Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Origjina e shqiptarëve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Origjina e shqiptarëve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Origjina e shqiptarëve

+2
Gjakush Tana
WebMaster
6 posters

Shko poshtë

Origjina e shqiptarëve Empty Origjina e shqiptarëve

Mesazh nga WebMaster Wed 29 Apr 2009 - 6:50

Origjina e shqiptarëve është bërë prej disa kohësh çështje debati ndër historianë. Shqiptarët janë një popull që flet shqip, një gjuhë indo-evropiane. Ndonëse leksiku përmban disa fjalë greke, latine dhe turke, gjuha në vetvete nuk ka të afërm të tjerë të gjallë, duke e bërë të vështirë për ta përcaktuar se nga cila gjuhë e vjetër ballkanase ka rrjedhur.

Vendi i prejardhjes
Vendi ku u formua shqipja është gjithashtu i diskutueshëm, por duke studiuar gjuhën mund të mësojmë se shqipja është formuar më tepër në një zonë malore sesa fushore apo bregdet: ndërkohë që fjalët për bimët dhe kafshët që janë karakteristike në zonat malore janë krejt origjinale, emrat për peshqit e detit dhe ato për veprimtaritë bujqësore, (të tilla si plugimi) janë të huazuara nga gjuhët e tjera.

Studiuesi Georg Stadtmuller duke shqyrtuar etimologjinë e emrave të bimëve në shqip ka arritur në përfundimin se Urheimat'i (= vendi i të parëve) historik dhe gjuhësor i shqiptarëve duhet kërkuar në rajone në lartësinë 600 metra mbi nivelin i detit, që është zona gjeobotanike e pyjeve të thatë.

Pyjet e thatë subtropikalë si ç'mund të shihen (me të verdhë) nga kjo hartë e bërë nga Organizata për Ushqimin dhe Agrikulturën e Kombeve të Bashkuara gjenden sot në Ballkan në zonat malore të Shqipërisë së sotme, Kosovës, Greqisë, Bullgarisë, Maqedonisë dhe në zonat malore pranë bregdeteve të Kroacisë dhe Malit të Zi.

Nga ana tjetër mungesa e fjalorit të trashëguar detar mund të mos thotë gjë. Dimitar Decev (shqip. Dimiter Deçev) në Charakteristik der thrakischen Sprache (Karakteristike të gjuhës trake), Sofia, 1952, faq. 113, thotë se shqiptarët kanë pasur një fjalor detar por e kanë humbur.
Eqrem Çabej në “VII Congresso internazionale di scienze onomastiche, 4-8 Aprile 1961, 248-249” (Kongresi VII ndërkombëtar i shkencave onomastike, 4-8 Prill 1961) ka argumentuar për praninë aktuale të disa fjalëve të vjetra të ruajtura.
Eric Hamp (shqip. Erik Hemp) thotë se këto fjalë janë në pjesën më të madhe jobindëse në vetvete: det (e afërm me fjalën angleze 'deep, depth' = thellë, thellësirë) mund të ishte fjala për cilado ujëra të thellë. Pyetjes sime në një forum të gjuhëve indo-evropiane më 2002-shin mbi atë se si është e mundur që shqiptarët e lashtë nëse nuk kanë jetuar pranë detit prapë të kishin një fjalë origjinale për këtë gjë që nuk e kishin parë studiuesi polak Piotr Gasiorowski (shqip. Pjotër Gasiorovski) i përgjigjet se ai është i mendimit se përvoja e dorës së parë nuk është e domosdoshme në këto raste dhe se kjo fjalë duhet të ketë qenë pjesë e trashëgimisë getike të parashqiptarëve dhe që nuk humbi përgjatë baritjeve të tyre në brendësi të steresë. Lidhjet tregtare me krahinat bregdetare duhet të kenë mjaftuar për t’u kujtuar atyre që deti ekziston. Si shembull ai merr përhapjen e fjalës luan ndër sllavë përpara se këta ta kenë parë vetë këtë kafshë. Ky shembull mund të mos qëndrojë plotësisht nga ana logjike kur arsyetohet se fjala det është e trashëguar në shqip ndërsa fjala e përdorur për luanin në gjuhët sllave është e huazuar nga gjuhët gjermanike.

Va, mat, valë mund të përdoren për ujëra të ndryshme. Aq më tepër va mendohet që mund të jetë e huazuar nga fjala latine vadum me të njëjtin kuptim.
Fjalë si grykë (ngushticë) janë metafora të lehta (fyt).
Gjithashtu anije (anë, shum. enë), bile Gasiorowski më jep mësim duke më treguar se kjo fjalë është krahasimisht e re, e studiuar mirë më vonë nga vetë etimologët shqiptarë si Dodbiba (1972), hasur për herë të parë në shek. e 19-të në një shkrim të arbëreshëve të Italisë si ani dhe pranuar nga shqiptarët në Kongresin e Manastirit më 1908-n në formën toske anije.
Poashtu, sipas Hamp, edhe disa pjesë të tjera të një barke (ballë, pëlhurë, shul, lugatë që i përket fjalës lugë) kuptohen lehtë si metafora; likurishtë (krahas. likurë, lëkurë) dhe shumë emra të tjerë, shpeshherë që shihen qartë që janë fjalë të përbëra (faq. 249), janë përshkruese dhe mund të jenë shfaqur në përdorimet e dëshmuara ndoshta në pothuajse cilëndo kohë.
Fjala ngjalë < *engella, edhe sikur të ishte e lidhur me fjalën ilire 'Eggelanev' nuk ka si kusht patjetër detin. Për më tepër Gasiorowski thotë se edhe kjo fjalë është e huazuar nga latinishtja anguilla.

Kështu na mungon akoma një trup i vërtetuar morfemash detare anase, që nuk ka lidhje të tjera morfologjike ose kuptimore brenda gjuhës që mund të kishin bërë të mundur përcjelljen. Për këtë lloj diskutimi, vetëm format e veçuara do të ishin bindëse.

Në Kuvendin e Rruzullit nën Prejardhjen e fjalëve shqipe anëtarët që kanë dëshirë mund të hedhin fjalë detare shqipe të cilat mendojnë se plotësojnë kushtet e parashtruara nga Hamp. Më pas mund të lusim studiuesin Abdullah Konushevci – që ka nxjerrë kohët e fundit Fjalorin e Trashëgimisë Shqipe – t’u hedhë një sy fjalëve të mbledhura dhe të na japë ndonjë mendim mbi etimologjinë e tyre.

Mund të merret me mend që shqiptarët e lashtë nuk jetonin në Dalmaci, pasi ndikimi latin mbi shqipen është më tepër i llojit të origjinës së Romancës Ballkanike (që u zhvillua në rumanishte) sesa i origjinës dalmate. Ky ndikim i Romancës Ballkanike përfshin fjalët latine që shfaqin shprehje të folure dhe ndryshime kuptimi që gjenden vetëm në rumanishte dhe jo në gjuhët e tjera romance. Duke ia shtuar këtë fjalëve të përbashkëta vetëm për shqipen dhe rumanishten, mund të pranojmë si të vërtetë se rumunët dhe shqiptarët kanë jetuar dikur pranë njëri-tjetrit. Në përgjithësi sipërfaqet ku kjo mund të ketë ndodhur gjykohet të jenë zona të ndryshme që nga Transilvania, Serbia e Lindjes (zona rreth Naissus/Nishit), Kosova dhe Shqipëria e Maqedonia e Veriut.

Origjina e shqiptarëve 4-1

Sidoqoftë rumanishtja e ka pjesën më të madhe të termave bujqësore me origjinë latine, por jo termat që kanë të bëjnë me aktivitete qytetare, gjë që tregon që rumunët ishin popull bujqish në rrafshinat e ulëta përkundër shqiptarëve të cilët ishin në fillim barinj në vendet malore.

Origjina e shqiptarëve 55

Sidoqoftë rumanishtja e ka pjesën më të madhe të termave bujqësore me origjinë latine, por jo termat që kanë të bëjnë me aktivitete qytetare, gjë që tregon që rumunët ishin popull bujqish në rrafshinat e ulëta përkundër shqiptarëve të cilët ishin në fillim barinj në vendet malore. KLEA LOVE
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Origjina e shqiptarëve Empty Re: Origjina e shqiptarëve

Mesazh nga Gjakush Tana Wed 29 Apr 2009 - 6:58

Me ka fascinuar, dhe me ka bere nje qartesim kjo skeme! Klea te falnderoj. Vertet ke sens per te bere prurje margaritaresh!
Gjakush Tana
Gjakush Tana
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Gjithë jeten me libra
Postime Postime : 3461
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/04/2009
Hobi Hobi : poezia, proza, drama

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Origjina e shqiptarëve Empty Re: Origjina e shqiptarëve

Mesazh nga WebMaster Wed 29 Apr 2009 - 7:02

BEJ TE PAMUNDUREN QE UN TE SJELL GJERA QE TE KUPTOJME SE NGA VIME ARTI FLM TY EDHE TE GJITH ATA QE HYJNE NE KETE FORUM KERKOI BASHKPUNIM ME TE GJITHE QE KETURE TEMAVE TE PERGJIGJEN JU FLM
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Origjina e shqiptarëve Empty Re: Origjina e shqiptarëve

Mesazh nga Gjakush Tana Wed 29 Apr 2009 - 7:22

Keto perpjekje qe beni, qe te hidhni drite mbi gjithcka qe ka mbuluar harresa, dhe ka rrenuar dhuna dhe asimilimi, ringrisin historine tone te lavdishme, njekohesisht, ringrisin nje person qe ka shqetesimet, dhe do te beje drite ne keto momente mbi te kaluaren shqiptare. Me respekt.
Gjakush Tana
Gjakush Tana
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Gjithë jeten me libra
Postime Postime : 3461
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/04/2009
Hobi Hobi : poezia, proza, drama

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Origjina e shqiptarëve Empty Re: Origjina e shqiptarëve

Mesazh nga Vizitor Sun 28 Nov 2010 - 2:31

Mbrekulli e pa kapur kjo teme, te shpreh urimet e mia te perzemerta Klea!

Flasim per nje origjine shume te lashte shekullore para Krishtit, ku gjurmet e Shqipetareve trashegonin prejardhjen e Uneve, keta te fundit kane qene vise te origjines Shqiptare!

Feja qe bazohej atehere tek ata, ishte vetvetja (Une/Unist)!

Nuk mund te themi se kemi qene ne troje te mbyllura (-pa det), perderisa dy dete te pakten jane "trashegimi" e gjuhes Shqipe: deti Jon (-Jon) dhe deti Egje (- i Gjere).

Pikerisht vendqendrimi i Uneve kane qene shkrepat e Transilvanise, por nuk mund t'i mohojme viset e tjera (si: -Iliret, Dalmatet, Dardanet, Taulantet, Epiret...), ku te gjithe perbenin nje Komb ate qe ne sot Zoterojme dhe Trashegojme: -Kombin Shqipetar.

Mundimi per te gjetur me perpikmeri origjinen e nje Kombi (ashtu si shume sakte eshte prezantuar edhe nga Klea ne permbajtjen me lart), eshte: -Zberthimi, Kuptimi dhe Mirembajtja e Gjuhes se tij.

Me respekt dhe dashuri, nga Luan Valikardi!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Origjina e shqiptarëve Empty Origjina e shqiptarëve

Mesazh nga Besa Wed 19 Oct 2011 - 6:18

Si gjithe popujt e tjere indoevropjan edhe shqiptaret jane te ardhur ne fiset e tyre historike.Ne kete kupim nuk eshte puna per nje autoktoni absolute,po per nje autoktoni relative.
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Origjina e shqiptarëve Empty Re: Origjina e shqiptarëve

Mesazh nga T_o_n_i Wed 19 Oct 2011 - 6:34

Klea ka hap 1 teme te tille ...

Origjina e shqiptarëve


aty mund te gjesh pergj
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Origjina e shqiptarëve Empty Re: Origjina e shqiptarëve

Mesazh nga Besa Wed 19 Oct 2011 - 9:32

T_o_n_i shkruajti:Klea ka hap 1 teme te tille ...

Origjina e shqiptarëve


aty mund te gjesh pergj

Nuk e kam pare shkaku qe ka shume tema te hapura ketu nese eshte ateher ska gje edhe nese perseriten gjerat se do mesohen me mire. 00027003
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Origjina e shqiptarëve Empty Re: Origjina e shqiptarëve

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 19 Oct 2011 - 9:46

Ballkani eshte nje mishmash perzierjes, por shqiptaret e sotem nuk jane gje tjeter vecse perzierje fisesh ilire. Eshte shume e vogel % e perzierjesh me sllave, greke apo turke.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Origjina e shqiptarëve Empty Re: Origjina e shqiptarëve

Mesazh nga Tonii Thu 20 Oct 2011 - 9:59

Shqiptaret si pasardhes te pellazgeve e shum kombeve te tjera origjinen e kane indoevropiane
thuhet se te paret kan ardhur nga azia e vogel
por ndryshe nga shum kombe qe erdhen gjat ktyre dy mij vjeteve Shqiptaret kan nje lashtesi te lidhur me pellazget, pra mjaft te lasht
vecse duhet pranuar se keto shekuj te fundit shqiptaret jane shkartisur dhe perzier ne lidhje gjaku me shum etni te tjera
sa i perket gjuhes Shqipe
Shqipja si gjuh ben pjes ne indoevropianishten ashtu si greqishtja frengjishtja Latinishtja etj
por ka nje ndryshim sepse vetem Shqipja Greqishtja dhe Armenishtja jane te vecanta per sa i perket prejardhjes indo evropiane te gjuhes
latinishtja e cila eshte baza e shum gjuheve te tjera bazen e pare ka pasur indo evropianishten , ndersa shqipja ne pemen e gjuhes indoevropiane eshte ne deg me vete qe vjen pra direkt nga mema e te gjitha gjuheve ajo indo evropiane
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Origjina e shqiptarëve Empty Re: Origjina e shqiptarëve

Mesazh nga WebMaster Thu 20 Oct 2011 - 10:22

Dy Temat e Bashkuan Bashke meqe jan te njejta
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Origjina e shqiptarëve Empty Re: Origjina e shqiptarëve

Mesazh nga Besa Thu 20 Oct 2011 - 10:30

Kle@Love shkruajti:Dy Temat e Bashkuan Bashke meqe jan te njejta

Me fal Klea se me te vertet se kam pare kete teme meqense ka shume tema te hapura dhe nuk po gjeje kohe per ti lexuar gjitha gjithsesi faleminderoj qe paske bere bashkangjitjen e temes.
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Origjina e shqiptarëve Empty Re: Origjina e shqiptarëve

Mesazh nga WebMaster Thu 20 Oct 2011 - 10:32

Ska asnje lloj problemi Besa
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Origjina e shqiptarëve Empty Re: Origjina e shqiptarëve

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi