndajne grat e tyre pa shkak sura 66 : 5
pra kush nga ju grat do ta donte kete gje ??? le te na e thot.
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të drejtat e grave në Islam Empty Re: Të drejtat e grave në Islam

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi