Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ja sekreti i vertete i jetegjatesise People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ja sekreti i vertete i jetegjatesise People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ja sekreti i vertete i jetegjatesise

2 posters

Shko poshtë

Ja sekreti i vertete i jetegjatesise Empty Ja sekreti i vertete i jetegjatesise

Mesazh nga WebMaster Sun 23 Oct 2011 - 11:41

Ja sekreti i vertete i jetegjatesise 229808_10150164469123499_283097193498_6929541_7789739_nMe kot njerzit e kerkojne jetegjatesine tek regjimi ushqimor pasi jane pare plot raste te njerzve qe kane qene nder me te kequshqyerit dhe jane mbajtur mend gjithmone per jeten e tyre te gjate. Me kot e kerkojne tek nderhyrjet qe mund te beje shkenca ne trupin e njeriut.

Shkencetaret kane studiuar dhe jane munduar ta gjejne kete sekret. Disa kane thene se sekreti eshte tek ushqyerja me kos, pasi kosi kontrrollonte sasine e disa baktereve ne zorren e trashe te cilet ata i mendonin si shkak te plakjes. Te tjere kane vene re qe njerez qe kane jetuar shume gjate nuk kane qene perdorues te alkolit, keshtu kane menduar se sekreti ka qene tek moskonsumimi i alkolit.Disa te tjere kane nxjerre orizin dhe veren si ushqimet qe te sigurojne jetegjatesine. Kane arritur deri dhe ne idiotsira te tjera si sekreti i jetegjatesise eshte nje jete pa seks, meqe kane rastisur dike qe ka jetuar shume gjate por qe nuk ka bere seks asnjeher ne jete.

Te gjitha keto fakte qe ata kane vene re tek personat qe kane jetuar gjate jane munduar ti zbatojne, ose tja sugjerojne te tjereve ti zbatojne. Dhe eksperimeti i tyre ka dale plotesiht i deshtuar. Jane thjesht gjera pa asnje lidhje me sekretin e vertete. Para se te flas per kte sekret me lejoni me pare qe per demostrim tju shkruaj disa nga fjalet e fundit te disa njerzve te famshem.

Fjalet e fundit te njerzve te famshem

Faleminderit Zotit qe djelli iku brenda e une skam pse te dal jashte qe ta shijoj. (Logan Smith)
E di qe nje dite te gjithe do te vdesim, por mendoja qe ne rastin tim mund te behej nje perjashtim, po tani cfare? (Uilliam Sorayan)
Dhe ja ku erdhi me ne fund gjeja me e shpifur. (Henry James)
Nuk ndej asgje, pervec nje ndjenje te veshtire per te jetuar. (Bernard de Fontenelle)
Ja ku jam, duke vdekur nga 100 simptoma te mira. (Alexander Pope)
Po vdes me shpejt sesa uronin armiqte e mi dhe madje me i qeshur nga sa miqte e mi do te deshironin. (David Huwe)
Do te doja te isha duke bere ski e jo kete. (Stan Lawel)
Cfare artisti po humbet bota me mua. (Nero)
Gruaja ime e dashur me puth dhe pastaj une do te fle pak… (Charles Stevart Parnel)
Ja mori fund. (Jezu Krishti)

Nese me keni ndjekur deri ketu mbase e vute re qe te gjithe keta ne momentet e fundit te jetes e kane kuptuar se po vdesin, ose me mire jane dorezuar ndaj vdekjes. Porsa jane dorezuar, e kane humbur ate.

Njeriu jeton aq sa do te jetoje

Jo ne kuptimin thjesht te nje deshire momentale, por ne kuptimin e nje deshire te forte per te jetuar e cila eshte forcuar gjate gjithe jetes. Te gjithe kemi degjuar raste kur ne disa semundje shpresa dhe mosdorezimi ndaj semundjes eshte faktori kryesor, ndersa njerzit me nje deshire te dobet per te jetuar, qe dorezohen kollaj dhe qe thone tani jam i mbaruar, kane vdekur edhe nga nje operacion i thjeshte.

Pasioni per jeten nuk ju ben thjesht qe te ngriheni gjithe qejf ne mengjes, dhe ta shijoni tere diten, por ai gjithashtu ju ben qe ju te luftoni me tere energjite tuaja psikologjike per te qene gjalle, jua forcon ate instikt dhe ne momentet me te veshtira kur shume te tjere do te vdisnin. (Lexo:https://www.facebook.com/note.php?note_id=177750388935694)

Ka pasur raste kur njerez ne pragun e vdekjes u ka ardhur nje i afert dhe i ka kerkuar te ngrihet dhe te shkojne te bejne dicka qe ata e kane pasur shume pasion ta bejne gjate tere jetes. Dhe kta njerez megjithese ne prag te vdekjes jane ngritur per cudi dhe kane jetuar dhe shume kohe, vetem se ju eshte dhene perseri mundesia ta duan shume fort jeten, dhe te luftojne me te gjitha instiktet per te.

Keto nuk jane thjesht fjale, por nje e vertete e madhe e cila dihet prej shume pak njerezve. Eshte e kote ta gjeni sekretin e jetegjatesise tek regjimet ushqimore apo ne dicka tjeter jashte vetes tuaj, sepse ai ndodhet pikerisht ne vullnetin tuaj, ne kurajon dhe deshiren tuaj te madhe per ta jetuar jeten. Ju faleminderit per vemendjen.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja sekreti i vertete i jetegjatesise Empty Re: Ja sekreti i vertete i jetegjatesise

Mesazh nga Anakonda Sat 31 Mar 2012 - 3:48

me te vertet nje sekret teper i rendesishem
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi