Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin

4 posters

Shko poshtë

8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin  Empty 8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin

Mesazh nga kasperi Sat 15 Oct 2011 - 9:48

8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin  Images

8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin



Tetë orë apo më shumë të kaluara duke punuar në kompjuter, kohë të pamjaftueshme për t’i kushtuar kujdes trupit tonë dhe niveli i ulët i aktivitetit trupor konsiderohen shkaktarët më të shpeshtë të kësaj sëmundjeje.
Ishiasi (lumboischialgia) ka të bëjë me nervin më të gjatë të trupit të njeriut, i cili është i trashë sa gishti i madh i dorës. Përbëhet nga pesë nerva të vegjël dhe shtrihet nga pjesa e poshtme e boshtit kurrizor, nga ana e prapme e prapanicës dhe nga ana e prapme e këmbëve deri te shputat. Çfarëdo trysnie që të krijohet në të, shkakton irritim dhe mund të shkaktojë dhembje. Dhembja fillon në pjesën poshtme të shpinës dhe përhapet, por mund të shfaqet edhe në nëngjunjë apo në pulpë, ku edhe është më e shfaqur. Personat kanë vështirësi edhe me lakimin e këmbëve në gjunjë, por dhimbja mund të shfaqet madje edhe në këmbën tjetër.

Ishiasi mund të shkaktojë dhembje të buta, të cilat mund të kontrollohen me marrjen e analgjetikëve, mirëpo dhembjet mund të bëhen edhe shumë më të mëdha dhe ta detyrojnë pacientin ditë të tëra të qëndrojë në shtëpi.
kasperi
kasperi
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Prishtine
Postime Postime : 19666
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/05/2010
Hobi Hobi : trokitja ne dritare

Mbrapsht në krye Shko poshtë

8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin  Empty Re: 8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin

Mesazh nga Tonii Sat 15 Oct 2011 - 9:54

kompjuteri i mori ropt ne qaf , ngelen ter diten ne komjuter
shikon djem ne mosh te re qe jan mbi pesh se nuk bejn fare aktivitete fizike , cuna nga 20 vjec qe jan ber si pleq, ca te tjer jan ber si mullar me bar 100 kilesh, hahaha po kur dun dhe dashnore, i gacmojn femrat kur kalojn rruges, e ju onkshin qent po ca do ti beni femrave me gjith ate dhjam vetem ti gudulisni 8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin  398758 beni nga pak stervitje se do ju zer zemra dhjam 8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin  641181
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin  Empty Re: 8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Sun 23 Oct 2011 - 11:31

Bota e teknologjise ashtu sikurse ka anet e saja te dobishme per njeriun, po ashtu ka edhe anet e saj negative per shendetin, kur kemi te bejme me raste te ketilla, kur njeriu qendron per ore te tera me radhe pa u ndare prej ekranit te kompjuterit.
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 40
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin  Empty Re: 8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin

Mesazh nga Anakonda Sun 8 Apr 2012 - 0:59

un qendroj para kompjuterit,por jo8 ore sepse ky qendrim teper i gjat ka pasoja negative mbi shendetitn tim(emocional,apo fizik);keshtu qe esht mire qe te rrij me karar dhe jo aq shum.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin  Empty Re: 8 orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi