Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Hidroterapia. Trajtimi vjen nga uji!  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Hidroterapia. Trajtimi vjen nga uji!  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hidroterapia. Trajtimi vjen nga uji!

2 posters

Shko poshtë

Hidroterapia. Trajtimi vjen nga uji!  Empty Hidroterapia. Trajtimi vjen nga uji!

Mesazh nga kasperi Tue 29 Mar 2011 - 8:21

Hidroterapia. Trajtimi vjen nga uji!

Hidroterapia është emërtim për mjekimin me ujë dhe në ujë. Përveç kësaj me hidroterapi nënkuptohet edhe efekti i temperaturës së ujit mbi organizmin e njeriut.
Hidroterapia dhe terapia hidrotermale janë metoda tradicionale të mjekimit, të përdorura për trajtimin e sëmundjeve dhe lëndimeve në shumë kultura të lashta, si në Romë, Kinë dhe Japoni. Grekët e lashtë kanë përdorur banjat terapeutike. Uji është një përbërës shumë i rëndësishëm te metodat tradicionale të shërimit te kinezët, dhe te indianët e Amerikës.
Sot ka shumë mënyra të aplikimit të hidroterapisë, duke përfshirë edhe pishinat, banjot, saunat, dushet etj.

Parimet fizikale
1. Presioni hidrostatik Ky presion rritet me rritjen e shtypjes së ujit (22,4 mmHg çdo 20.5 cm). Poashtu rritet me rritjen e densitetit të ujit. Ky densitet është i lidhur me thellësinë, pra sa me thellë aq më i dendur uji. Presioni hidrostatik është më i madh se Presioni i kapilarëve dhe me këtë ndihmon ne qarkullimin e gjakut.
2. Rezistenca sipërfaqësore. Rezistenca është më e madhe mbi sipërfaqen e ujit se sa nën, për këtë arsye preferohet që te pacientët fizikisht më të dobët, ushtrimet të aplikohen nën sipërfaqe e jo mbi te.
3. Kohezioni i ujit ndikon në rezistencën e ujit.
4. Adezioni dhe Turbulenca


Efektet fiziologjike të hidroterapisë janë: termike, mekanike, kimike, zhytëse (fizike), psikologjike.

Format e hidroterapisë
1. Banjat me vorbulla
2. Vaska e Hubbard-it (pacientët neurologjik)
3. Pishina terapeutike
4. Banjat kontrast: me alternime nxehtë - ftohtë
5. Banjat Hauffer-it
6. Masazhi nënujor
7. Banjat (me ulëse)
8. Kabinat me ajër të lagësht
9. Saunat
Indikacionet për hidroterapi
- Lëndimet e indeve të buta
- Gjendjet pas frakturave
- Dhimbjet e shpinës (regjioni lumbal)
- Kontrakturat e nyejve
- Spazmat muskulore
- Sëmundjet reumatike inflamatore dhe degjenerative
- Ankthi, Tensioni, Problemet mendore

Kundërindikacionet
- Çrregullimet e zemrës dhe frymëmarrjes
- Çrregullimet e senzibilitetit për temperaturë
- Rreziqet për gjakderdhje (hematoma të mëdha)
- Sëmundjet dermatologjike (ndryshimet e lëkurës)
- Te diabeti: shmangja e zhytjes së këmbëve në ujë të nxehtë dhe mbështjellja e tërë trupit
- Nëse ekziston fenomeni/sëmundja Reynaud, shmangja e ujit të ftohtë

Futja në ujë të ngrohtë dhe në sauna nuk janë të rekomanduara për:
- njerëzit me diabet
- sklerozë multiple
- hipertension
- hipotension
- të moshuarit dhe fëmijët.

Hidroterapia. Trajtimi vjen nga uji!  3(40)
kasperi
kasperi
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Prishtine
Postime Postime : 19666
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/05/2010
Hobi Hobi : trokitja ne dritare

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Hidroterapia. Trajtimi vjen nga uji!  Empty Re: Hidroterapia. Trajtimi vjen nga uji!

Mesazh nga Anakonda Mon 15 Oct 2012 - 4:22

Ehe interesante kjo per ujin..

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi