Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shfaqja “Rock ’n‘ Roll” e Prishtinës hap sonte Festivalin e Shkupit  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shfaqja “Rock ’n‘ Roll” e Prishtinës hap sonte Festivalin e Shkupit  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shfaqja “Rock ’n‘ Roll” e Prishtinës hap sonte Festivalin e Shkupit

Shko poshtë

Shfaqja “Rock ’n‘ Roll” e Prishtinës hap sonte Festivalin e Shkupit  Empty Shfaqja “Rock ’n‘ Roll” e Prishtinës hap sonte Festivalin e Shkupit

Mesazh nga Emona Fri 4 Nov 2011 - 5:43

PRISHTINË, Kosovë – Festivali ndërkombëtar i teatrit në Shkup do të jetë stacioni i radhës për shfaqjen “Rock ’n‘ Roll”. Teatri Kombëtar i Kosovës ka vendosur që me shfaqjen e regjisorit Dino Mustafiq të jetë pjesë e edicionit të pestë të këtij festivali. Do t’i takojë pikërisht shfaqjes nga Kosova që sonte (e premte) ta hapë festivalin. Për shtatë ditë kryeqyteti maqedonas do të jetë nikoqir i trupave të tjera teatrore nga Bullgaria, Turqia, Serbia, Franca, Polonia, Italia, etj. Ky festival ka karakter garues. “Rock ’n‘ Roll” do t’i lërë vend shfaqjes “Dhoma” nga Italia, që do të shfaqet një ditë pas në kuadër të festivalit. Në një komunikatë për shtyp, Teatri Kombëtar i Kosovës pjesëmarrjen në festivalin e Shkupit e ka cilësuar si njërin nga sukseset e radhës. Shfaqja “Rock ‘n’ Roll” është e bazuar në tekstin e dramaturgut Tom Stoppard, që bazohet në rrëfimin për historinë e komunizmit në Çekosllovaki, në mes të viteve 1968 – 1990. Regjisori Mustafiq atë e ka gërshetuar me rrëfimet personale të aktorëve kosovarë, nga ato që kanë përjetuar gjatë luftës së fundit në Kosovë. Në “Rock..” luajnë Kushtrim Hoxha, Mentor Zymberaj, Gresa Pallaska, Ilire Çelaj, Armend Ismajli, Edona Reshitaj, Adrian Morina, Besnik Krapi, Fisnik Zeqiri, Rebeka Qena, Semira Latifi dhe Fisnik Sykaj. Në shfaqje interpreton live bendi i njohur kosovar “Jericho”. Shfaqja “Rock ’n‘ Roll” e Prishtinës hap sonte Festivalin e Shkupit  Rocku

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi