Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Për shkak të stresit, rusët nuk e ndryshojnë orën People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Për shkak të stresit, rusët nuk e ndryshojnë orën People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Për shkak të stresit, rusët nuk e ndryshojnë orën

2 posters

Shko poshtë

Për shkak të stresit, rusët nuk e ndryshojnë orën Empty Për shkak të stresit, rusët nuk e ndryshojnë orën

Mesazh nga Emona Mon 31 Oct 2011 - 1:51

Llogaritja dimërore e orës në Evropë filloi të dielën, kur akrepat e orës u kthyen një orë mbrapa. Lëvizja e akrepave në Evropën Perëndimore filloi në fillim të vitit 1970, me arsyetimin se me këtë “zgjatet” dita, bëhen kursime më të mëdha në shpenzimin e energjisë elektrike, rritet produktiviteti, përmirëson përshtatjen e njerëzve dhe dita e punës bëhet më fleksibile. Prej vitit 2002, Bashkimi Evropian si dhe shtetet tjera në kontinentin e Evropës vendosën që llogaritja verore e kohës të nisë nga e diela a fundit e marsit dhe të përfundojë në të dielën e fundit të tetorit. Në këtë mënyrë ora ndërrohet në 70 shtete të botës, kryesisht në hemisferën veriore. Përveç Islandës që është shteti i vetëm evropian që nuk bën ndryshimin e orës në llogaritje verore dhe dimërore, gjatë këtij vikendi rusët për herë të parë në 30 vitet e fundit nuk do t’i lëvizin akrepat një orë mbrapa. Rusia do të mbetet në “kohën verore”, sipas Ligjit për llogaritjen e kohës, i cili është miratuar sivjet me iniciativën e presidentit rus Dmitry Medvedev. “Nuk do të kalojmë në orën dimërore”, kishte deklaruar presidenti rus, duke shtuar se ndryshimi i orës shkakton stres tek njerëzit e sëmurë. Akrepat e orëve në Rusi për herë të parë janë ndryshuar sipas sezoneve më 1 korrik 1917, sipas një dekreti të Qeverisë së Përkohshme. Shembull të njëjtë për mosndryshim të orës po mendojnë edhe autoritetet në Bjellorusi dhe Ukrainë, ndërsa për anët pozitive të këtij vendimi po diskutojnë edhe danezët. Ekspertët rusë megjithatë tërheqin vërejtjen edhe për pasojat negative që mund të ketë heqja e lëvizjes

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Për shkak të stresit, rusët nuk e ndryshojnë orën Empty Re: Për shkak të stresit, rusët nuk e ndryshojnë orën

Mesazh nga Anakonda Sat 31 Mar 2012 - 3:20

mire ja bejne e stakojn mendjen ata jo si ne
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi