Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kujdesi ndaj dhëmbëve. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kujdesi ndaj dhëmbëve. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kujdesi ndaj dhëmbëve.

3 posters

Shko poshtë

Kujdesi ndaj dhëmbëve. Empty Kujdesi ndaj dhëmbëve.

Mesazh nga Lolita Fri 29 Apr 2011 - 9:32

Kujdesi ndaj dhëmbëve është një mbrojtje e rëndësishme për shëndetin e njeriut. Mjekët bëjnë të perserisin gjithnje se kujdesi ndaj tyre duhet filluar që në fëmijëri, pasi dhëmbët janë një pasuri me vlerë.
Shefia e sherbimit stomatologjik prane poliklinikes Shkoder tregon masat e marra ne kete drejtim ku evidenton kontrollet ne shkollat e qytetit, nje proces i pervitshem.
Domnori thekson se si shkaktare kryesore te demtimit te dhembeve mbesin perdorimi embelsirave, acidet e ndryshme, duhani, alkoli, kimikatet ne ajer apo edhe uji gelqeror qe ne Shkoder eshte problem i theksuar.
Kështu shpesh pacientët e gjejnë veten me dhëmbë të dëmtuara, larg të qenit të bardhë dhe të lëmuar, të mbarsur me karies apo probleme të tjera. Kujdesi ndaj dhembeve eshte teper i rendesishem dhe si i tille vemendja duhet te jete maksimale qe ne moshe te vogel duke mos u treguar per asnje çast neglizhent.
Lolita
Lolita
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 4479
Anëtarësuar Anëtarësuar : 07/10/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kujdesi ndaj dhëmbëve. Empty Re: Kujdesi ndaj dhëmbëve.

Mesazh nga Anakonda Wed 31 Oct 2012 - 5:51

Kujdesi me i mir esht ti lash cdo mengjes...si ti lash cdo mengjes boll te pastra i ken dhembet

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kujdesi ndaj dhëmbëve. Empty Re: Kujdesi ndaj dhëmbëve.

Mesazh nga Ariel Wed 31 Oct 2012 - 9:10

Dhembet e pakta duhet te lahen ne mengjes dhe ne darke para gjumit. Dhe cdo larje duhet te zgjase jo me pak se 2 min...furca levizet ne drejtimin lart e poshte dhe ne menyre rrethore...pasi lahen dhembet jashte dhe ne pjesen e brendshme ne fund pastrphet dhe gjuha pasi mban mbetje ushqimesh dhe baktere...per ata qe nuk pertojne mund ti lajne dhe pas cdo ngrenie...Filli dentar eshte shume i rendesishem ne cdo larje dhe pas cdo ngrenie..
Dhe kryesorja kontrolli tek dentisti cdo 6 muaj.
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 102
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kujdesi ndaj dhëmbëve. Empty Re: Kujdesi ndaj dhëmbëve.

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi