Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Van Gogh nuk është vetëvrarë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Van Gogh nuk është vetëvrarë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Van Gogh nuk është vetëvrarë

2 posters

Shko poshtë

Van Gogh nuk është vetëvrarë Empty Van Gogh nuk është vetëvrarë

Mesazh nga Emona Wed 26 Oct 2011 - 22:45

Van Gogh nuk është vetëvrarë Van-gogh-autorretrato-96552fd6

Piktori i shndërruar në një legjendë, Vincent Van Gogh, mund të mos jetë vetëvrarë, ashtu siç është thënë që prej vdekjes së tij në vitin 1890.

I prekur nga skizofrenia që në moshë të re, është besuar se gjeniu i
penelave i dha fund jetës në moshën 37-vjeçare, duke u goditur në stomak
me dy plumba pistolete, në një moment humbje të kthjelltësisë mendore.

Megjithatë, dy studiues britanikë të Van Gogh, pas një eksperize të detajuar, kanë
arritur në përfundimin se ka më shumë gjasa që piktori të jetë qëlluar
gabimisht prej dy djemve të vegjël që ai i njihte.

Ata kanë arritur të zbulojnë disa dokumente, të cilat tregojnë së bashkëkohësit e
tij në Overs sur Uaz, në Francë, vendi ku edhe ndërroi jetë, e pranonin
si fakt vdekjen aksidentale. Megjithatë, Van Gogh kaloi një agoni
dyditore përpara se të jepte shpirt dhe besohet se gjatë 48 orëve të
fundit, për të mbrojtur djemtë nga ndonjë gjykim, të ketë marrë përsipër
fajin, duke thënë se e kishte qëlluar vetë veten.

Në një tjetër dokument zbulohet si përgjegjës emri i 16-vjeçarit Rene Secretan, i cili
njihej si një djalosh që vazhdimisht e bezdiste ekspresionistin e
sëmurë mendërisht.

Ky është përfundimi i një kërkimi 10-vjeçar mbi
fakte të panjohura për jetën e piktorit holandez. Në një komunikatë të
publikuar nga Muzeu “Van Gogh” në Amsterdam, faktet e reja janë cilësuar
si “shumë intriguese”.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Van Gogh nuk është vetëvrarë Empty Re: Van Gogh nuk është vetëvrarë

Mesazh nga Anakonda Sun 3 Jun 2012 - 0:40

dmth paska vdekur vete(dmth nga ndonje semundje)

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi