Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Parqe kombëtare People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Parqe kombëtare People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Parqe kombëtare

3 posters

Shko poshtë

Parqe kombëtare Empty Parqe kombëtare

Mesazh nga WebMaster Fri 11 Sep 2009 - 5:34

Parku Kombetar i Llogarase

Parqe kombëtare Llogara1Ndodhet rreth 40km ne juglindje te Vlores ne kufirin midis detit Adriatik dhe Jon. Parku fillon ne nuje lartesi prej 470 m per tu ngjitur deri ne 2018 m. Ne qafen e Llogarase ndeshesh me peme dhe skembinj te formave interesante, kjo per shkakun e ereva qe vijne nga deti. Nje shembull i mrekullieshem eshte "Pisha Flamur", monument natyror me vlera shkencore dhe turistike. Ky park te ofron peisazhe te bukura dhe terheqese dhe panorama terheqese te para nga pika te larta.
Parqe kombëtare Llogara2Bimesia ketu eshte e perbere kryesisht nga peme halore si pisha e zeze dhe frasheri. Parku i Llogarase ka nje rendesi te madhe si destinacion turistik, por edhe si ure per ne bregdetin e Jonit. Ky park ofron mundesi te medha per eko-turizmin, sportet e ajrit, eskursionet dhe marshime. Parku eshte nje vend klimatik per shkak te perzjerjres se ajrit te fresket te malit me ate te detit. Per apasionuesit te sporteve te ajrit ka pika akomoduese.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parqe kombëtare Empty Re: Parqe kombëtare

Mesazh nga WebMaster Fri 11 Sep 2009 - 5:35

Parku Kombetar "Pisha Divjakes"

Parqe kombëtare Karavasta2 Me nje siperfaqe afersisht 1.250 hektare ndodhet rreth 5 km nga Divjaka, ne bregdetin Adriatik dhe 40 km nga qendra e qytetit te Lushnjes. Gjithashtu pjese e ketij parku eshte edhe kompleksi i quajtur Laguna e Karavastase, kjo zone eshte qe nga viti 1994 nen mbrojtjen e Konventes Nderkombetare te Ramsar-it
Parqe kombëtare PelikanParku eshte nje nga ekosistemet me te rendesishme te gjithe Shqiperise. Nje perfaqsues tipik i ketij ekosistemi eshte pelikani kacurrel (pelicanus crispus), dhe rreth 6,4% e gjithe e popullsise se kolonise ka vendbanimin ne Lagune. Karavastaja eshte pika perendimore me ekstreme e shumimit te ketij lloji shpendi ne Europe. ne kete park ka shume mundesi per zhvillimin e eko-turiamit, turizmit bregdetar, vezhgues zogjsh, peshkim etj.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parqe kombëtare Empty Re: Parqe kombëtare

Mesazh nga WebMaster Fri 11 Sep 2009 - 5:35

Parku Kombetar i Malit te dajtit
Parqe kombëtare DajtiGjendet ne pjesen lindore te kryeqytetit dhe mbulon nje siperfaqe prej 3.300 hektare. Fauna ketu eshte e nje shumellojshmerie te madhe dhe e nje interesi te madh. Parku eshte nje zone ku rriten disa gjitare te medhenj si derri i eger, ujku, dhelpra, ariu, macja e eger etj. Parku frekuentohet nga vizitore ditor, por ofron edhe mundesi akomodimi per vizitoret. Tipet e aktiviteteve qe mund te praktikohen jane: eskursione, ski, sportet e ajrit, alpinizmi etj.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parqe kombëtare Empty Re: Parqe kombëtare

Mesazh nga WebMaster Fri 11 Sep 2009 - 5:36

Parku Kombetar i Thethit

Parqe kombëtare ThethiGjendet ne Alpet shqiptare, prane Bjeshkeve te Namuna, 70 km nga Shkodra, ka nje siperfaqe rreth 2.630 hektare. Ne mbrendesi te ketij parku buron lumi i Thethit, me prurje rreth 1000-13000 l/sek. Nje monument natyror vertete interesant eshte ujvara e Grunasit, me te vertete magjik dhe piktoresk me ujrat e tij qe zbresin nga nje lartesi prej 30 m. Parku eshte i njohur per shumellojshmerine e kafsheve dhe bimesise. Kjo eshte e rendesishme sepse ky park perfaqson zonen me te populluar te rreqebullit me rreth 50 ekzemplare te kesaj specie. Tendenza e banoreve te ketij parku eshte te levizi drejt zonave urbane, por gjate periudhes se veres ato kthehen per pushime, duke vene ne dukje sforcot e tyre per zvillimin e turizmit familjar.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parqe kombëtare Empty Re: Parqe kombëtare

Mesazh nga WebMaster Fri 11 Sep 2009 - 5:36

Parku Kombetar i Lugines se Valbones
Parqe kombëtare Valbona1 Parku ka nje siperfaqe prej rreth 8.000 hektaresh dhe ndodhet 25-30 km ne veri te qytetit te Bajram Currit. Shtrihet pergjate maleve te larta dhe ve ne dukje nje pamje shumengjyreshe fantastike ne cdo stine, gjithashtu te jep nje imazh te bjeshkeve plot labirinte dhe surpriza. Vlerat e tij shkencore, turistike dhe kurative jane te kombinuara me nje bio-diversitet te rendesise kombetare dhe nderkombetare.
Parqe kombëtare Valbona2Shkembinjt e tij dhe majat e maleve, shpatet e mbuluara me peme, rrjedhjet e perrenjve, te para nga afer, te japin idene e nje crateri te madh e te mrekullueshem si dhe nje peisazh te nje bukurie natyrore. Natyra e ketij parku eshte e pershtatshme per shume tipe turizmi, peshkim, relaks, alpinizem si dhe per sportet dimerore. Ne brendesi te parkut ka shume shpella dhe me e rendesishmja nder to eshte shpella e Drogobise ku ngeli i vrare heroi kombetar Bajram Curri.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parqe kombëtare Empty Re: Parqe kombëtare

Mesazh nga WebMaster Fri 11 Sep 2009 - 5:37

Parku Kombetar i Butrintit
Parqe kombëtare Butrintpark1Gjendet rreth 25 km ne jug te qytetit te Sarandes. Vlerat e tij shkencore, turistike dhe shendetsore jane combinuar me nje bio-diversitet te nje rendesie kombetare. Siperfaqja e tij eshte rreth 2.500 hektare. Zona e Kanalit te gjirit te Cukes dhe ishulli i Ksamilit te ofrojne nje relax dhe shplodhje. Ishulli formon nje oaz mbreteror per brigjet e mrekullueshme dhe pejsazhin e tij.
Parqe kombëtare Butrintpark2 Ato jane te mbuluara me nje bimesi mesdhetare. E ngjashme eshte pylli prane qytetit te lashte te Butrintit, e cila konsiston ne xhungel te vertete subtropikale, ku dominojne pemet e larta dhe dafinat. Kjo eshte nje zone e rendesishme per turizmin ne vend. Per turizmin historik me qytetin e lashte te Butrintit, qe eshte nen mbrojtjen e UNESCO-s, turizem deti me Ksamilin, eko-turizem, sporte ujore dhe peshkim ne liqenin e Butrintit.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parqe kombëtare Empty Re: Parqe kombëtare

Mesazh nga WebMaster Fri 11 Sep 2009 - 5:37

Parku Ballkanik i Prespes
Parqe kombëtare Prespa1Ka nje siperfaqe prej rreth 27.750 hektare dhe gjendet pergjate kufirit midis Shqiperise, Greqise dhe Maqedonise. Ai perbehet nga dy liqenet Prespa e Madhe dhe Prespa e Vogel githashtu edhe ujembledhesi i tyre. Kjo zone eshte vertete e pasur me vlera historike. Ja vlen te permendesh kishen e Eremitit e periudhes Bizantine dhe shpellen e Trenit, qe gjendet ne liqenin e Prespes se Vogel.
Parqe kombëtare Prespa2Ketu jane zbuluar rrenoja te se largmes eres se bronxit, ku keshtjella e Trajanit eshte nje nga sitet arkeologjike me te njohura ne kete rajon, e ndertuar ne shekullin e VIII para.K dhe kisha e Shen Merise e ndertuar ne ishullin e Maligradit ne shekullin e XIV. Ky rajon eshte konsideruar me nje potencial te madh eko-turistik. Aktivitet qe mund te praktikohen jane: shlodhje, peshkim sportiv, mbledhje bimesh mjeksore, gjueti, banjo ne liqen, spote te ujit etj.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parqe kombëtare Empty Re: Parqe kombëtare

Mesazh nga Aristogata Fri 11 Sep 2009 - 5:38

i kam ber ne gjeografi ne vit te tret Parqe kombëtare 147836
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parqe kombëtare Empty Re: Parqe kombëtare

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Fri 29 Jul 2011 - 4:04

Kjo teme zhvendoset nga Letersia Shqiptare, ne nenforumin e Gjeografise...Ju Faleminderit...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Parqe kombëtare Empty Re: Parqe kombëtare

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi