Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Statistikë: 80% e fëmijëve nën 5 vjeç përdorin internetin çdo javë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Statistikë: 80% e fëmijëve nën 5 vjeç përdorin internetin çdo javë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Statistikë: 80% e fëmijëve nën 5 vjeç përdorin internetin çdo javë

4 posters

Shko poshtë

Statistikë: 80% e fëmijëve nën 5 vjeç përdorin internetin çdo javë Empty Statistikë: 80% e fëmijëve nën 5 vjeç përdorin internetin çdo javë

Mesazh nga Katniss Sat 19 Mar 2011 - 10:17

Gati 80% e fëmijëve nën moshën 5 vjeçare që përdorin internetin, e bëjnë këtë gjë të paktën një herë në javë, sipas një raporti të lëshuar nga organizatat edukative jofitimprurëse Joan Ganz Cooney Center dhe Sesame Workshop.

Raporti, i cili kishte grumbulluar të dhëna nga shtatë studime të fundit, tregon që përdorimi i mediave dixhitale nga fëmijët është duke u rritur, në shumë raste duke përdorur edhe më shumë se një lloj të medias në të njëjtën kohë.

Prindërit në një studim tregojnë që më shumë se 60% e fëmijëve nën moshën 3 vjeçare shikojnë video online. Kjo përqindje zvogëlohet derisa fëmijët rriten (raporti e arsyeton këtë për shkak të kohës për të shkuar në shkollë dhe fëmijët nuk rrinë aq shumë në shtëpi), por madje edhe fëmijët nga 8 deri në 18 vjeç u raportuan që 20% të përmbajtjes së vet online e shpenzojnë në celularë, ose në ndonjë pajisje portative si iPod-ët.

Përdorimi i internetit dhe televizionit në mesin e fëmijëve është bërë një mbulim, me fjalë të tjera. Një studim në vitin 2010 nga Nielsen tregon 36% e fëmijëve në mes të moshës 2 dhe 11 vjeç përdorin që të dy mediat njëkohësisht. Fëmijët në mes të moshave 8 dhe 10 vjeç shpenzojnë rreth 5.5 orë gjatë ditës duke përdorur mediat.

Raporti nuk përpiqet që të zgjidhë bisedat më të shumta se dhjetë vite të të kësaj kohe të kaluar në media.

Edhe pse koha përgjatë ekranit rritet, koha pranë librit ende mbetet e njëjtë. Rreth 90% e fëmijëve të moshave 5-9 vjeç të cilët morën pjesë në një studim të bërë nga Sesame Workshop gjatë vitit 2008 u raportuan si kalues të së paku një ore në ditë duke lexuar tekste të lëndës së fizikës.
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Statistikë: 80% e fëmijëve nën 5 vjeç përdorin internetin çdo javë Empty Re: Statistikë: 80% e fëmijëve nën 5 vjeç përdorin internetin çdo javë

Mesazh nga Anakonda Wed 21 Mar 2012 - 17:30

Eshte e vertete,e pastaj na bertasin ne te medhewnjve...........
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Statistikë: 80% e fëmijëve nën 5 vjeç përdorin internetin çdo javë Empty Re: Statistikë: 80% e fëmijëve nën 5 vjeç përdorin internetin çdo javë

Mesazh nga Arabela Thu 22 Mar 2012 - 2:45

e sinqerta shkruajti:Eshte e vertete,e pastaj na bertasin ne te medhewnjve...........
hahahahahh
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 30

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Statistikë: 80% e fëmijëve nën 5 vjeç përdorin internetin çdo javë Empty Re: Statistikë: 80% e fëmijëve nën 5 vjeç përdorin internetin çdo javë

Mesazh nga Maksi Thu 22 Mar 2012 - 3:20

qenka statistike disi e cmendur se keshtu si po e lexoj do te thote qe kta femije paskan lindur te ditur nga shkrimi e leximi ,,,, interesant
Maksi
Maksi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 31226
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2011

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Statistikë: 80% e fëmijëve nën 5 vjeç përdorin internetin çdo javë Empty Re: Statistikë: 80% e fëmijëve nën 5 vjeç përdorin internetin çdo javë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi