Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dritëro Agolli: Të jetosh është heroizëm .. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dritëro Agolli: Të jetosh është heroizëm .. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dritëro Agolli: Të jetosh është heroizëm ..

2 posters

Shko poshtë

Dritëro Agolli: Të jetosh është heroizëm .. Empty Dritëro Agolli: Të jetosh është heroizëm ..

Mesazh nga Darius Thu 13 Oct 2011 - 9:58

Dritëro Agolli: Të jetosh është heroizëm .. Driteroi1Tiranë- Shkrimtari Dritëro Agolli feston sot 80-vjetorin e tij të lindjes.
Për të nderuar njeriun e letrave, që me krijimet e tij solli një traditë të re në letërsinë shqipe, Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve dhe Akademia e Shkencave organizuan sot, një takim jubilar.
Sot në ditën e 80-vjetorit të tij të lindjes, Agolli tha se të jetosh është heroizëm, jo nga mundimet e jetës, por kur dëgjon se vdesin të rinjtë. “Duke jetuar këto vite mendoj dhe shikoj të kaluarën time dhe është një kosh me po dhe me jo. Jam munduar të pakësojë po-të, por mendoj që po nuk bëre gabime nuk krijon dot”, tha Dritëro Agolli.
Akademiku prej vitesh është duke shkruar një libër mbi kujtimet e jetës së tij, i cili ende nuk e ka parë dritën e botimit. Një libër për veten e tij dhe për të tjerët, prej të cilit deri tani Agolli ka shkruar 4-5 kapitujt e parë.
“E kam lënë në mes, sepse aty janë disa njerëz që kanë luajtur rol negativ në historinë e vendit. Disa janë gjallë, të tjerë kanë vdekur, por janë fëmijët, nipërit, mbesat e tyre dhe nuk dua t’i dëshpëroj. Do t’i lë të pabotuara për një periudhë”, tha Dritëro Agolli.
Shkrimtari e cilësoi takimin jubilar si një shenjë nderimi, siç mund të jetë për të gjithë shkrimtarët dhe artistë pasi ata, sipas shkrimtarit, duhen përkëdhelur. “Kur isha i ri flisja shumë pak, tani jam shumë llafazan, grindavec dhe dyshues”, tha ai duke qeshur.
Në takimin e organizuar në Akademinë e Shkencave miq e kolegë i uruan jetë të gjatë njeriut të letrave duke e cilësuar atë si shkrimtarin, i cili me talentin dhe intuitën e tij krijuese ka depërtuar thellë në botëkuptimin e shoqërisë shqiptare.

Kryeministri Sali Berisha i dërgoi njeriut të letrave një buqetë me lule dhe një urim me shkrim dore me rastin e 80-vjetorit të tij.
Në fjalën e tij përshëndetëse, studiuesi Ymer Çiraku e cilësoi Agollin si pelegrinin e shpirtit shqiptar. “Shtegtimi i këtij pelegrini të palodhur shfaqet i pandalur në kohë dhe në hapësirë, në histori dhe në aktualitet”, tha Çiraku. Sipas tij, ligjërimi i Agollit është ligjërimi i penës së një mjeshtri jo vetëm të palodhur, por edhe të spikatur me dashurinë të derdhur në çdo faqe libri.
Agollin e uroi edhe shkrimtari Moikom Zeqo, i cili e cilësoi atë si simbol të ekzistencës njerëzore, me një vullnet dhe energji të pashtershme. “Dritëro Agolli është shkrimtari që kuptoi që lirika shqipe mund të jetë e përjetshme”, tha Zeqo.
Ndërsa ministri i MTKRS-së, Aldo Bumçi tha se Dritëro Agolli është shkrimtari që falë talentit të jashtëzakonshëm u shndërrua në një model intelektual, i cili shënon një gur kilometrik në krejt rrjedhat që ka pësuar historia e letërsisë shqipe.
Dritëro Agolli lindi në Menkulas të Devollit. Rrugën letrare e nisi me vjersha të cilat i botoi që kur ishte nxënës gjimnazi. Për tridhjetë vjet me radhë ai u zgjodh deputet. Krijimtaria e tij letrare është mjaft e pasur në gjini e lloje të ndryshme: poezi, poema, tregime, novela, romane, drama, skenarë filmash etj. Disa prej veprave më të rëndësishme të tij janë përkthyer në gjuhë të ndryshme.
Agolli krijoi një model të ri vjershërimi në problematikë dhe në mjeshtërinë letrare, gërshetoi natyrshëm vlerat tradicionale të poezisë me mënyra të reja të shprehjes poetike. Ndërsa në prozën e tij, Agolli solli risi jo vetëm në strukturën narrative, por dhe në galerinë e personazheve, sa të çuditshëm aq dhe të zakonshëm, sa tragjikë aq edhe komikë.
Në vitin 2011 Dritëro Agolli, është nderuar me titullin doktor Honoris Causa nga Universiteti Europian i Tiranës.
Darius
Darius
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 11502
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dritëro Agolli: Të jetosh është heroizëm .. Empty Re: Dritëro Agolli: Të jetosh është heroizëm ..

Mesazh nga Anakonda Sat 5 May 2012 - 22:40

heroizem eshte poo te perjetosh vdekjen dhe te shpetosh serish
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi