Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pini ujë në barkun bosh ? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pini ujë në barkun bosh ? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pini ujë në barkun bosh ?

4 posters

Shko poshtë

Pini ujë në barkun bosh ? Empty Pini ujë në barkun bosh ?

Mesazh nga kasperi Mon 28 Mar 2011 - 1:07

Pini ujë në barkun bosh


Në Japoni, është shprehi të pihet uji menjëherë pas zgjimit. Edhe testet shkencore kanë konstatuar gjithashtu avantazhet e kësaj teknike.
Pirja e ujit në barkun bosh ndihmon për trajtimin e kokëdhembjes, dhembjeve në trup, artritit, rrahjeve të shpejta të zemrës, yndyrës në gjakut, tensionit të lartë, epilepsisë, bronkitit, astmës, tuberkulozit, meningjitit, veshkave, organeve urinare, të vjellave, gastritit, diarresë, hemorroideve, diabetit, kapsllëkut, të gjitha sëmundjeve të syrit, kancerit, çrregullimeve menstruale, sëmundjeve të veshit, hundës dhe fytit.

Metodat e trajtimit

1. Sapo të zgjoheni në mëngjes, para se të pastroni dhëmbët, pini 4 gota x 160 ml (640ml) ujë të vakët.
2. Pastroni dhëmbët dhe zgavrën e gojën dhe mos hani as pini për 45 minuta.
3. Pas 45 min. mund të hani dhe pini
4. Pas 15 minutash (sa ka zgjatë mëngjesi/dreka/darka) mos hani as pini për 2 orë.
5. Të moshuarit dhe të sëmurët që nuk mund të pinë 4 gota menjëherë në mëngjes nuk adaptohen) mund të fillojnë të pinë aq sa munden dhe pastaj çdo ditë të rrisin sasinë e ujit deri sa të arrijnë 4 gota të ujit.
6. Kjo metodë do t’i shërojë të sëmurët, ndërsa të shëndetshmit do të gëzojnë një shëndet më të mirë.Sa ditë janë të nevojshme për të trajtuar sëmundjet në vijim:

1. Shtypja e lartë e gjakut - 30 ditë
2. Gastritisi - 10 ditë
3 Diabeti - 30 ditë
4. Kanceri - 180 ditë
5. Tuberkulozi - 90 ditë
6. Të sëmurët me artrit, këtë metodë të trajtimit mund ta bëjnë për 3 ditë në javën e parë, pastaj prej javës tjetër, çdo ditë.

Ky trajtim nuk ka efekte anësore, përveçse do të urinoni më shpesh. Do të ishte mirë, që ky trajtim të zgjasë përherë dhe jo vetëm kur mjekojmë ndonjë sëmundje.
Kjo ka një shpjegim... Kinezët dhe japonezët pinë çaj të nxehtë edhe gjatë ngrënies dhe nuk pinë ujë të ftohtë. Ndoshta është koha që të përfitojmë edhe ne nga ky zakon i tyre.

Për ata që duan të pinë ujë të ftohtë...

Pirja ujit të ftohtë pas një vakti, ndikon që yndyrat që ju i keni konsumuar - të ngadalësojnë tretjen. Kur masat e tilla reagojë me acid, prishen, absorbohen nga zorrët më shpejt sesa ushqimet e forta. Kjo do të rrudhë zorrët, dëmton florën e tyre. Kështu, më shpejt do të trasheni, por kjo mund t’ju çojë edhe në kancer. Prandaj është mirë që të pini diçka të nxehtë apo ujë të ngrohtë pas ngrënies.

Mbajeni mend edhe këtë... Sa më shumë që dimë, kemi më shumë mundësi për të mbijetuar ... /Telegrafi/


Pini ujë në barkun bosh ? F.0316231930583_m
kasperi
kasperi
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Prishtine
Postime Postime : 19666
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/05/2010
Hobi Hobi : trokitja ne dritare

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pini ujë në barkun bosh ? Empty Re: Pini ujë në barkun bosh ?

Mesazh nga Ariel Fri 30 Sep 2011 - 3:33

Uuuuuu. Neser......direkt [QeSh]


Pini ujë në barkun bosh ? 0--1c68
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 101
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pini ujë në barkun bosh ? Empty Re: Pini ujë në barkun bosh ?

Mesazh nga Anakonda Wed 1 Feb 2012 - 7:52

Ja ta shi,po shkoj te pi uje.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pini ujë në barkun bosh ? Empty Re: Pini ujë në barkun bosh ?

Mesazh nga Space Wed 1 Feb 2012 - 8:00

ufff e harxhova shishen :P
Space
Space
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne levizje
Postime Postime : 1354
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/06/2011
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : Informatika

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pini ujë në barkun bosh ? Empty Re: Pini ujë në barkun bosh ?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi