Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni

+5
LaDescarada
Emona
Tonii
Klio
Aяtємιѕα
9 posters

Shko poshtë

Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni Empty Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 21 Oct 2011 - 10:03

[You must be registered and logged in to see this image.]
Që kur ka lindur, në mesin e viteve ’70, janë thënë shumë gjëra për rrymën ‘heavy metal’. Përveç kritikave për “egërsinë” e tingujve, ‘heavy metal’ ka marrë akuza si frymëzues i satanizmit, i racizmit dhe dhunës.

Tashmë edhe shkenca i vihet kundër. Katrina McFerran, kërkuese në universitetin e Melburnit në Australi, ka publikuar një studim të bërë me 1000 persona të moshës 13-18 vjeç.

Sipas studimit, ata që dëgjojnë heavy metal janë më të prirur të zhvillojnë sindroma depresive në krahasim me bashkëmoshatarët e tyre që preferojnë rok apo hip-hop.

“Shumë adoleshentë afrohen me muzikën në mënyrë pozitive: për të ngritur humorin dhe për të pasur më shumë energji kur studiojnë. Nuk ndodh kështu me ata që dëgjojnë ‘heavy metal’”, shprehet McFerran.

“Kur një adoleshent dëgjon të njëjtin album me këngë “të rënda” disa herë e bën për t'u izoluar dhe për t'u shkëputur nga realiteti. Prindërit e këtyre fëmijëve duhet të shqetësohen sepse këta mund të vuajnë depresion, ankth apo më e keqja të tentojnë vetëvrasjen. Prindërit nuk duhet të lejojnë fëmijët të dëgjojnë këtë lloj muzike”, përfundon McFerran.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni Empty Re: Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni

Mesazh nga Klio Fri 21 Oct 2011 - 10:05

Une shyqyr nuk e degjoj kete muzike[You must be registered and logged in to see this image.] qenkam ne rregull[You must be registered and logged in to see this image.]
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni Empty Re: Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni

Mesazh nga Tonii Fri 21 Oct 2011 - 10:06

metal mos , muzik e rendm,
kush ka degjuar metal dhe nuk eshte cmendur ?!
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni Empty Re: Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni

Mesazh nga Emona Mon 24 Oct 2011 - 7:13

Qyqa...Shyqyr qe nuk ndegjioi shum.


Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni Empty Re: Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni

Mesazh nga LaDescarada Mon 24 Oct 2011 - 7:14

ncuk as nuk ndegjoj as nuk vuaj nga depresioni
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni Empty Re: Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni

Mesazh nga Anakonda Sun 4 Mar 2012 - 3:18

Nuk e degjoj ket lloj muzike,dhe qenkam ne rrregull

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni Empty Re: Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni

Mesazh nga Ariel Mon 26 Nov 2012 - 11:04

Me verte qe jan si te cmenem kto te ksaj rryme...

Une degjoj latine shume...dtth qe jam tip e gezuar je farewww
Me pelqejne shume ritmet latine.


[You must be registered and logged in to see this image.]
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 101
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni Empty Re: Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni

Mesazh nga Vizitor Tue 27 Nov 2012 - 4:28

Po ket Artemisen pse e keni perjashtu?
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni Empty Re: Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni

Mesazh nga WebMaster Tue 27 Nov 2012 - 4:28

Sepse me kan ngren duart mua ke ndonje hall ti kshu


[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.]


[You must be registered and logged in to see this image.]Emri  i Forumit do t[You must be registered and logged in to see this link.] ndryshoj  [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.]
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni Empty Re: Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni

Mesazh nga Vizitor Tue 27 Nov 2012 - 4:29

Me erdhi gjynaf.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni Empty Re: Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni

Mesazh nga Єямєℓiиdå Tue 27 Nov 2012 - 5:12

Amon nuk i kuptoj si munden te degjojne kete muzike njerezit, une e urrej
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni Empty Re: Dëgjoni ‘heavy metal’? Vuani nga depresioni

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi