Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Durrsi qyteti i lashte me popullsi te ardhur jo autoktone  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.

Durrsi qyteti i lashte me popullsi te ardhur jo autoktone

Shko poshtë

Durrsi qyteti i lashte me popullsi te ardhur jo autoktone  Empty Durrsi qyteti i lashte me popullsi te ardhur jo autoktone

Mesazh nga Tonii prej Mon 31 Oct 2011 - 11:19

Durrsi (Dyrrahu) eshte nje prej qyteteve me te lashte te Shqiperis i ndertuar fillimisht nga kolonet Greke
me pas Durrsi u ndertua e u zgjerua nga Taulantet nje fis Ilir qe shtrihej ne ultesiren perendimore ne fushen qe sot njihet si fusha e myzeqese se madhe
Qyteti i durrsit u zgjerua gjat shekujve duke u kthyer ne nje prej qyteteve me te medha te Iliris e te mesdheut
Durrsi ne historin e vet si qytet pati ngritjet dhe renjet e tije pushtime apo dhe mbizotrime si qytet shtet
por periudha me e erret per kte qytet do te ishte pushtim Turk
pas vdekjes se Skenderbeut te paret e Durrsit klasa fisnike e tij u larguan nga qyteti
ne kepin e Rodonit ne portin e vogel te tij u ndertua nje kala dhe nje kishe e cila ishte ndertuar nga Skenderbeu
qe prej aty behej largimi i popullates drejt Italis, kalaja sherbente si nje vend me te sigurt e cila mbronte popullaten gjat kohes se largimit
gjithashtu pran kishes se vogel beheshin dhe ceremonit e fundit kishtare dhe pershendetja e lamtumires me token Arberore
Turqit disa vite pas vdekjes se Skenderbeut pushtuan me ushtri te medha token e viset e Shqiperise ku do qe ata shkelen dogjen e masakruan popullaten
Sulltan Mehmeti i pat shpallur Shqiptareve luft te shenjt ai urdheroj ushtaret e tij te zbatonin politiken e tokes se djegur shkatrim djegje dhe vrasje
ne kete situat te veshtire qe gjendej Shqiperia shum fisnik vendosen te largohen,
popullata e Durrsit gjithashtu u largua drejt italis me mijra qytetar morren rrugen pertej detit, por mijra te tjer nuk e paten mundesin te largohen sepse nuk kishte ne dispozicion anije te mjuaftueshme, madje venediku rriti dhe taksen e udhetimit e shume Durrsak nuk kishin mundesi ta perballonin
keshtu ne kto rrethana pjesa tjeter e durrsakve u larguan ne brendesi te territorit Shqiptar ne zona te thella ne male per te mos rene ne duart e Turqeve
keshtu Durrsi u sbraz, kur Turqit hyne ne qytet e gjeten te sbrazur, per mese dyqind vjete popullata e durrsit nuk permendet ne dokumenta
vetem ne shekullin e 18 do te kemi te dhena per popullaten e Durrsit
rimekemja e Durrsit dhe popullimi i tij u be nga te ardhur nga zona te thella malore e rrethinat e tij
pjesa me e madhe e popullates qe filloj te rimekemb durrsin nuk ishte autoktone ose nuk kishin asnje lloj lidhje me qytetrimin e meparshem Durrsak apo me pjesen fisnike te saj , popullata e Durrsit e cila mergoj u vendos ne Itali aty ku edhe sot vazhdohet te ruhet kujtimi i stergjysherve te tyre dhe epoka e Gjergjit te madh
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Durrsi qyteti i lashte me popullsi te ardhur jo autoktone  Empty Re: Durrsi qyteti i lashte me popullsi te ardhur jo autoktone

Mesazh nga Ariel prej Sun 17 Feb 2013 - 10:20

Mese e vertete kjo...dhe sipas arkeologeve njk dihen pse nuk jane lene doreshkrime per durresin e vjeter...vetem objekte te zbuluara...
Sipas pleqve durrsake tamam jane vetem kater familje...Velajt, Kokomanet, Kacanet...e se mbaj mend tjetren....te tjeret jane te ardhur.


Durrsi qyteti i lashte me popullsi te ardhur jo autoktone  0--1c68
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 99
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi