Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shërimi me lëng amniotik People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shërimi me lëng amniotik People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shërimi me lëng amniotik

Shko poshtë

Shërimi me lëng amniotik Empty Shërimi me lëng amniotik

Mesazh nga Alberti Thu 4 Apr 2013 - 10:57

Shërimi me lëng amniotik

Qelizat amë të lëngut amniotik janë treguar efikase në shërimin e zorrëve të dëmtuara të të sapolindurve me enterokolit nekrotizues.
Enterokoliti nekrotizues është një sëmundje e rëndë e zorrëve, e cila paraqitet më shpesh te foshnjat e lindura para kohe, ndërsa shënohet nga shuarja e pjesëve të zorrës së hollë dhe zorrës së trashë. Në rastet më të rënda një gjë e tillë sjellë deri te shpimet e zorrëve të rrezikshme për jetë.
Zbulimi i ri i publikuar në revistën profesionale 'Gut' bazohet në eksperimentet e bëra në kafshë. Është vërtetuar që injeksionet me qeliza amë të lëngut amniotik mund të rrisin dukshëm shanset për mbijetesë, në rastet më të rënda të kësaj sëmundjeje, sepse sjellin deri te qetësimi i proceseve të inflamacion it, si dhe stimulojnë aktivitetin e rregullt të qelizave amë tashmë të pranishme në zorrë.
Hulumtuesin nga 'Great Ormond Street Hospital' në Londër thonë se duhet të bëhen edhe më shumë testime para se terapia e re të aplikohet te të sapolindurit.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi