Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Puthja e nënës, mbron foshnjat e porsalindura e kundër infeksionit  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Puthja e nënës, mbron foshnjat e porsalindura e kundër infeksionit  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Puthja e nënës, mbron foshnjat e porsalindura e kundër infeksionit

5 posters

Shko poshtë

Puthja e nënës, mbron foshnjat e porsalindura e kundër infeksionit  Empty Puthja e nënës, mbron foshnjat e porsalindura e kundër infeksionit

Mesazh nga Katniss Tue 8 Mar 2011 - 4:42

Në studimin e publikuar në gazetën New Zealand Herald dhe të realizuar nga Universiteti Otago, shkencëtarët zbuluan se bakteri i dobishëm i cili del nga goja e nënës shërben në mbrojtjen e foshnjave të porsalindura nga dhimbjet e fytit dhe infeksioni i veshit.

Me anë të një studimi të realizuar, për herë të parë shkencëtarët e Zelandës së Re pohuan se foshnjat e porsalindura mbrohen me ndihmën e puthjes së nënës. Në studim u zbulua se bakteri i mirë K12 i cili del nga goja e nënës shërben në forcimin e imunitetit të foshnjave përballë dhimbjes së fytit dhe infeksionit të veshit.

Specialistët pohuan se gratë të cilat morën pjesë në studim janë testuar për të parë se cilat prej tyre mbartin bakterin e dobishëm lastreptococcus salivarius K12.

Shkencëtarët gjithashtu deklaruan se foshnjat të cilat kanë marrë bakterin nga nëna në fillim do të kontrollohen çdo javë pastaj një herë në 6 javë për të parë nëse bakteri qëndron në trupin e foshnjës. Me rritjen e foshnjës ulet mundësia e ndjekjes së bakterit, por shkencëtarët pohuan se kjo çështje do të jetë baza e studimeve të ardhshme. /Telegrafi/
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Puthja e nënës, mbron foshnjat e porsalindura e kundër infeksionit  Empty Re: Puthja e nënës, mbron foshnjat e porsalindura e kundër infeksionit

Mesazh nga Gata Tue 8 Mar 2011 - 4:50

PO EDHE KETE SE DIJA ,,,,UNE PERPARA GOJES ,,GJITHMON VENDOSJA MASKE ,,KUR I KISHA CUNAT BEBE ,,,,,SE NUK DOJA TE MERNIN MIKROBE ,,,KURSE KETA NA PASKANE NXJERR TE TJERA LIGJE ,,,CUDI ,,,
Gata
Gata
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : ne kete perjudhe te jetes sime ,as ne qiell as ne toke ,,mister !!!
Postime Postime : 451
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/03/2011
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : muzika

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Puthja e nënës, mbron foshnjat e porsalindura e kundër infeksionit  Empty Re: Puthja e nënës, mbron foshnjat e porsalindura e kundër infeksionit

Mesazh nga Єямєℓiиdå Wed 9 Mar 2011 - 5:40

Puthja e nenes jo vetem foshnjat por edhe te rriturit i mbron...ska si ajo
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Puthja e nënës, mbron foshnjat e porsalindura e kundër infeksionit  Empty Re: Puthja e nënës, mbron foshnjat e porsalindura e kundër infeksionit

Mesazh nga enis Wed 9 Mar 2011 - 5:43

Ermelinda shkruajti:Puthja e nenes jo vetem foshnjat por edhe te rriturit i mbron...ska si ajo

e vertete kjo linda...edhe une ndaj te njejtin mendim sikur dhe ti...... trendafila .. trendafila
enis
enis
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 423
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 07/03/2011
Mosha Mosha : 39

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Puthja e nënës, mbron foshnjat e porsalindura e kundër infeksionit  Empty Re: Puthja e nënës, mbron foshnjat e porsalindura e kundër infeksionit

Mesazh nga Anakonda Fri 19 Oct 2012 - 16:36

Edhe pse mund tjemi trritur ende na mungon puthja e nenes si ather kur kemi qen tvegjel

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Puthja e nënës, mbron foshnjat e porsalindura e kundër infeksionit  Empty Re: Puthja e nënës, mbron foshnjat e porsalindura e kundër infeksionit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi