Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Yjet që vdiqën kur ishin 27 vjeç People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Yjet që vdiqën kur ishin 27 vjeç People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Yjet që vdiqën kur ishin 27 vjeç

3 posters

Shko poshtë

Yjet që vdiqën kur ishin 27 vjeç Empty Yjet që vdiqën kur ishin 27 vjeç

Mesazh nga Katniss Tue 26 Jul 2011 - 8:05

Janë këto pengesat që nuk kanë arritur të kalojnë Jim Morrison, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Kurt Cobain, Brian Jones dhe së fundmi Amy Winehouse, që u gjet e vdekur në shtëpinë e saj në Londër.

Këngëtarja e re angleze ka ricikluar jo vetëm vokalisht dhe në mënyrë muzikore yjet e viteve ’60 dhe ’70, por edhe stilin e jetesës së konsumuar nga vartësitë dhe depresioni.

Një ekzistencë e ndërprerë shumë shpejt si ajo e Jim Morrison, të cilit sapo iu përkujtuan 40 vitet e vdekjes, më 3 korrik 1971. Lideri i The Doors u gjet i vdekur në vaskën e shtëpisë së tij në Paris për shkak të një arresti kardiak, pas një jete me probleme dhe suksese. Ai ka lënë një trashëgimi muzikore dhe vargje që e bëjnë edhe sot një nga këngëtarët më karizmatikë të historisë së rokut.

Jimi Hendrix, i zgjedhur nga revista “Rolling Stone” kitaristi më i madh i të gjitha kohërave, ka vdekur edhe ai në moshën 27 vjeçare, më 18 shtator 1970, në shtëpinë e tij në Londër, i mbytur nga e vjella. Ai pati një jetë dhe një parabolë artistike të shkurtër por të rrufeshme. Ishte një nga inovatorët kryesorë të kitarës elektrike dhe shpikës i një tingulli që shkriu rokun me bluzin. Performimi i tij i fundit në festivalin e Vudstokut në vitin 1969 është kthyer në simbolin e një epoke jo vetëm muzikore.

Pak ditë më vonë Janis Joplin ndoqi Jimi Hendrix. Ajo u gjet e vdekur në dhomën e një moteli në Hollivud, më 4 tetor të 1970-ës. Autopsia sugjeroi një vdekje për shkak të një mbidoze heroine. Edhe ajo nuk arriti ta kalonte kufirin e mallkuar 27-vjeçar, por intensiteti i performancave të saj, stili i emancipuar, betejat për të drejtat e njeriut dhe pamja e saj kujtohen dhe imitohen edhe sot.

Një tjetër vdekje me “rrethana të paqarta”, frazë kjo e shumëpërdorur për këto jetë të thyera, është edhe ajo e Brian Jones, kitaristi i parë i Rolling Stones që u gjet i vdekur në vitin 1969 në pishinë pas një feste. Kitarist fantastik i shkollës bluz, ai kishte dhënë kontributin e tij për këngë të paharrueshme të grupit si “Jumping Jack Flash” dhe “Sympathy for the devil”. Edhe ai ishte 27 vjeç kur ndërroi jetë.

Më pranë epokës sonë është talenti i këputur i Kurt Cobain, lider i paharrueshëm i grupit Nirvana, shpikës të llojit “grunge”. Kënga “Smell like a teen spirit” solli një ndryshim vendimtar në muzikën e viteve ’90, që filloi të drejtohej tek roku alternativ. Ai Kurt pati një martesë të paqëndrueshme me Courtney Love, të shoqëruar me përdorimin e drogave nga ana e ciftit. U gjet i vdekur më 5 prill të vitit 1994, në moshën 27-vjeçare, në Uashington. U vetëvra me një të shtënë pushke në kokë, ndërkohë që pak javë më parë në Romë kishte shpëtuar nga një mbidozë.

Por lista e artistëve që kanë vdekur shumë shpejt është më e gjatë dhe shkon nga Elvis Presley tek Michael Jackson, që ndërruan jetë 42 dhe 51 vjeç, dhe që vijon me Freddie Mercury, ndonëse i vrarë nga SIDA në moshën 45-vjeçare.

Pyetja që shqetëson në këto raste është cfarë tjetër mund të kishin shprehur artistët? Por nëse nga një anë na kanë shkaktuar keqardhje për një lamtumirë para kohe, nga ana tjetër është ngushëllimi se nuk kemi qenë dëshmitarë të degradimit të tyre artistikë.
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Yjet që vdiqën kur ishin 27 vjeç Empty Re: Yjet që vdiqën kur ishin 27 vjeç

Mesazh nga Daku Tue 26 Jul 2011 - 9:10

Mos u merzitni shume per ta po he.
1-E kane kerkuar vete ate gje
2- Kane abuzuar me droge/alkol/jte te shfrenuar
3- Jane ngop me jete

Ca ti bej dikujt qe e ze nje semundje a nje aksident po keto vl
dava mallistash
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Yjet që vdiqën kur ishin 27 vjeç Empty Re: Yjet që vdiqën kur ishin 27 vjeç

Mesazh nga Anakonda Sat 9 Jun 2012 - 18:05

epo kshu esht kur je maniake e droges
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Yjet që vdiqën kur ishin 27 vjeç Empty Re: Yjet që vdiqën kur ishin 27 vjeç

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi