Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Një jetë lind për të krijuar jetë pas saj . People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Një jetë lind për të krijuar jetë pas saj . People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Një jetë lind për të krijuar jetë pas saj .

2 posters

Shko poshtë

Një jetë lind për të krijuar jetë pas saj . Empty Një jetë lind për të krijuar jetë pas saj .

Mesazh nga WebMaster Thu 17 Mar 2011 - 7:36

Më parë ju ishit një çift, tashmë jeni prindër. Si do të ndryshojë jeta juaj nga dita në ditë? Të bërit prind është një transformim i madh dhe një ndryshim thelbësor në ndryshimet e mënyrës së jetesës në jetët tuaja. Të bërit prind është e mrekullueshme, emocionuese dhe kënaqësi e pazëvendësueshme. Nga ana tjetër, është e vështirë, rraskapitëse dhe stresuese gjithashtu.


Shkenca psikologjike, me të drejtë këtë e konsideron "Tranzicion". Çiftet që përjetojnë të bërit për herë të parë prind, përballen me ndryshme thelbësore në jetën e tyre të përbashkët. Gjatë kësaj kohe marrëdhënia forcohet akoma më tepër dhe merr fund situata e roleve të ndara. Marrëdhënia martesore, gjuha që ato flasin, sjelljet e tyre dhe gjithçka tjetër, përballet me një ndryshim rrënjësor.

Sakrificë për të krijuar probleme...
E, me sa duket, ligji i natyrës, "një jetë lind për të krijuar jetë pas saj", duket të jetë kuptimplotë në çdo aspekt. Deri në datëlindjen e parë të fëmijës së parë, gjithçka duket perfekte. Pas kësaj, studimet tregojnë që çiftet kundërshtojnë njëri-tjetrin të paktën 90% më tepër se më parë. Jo vetëm kaq ... , konfliktet rriten, marrëdhëniet e tyre janë disa herë më të ulëta dhe, mbi të gjitha, thuhet se çiftet shohin anën negative më tepër se atë pozitive tek njëri-tjetri. Pjesa më e madhe e konflikteve në çift është e shkaktuar nga fëmijët me emocionet dhe sjelljet e tyre. Duket se lidhja e prindërve me fëmijën ndikon psikologjikisht në "veset" që ai krijon. Sipas psikologëve është e rëndësishme që, sidomos pas 16-mujorëshit të parë, prindërit të bëjnë kujdes me fëmijën e tyre. Është kjo faza ku çifti duhet të rimarrë veten dhe t'i kthehen lidhjes së mëparshme, ndoshta edhe më me forcë. Por, realisht, një përqindje fare e vogël arrin ta bëjë këtë duke ndikuar tek fëmija më tepër negativisht se sa pozitivisht.

Të bërit prind është më tepër se të pasurit një bebe
Është ora 3 e natës dhe bebja disaditësh është duke u grindur përsëri. Mamaja është e rraskapitur. Prej javësh bën vetëm disa minuta gjumë. Mbi të gjitha, ajo ndihet e izoluar, shikon se si bashkëshorti bën një jetë të vërtetë jashtë shtëpisë. Ai pret vetëm që t'i kthehet jetës së mëparshme. Ndoshta ajo s'do të vijë më kurrë. I lodhur nga pritja, ai harron të kthehet në shtëpi, mendimi se fëmija do të përforconte lidhjen e tyre ishte thjesht... Në këtë situatë ndodhen jo pak çifte në hapat e parë të jetës së tyre.

Të studiosh për t'u bërë prind
Të bërit prind është puna më e vështirë që ka patur ndonjëherë njerëzimi. Por, vështirësia qëndron tek dëshira dhe kënaqësia që merr çifti, duke përmbushur jo vetëm ligjin e natyrës, por edhe atë të trashëgimisë. Në disa universitete të Amerikës po diskutohet aplikimi i orëve të mësimit në lëndën e të bërit prind. Sipas psikologëve, kjo do të jetë përgatitja më e mirë psikologjike që do t'u bëhet kandidatëve për t'u bërë prindër. Fazat më të rëndësishme janë 6 javë gjatë shtatzënisë dhe disa orë kur fëmija është në javën e 6-8 dhe në muajin e 6, pasi, sipas psikologëve, kjo njihet si periudha më e vështirë edhe për prindërit, edhe për fëmijët. Studimet janë falas dhe do të pranohen vetëm ato çifte që presin fëmijën e tyre të parë. Gjatë këtyre studimeve çiftet përgatiten psikologjikisht se
si të pranojnë ndryshimet në jetën e tyre, si të pranojnë kundërshtimet e njëri-tjetrit, si të ndihmojnë në rritjen e foshnjës dhe, mbi të gjitha, si të pranojnë që në jetën e tyre nuk do të mund të jenë më vetëm dy.

Fenomeni i rrotës së tretë
Kjo ndihet më tepër tek prindërit e rinj, të cilët do të surprizohen me ndjenjën e pashpjegueshme të xhelozisë. Psikologët këtë e quajnë fenomenin e rrotës së tretë. Të tillë ndihen prindërit, për tri arsye madhore: së pari, mungesa e partneres, së dyti, kalimi i kohës më tepër me foshnjën se sa me bashkëshortin dhe se fundi, ndjenjën e pamundësisë për të kontribuar mjaftueshëm në rritjen e fëmijës. Realisht, këto ndjenja janë normale kur struktura e familjes ndryshon rrënjësisht. Mamaja ka sfidat e saj të "mundimshme" që nga ndryshimi i formave trupore, rrathët e syve që krijohen nga të ushqyerit natën të fëmijës, vështirësia e rikthimit në imazhin e partneres së mëparshme. Për këtë e të tjera arsye, femrat e kanë të vështirë të përshtaten psikologjikisht me ndryshimet. Të qarat e fëmijës do të jenë një tingull drithërues për shumë vite, duke u bërë kështu të ndjeshëm në çdo moment të ditës tuaj.
Nevoja për të komunikuar dhe kuptuar
Psikologët mendojnë se të komunikuarit i mban partnerët të lidhur fort pas njëri-tjetrit, edhe pse marrëdhënia e tyre ka pësuar ndryshime drastike. Mënyra më e mirë është të uleni dhe të bisedoni me njëri-tjetrin. Mos kritikoni! Tregohuni i ëmbël edhe kur situata nuk është fort e këndshme! Ruajeni sensin e humorit me veprime që i bëni pa instruksione!
Një pikë e rëndësishme është bërja e kompromiseve, gjetja e zgjidhjeve dhe përkujdesi i përbashkët. Të gatuarit, ushqyerit në mëngjese, larja e fëmijës apo rrobave të tij, etj., janë momente që e mbushin së tepërmi jetën familjare.

Kohë për të qenë dy
Për ta mbajtur marrëdhënien tuaj të fortë, duhet me doemos të kuptoni që s'ka më vend për të qenë tre. Në çdo aspekt fëmija është familja e re, por mos harroni se të qenët përsëri dy është thelbësore në një marrëdhënie. Edhe pse jeta juaj është e tejmbushur, mos harroni që duhet të planifikoni me patjetër. Provoni të vendosni data, ndoshta javore. Momente të bukura mund të krijohen në çdo moment, edhe kur jeni duke bërë darkën, larë enët, apo duke bërë gati krevatin për gjumë. Elementët krijues ndikojnë psikologjikisht në rindërtimin e marrëdhënieve.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Një jetë lind për të krijuar jetë pas saj . Empty Re: Një jetë lind për të krijuar jetë pas saj .

Mesazh nga Anakonda Sat 10 Mar 2012 - 3:04

Kjo eshte ligji natyres,nuk mund ti shmangemi dot.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi