Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shërimi i sulmit në tru me qeliza burimore People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shërimi i sulmit në tru me qeliza burimore People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shërimi i sulmit në tru me qeliza burimore

2 posters

Shko poshtë

Shërimi i sulmit në tru me qeliza burimore Empty Shërimi i sulmit në tru me qeliza burimore

Mesazh nga WebMaster Sun 11 Sep 2011 - 21:34

Shërimi i sulmit në tru me qeliza burimore
Testimet e para klinike të qelizave burimore të trurit në terapinë e sulmit në tru janë kryer me sukses dhe mjekët janë të gatshëm të nisin fazën tjetër, bën të ditur BBC.
Vlerësimet e pavarura të gjendjes shëndetësore të tre pacientëve të parë të cilëve u janë injektuar qelizat burimore në tru në Southern General Hospital (SGH) në Glasgow kanë treguar që testi nuk kanë pasur pasoja negative.
Kjo do të thotë që terapia mund të testohet në numër më të madh të pacientëve për të ardhur deri tek mënyra e re e shërimit të sulmit në tru.
Mjekët shpresojnë që qelizat burimore do të ndihmojnë në ripërtëritjen e indit të dëmtuar trunor.
Prof. Keith Muir nga Universiteti në Glasgow i cili ishte udhëheqës i projektit ka deklaruar për BBC që është i kënaqur me rezultatet e testit.
“Duhet të jemi të sigurt që terapia është e sigurt para se të hyjmë në fazën e dytë. Kjo është hera e parë që ky lloj i terapisë me qeliza burimore është provuar në njerëz, është shumë e rëndësishme të dimë që mundemi në mënyrë të sigurt të vazhdojmë me testimet. Në këtë moment kemi lejen të vazhdojmë me një dozë më të madhe të qelizave burimore”, ka thënë ai.
Pacienti i cili në vitin e kaluar i pari në botë e ka marrë terapinë ishte pensionist. Prej atëherë terapia është testuar dhe në dy persona. Të tre pacientët kanë marrë doza shumë të vogla të qelizave burimore.
Gjatë vitit të ardhshëm, edhe nëntë pacientë gradualisht do të marrin doza më të mëdha të qelizave burimore që në rend të parë të përcaktohet nëse terapia është e sigurt për pacientët. Mjekët, paralelisht, do të punojnë në vlerësimin se cilat janë mënyrat më të mira të matjes së efikasitetit të terapisë.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shërimi i sulmit në tru me qeliza burimore Empty Re: Shërimi i sulmit në tru me qeliza burimore

Mesazh nga Anakonda Wed 31 Oct 2012 - 1:54

Shum interesante....tpakten paska dal dicka qe ta sheroj ket semundje te qelizave te trunit)

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi