Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fertiliteti – Si mund te shtoni shancet per te mbetur shtatezane People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fertiliteti – Si mund te shtoni shancet per te mbetur shtatezane People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fertiliteti – Si mund te shtoni shancet per te mbetur shtatezane

2 posters

Shko poshtë

Fertiliteti – Si mund te shtoni shancet per te mbetur shtatezane Empty Fertiliteti – Si mund te shtoni shancet per te mbetur shtatezane

Mesazh nga WebMaster Sun 14 Aug 2011 - 21:57

Keni probleme per te mbetur shtatezane? Lexo meposhte si mund te rrisni shancet tuaja per sukses.

Meqense kemi marre mbi 400 e-mail per kete teme vendosem te ndihmojme sadopak. Ju falenderojme te gjitheve qe keni shkruar!

Ne qofte se jeni duke u perpjekur per te nisur nje familje, por pa sukses duke bere disa ndryshime te vogla ne menyren e jeteses tuaj mund te shtoni shancet per nje kontraceptim dhe te siguroni nje shtatezani te shendetshme. Sidoqofte jane disa faktore qe ju nuk mund ti ndryshoni si puna e moshes, probleme ovulimi, probleme me spermen, dhe demtime te tubave te Fallopit.


Ndryshime qe mund te beni
Hani mire: ne qofte se jeni femer, nje diete e balancuar do tu permiresoje shendetin dhe gjendjen tuaj ne pergjithesi dhe kjo gje siguron qe trupi juaj eshte ne gjendje te ushqeje nje femije. Ne qofte se jeni mashkull, ngrenia e ushqimeve te shendetshme eshte e rendesishme ne prodhimin e spermes.

Zgjidhni nje diete te pasur me fruta dhe perime, buke, patate, oriz dhe drithra te tjere, bulmet dhe mish pa shume yndyre si dhe peshk dhe burime te tjera proteinash.

Beni Kujdes me peshen tuaj: te qenit mbipeshe apo nenpeshe mund te nderprese ciklin menstrual dhe te rrezikoje shtatzanine. Nje femer me index trupor (BMI) me 29 ose me shume dhe me 19 ose me pak e ka me te veshtire per te mbetur shtatezane.

Per te gjetur indeksin tuaj trupor pjestoni peshen tuaj ne Kg me dyfishin e gjatesise tuaj. Mjekimet per fertilitet mund te mos jene efektive per femrat qe jane shume mbipeshe apo obese.

Kontrolloni pijen: mjeket nuk rekomandojne pirjen e alkolit. Meshkujt nuk duhet te pine ne menyre te tepruar sepse rrezikojne demtimin e spermes.

Ndaloni duhanin: Duhani dihet qe shkakton infertilitet dhe menopauze te parakohshme tek femra dhe probleme me spermen tek meshkujt. Gjithashtu pakeson shancet per sukses te mjekimeve per fertilitet.

Qendroni aktive: ushtrimet e rregullta te moderuara (si psh ecja me vrull) do ju mbaje ne peshen ideale dhe rrit shancet per konceptim. Ushtrimet ulin stresin dhe rrisin nivelet e endorfines – hormonit qe na ben te ndjehemi mire.

Froskohuni: per prodhim optimal te spermes, testikulat duhet te jene disa grade me te ftota se pjesa tjeter e trupit. Shmangni Xhinset apo te brendshmet e ngushta si dhe vaskave me uje te nxehte dhe saunat.

Puna juaj: profesionet qe ju mbajne ulur per nje kohe te gjate, si psh shoferet ne rruge te gjata apo ekspozimi me kimikate dhe pesticide te ndryshme ndikojne ne cilesine e spermes.

Menaxhoni stresin: stresi nuk shkakton infertilitet por nivele te larta shtresi ndikojne tek cikli menstrual.

Pini acid Folik: gjithe femrat qe perqiqen te kene femije duhet te marrin nje suplement acidi folik 40mcg ne dite per te evituar disa difekte te lindjes.

Kontrolloni mjekimet: disa mjekime mund te ulin shancet per shtatezani, flisni me mjekur tuaj ne qofte se jeni ne mjekim e siper.

Marjuana dhe kokaina ulin prodhimin e spermes.


Gjerat qe smund te ndryshoni
Jo te gjithe faktoret jane ne duart tuaja.

Per femrat
per femrat keto probleme mund te ndikojne ne konceptim:

Probleme me Ovulimin: ndonjehere femrat nuk mund te ovulojne (leshojne veze) ose e bejne kete gje shume rralle. Mund te ndodhe na semundje, difekt gjenetik apo demtim fizik.

Bllokim i tubave te fallopit: per arsye te semundjeve seksuale te transmetueshme, difekt te qelizave te mitres kur vendosen ne vend te gabuar si dhe rezultat i nje operacioni te zones se legenit, psh apandesiti

Mosha: sasia dhe cilesia e vezeve ulet me rritjen e moshesh. Femrat tek fillimi i te 20-tave kane dy here me shume shance se femrat qe jane ne fund te 30-tave.

Probleme me mitren: mund te shkaktojne mos mbjelljen e vezes

Probleme te tjera mjeksore si : diabeti, epilepsia, tiroidet, dhe probleme me zorret di deshtime te shpeshta me pare.

Per meshkujt
Infertiliteti tek meshkusht shkaktohet kryesisht nga mosprodhimi i spermes.

Sasi e paket e spermes, e pamjaftueshme ose cilesi e dobet, sperme qe leviz shume ngadale.
Infeksion ose demtim i testikujve, nga mjekimet rediterapi apo demtim gjate aktiviteteve sportive.
Infeksion bakterial i meparshem.
Operacion psh i hernias qe mund te kete demtuar tubat apo kufisuar funizimin me gjak.
Diabeti, mjekimet apo operiacion i rrugeve te urines, mund te shkaktoje dalje retrograde, kur sperma udheton mbrapsht pra shon ne fshikze ne vend qe te dale jashte.
Probleme seksuale si psh pamundesia per ngritje.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fertiliteti – Si mund te shtoni shancet per te mbetur shtatezane Empty Re: Fertiliteti – Si mund te shtoni shancet per te mbetur shtatezane

Mesazh nga Anakonda Wed 31 Oct 2012 - 1:55

Shpresoj qe kjo smundje tmos prek askend...ku ka me keq sesa te mbetesh pa u ber prind(nen ose baba)

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi