Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shpërthim në centralin atomik japonez  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shpërthim në centralin atomik japonez  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shpërthim në centralin atomik japonez

+2
Leo_uk
Єямєℓiиdå
6 posters

Shko poshtë

Shpërthim në centralin atomik japonez  Empty Shpërthim në centralin atomik japonez

Mesazh nga Єямєℓiиdå Fri 11 Mar 2011 - 22:59

Një shpërthim është dëgjuar në centralin bërthamor të Fukushimës disa minuta më parë, ndërsa televizionet japoneze po transmetojnë pamje të punëtorëve të plagosur duke u marrë nga ambulancat.
Ende nuk janë të qarta përmasat e tragjedisë, ndërsa brenda impiantit mund të ketë edhe të vdekur. Për momentin dihet se është gjetur material radioaktiv jashtë centralit, i vazhdon të jetë në këmbë dhe pa dëme të dukshme.

Nëse më e keqja po ndodh dhe reaktori po shkrihet, toka, uji dhe ajri mund të ndodhen me material radioaktiv, në gjendje të për udhëtuar në të gjithë planetin.

Tërmeti me magnitudë 8,9 të shkallës rihter që goditi mëngjesin e djeshëm Japoninë (me orën tonë), shkaktoi dëmtime në sistemin e ftohjes së reaktorit dhe ai mund të jetë mbinxehur deri në pikën e shkrirjes.

Shpërthimi i vetëm i një centrali bërthamor në kohë paqe ka ndodhur në vitin 1986 në Çernobil dhe disa dhjetëra mijëra persona në zonat përreth, por edhe me mijëra kilometra larg vendnodhjes, gjetën vdekjen.
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shpërthim në centralin atomik japonez  Empty Re: Shpërthim në centralin atomik japonez

Mesazh nga Leo_uk Fri 11 Mar 2011 - 23:10

tani e pashe kete une... E frikshme, por thoshnin qe nuk eshte shume serioze.
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 45

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shpërthim në centralin atomik japonez  Empty Japoni, shpërthimi në reaktorin atomik

Mesazh nga WebMaster Sat 12 Mar 2011 - 5:21

Shpërthimi në një impiant bërthamor në Fukushima ka hedhur material radioaktiv në rrethinat përreth, ndërsa autoritetet po evakuojnë 20 kilometra përreth zonës. (UPDATE)
Rrjetet ndërkombëtare bëjnë me dije se si rrjedhojë e mbinxehjes së reaktorit bërthamor, një shpërthim i fuqishëm u regjistrua në orën dhjetë dhe pamjet e televizioneve japoneze treguan ambulanca që i vinin në ndihmë punëtorëve të plagosur.

Nga matjet paraprake, duke se në ajër po regjistrohen nivele të larta të lëndëve radioaktive si cesiumi dhe kobalti, ndërsa në hyrjen e impiantit, rrezatimet janë shumë më të larta se norma normale.

Matjet paraprake tregojnë se në hyrje mund të marrësh në një orë dozën e radiacioneve që normalisht një njeri merr gjatë të gjithë vitit. Edhe në ambientet përreth rrezatimet janë tetë herë më të larta.

Masat e sigurisë u shtuan minuta më parë, me autoritetet që i kërkuan të gjithë banorëve që jetojnë deri në 20 kilometra distancë të largohen menjëherë nga zona. Më parë, ishin evakuar vetëm ata që jetonin dhjetë kilometra afër impiantit.

Ende nuk janë të qarta përmasat e plota të tragjedisë, por është konfirmuar shembja e një muri të impiantit, mesa duket nga shpërthimi i reaktorit, materjalet e të cilit po dalin jashtë.

Autoritetet kanë bërë të ditur se do të njoftojnë së shpejti mbi atë që po ndodh, pasi ekspertët të konstatojnë nivelin e rrezatimeve dhe dëmtimet në impiantin e Fukushimës.

Nëse më e keqja po ndodh dhe reaktori është shkrirë, toka, uji dhe ajri mund të ndoten me materiale radioaktive, në gjendje për të udhëtuar në të gjithë planetin.

Tërmeti me magnitudë 8,9 të shkallës rihter që goditi mëngjesin e djeshëm Japoninë (me orën tonë), shkaktoi dëmtime në sistemin e ftohjes së reaktorit.

Shpërthimi i vetëm i një centrali bërthamor në kohë paqe ka ndodhur në vitin 1986 në Çernobil dhe disa dhjetëra mijëra persona në zonat përreth, por edhe me mijëra kilometra larg vendnodhjes, gjetën vdekjen.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shpërthim në centralin atomik japonez  Empty Re: Shpërthim në centralin atomik japonez

Mesazh nga Prada Sun 13 Mar 2011 - 13:03

Tokio, 13 mars – Autoritetet japoneze kanë njoftuar Agjencinë ndërkombëtare për energji bërthamore (IAEA) se për shkak të rrezatimit të shtuar radioaktiv kanë shpallu situatë të jashtëzakonshme edhe në centralin tjetër bërthamor, në Onagava të prefekturës Mijagi, në të cilën pas tërmetit të së premtes ka shpërthyer zjarri.
Para kësaj, qeveria japoneze ka tërhequr vërejtjen edhe për një shpërthim të mundshëm në centralin bërthamor Fukushima 1, ku të premten ka pasur një shpërthim pas të cilit ka pasur rrjedhje të materieve radioaktive.
Autoritetet japoneze po bëjnë përpjekje për të penguar shkrirjen e bërthamës atomike në dy reaktorë të këtij centrali, që shtrihet rreth 250 km në verilindje të Tokios. Pas shpërthimit të djeshëm në Fukushima 1 janë rrënuar kulmi dhe muret rreth reaktorit të parë, mirëpo rreziku ekziston edhe në reaktorin e dytë të këtij centrali për shkak të mosfunksionimit të sistemit të ftohjes.
Sipas të dhënave të IAEA tashmë janë evakuuar 170 mijë banorë rreth centralit Fukushima, kurse edhe 30 mijë të tjerë po përgatitet të evakuohen. Deri tash në spital janë dërguar 22 persona për arsye të ekspozimit ndaj radioaktivitetit, por nuk dihet më shumë për gjendjen e tyre shëndetësore.
Kësaj katastrofe të madhe që goditi Japoninë nga tërmeti më i fuqishëm i regjistruar deri tash, nga pasojat shkatërruese të cunamit e së fundi edhe rrezatimit radioaktiv, brenda tri ditësh mund t’i bashkëngjitet edhe një tjetër. Sizmologët japonezë kanë paralajmëruar se brenda tre ditëve Japoninë mund ta godasin edhe një sërë tërmetesh me fuqi mbi 7 ballë të Rihterit, gjë që do të shkaktonte viktima të reja, cunami të mundshme, si dhe rrënime të reja të banesave, por edhe të reaktorëve bërthamorë, një pjesë e të cilëve tashmë janë dëmtuar seriozisht.
Pas angazhimit fillestar të 50 mijë ushtarëve, autoritetet japoneze kanë shtuar numrin e ushtarëve për ofrimin e ndihmave në gjithsej 100 mijë, përkatësisht 40 për qind të numrit të përgjithshëm të forcave të armatosura të Japonisë.
Gjendja është katastrofave miliona njerëz kanë mbetur pa furnizime me ushqime, ujë të pijshëm dhe energji elektrike. Sipas agjencisë amerikane të lajmeve, pa ujë kanë mbetur 1.4 milion familje, kurse pa energji elektrike 2.5 milionë familje. Sipërfaqe të mëdha rurale janë të rrethuara nga uji i oqeanit dhe të izoluara nga bota.
Bota po solidarizohet me qytetarët e Japonisë. Aty tashmë kanë arritur ekipe të ndryshme shpëtimi nga SHB-ja, Kina, Gjermania, Britania e Madhe, Franca, Zvicra, Kora Jugore, Zelanda e Re, Singapori, Australia etj. Gjithsej janë paraqitur për ndihma 5 organizata ndërkombëtare humanitare dhe 69 shtete të botës.

Mbi 10 000 të vdekur në Miyagi

Më tepër se 10 000 persona mund të kenë vdekur gjatë tërmetit dhe cunamit që shkatërroi prefekturën Miyagi, më e afërta me epiqendrën, njoftoi sot shefi i policisë lokale, i cituar nga televizioni publik NHK.
Naoto Takeuchi shpjegoi se nuk kishte "asnjë dyshim" lidhur me faktin se numri i të vdekurve do ta kalojë shifrën 10 000.
Dje, NHK njoftoi se 10 000 nga 17 000 banorët e qytetit bregdetar Minamisanriku konsiderohen të zhdukur në këtë prefekturë.
Ndërkohë, tekniket japonezë po luftojnë për të ulur presionin në një reaktor tjetër berthamor të demtuar pas termetit qe shkaktoi nje cunami katastrofal diten e premte, 11 Mars. Zyrtare thane se reaktori N 3 humbi sistemin emergjent te ftohjes, nje problem i ngjashem shkaktoi shperthimin e reaktorit nje diten e shtune.
Me shume se 170 mije vete jane evakuzuar nga zona e rrezikut. Nderkohe rreth 1 700 njerez humben jetën pas termetit që shkaktoi cunami në veri lindje të Japonisë. Autoritetet po vazhdojnë perpjekjet per t’u ardhur ne ndihme banoreve ndersa numri forcave te shtepimit eshte dyfishuar me 100 mije. Ndërkohë kryeministri japonez Naoto Kan u bëri thirrje njerëzve të zhvendosen të paktën 20 kilometra largë uzinës bërthamore në të cilën dje ndodhi një shpërthim i madh. Kryeministri Kan tha se përparësia kryesore është siguria e popullatës në rajonet rreth uzinës Fukushima. Në Fukushima, mund të shihen shtëllunga tymi që dalin nga ndërtesa e reaktorit bërthamor.
Mediat japoneze thonë se pas shpërthimit niveli i radioaktivitetit jashtë reaktorëve është rritur. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike tha se po mbledh më shumë informacione mbi situatën e krijuar. Para shpërthimit, autoritetet thanë se janë gjetur materiale radioaktive jashtë njërit prej reaktorëve që kishte humbur furnizimin me energji dhe nuk mund të ftohej. Kryeministri Kan përmendi gjithashtu bisedën me presidentin Obama, i cili i shprehu ngushëllime, dhe ofroi të japë çfarëdo lloj ndihme që nevojitet.Mendimet dhe lutjet tona janë me popullin e Japonisë. Kjo është një fatkeqësi katastrofike, imazhet e shkatërrimit dhe përmbytjeve që vijnë nga Japonia janë të dhimbshme. Japonia është një nga aleatët tanë më të fuqishëm e më të ngushtë dhe këtë mëngjes pata një bisedë me kryeministrin Kan. Në emër të popullit amerikan, shpreh ngushëllimet më të thella, veçanërisht për viktimat dhe familjet e tyre dhe i kam ofruar çfarë do ndihme që u duhet miqve tanë japonezë.”

Mbi 170 mijë njerëz lënë Fukushimën

Mijëra njerëz janë larguar nga Fukushima, pas shpërthimit të centralit bërthamor. Sipas agjencive, ekziston rrezik i madh që të ndodhë një shpërthim më i fuqishëm dhe me pasoja të paparashikueshme nga centrali atomik, tashmë i dëmtuar, në fukushima. Agjencia Meteorologjike e Japonisë ka ngritur fuqinë e tërmetit të së premtes në magnitudën 9, duke e bërë atë tërmetin më të fortë që ka ndodhur ndonjëherë.
Sipas raporteve të agjencive, numri i konfirmuar i të vdekurve nga tërmeti dhe cunami pasues në Japoni është rreth 900.
Zyrtarët shprehin drojën nga rrjedhja e materieve radioaktive në uzinat e energjisë, pasi është dëmtuar edhe një sistem ftohës dhe sistemet e rrezatimit tanimë kanë kaluar limitet ligjore.
Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Bërthamore, e cila mbikëqyret nga Kombet e Bashkuara, tha se mbi 170 mijë njerëz janë evakuuar nga rajoni.
Lidhur me gjendjen e reaktorit të dytë, shefi i kabinetit, Juko Edano, tha:
“Dua t’ju tregoj për reaktorin Numër Tre. Kemi supozuar se do të kishte një shans për të, por funksioni i furnizimit me ujë të reaktorit ka ndaluar. Aktualisht jemi duke punuar në shpëtimin e tij”.
Sipas agjencisë bërthamore të Japonisë, aksidenti atomik në Fukushima ka qenë i nivelit 4 në shkallën prej 1 deri në 7.Lajmin e ka bërë të ditur Agjencia Japoneze për Sigurinë Bërthamore dhe Industriale.
Ndërkohë 9 persona të evakuuar në zonat pranë çentralit, janë ekspozuar ndaj rrezatimit dhe janë shtruar menjëherë në spital.
Bëhet fjalë për banorë që jetojnë në një rreze pak më të madhe se 3 kilometra nga çentrali.
Rrezatimet janë zbuluar në veshjet e tyre dhe nuk është parë e nevojshme fillimi i proçedurave të dekontaminimit.
Në zonë, autoritetet janë të frikësuar për dëmet e shkaktuara nga impianti bërthamor.
Banorët janë në radhë të gjata për të marrë ujë të pijshëm.
Katastrofa bërthamore e Çernobilit, në 1986, u vlerësua e nivelit 7, ndërsa incidenti i 1979-s në Three Mile Island i nivelit 5.
Shpërthimi në impiantin e Fukushimas ka hedhur material radioaktiv në rrethinat përreth, ndërsa autoritetet evakuuan banorët 20 kilometra përreth zonës.
Rrjetet ndërkombëtare raportuan se si rrjedhojë e mbinxehjes së reaktorit bërthamor, një shpërthim i fuqishëm u regjistrua të shtunën në orën dhjetë dhe pamjet e televizioneve japoneze treguan ambulanca që i vinin në ndihmë punëtorëve të plagosur.
Prada
Prada
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Hapesire
Postime Postime : 7718
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/04/2010
Mosha Mosha : 112
Hobi Hobi : Ndihmes Bageri

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shpërthim në centralin atomik japonez  Empty Re: Shpërthim në centralin atomik japonez

Mesazh nga Єямєℓiиdå Sun 13 Mar 2011 - 23:09

Shperthimi i dytë në Fukushima

Asaj që i druheshin të gjithë në Japoni ndodhi. Një shpërthim i dytë u regjistrua në reaktorin 3 të Fukushimas, dy ditë pasi flakët përfshinë reaktorin 1, fill pas tërmetit prej 9 ballësh që goditi brigjet veri-lindore të Japonisë.
Punonjësit në central thonë se të paktën shtatë persona kanë humbur dhe tre të tjerë u plagosën nga shpërthimi.

Agjencia për Sigurinë Bërthamore në Japoni tha se shpërthimi ka ndodhur nga grumbullimi i hidrogjenit.

Zyrtarët shpjeguan se bërthama e reaktorit është ende e paprekur dhe nivelet e radioaktivitetit janë nën limitet e pranuara.

Teknikët po luftojnë prej tre ditësh të ftohin tre reaktorët e centralit Fukushima 1.

Pavarësisht shpërthimit, vazhdon të injektohet ujë deti në të gjithë reaktorët për të ndihmuar në ftohjen e shufrave me lëndë djegëse.

Sipas zëdhënësit të ekzekutivit Jukio Edano, mundësia është shumë e vogël për rrjedhje radioaktive, pas shpërthimit të dytë.

Ekspertët janë të mendimit se një tragjedi si ajo e Cernobilit në vitin 1986 nuk do të ndodhë sepse reaktorët janë ndërtuar me standarde të larta, me shumë masa sigurie.

Policia japoneze tha se deri tani konfirmohet vdekja e e 1597 personave, por bilanci përfundimtar mund të jetë shumë më i lartë.

Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shpërthim në centralin atomik japonez  Empty Re: Shpërthim në centralin atomik japonez

Mesazh nga Prada Mon 14 Mar 2011 - 0:45

Tokio, 14 mars - Në një central bërthamor të energjisë në Japoni, që është dëmtuar nga tërmeti masiv dhe cunami, ka ndodhur edhe një shpërthim tjetër.
Zyrtarët thanë se 6 vetë janë plagosur, por bërthama e kontejnerit nuk ishte dëmtuar nga shpërthimi që ndodhi këtë mëngjes, në reaktorin numër tre, në centralin atomik të energjisë në Fukushima.
Të shtunën pati ndodhur një eksplodim në reaktorin numër 1 të këtij centrali, njofton REL.
Agjencia japoneze e lajmeve, Kjodo, raporton se afro 2 mijë trupa të pajetë janë gjetur sot në brigjet e prefekturës Mijagji, që ishte goditur më së shumti nga cunami.
Ka shqetësime se nga tërmeti i së premtes kanë humbur jetën afro 10 mijë vetë.
Kryeministri Naoto Kan ka vlerësuar se kjo ishte kriza më e madhe në Japoni, prej Luftës së Dytë Botërore.

Prada
Prada
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Hapesire
Postime Postime : 7718
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/04/2010
Mosha Mosha : 112
Hobi Hobi : Ndihmes Bageri

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shpërthim në centralin atomik japonez  Empty Re: Shpërthim në centralin atomik japonez

Mesazh nga Prada Mon 14 Mar 2011 - 4:29

Prada
Prada
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Hapesire
Postime Postime : 7718
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/04/2010
Mosha Mosha : 112
Hobi Hobi : Ndihmes Bageri

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shpërthim në centralin atomik japonez  Empty Re: Shpërthim në centralin atomik japonez

Mesazh nga dajti modh Mon 14 Mar 2011 - 4:49

cfare tragjedie ...
merzitje shume merzitje shume
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shpërthim në centralin atomik japonez  Empty Re: Shpërthim në centralin atomik japonez

Mesazh nga enis Mon 14 Mar 2011 - 6:02

upsss upsss merzitje ....
ishalla nuk na vjen rradha ne........

972852 po apo jo........ 972852
enis
enis
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 423
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 07/03/2011
Mosha Mosha : 40

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shpërthim në centralin atomik japonez  Empty Re: Shpërthim në centralin atomik japonez

Mesazh nga Prada Mon 14 Mar 2011 - 6:49

lot lot lot
Prada
Prada
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Hapesire
Postime Postime : 7718
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/04/2010
Mosha Mosha : 112
Hobi Hobi : Ndihmes Bageri

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shpërthim në centralin atomik japonez  Empty Re: Shpërthim në centralin atomik japonez

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi