Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

+5
Tonii
WebMaster
Daku
Anakonda
Aяtємιѕα
9 posters

Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Aяtємιѕα Sun 23 Oct 2011 - 5:51

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Bathorja-300x196
Kristi Pinderi

Cfarë të bën sot qytetar të Tiranës? Sa vjet duhet të kalojnë në mënyrë që një familje të mund të ndihet “kryeqytetase”? A mund të ndihesh banor i Tiranës nëse e vetmja gjë që të lidh me këtë qytet është një punë dhe një shtëpi që i paguan qëranë? Cilat familje janë tashmë të integruara në kryeqendërn shqiptare dhe cilat akoma jo?

Këto dhe pyetje të tjera kanë qenë lënda e parë mbi të cilën Instituti Agenda, një “think tank” tashmë i njohur në Shqipëri përdori për të realizuar një studim, duhet thënë serioz, mbi situatën demografike, sociale, ekonomike të banorëve të Tiranës, qofshin këta banorë autoktonë, qofshin ata të ardhur. Rezultatet ndonëse duken impresionuese (duken të tilla edhe sepse asnjë studim i ngjashëm nuk është kryer më parë), janë mbi të gjitha realiste.
Pasqyrojnë, në fund të fundit, atë që disa qindra mijëra banorë të Tiranës dhe rrethinave të saj e kanë kuptuar dhe e jetojnë përditë: jetën e mirëfilltë në kryeqytet bashkë me të gjitha sfidat që ajo përfaqëson.



10 vjet për t’u integruar

Dr. Gjergj Filipi, drejtues i Institutit Agenda pohon për “Shekullin” disa nga rezultatet kryesore të këtij studimi të mbështetur financiarisht nga fondacioni gjerman Friedrich Ebert Stiftung. Rezulton se: 10 vjet, duket të jetë kufiri kohor për integrimin e pjesës me të madhe të qytetarëve që vendosen në Tiranë. Që do të thotë se nëse jeton prej më shumë se 10 vjetësh në Tiranë, atëherë sipas të gjitha gjasave sot ke një shtëpi tënden, ke një punë të sigurt dhe mbi të gjitha, ke filluar të interesohesh për aspekte komunitare dhe sociale si cilësia e shërbimeve, niveli i gjelbërimit, parkimi afër shtëpisë tënde, mundësitë e argëtimit që të ofrohen (nëse nuk të ofrohen duhet të paktën të kesh nisur të mendosh për to), etj.

Përndryshe, ata që në këtë studim të quajtur “Projekti Tirana” konsiderohen si “rezidentë të paintegruar”, kanë ardhur në qytet “më pak se 10 vjet më pare”, banojnë “kryesisht në periferi”, ose kur jetojnë në zona më qëndrore “jetojnë në apartamente me qira”. Pra, 10 vjet, duket të jetë kufiri kohor për integrimin e pjesës më të madhe të qytetarëve që vendosen në Tiranë.
Përkundër këtyre rezultateve të arritura nga një projekt që ka patur si metodologji të punës së vet jo vetëm anketimin ballë për ballë, por edhe shpjegimet analitike të të dhënave statistikore, qëndrojnë banorët rezidentë të integruar të Tiranës!
Tiranasit vetë shprehen mes njëri-tjetrit se duhet të jesh banor i këtij qyteti prej të paktën 7 brezash “që të quhesh tironc”, por në studimin në fjalë, duket se edhe 10 vjet janë mjaftueshëm të të bëjnë kryeqytetas.

Diferenca duket se është ekonomike, më së pari, mesa tyre që janë “rezidentë të integruar” dhe atyre që konsiderohen si “rezidentë të paintegruar”.

Për shembull, sipas anketimeve dhe analizave të realizuara nga Instituti Agenda në kuadër të këtij studimi, rezulton se nëse gjatë gjithë kohës je i preokupuar të sigurosh banesën, punën e sigurt dhe në njëfarë mënyre, mbijetesën, atëherë sigurisht që je i “paintegruar”. Por nëse i ke kapërcyer këto nevoja thelbësore atëherë je integruar e domosdoshmërisht do të të duhet të mendosh për shërbime të tjera të aspektit komunitar. Këta rezidentë të Tiranës pra, të integruar, mendojnë se kopshtet, ccerdhet apo dhe mundësitë e arsimimit privat janë shërbime të mira në Tiranë. Për pasojë, kopshtet dhe ccerdhet janë shërbimet bashkiake më të vlerësuar nga të gjitha kategoritë, me vlerësim maksimal nga rezidentët e integruar (8.9 nga 10 maksimalja) dhe nje vlerësim mesatar 6.3 nga të gjitha kategoritë. Nga ana tjetër, parkimi është shërbimi për të cilin rezidentët e integruar japin vlerësimin më të ulët (5.1) se kategoritë e tjera. Përvecc kësaj, gati të gjithë të intervistuarit shprehen se paguajnë një shumë të caktuar vjetore (mesatarisht 2000 leke të reja) për mirëmbajtjen e shkollës, lyerje, rojen si dhe shërbime të tjera në shkolla, kopshte apo çerdhe.



Studimi: Kush ka pronë po investon, ose po pret t’i shtohet vlera…

Një veçori specifike që karakterizon në masë të intervistuarit e kësaj kategorie është të qënurit pronarë të tokave në brendësi të qytetit, ku prej vitesh është investuar në ndërtimin e banesave shumëkatëshe. Si rrjedhojë, një pjesë e mirë e kësaj kategorie sot jetojnë në banesa tip apartament, ku ata janë transferuar pas kompensimit nga firmat e ndërtimit në këmbim të tokës. Një përqindje e konsiderueshme e të intervistuarve ka përfituar më shumë se një apartament si formë kompensimi. Kjo ka ndikuar mjaft pozitivisht tek të ardhurat e tyre, pasi apartamentet shtesë, përgjithësisht i japin me qira, duke siguruar një prurje ekonomike fikse dhe një rritje të ndjeshme të mirëqënies.

Në studim merret si shembull rasti i një familje që shprehet: “Kemi patur shtëpi private, e dhamë për pallat dhe kemi marrë 3 apartamente dhe një dyqan.”.
Në familje tjetër e cila duket optimiste shprehet se: “Jemi pronarë të tokës ku është ndërtuar pallati ku jetojmë, kemi disa hyrje si kompesim nga firma ndërtuese. E shikojmë veten të përhershëm në këtë zonë; Çmimi i tokës dhe i qirasë është rritur në mënyrë të ndjeshme, e kemi vënë re tek apartamentet që shesim dhe japim me qira.”
Një familje e tretë e marrë si shembull në këtë studim të veccantë të Agenda, pohon: “Trualli në të cilin është ndërtuar pallati ka qënë i babait dhe tani familja ka marrë disa hyrje aty, të hipotekuara.”. Ky fenomen ka sjellë dhe rritjen e pritshmërisë së disa prej pronarëve të shtëpive përdhese ende të pashembura, që trualli i tyre të përfshihet në një investim të tillë si në rastin e familjes së lartpërmendur. “Nuk e di në do jemi permanentë këtu pasi po kërkoj të jap truallin për ndërtim pallati dhe mund të lëviz prej këtej. Çmimi i tokës është rritur shumë. E kam shtëpinë të trashëguar nga babai, nuk kam investuar se pres që ta jap truallin për ndërtim pallati”, sqaron një banor resident i Tiranës. Kështu, rezidentët e hershëm e shikojnë shtëpinë si një aset ekonomik, pavarësisht përfshirjes së tyre, disa duke investuar vazhdimisht e disa duke qenë të vetëdijshëm për rritjen e vazhdueshme të vlerës së pronës së tyre.



Cilët janë “të paintegruarit” e Tiranës…?

“Kategoria e Rezidentëve të paintegruar përbëhet nga ato familje të cilat i janë afruar qytetit të Tiranës për arsye ekonomike, familjare apo arsimore”, thuhet në këtë studim. Duket se ata kanë zgjedhur si vend-ndalimin e parë zonat me çmimin e tokës apo të qerasë më të ulët, vlera që gjenden kryesisht në zonat periferike të Tiranës. “Me t’u vendosur në këto zona, pas blerjes së tokës me çmime shumë të leverdisshme, ata kanë ndërtuar banesën e tyre”, thotë Gjergj Filipi, duke cituar rezultate të këtij studimi.

Kjo kategori ka dhe numrin më të lartë të banesave në proçes legalizimi apo hipotekimi. Me shpresën se pronat e tyre do të legalizohen, ata besojnë se vlera e pronës së tyre do të rritet, sidomos me përfundimin e një plani urbanistik, të njoftuar tashmë nga Bashkia e Tiranës, por edhe nga administrata e mëparshme e Edi Ramës. Duhet thënë se ka një ndryshim në fakt, mesa tyre që konsiderohen rezidentë të “pa integruar” dhe atyre që janë në të vërtetë rezidentë të zonave suburbane. Në aspektin e prishtshmërive dhe optimizmit për të ardhmen në këtë qytet të ri, vihet re një skepticizem në lidhje me politikën dhe politikanët tek pothuaj të gjithë të intervistuarit, “por megjithatë të gjithë grupet kanë pritshmëri të larta për një të ardhme më të mire”. Në këtë aspekt, rezidentët e zonave suburbane duken më optimistët (98%) dhe rezidentët e paintegruar më pak optimistët (82%), sqarohet në studimin e Institutit Agenda.

Grupi i rezidentëve të paintegruar që është vendosur në brendësi të qytetit, jeton kryesisht në banesa me qira, të ndodhura larg qëndrës. Një pjesë e mirë e tyre deklarojnë se kanë pësuar rritje të qirasë në vitet e fundit. Për shembull, një familje e intervistuar nga Instituti Agenda në këtë studim, e ardhur në Tiranë para 5 vjetësh për arsye shkollimi shprehet e shqetësuar se: “Banojmë aktualisht në zonën e Tiranës së re, në një Apartament 1+1 me qira, e cila është rritur me 5000 lekë kohët e fundit.” Edhe pse një pjesë e mirë e tyre e shohin veten permanentë në zonat ku janë vendosur, kjo nuk është domosdoshmërisht e vërtetë për banesën në të cilën jetojnë. Një përqindje e konsiderueshme e shikon qëndrueshmërinë në banesën ku jeton të varur nga mundësia financiare për t’a përballuar atë.



Banorët e zonave suburbane, një mish-mash i vërtetë!

Është e vlefshme të thuhet se për zonat suburbane në të cilat janë zhvilluar intervistat, ka një diversitet shumë herë më të madh lidhur me arësyet e vendosjes së njerëzve në ato zona. Ky diversitet arësyesh shoqërohet gjithashtu edhe më një larmi të madhe grupesh social-ekonomike. Disa familje kanë ardhur nga zona shumë të thella të Shqipërisë veriore për shkak të kushteve të vështira të jetesës në vendet e tyre të origjinës dhe janë vendosur kryesisht në Shkoze, Sauk dhe zonat përreth.

Disa familje të tjera kanë shitur shtëpitë në vendet e tyre të origjinës dhe janë transferuar në Tiranë për arsye pune, shkolle, apo për një mundësi më të mirë por kanë zgjedhur të jetojnë në periferi, siç ndodh më së shumti në zonën e Yzberishtit dhe përreth. Disa të tjerë kanë shitur apartamentet në Tiranë për të blerë prona me sipërfaqe më të madhe, apo për tju larguar qytetit. Pra në zonat suburbane mund të gjejmë të tre kategoritë e mësipërme.
Në Tiranë ka filluar prej kohësh tashmë proçesi i suburbanizimit, ku shtresa me mirëqënie më të lartë ka filluar të lëvizë drejt periferisë për kushte më cilësore jetese. Gjithsesi kjo përqindje banorësh është relativisht e vogël sepse në zonat ku vendosen mbizoterojnë me përqindje të larta rezidentët e paintegruar, të cilët vendosen fillimisht në rrethinat e qytetit derisa të krijojnë mundësitë për të përballuar një lëvizje brenda zonës urbane, si dhe të ardhurit (rezidentët) e integruar të cilet tashmë kanë vite që janë stabilizuar në periferi.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Anakonda Sat 18 Feb 2012 - 3:34

Cti bejsh se u mbush Tirona nga lloj-lloj robsh ahaaahaahah
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Daku Sat 18 Feb 2012 - 7:52

Une jam nje tironc dhe te jesh i tille eshte krenari ashtu sic te jesh nje korcar,shkodran, apo gjirokastrit etj.
Kjo puna tironcllikut ka ngel pasi tashme jane si ujti paket nga "dyndjet e emedha"

Mo perpara kane pas thone " te bohesh tironc duhet me pi 40 kova me uje pusi"
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga WebMaster Sat 18 Feb 2012 - 8:05

Hahaha po pusi me qen i shterrur si i bohet ore Tironc 432965
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Daku Sat 18 Feb 2012 - 8:10

Hap i pus qeter Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  5505779
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga WebMaster Sat 18 Feb 2012 - 8:33

Hahaha duhet eeeeee se perndryshe tironce nuk bohem un mer jahu haha
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Tonii Mon 20 Feb 2012 - 10:44

hahahha 10 vjet
familja ime ka ardhur qe ne 1947 ne Tiran dhe prap nuk e quaj veten tiroc
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Leo_uk Mon 20 Feb 2012 - 11:05

Kur u be dhe EMI Tironce mos ngelte kembe katundari pa u be.. Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 45

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Єямєℓiиdå Mon 20 Feb 2012 - 11:15

Tirana plot katunar eshte mer...Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  3189159776
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Leo_uk Mon 20 Feb 2012 - 11:21

ka qene me pare, tani jan te gjithe Tirons.. i thone Dajtit katundar sot... Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 45

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga EMI Mon 20 Feb 2012 - 11:32

Leo_uk shkruajti:Kur u be dhe EMI Tironce mos ngelte kembe katundari pa u be.. Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
hahha ore ti djale, une jam qyteteare Dursake e me pas Tiranase... [QeSh] [QeSh] [QeSh]
ke inat ti qe je fshatar Londre... nga SHiperia... (tongueout)
EMI
EMI
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 9553
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/09/2011
Hobi Hobi : Te iki larg..

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Leo_uk Mon 20 Feb 2012 - 11:34

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Po pse shkruan Vendi TIRANE ene jo Durres... Te vjen turp ee? Lere qe mire e ke, me qene durrsake eshte tmerr fare... mos ta degjoj kush.. Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 45

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga EMI Mon 20 Feb 2012 - 11:38

Leo_uk shkruajti:Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Po pse shkruan Vendi TIRANE ene jo Durres... Te vjen turp ee? Lere qe mire e ke, me qene durrsake eshte tmerr fare... mos ta degjoj kush.. Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
hahah ore ty qrryqo..po une as emrin tim skam vene, se kisha frike mos me identifikonin....
se kam ca dosje te hapura ne DR dhe thash me gjejne kollaj..hahah
e kam per nder qe jam goc Dursake...
EMI
EMI
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 9553
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/09/2011
Hobi Hobi : Te iki larg..

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Leo_uk Mon 20 Feb 2012 - 11:40

pppapapap goce durrsake mos ta degjoj kush.. Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394

Tropojane gjysma e se keqes... Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 45

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Shkembi Mon 20 Feb 2012 - 11:41

thojn katunaret....

na myten tironcit :541221:

Shkembi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 9500
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/10/2011
Mosha Mosha : 43

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga EMI Mon 20 Feb 2012 - 11:42

Leo_uk shkruajti:pppapapap goce durrsake mos ta degjoj kush.. Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394

Tropojane gjysma e se keqes... Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
hahahha me morsh te keqen..per ne Dursaket vdesin te gjithe.... u bone ti katunar Vlore... Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  426788 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  426788 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  426788 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  426788
EMI
EMI
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 9553
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/09/2011
Hobi Hobi : Te iki larg..

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Leo_uk Mon 20 Feb 2012 - 11:51

jo mi jo kshu si kalli te marin ne qafe... apo c'kane nje goje.. talendare.. per ni O ke Be jane... Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 45

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga EMI Mon 20 Feb 2012 - 11:56

Leo_uk shkruajti:jo mi jo kshu si kalli te marin ne qafe... apo c'kane nje goje.. talendare.. per ni O ke Be jane... Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
jo po kishe ndonje kundershtim ti cuno..??
he me se ste pyeta c'u be me fiksimin tende ??[ PIPA ] he me po ta var nejcike...se ju andej nuk vini as dore, se ju kap ligji....
ktej nga ne i keni gati te gjitha... e madje po spranoi ste ben gje ligji..... :541221: :541221:
EMI
EMI
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 9553
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/09/2011
Hobi Hobi : Te iki larg..

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Leo_uk Mon 20 Feb 2012 - 12:00

EMI shkruajti:
Leo_uk shkruajti:jo mi jo kshu si kalli te marin ne qafe... apo c'kane nje goje.. talendare.. per ni O ke Be jane... Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
jo po kishe ndonje kundershtim ti cuno..??
he me se ste pyeta c'u be me fiksimin tende ??[ PIPA ] he me po ta var nejcike...se ju andej nuk vini as dore, se ju kap ligji....
ktej nga ne i keni gati te gjitha... e madje po spranoi ste ben gje ligji..... Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394

Ku ta veme doren ? Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1388203807 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1388203807 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1388203807

Pse me ca u be PIPA mall pa zot kshu? Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394

Ne s'po na i varin kto tonat kendej jo me PIPA.. Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  2457041204
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 45

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga EMI Mon 20 Feb 2012 - 12:07

[QeSh] [QeSh] [QeSh] [QeSh]
jo po fol
behu rracist anti amerikan..te pakten ata s'te refuzojne..i ke gati oll time...
ju Anglezet jeni pak te ftote, silleni si aristokrate...
kjo pune do te vloje gjaku djale qe ta varin te tjeret..
hahha per ket Amerikanet s'kan pas te tilla probleme..
hahha epo PIPA..kshtu eshte kur ngaterrohesh me familjen mbreterore..
doje te ishe baxhanak me william-in ti pale..?? [QeSh] [QeSh]
EMI
EMI
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 9553
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/09/2011
Hobi Hobi : Te iki larg..

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Leo_uk Mon 20 Feb 2012 - 12:10

sa shpirt keq qe je... mjer ai qe do te bie ne dore.. na prish dhe fantazite.. Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 45

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga EMI Mon 20 Feb 2012 - 12:13

Leo_uk shkruajti:sa shpirt keq qe je... mjer ai qe do te bie ne dore.. na prish dhe fantazite.. Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
hahah epo shyqyr qe sje ne usa...se sta lejojne as prishjen e fantazise ata..
hahha e per ju cunat prob kjo pune shume madje... [QeSh] [QeSh] [QeSh]
EMI
EMI
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 9553
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/09/2011
Hobi Hobi : Te iki larg..

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Leo_uk Mon 20 Feb 2012 - 12:15

ta pret mendja qe eshte problem... se ju kur shihni bradin apo ronaldon ne televizor shkrifeni , jo me ti shihni live i harruat burrat e te dashurit.. Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 45

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga EMI Mon 20 Feb 2012 - 12:19

Leo_uk shkruajti:ta pret mendja qe eshte problem... se ju kur shihni bradin apo ronaldon ne televizor shkrifeni , jo me ti shihni live i harruat burrat e te dashurit.. Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
je mbrapa me duket ti cuni..
ata te dy ishin kur ishin...
tani sua var njeri atyre..
po te ishte per nej Morientes, nej raul....ehhh mbase... Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  426788 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  426788 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  426788
ose per ate IT aktorin Gabriel Garko..mo...fiksim...
EMI
EMI
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 9553
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/09/2011
Hobi Hobi : Te iki larg..

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Leo_uk Mon 20 Feb 2012 - 12:22

EMI shkruajti:
Leo_uk shkruajti:ta pret mendja qe eshte problem... se ju kur shihni bradin apo ronaldon ne televizor shkrifeni , jo me ti shihni live i harruat burrat e te dashurit.. Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
je mbrapa me duket ti cuni..
ata te dy ishin kur ishin...
tani sua var njeri atyre..
po te ishte per nej Morientes, nej raul....ehhh mbase... Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  426788 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  426788 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  426788
ose per ate IT aktorin Gabriel Garko..mo...fiksim...

hahahahahaha gabrieli o gay mi... Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 45

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga EMI Mon 20 Feb 2012 - 12:25

Leo_uk shkruajti:
EMI shkruajti:
Leo_uk shkruajti:ta pret mendja qe eshte problem... se ju kur shihni bradin apo ronaldon ne televizor shkrifeni , jo me ti shihni live i harruat burrat e te dashurit.. Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
je mbrapa me duket ti cuni..
ata te dy ishin kur ishin...
tani sua var njeri atyre..
po te ishte per nej Morientes, nej raul....ehhh mbase... Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  426788 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  426788 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  426788
ose per ate IT aktorin Gabriel Garko..mo...fiksim...

hahahahahaha gabrieli o gay mi... Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394 Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  1644352394
hahha po pra kshtu thoni ju te gjithe kur skeni cbeni...''eshte gay''
me qen edhe ai ashtu mo...
asnje burre sdo jet mashkull...
ai eshte super mashkull...fiksi i gjithe femrave eshte.....
se mos keni ju Anglezet nej sex simbol..??
hiq nje Behckam.... qe ja ben qefin vetes..pa tjeret gjithe kuqalosha...iiii sa inat ikame... [@@@@@@]
EMI
EMI
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 9553
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/09/2011
Hobi Hobi : Te iki larg..

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!  Empty Re: Të jesh “tironc” nuk u dashkan 7 breza, por të paktën 10 vjet!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi